CHP-AKP koalisyonuna soğukkanlı bir bakış rica ediyorum

AKP-MHP bitmezler. Onlar bitse de, yerine aynı zihniyetin başka bir formu gelecektir. Onlar biterken, bizler de biteriz. Cehennemde yaşamaya razı mısınız?

Aylar önce “Bu HDP, AKP ile ortaklık içerisinde, Meclis'e girer AKP’ye destek verir, işte ben de o yüzden asla HDP’ye oy vermem” diyen bir CHP’li dost bugün şöyle diyor: “Yemin ederim, bir daha 40 yıllık partime oy vermem. Hele ki bi AKP ile koalisyon yapsın, hele bi yapsın.”

Ya işte siyaset böyle bir şey.

Zeminin her an değişebileceğini kabullenip, yol haritanızı oy verdiğiniz partinin bir ‘düşmana’ göre nasıl pozisyon aldığı üstüne çizmeyeceksiniz.

Kendinize dost seçmiyorsunuz. Eş seçmiyorsunuz.

Siyaset bu.

Daha da ötesi memleket meselesi bu.

Şahsi buhranlara lüzum yok.

Daha da ötesi, CHP-AKP koalisyonundan daha mantıklı bir seçenek de yok.

Yoksa, evet, ülkeye 12 yılın sonunda nefes aldırmak iyi gelirdi.

Ama mümkün değil.

**

Neden derseniz…

AKP yüzde 40 oy aldı. En çok oyu AKP aldı. Nokta.

Ümit Kıvanç’ın Salı günü Radikal’deki köşesinde ifade ettiği gibi “ne AKP, ne de ona oy veren insanlar bir anda yok olmayacak.” Hep vardılar, hep olacaklar.

AKP’nin karşısında, sanıldığı gibi bir yüzde 60’lık blok yok. Yüzde 60’lık bir “diğerleri” var ama katiyen bir blok değiller.

Ha eğer, CHP bugüne kadar, örneğin, Kürt meselesiyle ilgili daha akıllı bir siyaset izleseydi, yavaş yavaş üstünden atmakta olduğu bagajlarını önceden atabilseydi, daha etkin olabilseydi…

Sonuç itibariyle daha çok oy alıp, HDP ile hükümet kurabilecek sayıya erişebilseydi…

AKP gibi bir merkez sağ bloğun karşısında, bir sol blok olarak çıkabilirdi.

Bugün itibariyle: Olmuyor. Aritmetik yoluyla bunu idrak etmek lazım.

Dolayısıyla MHP-HDP’nin birlikte hareket etmesini beklemek hayalden öte anlamsız.

Olmaz, olmayacak ve olmasına da gerek yok.

**

İkinci bir görüş: AKP-MHP ile koalisyon yapsın.

Aklı başında hiç kimse memleketi için bunu istemez, sevgili dostlar.

Böyle bir hükümet, kamuda kim daha çok kadrolaşacak yarışına tutuşmakla kalmayıp, Ortadoğu konjonktüründe ülkeyi bataklığın dibine götürür.

Çözüm süreci diye bir şey kalmaz.

“E ne güzel işte o zaman bu koalisyonun sonunda ya AKP ya MHP biter” diyenler…

BİR: Bitmezler. Onlar bitse de, yerine aynı zihniyetin başka bir formu gelecektir.

İKİ: Onlar biterken, bizler de biteriz. Cehennemde yaşamaya razı mısınız?

Bakın, bizler bir adet haysiyetli ve huzurlu hayat sürmek isteyen vatandaşlarız.

Bu hayatı CHP’nin bekası yahut AKP’nin tükenişi üzerine kuramayız. Partilerin ikbalinden bize ne, eğer adına ömür denilen bir perişanlık yaşamak istemiyorsak…

**

Üçüncü bir görüş: CHP-AKP ile koalisyon yaptı diyelim, polis bir yerde vatandaşlara kötü muamele etti, vali bir yerde gazetecileri hapse tıktı, CHP o noktada bu memurları görevinden aldırabilecek mi yoksa eşantiyon gibi mi kalacak?

Güzel soru. Lakin cevabı CHP’de. CHP’nin siyasi becerisinde. Bunu başarması gerekir.

Hükümete girerse, emekli ikramiyesi ve kredi kartı borcunun silinmesi gibi vaatlerini gerçekleştirmekle kalmayıp, hukuki defoları kapatmanın, yolsuzluklarını hesabını sormanın bir yolunu bulmalıdır. 

AKP’nin de, eğer normalleşme istiyorsa, eğer kaybettiklerini kazanmak istiyorsa buna destek vermesi gerekir.

Aksi halde, inanın bana bu koalisyonun kaybedeni AKP olur. Hem de ne kaybetme!

CHP’nin AKP ile hükümet kurması geçtiğimiz yıllarda yapılan insan hakları ihlallerini, yolsuzlukları, hukuksuzlukları sineye çektiği anlamına gelmez.

Onlar unutulmaz, halı altına süpürülmez. Ülke hepsinin hesabının sorulacağı noktaya gelecektir. Hiç şüpheniz olmasın.

CHP, AKP ile koalisyonu ciddi bir biçimde masaya getirdiğinde ona kızmayın.

AKP, yıllardır “din düşmanı”, “Bizans ittifakı” diye suçladığı CHP ile yanyana gelmeyi düşünüyor diye ona kızmayın.

Fatih Terim’in 17 Ekim 2007’de Yunanistan maçının ardından yaptığı basın toplantısındaki efsanevi ifadesinden ödünç alırsak: “This is the politics. It’s the politics. Something happened everything is something happened. But anyway, now is in the tabele, we have to see the situation, now is second position, and, one point more, I don't want to see the back, I want to see the front.”

 

http://www.radikal.com.tr/1385523138552316

YORUMLAR
(16 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

AKPnin "sicili" - muratcelik123

Liberalleri kullandı attı. Bazı solcuları kullandı attı. Cemaati kullandı attı. Kardeşim dediği Esadı iki dakikada sattı "kardeşim" Esad "katil" Esed oldu. CHPnin "kaderi" farklı mı olacak zannediyorsunuz. Arkadaş AKPnin "ne mal olduğunu" hala anlamadınız mı? Üstelik bu "parlak" / "dahiyane" fikir daha öncede denendi. CHP-MSP koalisyonu kurulduda ne oldu? Memlekete ne faydası oldu? "Zıtlıkların birliği" gibi abuk sabuk geyikler ancak "saçmasapan mistik öğretilerde" ve "aptal hollywood filmlerinde" olur. "Budist rahibe" olmaya mı karar verdin Ezgi Başaran? Bu koalisyon olsa bile uzun ömürlü olmaz gene bir "erken seçim" olur...

KOALİSYON UZUN SÜREBİLİR... - bizeke

Baykal bir taraftan kendi TBMM başkanlığı için kulis yaparken diğer taraftan da AKP ile CHP arasında kurulması düşünülen bir koalisyonun alt yapısıyla meşkul. AKP ile CHP arasında bir koalisyon nasıl kurulur? kurulursa nasıl yol alır? bu eşyanın tabiyatına aykırıdir.AKP 13 yıldır ülkeyi yönetti ve karşısında da toplam kendinden çok daha fazla oy alan bir partiler topluluğu oluşmasına neden oldu. Bunların başında CHP geliyor. Bu durumda AKP aleyhine verilen yasa teklifleri, meclis araştırmaları, konularında muhalefetin verdiği her teklifin CHP tarafından reddi mümkün değil. Çünkü muhalefet CHP nin seçim meydanlarında halka vedettiği konularda teklifleri meclise getirecek.CHP bu durumda AKP nin tarafında mı? yer alacak.Tabiiki bu mümkün değil.Bu nedenle kurulacak AKPCHP koalisyonunun ömrü çok kısa olacak. Ülke koalisyonlar krizine ve kaosuna girecek ve eğer AKPHDP koalisyonu tercih edilirse belki de en uzun ömürlü koalisyon bu olabilir. Bu olmadığı takdirde bitmeyen ve erken seçime giden bir koalisyonlar krizine gideceğimiz mutlaktır. .. Ancak bunu önlemenin tek şartı en önemli olan Adalet, İç işleri ve Ekonomi bakanlığına bağlı birimlerde ortaklık şeklinde her iki partiden eşit sayıda bir heyet oluşturulursa bu her heyetinde dönüşümlü başkan ve sözcüsü olursa , yani buna benzer bir yapılanmaya gidilirse , o zaman bu koalisyonun tek parti gibi bir görüntü oluşturarak ömrünün uzun ve ülke için daha yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Lakin birisi bu işlere karışmaması şartıyla,

Mhp-Hdp - user1112430

Merkezde olan iki parti var. Kimlik siyaseti yapan iki parti var. Kimlik siyaseti yapan partilerin iktidarı paylaşan taraflardan biri olması doğru değil.

Mantıklı - user390732

Eğer ayrı ayrı ülkelerde yaşamayacaksak Sekülerler, Sünniler, Kürtler ve Aleviler birlikte yaşamanın yollarını bulmalı. Bu kesimlerin hiç biri yok olmayacak. Dolayısı ile elinde silah tutanın, parası olanın ya da kalabalık olanın diğerlerini asimile etmeye çalışması ya da dışlayıcı ya da pasifize edici tutumlara girmesi gerginlikten başka sonuç yaratmadı, yaratmıyor, yaratmayacak. AKP'nın artık tek başına iktidar olması da pek olası görünmüyor, erken seçim yeni bir tablo çıkarmaz. Denemye çalışacaklar ama olmaycağını zaman ve para kaybederek göreceğiz. Ne Sünni Kürtler AKP'ye dönmeye niyetli, ne liberal sekülerler ne de hard-core milliyetçiler. AKP bunlardan birine yanaşsa içerden başkalarını kaybediyor. Vesayet bitince vesayeti bitirme koalisyonunun da sonuna gelindi. Türkiye'nin yeni dengeleri budur. Buna göre oyun kurmalı.

AKP HDP - user737808

AKP-HDP SEÇENEĞİ YOK MU !!! Anadile eğitim, Öcalan ' a ev hapsi, Genel Af, Yerel Yönetim Reformu, Türkçülük ve Kemalizm ' den arındırılmış Anayasa... PKK SİLAH BIRAKACAK ELBETTE... AKP-CHP DE BUNLAR OLUR MU ? OLMAZ... CHP-MHPHDP de de bunlar olmazdı, HDP dahil itiraz eden çıkmadı..!!! AKP-MHP yapsın HDP desteklesin, OLMAZ MI !?? AAAAA, NİYEKİNE !???

Laik / seküler kesimdeki "korkaklığı" anlamıyorum - muratcelik123

İslamcılara karşı seçim kazanmanın "imkansız" olduğunu zannediyorsunuz. Erdoğan'ın rakipleri Deniz Baykal, Devlet Bahçeli, Kılıçdaroğlu yani ikinci sınıf "bunak" liderlerdi. Eğer laik / seküler kesim kendine gelip doğru düzgün genç bir lider ve kadroyla ve heyecan verecek cesur söylemlerle seçime giderse seçimleri kazanır. HDPnin başarısını örnek alın. AKP ile koalisyon islamcılara "teslim olmak" demek. Memleketi ellerinizle "müslüman kardeşlere" teslim ediyorsunuz. Türkiyeyi "sarayın" ve "ulemanın" herşeyi düzenlediği bir "Ortadoğu Ülkesi" olarak tescilliyorsunuz...

Yamuldum... - motan

Gülmekten, nereden aklınıza gelir ta 2007 deki Fatih Terim'in o muhteşem İngilizcesi ile yaptığı yorum, üstelik meali de yazıya cuk oturmuş, gazetecilik bu olsa gerek. Yazınızın tümüne katılıyorum, at gözlüklerini çıkarıp öyle hareket etmemiz gereken bir zamandayız, siyaset bizi değil biz siyaseti doğruya yönlendirmeliyiz, bunu başaramazsak yazık olacak bize..