CHP laiktir laik kalacak

Arkadaşlar bu gece yapacağımız etiketimiz CHP'nin çatı adayı ile ilgili. CHPLaiktirLaikKalacak.

Salı günü Kemal Kılıçdaroğlu Meclis'te grup toplantısı yaparken başka bir grup partili Deniz Baykal’ın odasındaydı. Biri geldi, ardından öbürü… Derken sığamadılar Baykal’ın odacağızına. “Madem öyle, gelin” dedi Baykal, “Daha geniş bir toplantı odasına geçelim.” Orada geniş geniş şikâyetlerini ilettiler Baykal Bey'e, halihazırdaki Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çatı aday konusundaki kararını çekiştirdiler.

Sayın Baykal “Aman alternatif toplantı düzenlemiş gibi olmayalım, partimize zarar vermeyelim” dese de kendisini ziyaret eden milletvekilleriyle “Bu ne rezalet iştir” konusunda mutabık kaldı.

Rezalet olan nedir? Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun MHP ve CHP’nin ortak cumhurbaşkanı adayı olması… Sol sosyalist bir partinin ‘İslamcı’ ve dolayısıyla ‘gerici’ bir aday çıkarması… Her İslamcı’yı ve hatta dindarı gerici diye yaftalayan, Kürt meselesinde neredeyse MHP çizgisine kayan bu ekip varken CHP’nin neresinin sol sosyalist olduğunu da yeri gelmişken sormak isterim. Sordum, gitti. 

* * * 

Ordunun siyasete karışmasını özlemle anan, geri duran TSK mensuplarına gücenmişliğini “Kâğıttan kaplanmışsınız” sözleriyle omuz silken Süheyl Batum…

On yıllar geçse de utançla anılacak ikna odalarının mucidi Nur Serter…

“Bana Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz” diyen Birgül Ayman Güler…

Sezgin Tanrıkulu’na Meclis'te “CIA ajanı” diyen Dilek Akagün Yılmaz…

“Vicdani ret talep etmek Türkiye Cumhuriyeti’ne ihanet etmektir” buyuran Tanju Özcan…

“Baykal’ın değil çantasını her şeyini taşırım, böyle bilinmeli ki o siyasetin bin tanrısıdır” seviyesinde havalanan Yıldıray Sapan…

Evet işte bu 'aydınlık', 'vizyoner', 'çağdaş' ve 'ilerici' CHP milletvekilleriydi toplanıp Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun 'gerici' olmasından yakınan, onu CHP’nin adaylığına ve tabii Türkiye cumhurbaşkanlığına yakıştıramayan…

Bravo sahiden. 

* * * 

Bu toplantıdan birkaç saat sonra, yani akşam vakitleri… Fazlalıkları neredeyse cımbızla alınmış gibi sakal çeperi düzgün, saçı tepeye doğru fönlenmiş, yanakları fondötene batıp çıkmış neşeli bir arkadaş Twitter’a önce şöyle yazdı:

“RT ile lütfen yayalım.”

Sonra böyle yazdı:

“Etiketimize seri yazıyoruz arkadaşlar.”

Ve devam etti:

“Arkadaşlar bu gece yapacağımız etiketimiz CHP’nin çatı adayı ile ilgili. CHPLaiktirLaikKalacak.”

“Laik kalmak ya da yobaz olmak işte bütün mesele bu : ) CHPLaiktirLaikKalacak.”

“İnsan sevdiğine bunu diyebilmeli. CHP iktidar olana kadar seveceğim. CHPLaiktirLaikKalacak.”

Kısa süre sonra Türkiye’de trending topic oldu CHPLaiktirLaikKalacak.

Peki bu hashtag’i başlatan ve 'seri yazmak' olsun, 'rt ile yaymak' olsun desteklerini esirgemeyenler kim? Deniz Baykal’ın odasında toplu bir 'laik atak' geçiren CHP vekilleriyle aynı hissiyatı paylaşanlar mı?

Hayır. Başlatan kişi AKP Konya Gençlik Kolları'na mensup bir arkadaş. Evet düzgün sakallı ve fondötene batıp çıkmış gibi görünen. Destekleyenlerin de kim olduğunu tahmin etmek zor değil.

İşte bu. Tek kelime sohbet dahi etmedikleri, hayat görüşü hakkında fikir sahibi olmadıkları, bilgisi ve karakterini bilmedikleri Prof. İhsanoğlu’ndan yaka silkerken AKP Gençlik Kolları tarafından makaraya dolanmak… Laikliği kurtaracağım sanırken yerlerde süründürmek…

Bravo sahiden.