'Cici çocuk' muamelesi yapmasaydınız, barışa ulaşmıştık diyorum ben de

Halbuki bir tarafa sıkıştığında işlevsiz olacağını görmezden geldiniz. O işlevsiz kalınca ne olacak, kim kiminle görüşecek? İngiltere'den Jonathan Powell'ı, Güney Afrika'dan Brian Currin'i mi getireceğiz?

Uzun bir savaşı bitirmek, krizlere son vermek…

Ciddi bir iş. Teknik bir iş. Zeka işi. İrade işi. Hukuk işi. İletişim işi.

Risk alabilme ve adaptasyon gücü gerektirir.

Bize ne kazandırır hesabına girmeden ‘çözmek’ istemek ve her tökezlemede yetişkin gibi davranmak lazımdır.

Okumuş yazmış olduğunu varsaydığınız, IRA ve ANC süreçlerini incelediğini iddia eden, haldır huldur İrlanda’ya Güney Afrika’ya ‘çözüm turizmi’ düzenleyen sözde ‘akil’, sözde ‘aydın’ kişilerde dahi bu ciddiyeti bulmak mümkün olmamıştır son iki yılda.

Akılla ya da mantıkla değil, sadece ve sadece bir siyasi hesapla, körü körüne bir inançla papağan gibi aynı şeyi tekrar edip durdular:

HDP, PKK ile arasına mesafe koymadı. HDP, PKK’yi kınamadı.

Senin istediğin mesafeyi koymuş olsaydı, 2 yıllık çözüm sürecini kim götürecekti? Kandil’e sen mi gidecektin? Kandil seni mi dinleyecekti? İmralı’ya sen mi gidecektin? İmralı sana mı anlatacaktı?

CHP kınıyor PKK’yi. MHP de kınıyor PKK’yi.

Kınamak ise en hayati vasıf, AKP niye CHP ya da MHP ile yürütmedi çözüm sürecini.

Kınamak da tam onların istediği formatta, onların bellediği kelimelerle olacak.

“O polisler öldürülmemeliydi. Ben bir sivil olarak savaşın iç mantığına gerekçe bulamam. O polislerin cenazesine gitmeyi, annelerinin ellerini öpmeyi çok isterdim. Onların kardeşleri benim kardeşim, çocukları benim çocuklarım gibidir” diyor Demirtaş.

Hayır, PKK’yi kınamamış.

“Kandil ile barışı yürütme üslubumuz örtüşmüyor. Her konuda anlaşmıyoruz. Onların meselelere biraz daha Türkiye siyasetinden bakması lazım. Ama anlaşmamız da gerekmiyor. İki farklı yapıyız. Aramızda bir ast üst ilişkisi yok” diyor Demirtaş.

Hayır, PKK ile arasına mesafe koysun.

Tam olarak ne yapması lazım, ne deseydi HDP sizce, ne yapsaydı Demirtaş da bugün çatışma çıkmazdı. Elinizi aklınızın üstüne koyun ve dürüstçe cevap verin.

Ne dediniz? 6-7 Ekim Kobane olayları mı? O olayları, Demirtaş’ın sözü mü başlattı, yoksa başka birinin sözü mü?

Dürüstçe cevap verin.

Madem, 6-7 Ekim olayları olmasaydı, bugün çatışma yaşanmazdı dediniz. Ama hükümet öyle düşünmemiş olacak ki, ardından Dolmabahçe mutabakatı için buluşuldu öyle değil mi?

Öyleyse, dürüstçe cevap verin, hata nerede?

**

Anladım anladım…

Suç, çözüm sürecini tarafları düşmanlaştırmadan, tarihi örnekleri, acı hatıraları hatırlatarak eleştiren, iki tarafı da masada tutmaya çalışan kesimde değil mi?

Niye? Çünkü Demirtaş’a ve PKK’ye ‘cici çocuk muamelesi’ yaptılar.

Anladım anladım…

Yeniden anlatalım: Müzakerenin bir dili vardır, güven oluşturmanın bir jargonu vardır. MİT Müsteşarı Hakan Fidan PKK yetkilileriyle aynı masaya oturduğunda, makul bir biçimde anlamaya çalıştığında, ‘Sayın Öcalan’ dediğinde, hiç dediniz mi ona ‘Niye cici çocuk muamelesi yapıyorsun, böyle yaparsan bunlar katliam yapar.’ Demediniz, saçma olduğu için değil, hükümetiniz öyle uygun gördüğü için.

Süreç başladığında, Öcalan mektubunu milyonlara okuduğunda, tüm kanallar canlı yayın yaptığında, devlet bir çok gazeteciyi Kandil’e röportaja gönderdiğinde, dediniz mi hiç ‘Niye cici çocuk muamelesi yapıyorsun, bunlar kendini anlatırsa, Türkiye halkına 30 yıldan sonra ilk kez sesini duyurursa çözüm olmaz.” Demediniz, dünyadaki tüm örneklerde yıllarca düşman belletilen kişilerin aslında öyle olmadığını göstermeden masa sağlam duramaz diye değil. Hayır hayır bu yüzden değil, devletiniz öyle uygun gördüğü için demediniz.

HDP’nin özel konumunun, yani hem Ankara’yla hem İmralı’yla hem de Kandil’le görüşebiliyor olmasının kıymetini bilmediğiniz gibi, onu terazinin bir tarafına sıkıştırmaya çalıştınız.

Halbuki bir tarafa sıkıştığında işlevsiz olacağını görmezden geldiniz. O işlevsiz kalınca ne olacak, kim kiminle görüşecek? İngiltere’den Jonathan Powell’ı, Güney Afrika’dan Brian Currin’i mi getireceğiz?

Getirelim ve deneyelim bakalım. İster misiniz? Yok istemezsiniz, biz kendi alaturkalığımızda kalalım dersiniz.

**

Sonuç itibariyle bakın bugün –Cumhurbaşkanı’nın ifadesiyle- çözüm süreci bitti. Niye bitti?

Selahattin Demirtaş, dün Radikal’e verdiği özel röportajda bir kronoloji veriyor, tüm detaylarıyla açık açık sürecin nasıl ilerlediğini anlatıyordu.

Orada gördünüz değil mi… HDP’nin nasıl mekik dokuduğunu… Kamu güvenliği ve MİT müsteşarlığının ve başta dönemin Adalet Bakanı Sadullah Ergin olmak üzere kimi hükümet üyelerinin nasıl uğraştığını…

“Demirtaş’a cici çocuk muamelesi yapmasaydınız, bakın çok kolay, kı-nı-yo-rum diyecek” diye tutturanlar… Önce salıncaktan inin, kaydırağa binin.

Sonra da bir zahmet cevap verin: Siz hiç hükümete baskı yaptınız mı? Mesela geri çekilme yasası mutlaka çıkmalı diye. Nerede tıkanıyor, niye uzuyor bu süreç diye ısrarla sordunuz mu?

Tek bir kelam ettiniz mi “Dolmabahçe mutabakatına gelinmiş süreç ne oldu da durdu, durdurmayın sayın hükümet üyeleri” şeklinde?

İzleme heyetinde isimleri geçenler, siz bari, diyebildiniz mi, “Doğru bulunmayan nedir, süreç bu şekilde topluma daha şeffaf ulaşacak, güvensizlik ortadan kalkacak” mealinde birkaç söz?

Demediniz. Söylemediniz. Çözümün devamı için gerekli adımların atılması, müzakerenin başlaması için gerekli yasalarının çıkması için, sürecin parlamentoya taşınması, hakikat komisyonlarının kurulması için baskı yapmadınız. Siz, artık tüm detaylarıyla ortaya çıkan tıkanıklık anlarında öfkenizi, hevesinizi, şevkinizi kudreti elinde bulunduran gerçek muhataba çevirmediniz.

Ya ne yaptınız? Cici çocuk muamelesi.

Evet, ‘cici çocuk muamelesi’ yapmak diye bir şey varsa, siz onun tillahını yaptınız.

Ve eğer cici çocuk muamelesi yapmak bir süreci bitiriyorsa, siz bitirdiniz.

Aa yoksa bu çok ağır bir itham mı oldu?

Ne demek istediğim anlaşıldıysa…

Hadi herkes aklını başına toplasın, gerçekleri görsün. Kişilik bozukluklarıyla, eziklik ile safi kötülük arasında gidip gelen ruhlarla kaybedecek vakit yok.

Ülkesini gerçekten seven, soğukkanlı, sağduyulu yetişkinler aranıyor.

Tarafları yeniden masaya çekme zamanı!

NOT: Dün yayınlanan röportajımda Selahattin Demirtaş daha önce hiç açıklanmayan şeffaflıkta iki yıllık çözüm sürecinin detaylarını verdi. Eğer sürecin içinde yer alan devlet ya da hükümet yetkililerinden ‘Hayır Demirtaş’ın anlattığı gibi olmadı’ diyecek olan varsa, sonuna kadar dinlemeye ve okurlara aktarmaya hazırım.

http://www.radikal.com.tr/1405470140547012

YORUMLAR
(12 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

özetle... - user1119303

"Ülkesini gerçekten seven, soğukkanlı, sağduyulu yetişkinler aranıyor." simdi diyelim ki böyle kisiler türkieyde var ve siz bu kisileri buldunuz... onlar havuz medyasinin her türlü karalama ve kötülüme kampanyalarini sineye cekmeyi kabullenip bu göreve talip oldular... peki o en tepedeki sahisa sözlerine gecirebileceklermi acaba? bence türkiyenin problemi malüm sahis. o kisi emekliye ayrilmadan bu ülkeye huzur gelmez. imkani yok. "Allah gözünü doyururda "yeter artik bizim oglana bu para... diyip kendilingen cekilirmi bilmem.

Terörü Değerlendirirken Ortaya Çıkan İkileme Dair Bir Yazıyı Anımsadım! - user885022

"..?Herhangi bir amaca ulaşmak için terörü ve şiddeti araç olarak kullanmak, meşru görmek ve olumlamak, bunları yapanları her türlü himaye etmek, sempati göstermek ,insanlık onuruna ,yaşam hakkına yapılabilecek en büyük tecavüzdür ve etik olarak savunulamaz.? İlkemiz bu olmalı. Bu pencereden bakarsak sosyalist terör, İslamcı terör, faşist terör veya bizim mahallenin terörü sizinki yanılgısına ve çifte standardına, tutarsızlığına, ilkesizliğine, kaypaklığına düşmeyiz. Terörle yan yana durarak onun sosyolojisine selam çakarak nereye varılabilir? Türkiye kaybettiğinde siz ne kazanacaksınız?Maalesef bunu yapamıyoruz. Bazıları romantik amaçlar için izcilik tadında terör yapmak adam öldürme hakkına sahip gibi bir algı var. ?Geçmişte filancalar siyasal şiddet kulandılar olsun, lakin onları mazur görelim, gençtiler devrim yapacaklardı.? ?Beriki arkadaşlar Türkiye?yi bölerek yeni bir devlet kurmak istiyorlar? ?olsun, sazına vuran eline kurban emmoğlu?, kim tutar elini, aşk olsun, senden mi kıskanacağız , bilimsel sosyalizm gereği hoş görelim bu garipliği..." Prof. Dr. M. Üçüncü - http://odatv.com/n.php?n=tek-kursun-atmadan-turkiyenin-defterini-durmek-istiyorlar-2707151200

Güzel yazı ama hitap ettiklerinizin anlayacağını ya da anlamak isteyeceğini sanmıyorum. - branduin

HaberTürk'te akil heyetinde yer alam Fadime Özkan sürecin nasıl Kürtler tarafından işlemez hale getirildiğini çok güzel açıkladı! Hükümetin sözleri hatırlatılınca da aa ne sözü canım'a getirdi olayı, daha da sıkıştırılınca da AKP ne vermiş PKK açıklasın! dedi. Akil heyetinde yer alan, yani halka gidip sürecin iyiliğini güzelliğini anlatan ve destek isteyen biri, çok sevgili Erdoğan'ı çark edince sanki bunları hiç yapmamış gibi PKK'nın ve HDP'nin suçları yüzünden sürecin bitmesini hak ettikleri! anlamına gelen sözler söyleyebiliyorsa, o insan heyetteyken ne yaptığını sanıyordu? Tabii Haber Türk olduğundan kimse sormadı kendisine bunu. Ama AKP'liler işte böyle insanlar. Erdoğan ne derse o, AKP'nin çıkarları ne gerektiriyorsa o. Yoksa ülke, halk, demokrasi, hukuk devleti vb. tamamen önemsiz. Zaten demokrasi ve hukuk devleti konusundaki karneleri daha Ergenekon dalgalarındaki tutumlarından dolayı zayıftı ama orada darbe şüphesi vardı, o yüzden mazur görelim. Burada nedir konu? AKP'nin seçimle tek başına iktidarı kaybetmesi.Bunu engellemek için savaş çıkaranlar ve onları destekleyenler sizin yazdıklarınızı anlayamaz ya da anlamak istemez.

Harika bir yazı - user427801

Saçma bir milliyetçilik ideoliji ile savaş çığırtkanlığı yapanlar yüzünden her gün insanlar ölüyor. Ölenin ırkı önemli değil. İnsanlar ölmesin. Sayın Demirtaş'ın verdiği kronolojiden de anlaşılacağı gibi Tayyip sadece oy için iç savaş çıkarmayı bile almış durumda

Getirisi Olmayan Çözüm Sürecine Dair - Adar_Batman

Dünkü Demirtaş röportajınızın tamamını okudum ve çok aydınlandım.Orada geçen her kelime bizler için değerlidir ve kıymetlidir.Çünkü çok açık ve net şekilde amasız ve ancaksız anladık ki Tayyip Erdoğan resmen ülkenin patronu olmuş.Buna itiraz edenin aklından şüphe ederim.Bizim yaşama hakkımız şuan Erdoğanın iki dudağı arasında,farkında mıyız?Bana getirisi olmayan bir çözüm sürecini ben niye isteyeyim ki diyen bir Erdoğandan her şey beklenir...

Tarihin Akl'ı! - user433512

Ezgi Hanım,inanılır gibi değil ama gerçek! Bugünlerde J.J.Norwich'in, üç ciltlik "Bizans Tarihi" ve J-P.Roux'nun,"Dinler Çatışması" adlarında, Kabalcı'dan çıkan kitaplarını paralel okuyorum.Yaklaşık 1000 yılı aşan süre önce,bu coğrafyada,başta saray entrikaları olmak üzere,farklı yorumlama üzerinden dinin araçsallaştırılması,barbarlık,hainlik,ihanet,katliam,yalan,talan,düzenbazlık,hırsızlık,uğursuzluk,fakirlik,olmak üzere,iktidar savaşı adına,tekmili birden ne ararsanız bulabildiğiniz ,insanların, derin acılar,ızdıraplar ve gözyaşları içinde yaşadığı yüzyıllar gözümün önünden akıp giderken,bir de ,aynı coğrafyada,bugünkü manzaraya bakıp,farklı enerji düzeylerinde de olsa hemen hemen aynı sosyo-psikolojinin kendini dayattığını görünce,nasıl yorumlamam gerektiğine karar veremiyorum.Sonra diğer coğrafyalardaki bazı ülkelere bakıyorum,O'nların becerdiği 'aydınlanma'yı biz neden beceremedik diye soruyor ve kendi kendime,herhalde ,bu topraklar,Tanrı'nın, 'Tarihin Akl'ı'nı kavrama yetisinden mahrum ettiği insanları çoğunluk olarak yaşamaya mahkum ettiği topraklar olsa gerek,diyorum ve gelecek nesillere böyle bir coğrafya bırakacak olmaktan ötürü üzülüyorum,utanıyorum.Tşkler.

Tutarsızlık dedektifliğine soyunmak... - guru

Ezgi Başaran'ın alt alta saydığı tutarsızlıklar doğrudur. Ancak siyasette tutarsızlık detektifliğine soyunursanız HDP'nin de tutarsızlıklarını alt alta dizmek mümkün. Siyasetin sonuç alma kabiliyeti de zaten bu tutarsızlık gibi görünen yerlerde yatmaktadır. Ezgi Başaran sanırım dünkü söyleşi ile ilgili oldukça tepki almış ki, bugün bu öfkeli yazıyı yazıyor. Demirtaş dün sürecin perde arkasını detaylı olarak anlatmış. Çok güzel! Ama siyaseten sonuç üretmeyen perde arkası hikayelerle yola çıkcaksak bu hikayelerin kamuoyunu ikna etmesi yüz yıl alır. Elbette"Çözüm" masasını deviren RTE'dir. HDP'yi sorumlu tutmak, müsebbib olarak görmek yanlıştır. Ama HDP'nin kamuoyunu toptan etkileyecek güçteki yegane söylemi "Biz nefes aldıkça seni başkan yaptırmayacağız!" olmuştur. "Başkan olamayacaksın!" değil "....yaptırmayacağız!". Benzer bir irade terör konusunda da işe yarar. Yoksa Demirtaş habire söyleşir durur!