Cuma'nın küpesi bizim özgürlüğümüzün teminatı

Muhafazakâr, köhne kafalara karşı Cuma öğretmenin yanında olun.

Manisa’da en çok pil toplayan okula ödül verilecekti. Mayıs 2010. Cuma Toygar 10 yıldır çalıştığı Necatibey
İlköğretim Okulu’nun bahçesini ağaçlandırabilmek için zamanında arabasını satmış bir sınıf öğretmeni. Pil mi toplayamayacak. 500 bin tane biriktirdi, okulu birinci oldu.
Merasim anı. Vali ödülü vermek için Cuma öğretmene doğru yaklaştı. Fakat o da ne? Cuma öğretmenin sol kulağında yarım milimetre boyutlarında kurşuni bir parlaklık var. Küpe. Vali geri adım attı, ödülü vermedi.
Söyleyin o öğretmene çıkarsın küpesini! Müfettişler okul müdürüne, okul müdürü ona haber saldı. Çıkarmadı küpeyi Cuma hoca. “Bu küpeyle ne dini ne siyasi bir mesaj veriyorum. Benim şahsi tercihim, minnacık bir süs eşyam. Kime ne?” diye düşündü. E haklı. Memurların kılık kıyafetini düzenleyen yasada öğretmenler küpe takamaz diye bir madde yok.
Okul müdürü her ay uyarı vermeye başladı: “Okula küpeyle geldiğiniz tarafımızca tespit olunmuştur. Her ne kadar kanunen bir engel olmasa da küpe takmanız hoşumuza gitmemektedir.” Uyarılar işe yaramayınca Cuma öğretmenin maaşından ceza olarak 66 lira kesilmeye başlandı.
En son bir OKS sınavında gözetmen olarak görev yapacaktı. Sınav başlamadan birkaç dakika kala müfettişler tarafından koridora çağrıldı. “Cuma Bey, küpeniz var?” Evet var. “E çıkarın!” Niye çıkarayım yahu, bir tane mantıklı sebep gösterin çıkaracağım. İl Milli Eğitim’in şube müdürü ve teftiş kurulu başkanı Cuma hocayı bir kez daha mimledi. Bu görüşmenin hemen ardından Necatibey İlköğretim Okulu’na gönderilen müfettiş Cuma hocanın başka bir okula transfer edilmesine, “tebdil-i mekanda ferahlık olacağına” kani olduğunu belirten bir rapor yazdı. Aynen böyle dedi.
Sürüldü Cuma Hoca. 45 km uzaklıktaki bir köye. Eşi ve lise son sınıfa giden oğlu mahvoldu. “Cuma, inat etme! At Allahaşkına şu küpeyi” diyorlardı. Hatta boynuna sarılıp zorla küpeyi çıkarmaya çalıştılar. Nafile. Evde böyle bir savaş yaşanırken, Cuma hocanın yeni işyeri, yani Malban köyünün muhtarı bir açıklama yapmasın mı… Gelmesin küpeli öğretmen, köyce karar verdik gelirse onun için iyi olmayacak. Cuma hoca dün Milli Eğitim’e dilekçe verdi: O köyde canıma malıma bir zarar gelirse sorumlusu sizsiniz. Yarın da savcılığa gidecek.
Cuma Toygar, 6 ay önce takmaya başladı o küpeyi. Neden biliyor musunuz? Sınıfına cesaretten ve farklılıklara hoşgörüden bahsediyordu. Öğrencilerden biri parmak kaldırdı ve “Hocam sizde farklı olma cesareti var mı” dedi. Olduğunu kanıtlamak için ertesi gün kulağını deldirdi 48 yaşındaki Cuma hoca. Fakat maalesef sonrasında yaşadıkları öğrencilerine gerçek dersi verdi.
Manisalı sınıf öğretmeni Cuma’nın küpesi var ya, hani bir türlü çıkarmadığı… O bu ülkede başını kapatan, başını açan kadınların, tercihlerini yaşamaktan korkmayan uzun saçlı, dövmeli erkeklerin… Eşcinsellerin, anadilinde eğitim görmek isteyenlerin, ateistlerin, dindarların… Aslında herkesin özgürlük teminatı. Bu memleketin tektip olmayan insanları size sesleniyorum. Muhafazakâr, köhne kafalara karşı Cuma öğretmenin yanında olun.

http://www.radikal.com.tr/1027252102725214

YORUMLAR
(14 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Cuma Hoca'ya.. - efekerem

O Captain! My Captain!

radikalden bu hanberin devamini merakla bekliyorum - user1109431

cok guzel aciklayici, turkieynin karanlik yuzunu gostern bir haber. Lutfen bu olayin ardini birakmayip Milli egitim bakanina bu durumla ilgili goruslerini ve bu konuyu duzeltmek icin ne gibi bir adim atmayi planladigini sorun. Halkin Egitim konusunu denetlemsi icin sectigi biri olarak en bastaki sorumlu Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçudur.

Marx yine haklı çıktı! - hulya eksigil

Marx'ın dediği gibi, "eğiticileri kim eğitecek?"

AİHM, AİHM İYİ Kİ VARSIN! - utku-ınsanı

Cuma Hoca, kanunda yazmadığı halde sürülmüş, maaş kesme cezası yemiş, yeni görev yerinde de kara kahraman olmak isteyenler var. ''Murtaza bir tane, ağa bin tane''. Allah razı olsun imzalayandan, iyi ki AİHM var. Haa bir de Anayasa Mahkememize direkt başvuru hakkı da çıktı ya % 58 oyla hem de... Umarım tazminat kazanasın Cuma Hoca da orada da benim canım yanıyor cünki tazminatı sana haksızlık yapan yetkili ödemiyor, milletin kesesinden ödeniyor.

hosa gitmek... - hkke

sayin okul muduru: "her ne kadar kanunen bir engel olmasa da kupe takmaniz hosumuza gitmemektedir" lafiniz da benim hosuma gitmedi. acaba tr'nin de imzacisi oldugu birlesmis milletler bireysel ve siyasal haklar sozlesmesinin 19. maddesindeki ifade ozgurlugunden haberiniz var mi? tr'nin bu sozlesmenin imzacisi oldugunun, dolayisiyla bu maddenin ihlalinin ayni zamanda anayasanin 90. maddesini ihlali oldugunun farkinda misiniz?

Helal olsun ! - vbzdmr

Cuma öğretmen benim şimdiye kadar "sözde" ders aldığım tüm öğretmenlerden binlerce kat kadar daha öğretmen. İnsanların türban takma özgürlüklerini, faşizan gerekçeler sunup engelleyen akıl, şu eylemin, şu hareketin şıklığını ve bu eylemdeki zekayı, özgürlüğü, özgünlüğü, cesareti görebiliyor mu acaba. Sizi biri özgürlükleri ksııtılamakla mı suçluyor, kısıtlamayın kimsenin özgürlüğünü ve sizi suçlayana gerçek yüzünü gösterin ondan özgürlük talep ederek. AKP nin samimiyetinden şüphe eden "göstermelik" türk aydınları taksınlar kulaklarına küre, hastanelerde, okullarda, "kutsal" kamusal alanda boy göstersinler. İktidarı gerçekten özgürlükçü olmaya zorlasınlar. Sizin yaşam tarzınıza göre özgürlük olmayan eylem, sırf o eylemi yapabilme hakkı açısından bile savunulmalıdır. Okula türbanlı girmiş diye ardaşınızla kavga edeceğinize, sizde küpeyle girin hem samimiyetini test edin, hemde ezberi bozun. Eline sağlık Cuma öğretmen, hayatımda hiçbir öğretmeni mi sevemedim, sana kanım kaynadı birden.

Hay allah - Mehmet Ünlü

Nerede bizim libral arkadaslar hadi buyurun er meydanina birseyler yazin .Belkide bu cuma ergenekondandir ne dersiniz...