Demirtaş'ın yabancı dil hakimiyeti ve HDP'nin hamlesi

Türkiye Cumhuriyeti'nin utancını ve başarısını temsil eden bir unsur olarak "Selahattin Demirtaş'ın yabancı(!) dil hakimiyeti" HDP'ye barajı aştırır mı?

Temel eğitimini anadilinde almış sayın Cumhurbaşkanı’mız konuşuyor: “Burada ikili görüntü söz konusu. Yalçın Bey ile açıklama yapanların açıklamaları faklı. Eşbaşkanın yaptığı açıklama farklı. Burada iki maymun oynanıyor.” 

Anadilde eğitim hakkı devlet tarafından gasp edilmiş HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş cevap veriyor: “Bizim amacımız hükümetin yanlışlarını teşhir etmektir. Biz iki maymunu oynuyormuşuz. Heyetle aramızda hiç bir fark yok. Ayrıca iki maymun değil, üç maymundur. Demek ki yine birini götürmüşsünüz, götürmeye alışmışsınız.”

İşte bu:

Türkiye Cumhuriyeti’nin utancını ve başarısını temsil eden bir unsur olarak “Selahattin Demirtaş’ın yabancı(!) dil hakimiyeti”…

Budur; herkesin ona saldırmasının, sinirden çıldırmasının ama öte yandan içten içe imrenmesinin, onu huşu içinde dinlemesinin ardındaki sebep.

Argümanlarıyla, ifade ve hitabet yeteneğiyle, liderlik kumaşıyla, zekasıyla ama en çok da temiz kalbiyle Kürtler kadar, belki de daha çok, seküler, zihni açık, sol ve ortanın solundaki kesimler için “aradığınız lidere galiba ulaşılıyor” hissi yaratıyor Demirtaş.

Çünkü bu ülkede bir Kürt olarak doğmuş olmaktan gelen sorunların aslında Türkiye’nin çoğunluğu için geçerli olduğunu anlatabiliyor.

Çünkü ezilmiş, haklarından mahrum bırakılmış, ötelenmiş tüm gruplar için cümle kurabiliyor.

Ve bunu, yeni yetişen Kürt nesli gibi, onların bir temsilcisi olarak, onların ‘deyimler sözlüğünü’ kullanarak, ajitasyon yapmadan, espriyle, sağlam ve sakin tezlerle dile dökebiliyor.

İronik biçimde, Türkçe’yi anadili Türkçe olanlardan kat be kat iyi kullanıyor, üstelik Türkiye’nin yaralarını derinleştirmek değil kapamak üzere kullanıyor.

Çünkü dertten anlıyor. İlkenin bir semt adı dahi olmadığı memleketimizde şöyle bir baktığınızda hep aynı yerde duruyor, aynı şeyi söylüyor.

İşte bu bazıları için çok korkunç bir şey. Lider görünümlü tehlikeli kimseleri üç saniyede bir şakaya, lider görünümlü başkalarını da etkisiz elemana dönüştürebildiği için.

Ha bu Kürt siyasi hareketinin diğer liderlerini rahatsız eder mi? Öcalan tarafında, hükümetin vermeye çalıştığı izlenimin tam tersi bir hissiyat olduğunu söyleyebilirim. Eminim İmralı’da Demirtaş-Öcalan görüşmesinin tutanaklarına vakıf olan devletliler, daha önce hiç duymadıkları övgü sözlerini orada duymuştur.

Pek tabii, Kürt siyasi hareketinde çok başlılık yok.

Peki tabii, Demirtaş da çok başarılı.

Bunlar HDP’ye seçim kazandırır mı?

Yok kazandırmaz. İşler öyle yürümüyor.

** 

İşte tam olarak buradan bakmak gerekiyor çözüm sürecinin geldiği noktaya.

Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’den oluşan ekibin hükümetle birlikte 10 maddelik ‘müzakere başladı başlayacak’ açıklamasına…

Hop oturup hop kalkıp bu bir seçim hesabı diyoruz. Açıkçası, Demirtaş’ın da ifade ettiği gibi, tıynetini son 13 yılda gayet güzel çözdüğümüz AKP’nin önümüzdeki 3 ay içinde, aylardır kurmadığı meclis komisyonlarını kuracağına, hasta tutuklularla ilgili insani düzenleme yapacağına inanmak çok zordur.

O nedenle bu açıklamanın bir seçim hamlesi olduğunu düşünmek akla yatkındır.

Ama sadece AKP’nin seçim hamlesi mi?

Niye HDP’nin seçim hamlesi olmasın?

Açıklamanın yapıldığı günden bu yana Kürt siyasi hareketine mensup, aktif veya değil bir çok aktörle görüşme yaptım. Aşağı yukarı hepsinin satır arasında söz ettiği şey aynıydı. Örgüte yakınlığıyla bilinen bir kişinin cümleleri aslında özet niteliğinde: “HDP’nin bu seçimde barajı geçmesi çok önemli. Memleketin aklını yitirmiş bir biçimde yönetilmesini engelleyebilecek tek güç bu. CHP birkaç puan fazla alsa ne olacak? Baskıcı rejimin karşısında caydırıcı bir güç olabilir mi? Olamaz. Öyleyse tek çare HDP’nin parti olarak meclise girmesi ve demokratik bir denge yaratması. O yüzden AKP’ye oy veren Kürtleri, Batıda kerhen, alternatifsizlikten CHP’ye oy veren Türkleri kazanmalıyız. Çözümden yana olduğumuzu göstermek bunun kilit noktası.”  

HDP’nin karmaşık ve farklı gibi görünen açıklamalarına bu yönden bakarsak, her şeyi daha net anlarız.

Amaç Kürt bölgelerini silip süpürmek ve Batı’dan da bir miktar vekil çıkarabilmek. Bunun için “silah bırakma niyetini” duyurmak kadar doğru bir hamle olabilir mi?

Bir de böyle düşünün.

http://www.radikal.com.tr/1306262130626224

YORUMLAR
(24 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

bir önceki yazi hakkinda - delduero

" bu dava yeniden ve USULÜNCE görülüyor. CEZA YARGILAMASI HUKUKU kapsaminda da tamamlanacaktir." madem hersey sahte belgelere dayali ise, neden bir daha yargilaniyorlar...a.altan ben vede yüzbinlerce insan ordunun DARBECI oldugu konusunda önyargiliyiz. 60da 70de 80de 90larda yaptiklari insanlik disi uygulamalardan birtanesini, birebir yasamis olsaydiniz, önyargimizin sebebinin bizler degil onlar oldugunu anlardiniz.

Olcu - O0OO0O

Turk vatandasi olup, Turkiyede yasayip, Turkceyi yabanci dil goren bir yazarin destekledigi partiden hayir gelmez. Nokta. Bosuna risk almayin.

Demirtas Iyidir - prevultion

Gercek sosyal demokratlarin CHP gibi 70-80 yil geriden gelen bir parti yerine tercihlerini Selocan'dan yana kullanmalari demokrasinin gelisimine tarifi imkansiz faydalar saglayacaktir. HDP'nin yuzde 10 barajini asmasi (cozum sureciyle birlikte dusunuldugunde), HDP icinde kurt milliyetciligi guden cevreleri basta biraz simartacaktir fakat partinin orta vadede bir Turkiye partisi olmasina ve kurt milliyetciliginden arinip, sosyal demokrat yani daha agir basan bir konuma yukselmesine katki saglayacaktir. Her ne kadar dunya goruslerini paylasmasam da Turkiyeli sosyal demokratlarin artik coktan muzelik olmus CHP gibi garip gurup organizasyonlar yerine HDP'yi tercih etmelerini bir demokrat olarak takdirle karsiliyorum. Gerci CHP iktidar olursa kredi karti borclarini silecekmis :) ama olsun demokrasi paradan daha onemlidir :) Bu vesileyle CHP'li ulusalci dostlarimizin tercihinin de Emine Tarhan hanimefendinin Anadolu Partisi olmasi gerektigini ifade etmek isterim. Saygilar...

TROLLER @ad honorem dei - drhil

Aşağıdaki bazı yorumlara bakınca akape nin trollerinin kürtlerin arasına da sızdığını açıkça görüyoruz (Örn: ad honorem dei). rte nin 400 vekil cüreti, HDP nin barajı geçemeyip, vekil çalınması güvenine dayanıyor. Biz, CHP nin gerçek sosyal demokrat seçmenleri HDP yi destekleyerek bu sinsi oyuna dur diyeceğiz. Bu arada arınçın konuşmasında destek verdiiği Buldan, Türk gibi politik kimliklerin de ortaya çıkıp Demirtaş' a destek olmaları ve arınçın yalanlarını yüzüne vurmaları yerinde olur inancındayım.

Barış için - user986363

HDP'nin demokratik siyaset yapması ve kendi tabanlarına özel olan veya ülkenin geneliyle ilgili problemleri yine siyaset içinde çözme gayretleri her türlü desteklenmesi gereken bir şey. Ancak toplumun aklına takılan bazı soru işaretleri var ve bunun başında da siyasetle şiddet arasına yeterince mesafe konulmamış olması geliyor. Diğer bir konu da; maalesef Kürt sorununun AKP'nin siyasi çıkar gözeten politikaları yüzünden gerçek anlamda ele alınamamış olması. HDP'ye tavsiyem Kürt sorununun çözümü için tek merci olarak AKP'yi görmemesi. Şiddetle arasına mesafe koyarsa ve AKP'ye alet olmadan toplumun bir bütün olarak vicdanına yönelirse HDP'ye olan destek artacaktır.

Türkiyede yazar sıkıntısı - user735638

Bir de gördüğüm kadarıyla Türkiye'deki yazarların genel sıkıntısı, emin olmadan tavsiye vermek.. Her yeni harekete heyecanla kurtarıcı olarak iyi niyetle diyelim atladığım(n)ız için bu durumdayız. Bakınız geçmiş liberal yazarlara.. Buralara da yetmez ama evetçiler,Daha özgür olup, vesayeti kıracaaz vaatleriyle, Cengiz Çandarlarla Hasan Cemallerle gelmedik mi? Şimdi de halka tavsiye etmeden emin olmak gerek. yarın aaa yine yanlış yapmışız demenin anlamı olmuyor işte..

HDP, CHP, AKP ve Demirtaş - user735638

Ezgi hanım her ne kadar Demirtaş güzel konuşsa da biz alternatifsiz CHP lilere güven vermiyor, yolsuzluk komisyonlarına girmediler, şahsen HDP nin meclise girmesini isterim fakat yarın öbür gün benim oyumun AKP ile başkanlık ya da herhangi bir bilmediğim Kürt pazarlığında kullanılmayacağının garantisi nedir? Bu konuda endişeliyim. Zor oyunu bozar, şu anda Türk-Kürt tüm demokratik açılımlar için güzel konuşuluyor ama konu tercihe geldiğinde biz sol Türk seçmeninin demokratik duyarlılığı yerine Kürt hareketi tercih edilecektir. Seçime parti olarak girip, barajı aşamazsak akp gelir tehdidiyle bize ölümü gösterip sıtmaya razı etme politikasını doğru bulmuyorum. Bu riski niye biz Türk sosyal demokrat seçmen üstleniyoruz anlamadım :) AKP ile HDP arasında baraj nedeniyle rekabet var ama derdi, yükü, sorumluluğu CHP seçmeninde, süper sınırsız sorunlu kooperatif gibi :) Halen Demirtaş ve HDP yi bekleyip görme eğilimindeyim.