Devletlüye hakaret ettiğiniz gerekçesiyle hapsinize...

Sanırsınız kainatın en hassas ve nazik toprak parçasında yaşamaktayız. 'Yoldaşların' ortaklık bozulunca 'Haşhaşi', 'terörist', 'başçalan' yahut 'Yezid'e dönüştüğünü biliyoruz.

Örnekler saymakla bitmez.

-KESK’e bağlı BES, Eğitim-SEN ve Tüm Bel-Sen başkanlarının da bulunduğu 7 kişiye Başbakan’a hakaretten dava açıldı. Niye? “Hırsızlığa, yolsuzluğa ve talana karşı Çanakkale Direniyor” başlıklı yürüyüşte attıkları slogan yüzünden. (Mart, 2014)

-39 yaşındaki bir vatandaşa Facebook’ta yazdığı bir yazı nedeniyle hakim karşısına çıktı. Niye? Yazısında Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle.

-ABD’de yaşayan ve stratejik danışmanlık hizmeti veren CHP aday adayı Cenk Sidar hakkında soruşturma başlatıldı. Niye? Diken.com.tr’de Başbakan Davutoğlu’nun politikalarını eleştirdiği için.

-Güney Marmara Doğal ve Kültürel Çevreyi Koruma Derneği’nin (GÜMÇED) Kazdağları’nda siyanürle altın aranmasını protesto etmek üzere düzenlediği yürüyüşe katılan 8 kişiye dava açıldı. Niye? Erdoğan’a hakaret içeren sloganlar attıkları için. (Ağustos 2014)

-Zonguldak PTT müdürlüğündeki bir memura Başbakan’a hakaret davası açıldı. Niye? Aralık 2011’de Facebook sayfasında paylaştığı karikatür ve haberler rahatsızlık uyandırmıştı.

-İzmir Konak’ta Berkin Elvan’ı anan iki kişi hakkında dava açıldı. Niye? Başbakan Erdoğan hakaret ettikleri gerekçesiyle. Erdoğan çocuk mahkemesindeki bu davaya müdahil oldu. Evet. Aynı eylemde yer alan 11 lise öğrencisinin davasına da müdahil olmuştu.

-17-25 Aralık operasyonlarının ardından Çorlu Atatürk Meydanı'nda protesto eylemi düzenleyen 10 gence dava açıldı, 5’i beraat etti, 5’i mahkum oldu. Niye? Erdoğan’a hakaret ettikleri gerekçesiyle.

-Manken Merve Büyüksaraç’a 4 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Niye? Instagram hesabından Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle.

-Diyarbakır’da bir şehit babası 1 yıl hapis cezası aldı. Niye? Şivan Perver ile kucaklaştığı için eleştirdiği Erdoğan’a ‘aslında’ hakaret ettiği gerekçesiyle. 

-Konya’da bir lise öğrencisine dava açıldı, öğrenci önce tutuklandı, sonra serbest bırakıldı. Yargılanmasına devam ediliyor. Neden? Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle.

-Bir doktor hakkında Türk Halk Sağlığı tarafından soruşturma açıldı. Niye? Sosyal medya hesabından Erdoğan ile Yüzüklerin Efendisi filminin karakteri Gollum’un yanyana fotoğraflarını paylaştığı için.

-Evrensel gazetesi yazarına dava açıldı. Niye? Köşesindeki “Hırsızlık, yolsuzluk gizlenebilir” başlıklı yazısında Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle. 

En son…

Penguen dergisinin iki çizerine dava açıldı. Niye? Derginin kapağındaki karikatürde düğmesini ilikleyen zat’ın (evet karikatür zat’ın) elinin şekli Erdoğan’a hakaret içerdiği gerekçesiyle. Aldıkları 11 aylık hapis cezası paraya çevrildi. Fatura: 7 biner lira.

Maşallah.

Herkese ders olsun. Artık kimse ağzını açıp da tek kelam edemesin. Gaye budur.

**

Bir de yani…

Sanırsınız kainatın en hassas ve nazik toprak parçasında yaşamaktayız.

Halbuki biz…

Ermeni’nin, Yahudi’nin, ateistin küfür niyetine kullanılarak nefret suçu işlendiğini…

Alevilerin, Kürtlerin ve öğrencilerin periyodik olarak ‘terörist’ ilan edildiğini…

‘Yoldaşların’ ortaklık bozulunca ‘Haşhaşi’, ‘terörist’, ‘başçalan’ yahut ‘Yezid’e dönüştüğünü…

Kadınların daima sözlü/fiziksel taciz ve tecavüze uğradığını…

Aynı ‘hassas ve nazik’ toprak parçasında bir yaşam tarzı olarak deneyimlemekteyiz.

Öyleyse devlet koltuklarında olanlar ve o koltukların dümen suyuna ikbal yatağı kuranlar, birbirlerini ‘paralel yapı’ kurmakla, bir şehri parsel parsel satmakla, nifakçılıkla suçlayabilirler.

Ve vatandaşları canları istediğinde yerden alıp, duvardan alıp yere çalabilirler.

Ama siz Facebook’unuzda bir tane fotoğraf dahi paylaşamazsınız.

Hiçbir çarşıda böyle pazar bulunmamaktadır.

 

http://www.radikal.com.tr/132195013219502

YORUMLAR
(2 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

demokrasi - user1002376

Demokrasi rejimi muhalifi sindirme değil, muhalife katlanma rejimidir. Şu durumda bile bunlar oluyorsa acaba "türk tipi başkanlık" gelirde neler olur acaba?

Sabah Neşesi - prevultion

Vah vah slogan atmış yargılanmış. "Aslında eleştirmiş" ama küfrettiği için yargılanmış veya "aslında küfretmiş" ama eleştirmişmiş diye yargılanmış. Falan filan...Ezgi lise ergenlerine masal mı anlatıyor? Sevgili radikal okurları için ben özetleyeyim; "eyyy sevgili okurlar bakın en ufak bir eleştiride yargılanıyoruz. Hem de eleştiri ha... Yoksa bir Kemalist asla küfür etmez. Bir Kemalist hiç küfür eder mi? :) Vallahi Allah sizi inandırsın atık slogan bile atamıyoruz :)" Ezgi komik bir kızcağız. Neyse... Nasıl topraklarda yaşadığımızı ben size gerçeklerle anlatayım. Abdülhamit dönemi bilindiği gibi bir baskı dönemidir. II. Abdülhamit'e benim araştırabildiğim kadarıyla Ermeni komitacılarının 6 defa suikast girişimi olmuştur. Bu 6 suikast girişiminde yakalanan suikastçilerden 0 (yazıyla sıfır) tanesi idam edilmiştir. Cumhuriyetimizin ilk dönemi de bilindiği gibi bir demokrasi dönemidir. :) (Hem de aşırı derecede ileri olanından :) ). Gazi Paşamıza İzmir'de suikast düzenlenmesine teşebbüs edilmiştir. Sevgili okurlara basit bir soru. Bu suikast davası sonucu kaç kişi idam edilmiştir? Kemalist Didem Su'yu ve Berke Can'ı duyar gibiyim: "Ama dönemin şartlarıııı..." :) "Sanırsınız kainatın en hassas ve nazik toprak parçasında yaşamaktayız. :)"