Diyarbakır saldırısının ardındaki korkunç gerçek

Bu bir devlet için büyük bir güvenlik açığı, kocaman bir sarsaklık örneğidir. Eğer devletimiz sarsak değil diyorsanız, daha büyük bir sorunumuz var.

5 Haziran 2015’te HDP’nin Diyarbakır mitinginde feci bir patlama oldu.

4 kişi hayatını kaybetti, 100’den fazla kişi yaralandı.

Fail kim? IŞİD’li bir kişi: O.G.

Ha şimdi gelin bu bilgiye yakından bakalım. Zira ancak bu şekilde, hem asıl sorumlunun kim olduğunu, hem de önümüzdeki muhtemel saldırıların mekanizmalarını anlayabiliriz.

**

Yıl 2013. Günlerden 29 Eylül. Radikal muhabiri İdris Emen’in haberini manşet yapmışız.

İdris, daha sonra ödül alan bu haberinde, Cihatçı olmak için Adıyaman’dan Suriye’ye giden 4 gençten söz ediyordu. Hepsinin adı sanı belliydi. Aileleriyle röportaj yapmıştı.   

4 gençten biri geri dönmüş, ruhsal travma nedeniyle Adana’da tedavi görmüştü.

Geri kalan üç kişinin ikisi ikiz kardeşti: Ö.D. ve M.G.D.

Ö.D. Suriye’de kaldı.

Fakat M.G.D, Suriye’de kalıcı olması için orada evlendirilmesine, 1 çocuk sahibi olmasına rağmen Adıyaman’a geri döndü. Suriyeli karısı ve çocuğuyla.

Yıl 2014’tü. Kimse M.G.D’nin peşine düşmemiş, hakkında bir soruşturma dahi açmamıştı.

M.G.D. ne yaptı dersiniz? Kendisi gibi 4 genci örgütledi ve IŞİD’e katılması için ikna etti.

İşte o gençlerden biri O.G. idi. Diyarbakır İstasyon meydanındaki mitinge bomba koyan Kürt Alevi genci.

**

Bu kadarla da bitmiyor. İdris Emen, geçen hafta Adıyaman’a gidip O.G’nin ailesiyle görüştü ve saç baş yolduracak bir mücadele hikayesi yazdı dün.

Buna göre O.G’nin ailesi oğullarının IŞİD’e katılacağını anlayarak 13 Ekim 2014’te Emniyet’e haber verdi. Emniyet O.G.’yi sorgulayıp bıraktı. O.G bir anda ortadan kaybolunca aile yeniden Emniyet’e başvurdu. Oğlunu geri getirme umuduyla Akçakale’ye gitti. Hatta AKP’nin Olağan Kongresi için Adıyaman’a gelen Ahmet Davutoğlu’na bile ulaştı. “Üç aile Davutoğlu ile görüşmeye karar verdik. Aralık ayında eşim Başbakan’la görüşüp oğlumun geri getirilmesi için yardım istedi. Eşimle beraber iki kadın daha Davutoğlu’yla görüştü. Görüşmeden sonra tekrar ifademiz alındı. Davutoğlu ile görüştükten üç-dört ay sonra Emniyet oğlumun IŞİD’e katıldığı bilgisini verdi” diye anlatıyor baba.

Sonuç?

O bomba patladı. Yüzlerce kişi de ölebilirdi.

**

Bakın bir daha üstünden geçelim. Adıyaman’dan Suriye’ye gençler Cihatçı olmak için gidiyor. Biz defalarca haberlerini yapıyoruz. İsimlerine kadar bir liste halinde biliyoruz. Bizim bildiğimizi devlet bilmez mi?

Eğer biliyorsa, nasıl oluyor da, 2013’te Suriye’ye gidip 2014’te dönen M.G.D’yi takip etmiyor? Nasıl oluyor onun nefesini izlemiyor? Nasıl oluyor onun O.G gibi başka gençleri IŞİD için örgütlemesini gözden kaçırıyor?

Bu bir devlet için büyük bir güvenlik açığı, kocaman bir sarsaklık örneğidir.

Eğer devletimiz sarsak değildir, herşey kontrol altında deniyorsa, bu anlattığım kronolojiye göre, çarem kalmaz, kasıt ararım.

Bu olay, “Diyarbakır’da bombayı IŞİD’li bir genç patlatmış, fail bulundu” denip geçilemeyecek kadar mühimdir.

Hatta en mühim konumuzdur. Buna dikkat kesilmemiz için daha kanlı eylemler olması mı gerekiyor?

http://www.radikal.com.tr/137972813797285

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Haklısınız. - user433512

Kasıt aramakta çok haklısınız Ezgi Hanım.Hele, dışişlerindeki o meşum toplantıda, h.fidan'ın " sallattırırm o taraftan iki roket!" şeklinde ,bir hayli marazi düşünce biçimini yansıtan sözlerini hatırlayınca,bana göre de ' kasıt kuşkunuz 'hiç ihtimal dışı değilmiş gibi duruyor.Her verdiği haber şimdiye değin genellikle doğru çıkan FA'nin,bugün basına yansıyan sözlerinin küçük bir bölümünün bile doğru çıkma ihtimali gerçekten tüyler ürpertici.Umalım da ,TSK'da son on yılda yapılan operasyonlar sonrası ," akl'ı selim" ,taktik ve stratejik düşünme yetenekleri yüksek ,FA'nin sözettiği akıl dışılıklara, geçit vermeyecek Generaller hala vardır.Ben olduğuna yürekten inanmak istiyorum.

Devletimiz takip etmez olur mu? - mesuthus

Yüce ve büyük devletimiz tabii ki takip etmiştir; ama sadece takip etmiştir.. Hrant Cinayeti'nde olduğu gibi...

nerde bu devlet - momentum

1984'ten beri 50 bin kişinin öldüğü bir bölgede devletin güvenlik açıklarını ve sarsaklık örneklerini yazmak bugüne nasipmiş, ne diyelim. İnsanlar kitleler halinde öldürülürken, öğrenciler topluca servislerde bombalanır, erler otobüslerden indirilip infaz edilirken, insanlar mağazalarda diri diri yakılır, yıllar boyunca bölgede yolcular yola çıkmak için gündüz vaktini beklerken ya nezle olmuştu yazamadı sevgili Ezgi, ya da bunlar devletin güvenlik açıkları ya da sarsaklık örnekleri değildi. Vallahi devlet güvenliğiyle bu kadar ilgilendiğini bilmiyordum Ezgi. Demek ki insan her gün yeni bir şey öğrenebiliyor. Ön yargılı olmamak lazım.

gerçeklerden kaçan toplumuz - efeg27

IŞİD denilen belaya bulaşmış kişilerin toplum içinde serbest bırakılarak normal hayat yaşamalarına imkan vermek bu toplumun intiharı olur ve olmuşta... Bunlardan yakalanan kişilerin özel kampta toplumdan tecrit edilmesi gerekir, hatta bu tecrit ömür boyuda sürmeli, başka çare yok ne yazıkki... Daha benzeri çok sayıda olay olacak ve bu işin sorumlusu da Davutoğlu ve Erdoğandır. bu kadar çok olayın ve ölümün hesabını verebileceklerini sanmıyorum ama bizim koyun halkın bir özelliği vardır ölene kadar başına geleceklere inanmaz ama ölürken hata etmişim der, fıtrat böyle yani hem kör hem sağır hem duyarsız hem de cahil...

kötü kokular geliyor. - user1002376

İşid örgütü, derin yapılar tarafından taşeron örgüt olarak kullanılıyor anlaşılan. Hele bunun arkasında siyasi ikbal hesapları da çıkarsa bu vahim olur.