En iyi 10 yalan listenizi yaptınız mı?

Bu liste ilk nefeste sizi güneşli ve neşeli bir yere götürmeyecek ama sonra gerçeklerin aynası gibi akıl çantanızın demirbaşı olacak.

Elbette size “En iyi ve en ucuz 10 Pazar kahvaltısı mekanları” listesi yapmayı ben de tercih ederdim. Güneşli bir sabah baktığınızda sizi neşeli bir yere götürecek bir liste sunmayı ben de isterdim.

Fakat ayağımızı bastığımız toprak buna müsaade etmiyor. Mutluluk cimrisi olsa da o toprak, altımızdan kaymasın diye uğraşıyoruz. Tam bu sebepten size, yine arada bir açıp bakacağınız, kişisel arşivinizin nadide bir parçası olacak mühim bir liste sunacağım.

Kuvvetle muhtemeldir ki bu liste…

İlk nefeste sizi güneşli ve neşeli bir yere götürmeyecek, büyük ihtimalle öfkelendirecek, aptal gibi hissettirecek.

Ama sonra gerçeklerin aynası gibi akıl çantanızın demirbaşı olacak.

İşte size son 10 yılın en iyi 10 yalanı listesi…

1) Türkan Saylan, Protestan misyoneridir ve ayrıca PKK’ya öğrenci yetiştirir: ‘Terör eylemlerine katılan öğrencilere suç işlediklerini bilerek burs verme’ iddiasıyla Türkan Saylan’ın evine baskın yapılmış, ÇYDD yöneticilerine dava açılmıştı. Saylan hayatının son günlerinde feci bir iftira kampanyasına maruz kalmıştı. Sonuç? Aynı bursların aynı öğrencilere YurtKur tarafından da verildiği ortaya çıktı. Delil diye ortaya koyulan dijital belgelerin sahte olduğu, 2008 toplantı özeti başlıklı belgedeki ‘Türkan Abla’ kısmının sonradan yüklendiği belirlendi. Yıllar sonra… Dava düştü, davanın savcılarına soruşturma açıldı. Ama o vakit gereken algı yaratılmış, ÇYDD ve Kardelen projesi karalanmıştı.

2) Kabataş’ta başörtülü bacımıza saldırdılar: Dün de yazdığım gibi İstanbul’daki tüm emniyet birimleri çalıştı. Binlerce saatlik MOBESE ve iş yeri güvenlik kamerası kaydı izlediler, esnafa sordular, sokak sokak tanık aradılar. Sonuç? Hiçbir şey bulamadılar. Ama o vakit Gezi eylemleri şeytanlaştırılmış, gereken algı yaratılmıştı.

3) İbrahim Tatlıses’i PKK öldürmeye çalıştı: 2011’de, Tatlıses’e yapılan silahlı saldırının azmettiricisinin PKK olduğu söylendi. Bu savla dava açıldı. Bu iddianın kanıtı zanlı Abdullah Uçmak’ın evinde yapılan aramada bulunan ‘bir ilaç küpürü üzerindeki iki numara ve email hesabı’ idi. Radikal, o aramanın görüntülerine ulaştığında büyük bir acayiplikle karşılaşmıştı: Aramayı yöneten komiser odaya girildiği andan itibaren ‘Ceplere iyi bakın, not, telefon her şey çıkabilir’ diyor, sonra da Uçmak’ın cebinden ‘o delil’ çıkıveriyordu. Azmettirme meselesi hem Uçmak hem de orada numarası yazılı olan (ve daha önce zanlı ile ilişkisi olmayan) BDP Erbil temsilcisi Ruşen Mahmutoğlu iddiaları yalanlamıştı. Ama Mahmutoğlu 13 ay cezaevinde yattı. Sonuç? Savcılık PKK bağlantısı kanıtlanamadı dedi, hakim hak verdi. Ama o vakit gereken algı yaratılmış, bir insan boş yere hapis yatmıştı.

4) Cami’de bira içtiler: Yine Gezi eylemleri sırasında Dolmabahçe Camii’ne ayakkabıyla girdiler, bira içtiler denildi. Camiinin imamı saatlerce sorgulandı. Siyasi baskı uygulandı. Sürüldü. Yine de “Bira içtiler” demedi. Çünkü öyle bir şey olmamıştı. Ama? O vakit gereken algı yaratılmış, Gezi eylemlerine katılanlar ile ‘AKP’nin elinde zor tuttuğu yüzde 50’ karşı karşıya getirilmişti.

5) PKK, Mehmet Metiner’e suikast düzenleyecekti: 2011’de PKK ile ilintili olduğu iddia edilen K.B adlı bir kişi yakalandı. Metiner’i öldürmeyi planladığını ama sonra vazgeçtiğini söyledi. Bu eylemin ‘seçim öncesi Öcalan’ın yönlendirmesiyle bir kaos planının parçası’ olduğu yorumları yapıldı. Metiner’in korumaları arttırıldı. Sonuç? Ortada ne bir soruşturma var, ne kanıtlanmış PKK ilintisi veya planı. Ama o vakit gereken algı yaratılmış, görev tamamlanmıştı.

6) Bülent Arınç’a suikast düzenlenecekti: Delil diye bir kağıt parçasına yazılmış krokiyi gösterdiler. Seferberlik Tetkik Kurulu’nda (Kozmik Oda’nın bağlı olduğu) çalışan bir albay ve bir binbaşı Arınç’ın evinin yakınında kağıdı yutmaya çalışırken bulunmuştu. İddia buydu. Bu iddia ve bu delille Genelkurmay’ın kozmik odasına girdiler. 26 gün boyunca aradılar. 5 yıl geçti. Sonuç? İddia çöktü, soruşturma kapandı. Ama o vakit istenilen algı yaratılmış, kozmik oda bir nevi ‘misafir tuvaletine’ dönüştürülmüştü.

7) Roboski katliamı: ‘Biz o katırlarla gelen vatandaşları PKK’li sandık o yüzden vurduk, içlerinde HPG yöneticisi Bahoz Erdal da vardı’ dediler. Yıllar geçti, dava askeri savcılığa sirayet etti, konu kapandı. Fakat geçtiğimiz günlerde dönemin 2. Ordu İstihbarat daire başkanı açıklama yaptı: “İnsansız Hava Araçları’nın geçtiği görüntülerdeki kişilerin kaçakçı vatandaşlar olduğunu üstlerime bildirdim.” Sonuç? 34 kişi Türkiye devletinin savaş uçaklarıyla katledilmişti ve bu suç ‘olağan şüpheliye’ yıkılmaya çalışılmıştı.

8) Berkin Elvan’ın cebinde patlayıcı vardı: Başbakan Erdoğan meydanlarda “Ekmek almaya giden çocuk mu var? Cebinden demir bilyeler ve patlayıcı çıkıyor” demişti. El bombası mı? Plastik patlayıcı mı? Nedir? Kısa süre sonra Berkin’in cebinden çıkanın çatapat olduğu görülmüştü. Ama o vakit gereken algı yaratılmış, 15 yaşında bir çocuğun annesi ‘terörist’ diye yuhalatacak atmosfer oluşturulmuştu.

9) Dilan Alp marjinaldir, elinde molotof vardı: Vali Mutlu, Gezi eylemleri sırasında gaz fişeğiyle başından yaralanan Dilan’ın elinde molotof olduğunu söylemişti. Kısa süre sonra elindekinin sirke şişesi olduğu (biber gazına maruz kalmış gözler için kullanılıyor) anlaşılmıştı. Sonuç? Bu iftirayı atan vali için soruşturmaya gerek görülmedi. Efkan Ala gerek yok dedi. Ama o vakit vali gereken algıyı oluşturma görevini hakkıyla yerine getirmişti.

10) Fatih ve Beyazıt camileri bombalanacaktı, Balyoz adlı bir darbe yapılacaktı: Böyle dediler, Word ve excel belgelerini kanıt diye sundular. 300’den fazla emekli ve muvazzaf asker yıllarca hapis yaptı. Sonuç? ‘Aa kumpas’mış. Filan. Ama? O vakit gereken algı mükemmel biçimde yaratılmıştı.

**

Bu benim listem. İsterseniz siz de kendinizinkini yapın. Ne yaparsanız yapın, öğünlerden önce, aç karnına şöyle bir bakın. İştahınız kapanır, zihniniz açılır. Sonuç? Sağlıklı bireyler, sağlıklı toplum.

http://www.radikal.com.tr/1310537131053730

YORUMLAR
(30 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Kemalistlere Tarih Dersi -8 - prevultion

Tarih bilimi, belgelere dayanır. Resmi tarihin uydurduğu masallara, mavallara, martavallara hiç bir kritik/eleştirel düşünme faaliyeti yapmadan inanan cahil cühela kesime Kemalist denir. Öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden biri herşeyi ama herşeyi orjinal kaynağından öğrenip mutlaka eleştirel düşünce süzgecinden geçirerek içselleştirmenizdir. Bilimin temeli objektif, eleştirel/kritik düşüncedir. Resmi tarih yalanlarına objektif bir şekilde yaklaşıp, bu bilgileri bilimsel şüphecilik dahilinde yorumlayabilirseniz Kemalist prangalardan kurtulup özgür düşünceli bir birey olabilirsiniz. Resmi tarih hikayelerini papağan gibi tekrarlayarak ise sadece bir Kemalist olursunuz. Ben de bir zamanlar belki sizden de daha bağnaz ve yobaz bir Kemalisttim. Düşündüklerinizi, düşüneceklerinizi, kaynaklarınızı, ideolojinizi, yürüdüğünüz yolu çok iyi biliyorum. İslamcılarla zamanında az kavga etmedim Kemal Paşa'yı savunmak için... Velhasıl kelam hiç boşuna nefes tüketmeyin, yazdığım 10 maddenin 10'u da hem de apaçık bir şekilde Kemalistler tarafından sonradan uydurulmuş yalanlardır...

Kemalistlere Tarih Dersi -7 - prevultion

Bilim/üretim para olmadan nasıl olacak? Para olmadan laboravutar açabilir misiniz? Para olmadan bilimsel çalışmaları nasıl teşvik edeceksiniz? Okullara modern eğitim araç gereçlerini nasıl sağlayacaksınız? Türkiye şimdiye değin elektronik sanayiinde bir mikroçip fabrikası kuramadı, çünkü on milyarlarca dolarlık yatırım gerekiyor. Para olmadan ne bilim yapabilirsiniz ne de üretim. Böyle orta okul seviyesine indiğim için kusura bakmayın, siz zorluyorsunuz. Kimse gidip başkasının toprağını alsalardı demiyor. Musul, Kerkük ve Sülaymaniye Misak-ı Milli'dedir. Bana elbette inanmayacaksınız, o yüzden M. Kemal Paşa'nın meclis tutanaklarından 1920'de yaptığı güney hududumuz hakkındaki meclis konuşmasını kopyalıyorum; "Bu hudûd İskenderun Körfezi cenûbundan, Antakya'dan Halep ile Katma İstasyonu arasında Cerablus Köprüsü cenûbunda Fırat Nehri'ne mülâkî olur. Ordan Deyrizora iner; badehu şarka temdîd edilerek, Musul, Kerkük, Süleymaniye'yi ihtivâ eder." Misak-ı Milli'yi gerçekleştirebilmiş miyiz? Liseye kadar tüm kitaplarda Misak-ı Milli'yi gerçekleştirdik yazıyor. Niye gencecik dimağlara yalanlar atıyorsunuz Misak-ı Milli'yi gerçekleştirdik diye?

prevultion - muratcelik123

Kemalistler ne yapsın? AKP kadar şanslı değillerdi. Osmanlıdan borç dışında birşey miras kalmadı Kemalistlere. Harap bir ortaçağ ülkesi devraldılar. AKP öyle mi maşallah mirasyedi gibi davrandı. 12 senede pornografiye varan boyutlarda sat ıhhh sat ıhhh politikası uyguladı. Memlekette satılmadık karış bırakmadı. Kemalistlerin yaptıklarını sata sata bitiremedi. Üstelik maşallah baksana Kuzey Irak petrolleri ortaklıkları falan hep AKPnin kasasını dolduruyor. Kemalistler kendi kasalarını doldurma derdinde değillerdi ki. Ne işleri olurdu Musul'la / Kerkük'le falanla filanla? O yüzden barışı petrole tercih ettiler. Zira Kemalistler kalkınmanın yolunun petrolden değilde üretmekten ve bilimden geçtiğini biliyorlardı. Nasıl beni iyi eğitebilmiş misin? Başka eğitmen arkadaşların varsa onlarıda çağır onlardanda eğitim alayım :)

prevultion - muratcelik123

Kemalistlerin amacı reklam yapmak değil memleketi kalkındırmaktı. Bunun içinde duble yol değilde demiryolu ve fabrika inşa etmeyi tercih ettiler. Tüketimi değil üretimi arttırmaya çalıştılar. Evet İsmet İnönü öyle bir laf etmiştir zira CHP kendisini eleştirebilir. Mesela bugün Davutoğlu çıkıp benzer bir laf edebilir mi? Her işimiz bozuk diyebilir mi? Memleketi soyduk soğana çevirdik diyebilir mi? Ekonomiyi batırdık tasarruf oranları bizim yüzümüzden yerlerde sürünüyor diyebilir mi? AKPde keşke CHPnin bu özelliğini örnek alsa ama nerdee? Kemalistler yerine AKP üst yönetimini eğitsen memleket adına daha hayırlı bir iş yapmış olursun. Bu arada eğittiğin Kemalistlere sertifika veriyor musun? Sertifikalı kemalist olmak için ne yapmam lazım?

Kemalistlere Tarih Dersi -6 - prevultion

Madem cumhuriyetimiz düyun-u umumiyeyi ortadan kaldırdı, ekonomide olağanüstü devrimler yaptı... O zaman 1940'lar gibi memleketin ortalama da olsa bir seviyeye gelmesi gerekmez miydi? 16-17 senede biraz da olsa iyileşme görmemiz gerekmiz miydi? Gazi Paşamızın vefatından sonra İnönü cumhurbaşkanı olur, başbakanlığı da Dr. Refik Saydam üstlenir. Buyurun noktasına virgülüne dokunmadan Refik Saydam'ın 1939 yılındaki genel manzara hakkındaki yorumu: "A'dan Z'ye her işimiz bozuktur" (1939) Bunu Menderes, Celal Bayar falan söylese zaten Kemalizm karşıtı adamlardı derdiniz. Bizzat CHP'nin, İnönü'nün başbakanı söylüyor. Yani kendi adamınız gol diyor üstadım, ne kapitülasyonlarından bahsediyorsunuz. Siz hala ekonomide 1923-45 arası mucize yaratıldı hikayeleriyle uyutulmaya devam edin. İlber Ortaylı'ya gelelim. Aşağıdaki konuşma direk youtube'dan alıntı: Sunucu: Hocam Vahdettin hain midir? İlber: "Ne vatan hainliği, ne alakası var, bu öyle bir devir..." Tanzimat padişahlarından sonra İlber'i de Kemalist yaptınız ya helal olsun. Sizin hesaba göre Kemalistler Vahdettin'in hain olmadığını düşünüyor ha :) Üstadım bilmem farkındamısınız ama gerçekler karşısında acınacak derecede komik bir haldesiniz.

Kemalistlere Tarih Dersi -5 - prevultion

Kapitülayonları kaldırma meselesi Tayyip'in IMF'ye borcu sıfırlamasına benziyor. IMF'ye borcu sıfırladık ama yüzmilyarlarca dolar dış borç var diyen sizinkiler değil mi? Kapitülasyonları 1914'te ilk olarak Enver Paşa tek taraflı kaldırmıştı zaten. Lozan'da bunu diğer ülkeler de kabul ettiler. Lozan'da kapitülasyonlar kaldırıldı ama ekonomik özgürlük ne ölçüde sağlanabildi? Lozan Heyetinin İsmet Paşa'dan sonra 2 numaralı ismi Dr. Rıza Nur durumu şöyle raporluyor Ankara'ya: "Ortaya çıkan sözleşme hükümleri Türkiye'yi siyasetçe ve iktisatça gelecek ve hayat kabiliyeti verecek bir şekilde değildir... Musul, memleketin menfaatleri için zaruri olan petrolleri ile pek lazımdır. Ayrıca elden çıkması yarın başımıza bir Kürdistan belası çıkarmak demektir ki bizi böğrümüzden vurur" (27 Ocak 1923, Lozan'dan Ankara'ya çektiği telgraf) Adam daha 1923'te bunları söylüyor. Peki bizim ileri görüşlü kurucular bu adamı ne yapıyor? Adam Fransa'ya kaçarak canını zor kurtarıyor...Sahi 1918 yılında tüm ortadoğu petrolleriyle birlikte Musul, Kerkük ve Süleymaniye'yi kaybettiğimiz savaşta 7. Ordu komutanı kimdi gidin bir araştırın bakalım...Devam edicez...

prevultion - muratcelik123

Bu arada ben kemalistler değilim "kemalistim". "Kemalistler" kimler? Yorum başlığı olarak "kemaliste tarih dersleri" başlığını atman lazım. Ayrıca kitap referansı vermeyi bırakmışsın. Verdiğin tek referans ise bir kemalist olan İlber Ortaylı'nın kitabı. Başka kitap tavsiyen var mı?