Erdoğan'ın Pandora'nın kutusunu aralaması iyi oldu

ABD Hazine Bakanlığı'nın sıklıkla güncellenen terörün finansmanı listeleri dünyadaki tüm savaş ortamlarıyla ilgili kıymetli ipuçları veriyor.

Dünkü yazımda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin’e ‘IŞİD ile petrol ilişkisi içerisinde olan sensin’ mealindeki sözlerinden bahsetmiş, bunların haklı dayanakları olduğunu belirtmiştim.

Gerçekten Erdoğan’ın sözünü ettiği Suriye Yabrud’lu George Haswani’nin Rusya ile maziye dayalı tuhaf bir ilişkisi vardı ve Esad rejimi için IŞİD’den petrol alıyordu.

Nereden biliyoruz? Erdoğan’ın referans gösterdiği ABD Hazine Bakanlığı’nın kaçakçılık ve teröre yardım eden kişi, kurum ve ülkeler listesinden…

Yine dünkü yazımda Erdoğan’ın bu listeye atıf yapmasıyla bir nevi ‘Pandora’nın Kutusu’nun’ açıldığını da belirtmiştim.

Gelin şimdi onun detaylarına bakalım…

**

ABD Hazine Bakanlığı’nın sözkonusu listesinde Türkiye ile ilintili kişiler de var, tahmin edeceğiniz üzere.

Maalesef ve mesela…

12 Eylül 2015’te açıklanan listede Hamas’ın Batı Şeria askeri şefi Salih Arouri yeralıyor. Arouri geçtiğimiz yazki 50 günlük Gazze savaşını başlatan 3 İsrailli gencin kaçırılıp öldürmesi olayını üstlenmesiyle tanınıyor.

**

Hazine Bakanlığı’nda uzun yıllar terörün finansmanı uzmanı olarak çalışan Jonathan Schanzer’la bu haber üzerine görüştüğümde de bana şöyle demişti: “Arouri artık resmi olarak Hamas lideri olarak tanımlanmış ve ABD finansal sistemi tarafından engellenmiştir. Bakanlığın bu kararı Arouri’ye finansal olarak yardım edilmesini de yasadışı saymıştır. Elimizdeki raporlar Arouri’nin 3 yıl boyunca Ankara’da olduğuna işaret ediyordu. Hem ABD hem de İsrail bu kişinin Türkiye’de bulunduğunun son derece farkındaydı. Hatta İsrail ve Türkiye arasındaki gerginliğin temel kaynaklarından biri bu konuydu. Hazine Bakanlığı’nın yaptığı tespit ile Türkiye artık Hamas liderinin eylemlerinden bihaber olduğunu iddia edemez. Türkiye hukuki olarak sorumlu tutulabilirdi ama şimdi anlıyoruz ki ABD Hazine Bakanlığı’ndan böyle bir karar çıkacağını tahmin ettiği için Arouri’yi açıklanmayan bir ülkeye gönderdi.”

**

İşin ilginç yönü Arouri’nin yani bir Hamas liderinin Türkiye’de saklanıyor olması durumu uzun süredir basında yer aldığından o dönem CHP milletvekili olan Faruk Loğoğlu meclise bir önerge vererek bunu hükümete sormuştu. Böyle bir adamdan sözediliyor, Türkiye’de midir diye… Hiç yanıt alamamıştı.

Putin meselesinde ABD Hazine Bakanlığı’nın bu listelerine referans yapılınca, hem de Cumhurbaşkanı tarafından yapılınca… Haklı olarak bu listede başka ne var diye bakılacaktır. Arouri o listenin en sorunlu isimlerinden biri. Ama maalesef tek de değil.

**

ABD Hazine Bakanlığı’nın 3 Ağustos 2015’teki yayınladığı listede Türk işadamları Mustafa A., Erkan ve Serkan D. kardeşler ve Ufuk K. ile onların şirketleri yer alıyor. Suriye rejimine enerji ürünleri sağladıkları gerekçesiyle. Panama’ya kayıtlı ama İstanbul Şişli’de faaliyet gösteren Milenyum Enerji adlı şirket aracılığıyla düzenli LPG nakli yaptıkları belirtilerek.

“Bize ne! O adamlardan Türkiye devleti mi sorumlu” diyebilirsiniz elbette. Ama o zaman Putin de listedeki Ruslar için öyle der. Merkel de Almanlar için öyle der. Hollande da Fransızlar için öyle der.

Öyle demek kolay yani.

Asıl şuna dikkat edelim…

ABD Hazine Bakanlığı’nın sıklıkla güncellenen terörün finansmanı listeleri dünyadaki tüm kriz ve savaş ortamlarıyla ilgili kıymetli ipuçları veriyor.

Sadece buzdağının görünen kısmı olmasına rağmen savaşların niye sürdüğünü, kimlerin nasıl ölümlerden, çatışmalardan, yurtsuzluktan ceplerini doldurduğunu, nasıl çıkar ilişkileri olduğunu, devletlerin dahlini anlatıyor.

O yüzden bu listenin referans alınması ve dünyanın izlediği bir kriz çerçevesinde gündeme getirilmesi çok iyi oldu. Çok faydalı oldu.