Esas AKP süreci tıkamamalı

Amma velakin, AKP hala ayrıştırıcı dilini devam ettirir, burnundan kıl aldırmazsa süreci tıkayan kendisi olur.

Daha seçim gecesi başladılar, dünyanın en parlak fikrini bulmuş gibi: “AKP kesinlikle koalisyon yapmasın. Hadi bakalım CHP, HDP, MHP kursun. Hadi kursun da görelim.”

Filan.

Sonra tabii hesap etti partililer ve çevresindeki nemalarla obez olmuş güruh: İktidardan düştüğü anda AKP, defterler açılır, TOKİ’den TRT’ye, inşaat ihalelerinden yolsuzluk dosyalarına her şey elden geçer, çok riskli olur.

Gibilerden.

Şimdi hafif hafif ağız değiştirmeye başladılar: AKP sorumluluktan kaçmaz. Kapımız tüm partilere açık. Herşey ihtimal dahilinde. Ama biz CHP’ye gideriz, olmaz derler. MHP’ye gideriz, olmaz derler. HDP’ye gideriz, olmaz derler. O zaman da halkımız çabamızı görür, sürecin kimlerin tıkadığını anlar, erken seçimde bize desteğini artırır.

Falan fıstık. İnandın mı Mıstık?

Yok inanmadım. Kimse de inanmaz.

Hayati detayları atlanmış bir hikayeyi dinlemeye karnımız tok artık.

 

**

MHP’nin, CHP’nin yahut HDP’nin karşısına bu esvapla çıkarsan, hiç biri kapıyı aralayıp buyur etmez.

Seçim döneminde anneannelerine kadar sövdüğün, elindeki tüm pespaye gazete ve televizyonlarla taarruz ettiğin bu partilerin öncelikle talepleri olur.

Hayır, iade-i itibar, bir gıdım saygı türü bir şeyden değil;

O kir pas içindeki esvabı biraz hale yola sokmanın şartlarından söz ediyorum.

Mazbatalar alındıktan ve Meclis Başkanlık Divanı kurulduktan hemen sonra CHP-MHP-HDP Türkiye’yi bir demokratik hukuk devleti olmaktan uzaklaştıran yasaları yeniden düzenlemeli. Hükümet kurulmadan da bunları yapmak pekala mümkün.

Örneğin, MİT’e olağanüstü yetkiler veren yasayı ve iç güvenlik paketini ele alabilir.

Barajı yüzde 3’e indirebilir, yargıyı çökerten sistemi HSYK’dan başlayarak bir nebze düzeltebilir.

Ve tabii haklarında yolsuzluk iddiaları bulunan eski bakanların yargılanmalarının önünü açabilir.

Bu süreçte AKP köstek değil destek olursa, Saray’ın değil sloganlarındaki gibi ‘milletin partisi’ olduğunu hatırlarsa meclisteki siyasi partilerin herhangi biriyle koalisyon yapabilir.

Yapmalıdır da. Bana kalırsa AKP’yi içermeyen bir koalisyon bir çok açıdan sıkıntılı olur.

Amma velakin, AKP hala ayrıştırıcı dilini devam ettirir, burnundan kıl aldırmazsa süreci tıkayan kendisi olur.

Ha, zannediyorsa ki, bu fark edilmez. Çok yanılır.

O esvaptaki kir pas artık her yerden çok net biçimde görülmektedir.

Bakınız, sandık.

http://www.radikal.com.tr/137707113770713

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Aman Allah'ım ne kadar harika bir yazı - garigan

Memleketin başına ne kötülük geldiyse hep Akpartiden kaynaklanıyor.Eskiden mis gibi Türkiye'de yaşıyorduk şimdi düştügümüz hale bak.Akparti iktidar olduğundan beri tüm muhalefet partilerinin sevgisine ragmen( ki başka bir ülkede yaşasaydık 367 krizi, parti kapatma kanununda yalnız bırakılma,cumhuriyet mitingleri,gezi zekalıların sokakları terörize etme faaliyetleri,17 25 aralıkta olduğu gibi sistematik, çok önceden planlanmış ve algı yaratmaya yönelik operasyonlar yapmak gibi sıkıntılar çıkartırlardı.... vs) akparti milleti kandırarak yada silah zoruyla birinde yüzde 13, birinde yüzde 17 ve digerindede yüzde 25 alabildigi seçimlerde bile iktidar oldu utanmadan.Allah'tan sizin gibi tarafsız ve kesinlikle köylü kurnazı olmayan yazarlarımız varda akpartinin bu oyununu boşa çıkaracaklar.Gurursuzlandırıyorsunuz beni.

AKP ile koalisyon memleketi uçurundan aşağı atmaktır - muratcelik123

CHP bu koalisyonu yaparsa CHP biter. HDP yaparsa HDP biter. MHP yaparsa MHP biter. Böylece rakiplerinden birini safdışı bırakan AKP ilk seçimde gene tek başına iktidara gelir ve kaldığı yerden devam eder. Muhalefet medyayı "özgürleştirip" dosyaları "açmalı". Bu fırsat bir daha ele geçmez. İslamcıları örnek alın. Bakın 2002'de bir "fırsat" ele geçirdiler sonrası malum. Muhalefetin eline bir fırsat geçti bunu çok iyi kullanmalı. Bu tarihi bir fırsat. "Korkaklığın" lüzumu yok. İslamcılar bugüne kadar rakiplerinin "korkaklığından" faydalandı...

Çok iyimsersiniz - user418040

Bütün rezilliklere rağmen aldıkları oy % 40....MHP ye giden oylarını HDP nin barajı aşmış olması nedeniyle çok kolay geri alabileceklerdir, HDP ye karşı söylemlerini sertleştirirse bu dönüş kaptırtığı oyun daha fazlası olacak , yeni bir seçim döneminde bu sefer de MHP baraj problemi ile karşılaşacaktır . Aynı filmi tekrar mı izleyeceğiz , 3. MC dönemi .....yeni versiyonu ile Türkiye sinemalarında .....