Gültan Kışanak: Sivillerin başına çok kötü şeylerin gelmesinden korkuyorum

Acilen buna bir son verilmeli. Aksi halde Kışanak'ın korktuğu şeyi yaşayacağız.
Gültan Kışanak: Sivillerin başına çok kötü şeylerin gelmesinden korkuyorum

Varto, Cizre, Lice, Silopi ve bu sabahtan itibaren Silvan... Özerklik ilan edilen, hendekler kazılan bu bölgelerden gelen sokak çatışması ve sivil ölümü haberleriyle sarsılıyoruz.

 

Bir yandan ‘halkın üstüne ateş açıldığı’ bilgisi geliyor, öte yandan gazetecilerin Silvan’a girmesine izin verilmiyor, ilçeyle sağlıklı irtibat kurulamıyor.

 

Ne olup bittiğini anlamak için Diyarbakır Belediye Eş Başkanı Gültan Kışanak’ı aradım.

 

“Sabah saatlerinde valilikten zar zor izin alarak Silvan’a geçtik. Karşılaştığımız manzara tüyler ürperticiydi” diyor Kışanak.

 

Dün geceden itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilen ilçeye vatandaşların giriş çıkışları mümkün değil.

 

“Asker şehrin ortasına inmiş, halk evlerine çekilmiş gibi görünse de üç mahallede durum son derece vahim. Tekel Mahallesi ve ona bitişik olan iki mahallede asker ve eli silahlı kişiler durmaksızın çatışıyor. Bu durum kırsal alandaki çatışmalara da benzemiyor. Elinde silah olanlar birbirine ulu orta ateş açıyor, tarıyor resmen. Sivillerin başına çok kötü şeylerin gelmesinden korkuyorum. Gördüğümüz manzarada onların ateş hattına girmemesi mucize olur. Çoluk çocuk herkes tehlike altında. Durum çok vahim, çok” diye anlatıyor Kışanak.

An itibariyle Silvan ile iletişim kesilmiş durumda. Elektrik kesik. İnternet yok. Telefon hatları çalışmıyor. Asker sokakta. Çatışma durmuyor.

Yani Diyarbakır’ın bir ilçesinde sözlük anlamıyla savaş hali yaşanıyor.

 

Evlerine çekilen halkın yiyecek içecek stoğu ne durumda acaba diye soruyorum, Kışanak şöyle yanıtlıyor: “İnan bu benim için en acil konu değil. Ben ciddi can kaybından endişe ediyorum. Üstelik haber de alamıyoruz. Kime ne oluyor bilmiyoruz. O yüzden şimdi tekrar yola çıktık milletvekilleriyle birlikte. Bir kez daha Silvan’a gitmeyi deneyeceğiz.”

 

Nereden nereye geldik?

Daha birkaç ay önce müzakere, masa, İmralı, Kandil, Dolmabahçe mutabakatı, silahsızlanma konuşurken, bugün elektrikleri, telefonları kesik, sokaklarında silahlı çatışmanın yaşandığı şehirlerden söz ediyoruz.

 

Tablonun şu an itibariyle bu hale gelmesinde, HDP’li vekillerden HDP’li belediye başkanlarına bir siyasi hareketi ‘imkânsız’ bırakan bu duruma KCK’nin Silvan dahil bir çok bölgede özerklik ilan etmesi sebep oluyor.

 

Anlaşılan seçim sonuçlarını içine sindiren, sandığın ne demek istediğine saygı gösteren, halka saygı duyan kimse kalmamış.

 

Halbuki halk bu dilden konuşulduğunda artık duymuyor, yeniden bunları yaşamak istemiyor.

 

Bölgedeki tüm kentlerde acilen buna bir son verilmeli. Aksi halde Kışanak’ın korktuğu şeyi yaşayacağız.

Sokağa çıkma yasağı olan Silvan'da çatışma; 1 ölü, 1 yaralı

Lice'de çatışma: 1 şehit, 3 yaralı

Şemdinli'de operasyon: Bağlantı kesildi!