Hakan Fidan gitti, çözüm süreci bitti mi?

Sırrı Süreyya Önder: "Bir süredir MİT'in süreçteki aktif görevi azalmıştı. İmralı'ya gidiş sıklığımızdan da bunu anlayabilirsiniz."

Bu iş nasıl oldu, herkes şaşırdı.

MİT Müsteşarı, Başbakan yardımcısı Bülent Arınç’ın deyimiyle (donatıldığı yetkiler nedeniyle) Süpermen, istifa etti. AKP’den siyasete girmek için.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, en en güçlü tek adam, Fidan’ın istifa etmesine sıcak bakmadığını, bu hareketin kendisine rağmen yapıldığını söyledi. Sır küpüm dediği adam için.

Hakikaten bu iş nasıl oldu, tam olarak kimse anlamadı.

Benim görüşüm, Erdoğan’ın ‘başka bir hesap için’ sıcak bakmıyormuş gibi yapmadığı yönünde. Yani, gerçekten de bu işten hoşlanmadı. Ortada oyun filan yok.

İyi ama… Bu ülkede emlak piyasasındaki kupon daireler dahil her şeyi kontrol eden en en güçlü adamın hoşlanmadığı bir olay, hem de bu kadar mühim bir mercide nasıl yaşanabiliyor?

Benim görüşüm, devlet ve Başbakan başta olmak üzere hükümet nezdinde dengelerin değiştiği, yürütmenin ipleri ele almaya karar verdiği şeklinde. Reel politika, bu noktada global güçlerin de bu kararda rol oynamış ya da bu karara destek vermiş olabileceğini söyler. Komplo teorilerine boğulmadan bunu da mantıklı bir veri olarak kabul etmeliyiz derim. Naif olmanın lüzumu yok.

Sonuç itibariyle… Bu değişim başta dış politika olmak üzere bir çok konunun hem muhteviyatını hem de gidişatını etkileyecek.

Mesela, Oslo görüşmelerinin kayıtlarından da bildiğimiz üzere Fidan’ın bizzat emek harcayıp dahil olduğu çözüm süreci ne olacak?

Hakan Fidan gitti, çözüm süreci bitti mi? Ona gelelim.

**

Şu kadarını söyleyebilirim: Herkesin şaşırdığı bu istifaya çözüm sürecinin içinde olan baş aktörler pek şaşırmadı. Çünkü yeni kabine kurulurken Fidan’ın siyasete dışişleri bakanı olarak katılma isteğini, bu isteğin Erdoğan’dan döndüğünü fakat Fidan’ın genel seçimler için yeniden sahneye çıkacağını biliyorlardı. Bu konuşuluyordu.

Fakat “Erdoğan’a rağmen” bu adımı atacağını tahmin etmemişlerdi.

HDP milletvekili Pervin Buldan’la konuştuğumda şöyle dedi: “Sayın Öcalan’la son görüşmemizde bize böyle bir ihtimalden söz etmemişti. O gün biliyor muydu emin değilim. Şahsen ben Hakan Bey’in görevinde kalmasını isterdim çünkü belirli bir güven oluşmuştu. Sayın Öcalan, Hakan Bey’e çok güvendiğini birkaç kez belirtmişti. Ama ben, istifa etti diye sürecin aksayacağını düşünmüyorum.”

Peki neden? Neden aksamaz?

O sorunun cevabını da yine İmralı heyetinin bir parçası olan HDP milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den aldım: “Sonuç itibariyle çözüm süreci devlet ve Öcalan arasında yürütülüyor. Kişilerden çok kurumlar önemlidir. Onun yerine gelecek kişi ve Kamu Güvenliği Teşkilatı Müsteşarı Muhammed Dervişoğlu da bu görevi pekala ifa edebilir. Ayrıca bir süredir MİT’in süreçteki aktif görevi azalmıştı. Heyet olarak İmralı’ya gidiş sıklığımıza bakarak da bunu anlayabilirsiniz. Eskiden önce MİT heyetiyle görüşüyorduk, sonra biraz siyasilerle görüşüyorduk, sonra İmralı’ya gidiyorduk. Şimdi öyle değil. Bir süredir süreç daha çok siyasilerle yürüyor ve yürümeye devam edecek.”

Çözüm sürecine dair Kürt masasında bir tedirginlik yok ise, fuzuli bir endişe yaratmanın anlamı yok. Demek ki asayiş berkemal. Çok şükür.

Fakat yeri gelmişken… Kişiler arası güven ilişkilerine dayalı alaturka bir sistemle barış tesis etmenin tehlikeleri olduğunu belki yüzüncü kez hatırlatmak isterim. Zira hiçbir hukuki altyapısı olmayan bu tür görüşmeler irade gösteren, inisiyatif alan kişiler yer değiştirdiğinde sallantıya girer. Öyle olmasaydı, “Hakan Fidan gitti, şimdi ne olacak barışımız” sorusu son derece abes olurdu. Vesile bu vesile, Kürt hareketinin bir sağlam müzakere metodunu oturtmak ve barış sürecini kişilerin gölgesinden kurtarıp ‘haklı bir memleket meselesine’ dönüştürmek üzere girişimde bulunacağını umuyorum.

http://www.radikal.com.tr/129069712906976

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

... - mustafakutsuz

Çözüm süreci dediğimiz şey, Erdoğan'la Öcalan'ın ortak iradeleriyle başlatıp, ulaklar kanalıyla yürüttükleri; sonuç olarak, kaderi ikisinin dudaklarının arasında olan bir pazarlık değil mi? Nasıl oluyor da, önemli olan kişiler değil de kurumlardır sonucunu çıkartılabiliyor? Ya da, kurumlara vurgu yapınca, devamlılık mı sağlanacak sanılıyor? Dua eder gibi! Bu arada, Ezgi Hanım'ın, çocukların vurulması emrini verdiğini gururla söyleyen Erdoğan ile, iki yüzlü çıkarcılığını pragmatizm diye yutturmaya çalışan öcalanın at pazarlığını, Kadir İnanır'dan bile çok sahiplenmesi çok eğlenceli.

Parantez "kapanınca" çözüm süreci bitmez - muratcelik123

Öcalanın asılmamasıyla başladı çözüm süreci. Üstelik MHP iktidar ortağıydı. Çözüm süreci AKPden "önce" başladı AKPden "sonrada" devam edecek. AKP çözüm süreci açısından bir "parantezdir" sadece...

Karşı çıkanlar olacaktır ama.. - user781727

Hakan Fidan , bu ülkede gerçek barışı isteyenlerin, yıllar önce gördüğü şeyi şimdi fark etmiştir, aslında akp nin öyle çözüm falan gibi bir derdi olmadığını, iktidarını uzatmak için, çözüm süreci adı altında bir oyalama yöntemi olduğunu. Hele bu seçimde de akıllı kürt önderlerini bi kullanalım da, ondan sonra bakarız. yani, akp milyon sene iktidar olsa, burdan kesin bir çözüm çıkmayacağı garanti. Hakan fidan sadece kaçmıştır. Sırrı bey de, artık beleş ada vapuruna binip, sırıtamayacak enazından. . Akp nin öyle ciddi bir çözüm niyeti olsaydı, muhalefetin, çözüm planlarına kulak verir, hem muhalafeti, dolayısıyla daha geniş bir tabanı çözüme dahil ederdi, hemde süreci hızlandırırdı. Dersim li ile anlaşamıyorsanız, Rizeli ile anlaşamazsınız. Hakan fidan akp ye vereceğini vermiştir, şimdi karşılığını bekliyor, haklıdır.

Böyle Buyurdu Ezgi - Ad Honorem Dei

"Kişilerarası güven ilişkilerine dayalı alaturka..." diyerek güven olgusunun hayati önemini küçümseyen yazarımız işi gene "alaturka" diyerek örtük bir şekilde işi gene toplumsal değerlere bağlamış. Güven kavramı üzerine basit bir googlama yapsa toplumsal yaşamın her boyutundaki önemini görecek ama herhalde vakti yok. Elbette, barış sürecini sadece kişiler arası ilişkilere indirgemek hatalı ve hukuki bir altyapısı, eninde, sonunda gerekli. Doğrudur, insanlar birbirine güvenmediği için hukuk ortaya çıkmıştır ama güven yoksa da hukuk kuralları kaba bürokratik formüller olarak kağıt üstünde kalmaya mahkum olur. Uzun lafın kısası, kişiler arası güven sadece alaturka değildir, alafrangadır (şimdi rahatladınız mı?), pre-modern, modern ve postmoderndir, evrenseldir. En "ilkel" toplum için de, en "ileri" toplum için de elzemdir.

çözüm süreci mi? - user737287

hala çözüm süreci, sayın öcalan gibi ifadeler kullanılıyor! çözüm mü kaldı? doğu elden gitmiş, pkk devlet kurmuş.. siz hala halkı oyalama derdindesiniz! Yazıklar olsun..

Fidan vekil olma peşinde. - rafet AKSARI

Milletvekilliği için aday adaylığı başvuruları geçen hafta sona erdi. TBMM'ye tarihte rastlanılmayacak "hücum" vardı. "Asil"ler "vekil" olmak için partilerin önünde kuyruğa girdi. Meclis'te grubu bulunan 4 siyasi partinin yanı sıra diğer partilerden başvuranlar da dikkate alındığında aday adayı sayısı 15 bini bulmuş durumda. Görüyorsunuz ülkesini, halkları sevenlerin heyecanını! Şu senaryoyu her beş yılda yaşarız ve adaylardan çok biz oy verip yakışmadıkları makama oturtanlar daha heyecanlı. Benim partim seçilsin, benim vekilim seçilsin heyecanı. Oysa bütün vekillerin heyecanı beni, ülkesini değil kendini düşünmekten geçiyor. Buna şahit olmaktan biz seçenler usanmadık ve bu durumu bildiklerinden vekil adayları çok rahat. Ben ne Türk?ü, ne Kürt?ü, ne başka halkları asla düşman olarak görmedim. Bugünkü kargaşa ortamına taşıyan vekilleredir düşmanımdır. Vekil sonsuz olanaklara kavuşuyor ve ayda 23 bin lira maaş alırken, asiller ortalama 850- 1500 tl maaş alıyor, vekiller 5 yılda, asiller 30 yılda emekli oluyorsa, benim bu sisteme oy vermem için deli olmam lazım.