HDP tuvalete giderse, yeminle bak, ben gitmem

Bahçeli'nin o sözünün hem partisini hem tabanını hem de Meclis'i tıkayacak bir 'ergen tepkiselliği' manasına geldiğini anlamamıştık.

Seçim sonuçlarının belli olmasının hemen ardından Devlet Bahçeli çıktı meydana ve aşina olduğumuz çatallı seslenişi ile buyurdu: Biz muhalefette kalacağız, varsın erken seçim olsun!

Kırık dökük birkaç alkış filan…

O vakit Bahçeli’nin sözünü ettiği ‘muhalefetin’ hem partisini hem tabanını hem de Meclis'i tıkayacak bir ‘ergen tepkiselliği’ manasına geldiğini anlamamıştık.

Sağolsun, anlattı:

Tabanlar temelde birbirine yakın, AKP ile koalisyon yap.

Yapmam, Kürtlerle masaya oturuyorlar, çözüm sürecinden vazgeçmiyorlar.

Peki o zaman CHP-HDP ile koalisyon yap.

Yapmam, HDP’nin içinde olduğu bir koasliyonu ağzımıza dahi almayız.

Peki o zaman CHP azınlık hükümeti olsun, HDP ve MHP dışarıdan desteklesin.

Desteklemem, HDP’nin desteklediği hiçbir şeyi desteklemem.

Meclis Başkanı seçiliyor, üçüncü turda CHP’nin adayına oy ver.

Vermem, çünkü HDP de CHP’nin adayına oy verecekmiş, HDP’nin oy verdiği hiçbir şeye oy vermem.

Budur.

MHP, hepimize siyasetin nasıl yapılamadığını, hızlı bir uygulamalı eğitimle, göstermiştir.

**

HDP’nin Meclis'e girmesi, hem de kendisiyle eşit milletvekili sayısına ulaşması, anlaşılıyor ki, MHP’nin akli melekelerini idame ettirmesini engelleyecek biçimde bir buhran yaratmıştır.

MHP’nin asıl derdi ‘terör’ yada ‘PKK’ değil, anlaşılıyor ki, Kürtlerin eşit temsili, Kürtlerin sivil siyaset ile dertlerini anlatmasıdır. Buna dahi tahammülü yoktur.

Evet, bunlar ayan beyan görülüyor ve anlaşılıyor ama izlediği tarz-ı siyasetin nasıl devam edeceği meselesi ciddi biçimde de endişe yaratıyor.

Örneğin, MHP bundan sonra HDP’nin önerdiği bir araştırma komisyonu önerisine de sırf HDP öneriyor diye karşı mı gelecektir?

Örneğin, MHP bundan sonra sırf HDP var diye Meclis'in yasama görevini icra etmesine engel mi olacaktır?

Yani bunun sonu nedir?

HDP, demli çay içiyor, ben içmem.

HDP, dolmakalem kullanıyor, ben kullanmam.

HDP, yemekhanede yemek yiyor, ben yemem.

Aaa ne?

HDP tuvalete mi gidiyor? O zaman ben gitmem.

**

Böyle devam edilebileceğini düşünüyorsa bir siyasi parti ya da bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı…

Onlar için kötü, insanlık için iyi bir haber vereceğim:

Kürtler varlar. Siyasette de varlar. Ülkede de varlar. Dünyada da varlar.

Bu ülkede Türkler ne yapıyorsa, onlar da yaparlar, yapıyorlar, yapacaklar.

HDP bir kez barajı geçti, bir haksızlığı hakkıyla yıktı geçti.

Bir daha geri düşmeyecek.

Bundan böyle her zaman Meclis'te bir siyasi parti olarak var olacak, bugüne kadar gasp edilmiş, insan ve vatandaş olmaktan gelen doğal haklarını almak için siyasi mücadeleye devam edecekler. Tüm Türkiye için bunu yapacaklar.

Alışsanız iyi olur.

Aksi halde, bu ruh haliyle, kendinizi temel ihtiyaçları dahi karşılayamayacak hale sokar, bir kutuya hapsedersiniz.

Bu haliniz üzüntü yaratır.

NOT: Ekmeleddin İhsanoğlu’nun MHP Meclis Başkanlığı turları sırasında HDP’yi ziyaret etmemesi, bu konuda sorulan sorular karşısında arkasını dönüp gitmesi çok büyük bir hayalkırıklığı oldu. Bir bilim insanının hayat sicilinde bu olmamalıydı.

 

http://www.radikal.com.tr/1389391138939112

YORUMLAR
(12 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

hdp türkiyedir... - user1114971

''MHP?nin asıl derdi ?terör? yada ?PKK? değil, anlaşılıyor ki, Kürtlerin eşit temsili, Kürtlerin sivil siyaset ile dertlerini anlatmasıdır. Buna dahi tahammülü yoktur'' kısmen de olsa oyle ama çok büyük yanlış içindesiniz. HDP türkiyedeki bütün ötekileştirilmiş insanlardan oluşuyor sadece kürt'lerden değil bu algıyı uyandırmak çok yanlış ötekileştirilmiş bastırılmış herkes var ve aslında HDP türkiyedir..

Milliyetçilik - user818285

İşte bu yüzden milliyetçi olmayan bile milliyetçi olur. Demokrasi anlayışınız bu kadar işte MHP.

...... DAN GAYRİ NESİ KALDI? - m.rozbilen

Sermayesinde Kürt düşmanlığından gayri ne kaldı MHP'nin? Onunla yürüttüğü kadar götürecekler. Gerisi Allah kerim. MHP seçmeninin uyanıp "ne yapıyorsunuz, bagajınızda başka bir projeniz yok mu?" diyene kadar. Sahi MHP'nin ülke idaresine ilişkin var mı bir projesi? Mesela Demokrasi, hukuk devleti, insan hakları, doğa ve hayvan hakları, Ekonomi ve geçim sorunu, dünya ile entegre ve barış gibi. Kürtler kimlikleriyle, insan hak ve hürriyetleriyle ilgili hangi talepte bulunursa bulunsun, MHP'ye göre bu terördür ve suçtur. Böyle bir anlayış olabilir mi? MHP'nin dünyada gidebileceği, misafir olabileceği, dertleşeceği bir tek dostu var mı? Bahçelinin Almanyadaki MHP'lileri görmek dışında hangi ülkeye gidip bir yönetici ile görüşebildi? Sermayesinde sadece Kürt vatandaşlarına olan düşmanlığından gayri nesi var? Size garanti veriyorum, önümüzdeki erken seçimde MHP barajın altındadır. Ey Bahçeli, HDP Allah bir resulümüz Muhammet dese, siz haşa "Allah iki, resulümüz Türkeş " der misiniz? Başka bir ifade ile HDP'lilerin çoğu müslüman, kimisi de din alimi, din değiştirmeyi düşünür musunuz?

Püskevit - oféxan

MHPyi var eden onu meclise sokan tutumu HDP karşıtlığıdır. Allah kurusun HDP ya da Kürtler olmazsa bunlar kime karışıp meclise girerler merak konusu doğrusu ?

kaleminize sağlık.. - user1085582

elinize, emeğinize, kaleminize sağlık ezgi hanım.. HDP'nin uzattığı her eli elinin tersiyle iten, ülkeyi çaresizliğe sokan, BİZ kürtleri yok saymaya çalışan mhp için söylenecek en güzel sözleri söylemişsiniz..

Kurt Kapana Girdi.. - motan

Kürtlerin Suriye ve Irak'taki başarılarının üstüne Türkiye'deki siyasi başarıları da eklenince bizim kopkoyu milliyetçilerin balatalarının toptan sıyrıldığı gözüktü, AKP de bunu gördüğünden savaş tamtamları çalarak onların sırtını kaşıyor ki artık geldiği görünen erken seçime kadar ve seçimde etlerinden sütlerinden iyice yararlanabilsin, yoksa gerekli koşulları sağlamadan (ki şimdilik sağlanamayacağı açık) öylece Suriye'ye dalıvermenin mümkün olmadığını AKP iyi bilir. Velhasıl kurt kapana girdi, kurtulması da mümkün gözükmüyor. Görelim Mevlam ne eyler, ne eylerse güzel eyler....

.... - user1022763

Mhp nin bu tutumu aynı zamanda HDP yi seçen kitleyi yok saymak oluyor ki salt kürtlerden oluşmuyor bu kesim, yaptıkları bu yanlış belli bir süre sonra kendilerinin de yok sayılmasına dönebilir seçmenler tarafından....