HDP'nin barajı ve Cemaat'in oy oranı

HDP'nin barajı geçmesi yaklaşık 55 milletvekiliyle Meclis'e girmesi demektir. Peki bu 20 civarında milletvekili nereden gelecek?

HDP milletvekilleri ve eşbaşkanları sıklıkla vurgular oldu: Önümüzdeki genel seçimlere parti olarak girmeyi planlıyorlar.

Bu önemli bir karar. Cumhurbaşkanı da hükümet cephesi de bundan pek memnun değil. Bir gözdağı göstergesi olarak Erdoğan hafta başında “HDP barajı aşamazsa çözüm sürecinde muhatap olamaz, ancak bir STK gibi davranabilir” dedi.

Selahattin Demirtaş ise başka türlü düşünüyor. Kenan Evren’in getirdiği seçim barajını tarumar edeceklerini, barajı aşamama gibi bir sorunları olmadığını söylüyor.

Öyle mi peki?

**

Sorunun cevabını vermek için çok erken olabilir fakat yol gösterecek birkaç tabela da yok değil.

Metropoll araştırma şirketinin yaptığı aylık Türkiye’nin nabzı araştırmasının Ocak 2015 rakamlarında ilk kez HDP ve baraj konulu bir bölüm de yer alıyor.

Buna göre “Selahattin Demirtaş’ın liderliğindeki HDP’nin yüzde 10 barajını aşmasını ister misiniz?” sorusuna yüzde 70 istemem, yüzde 18 isterim diye cevap vermiş.

AKP’lilerin yüzde 80’i, CHP’lilerin yüzde 71’i, MHP’lilerin yüzde 87’si istemiyor, HDP’lilerin yüzde 94’ü ise istiyor. Şaşırtıcı mı? Hiç değil.

“HDP’nin seçimlere tek başına katılması durumunda yüzde 10 barajını aşacağını düşünüyor musunuz?” sorusuna yüzde 70 hayır, yüzde 19 evet derken, HDP’lilerin yüzde 82’si partisinin barajı aşacağına inanıyor. Bu son derece önemli. Yöneticilerin seçime parti olarak girme kararını destekleyecek, hatta onların bu kararda sebat etmesine yol açacak bir veri.

Peki yarın seçim olsa, HDP barajı geçer mi geçemez mi?

Sonuç ilginç.

Bu sorunun cevabına göre (kararsızlar ve cevapsızlar dağıtıldıktan sonra) AKP’nin oy oranı yüzde 44, CHP’nin oy oranı yüzde 26, MHP’nin oy oranı yüzde 11 olarak görünüyor.

Peki HDP? Kıl payı bir durum var. Zira yarın seçim olsa HDP’ye oy veririm diyenlerin oranı yüzde 9.3!

Bir bilgi daha… Nisan 2014’ten bu yana AKP’nin oyu (kararsızlar ve cevapsızlar dağıtılmadan) yüzde 43’ten yüzde 36’ya gerilerken, HDP’nin oyu yüzde 6.7’den yüzde 7.6’ya yükselmiş. CHP’de bir değişiklik yok. Dünya dönüyor, CHP yerinde sayıyor adlı hikayeye devam yani.

Metropoll şirketinin başkanı Prof. Özer Sencar’ı aradım ve araştırmada ortaya çıkan tabloyu nasıl yorumladığını sordum. Daha doğrusu parlamentoda nasıl varyasyonlar yapabileceğini anlatmasını istedim.

Şöyle yanıtladı: “HDP’nin barajı geçmesi yaklaşık 55 milletvekiliyle Meclis'e girmesi demektir. Yani artı-eksi 20 milletvekili daha kazanmasına tekabül eder. Bu 20 civarında milletvekili nereden gelecek? Az miktarda CHP’den, çok miktarda AKP’den. Çünkü HDP’nin oy aldığı bölgede CHP zaten yok. Belki İstanbul’da CHP’den 2-3 vekil eksiltebilirler ama genelde kesişim kümesinin azlığı nedeniyle HDP’nin barajı geçmesi CHP’yi çok da sarsmayacaktır. Barajı geçmesi durumunda HDP özellikle Güneydoğu’yu sıyırıp hanesine yazar. Meclis'te edineceği 20 civarında milletvekilinin tamamına yakınını AKP’den alır. Oy oranı bugünkü gibi kalırsa ve HDP barajı geçerse, AKP’nin sandalye sayısı 280’e kadar inebilir.”

Bu da Meclis'in dengelerini tamamen değiştirecek, başka bir Türkiye manasına gelir. Naçizane fikrim, bu tablonun pek de muhtemel olmadığı, ama neyse.

**

Prof. Sencar’ı yakalamışken çok merak ettiğim şu soruyu da sordum: “Cemaatin oy oranı meselesini kavga başladığından beri konuşuyoruz. 30 Mart yerel seçimleri sonucunda bu oranın pek bir etkisi olmadığı sonucuna vardık. Peki sizin elinizde cemaatin sandıktaki karşılığını biraz olsun somutlaştıracak veri hiç mi yok?”

Aslında varmış.

Anlattı: “Biz aylardır bunu anlamaya çalışıyoruz. Bunun için çeşitli sorular soruyoruz. Öncelikle Fethullah Gülen ile ilgili bir bilgiyi paylaşayım. Geçtiğimiz ay yaptığımız araştırmaya göre Gülen’in itibarı yüzde 1.8’e düştü. Bu rakam Haziran 2013’te yüzde 33.5’ti. Kademeli olarak düştü ve geçen ay dibe vurdu. Yine geçen ay “Ekrem Dumanlı parti kursa oy verir misiniz” şeklindeki sorumuza yüzde 2.5 evet dedi. Dolayısıyla cemaatin oy oranını yüzde 2-3 arasında diye yorumluyorum.”

Bu rakamlar bir meseleyi daha öne çıkarıyor: Recep Tayyip Erdoğan’ın sadece AKP’yi, sadece hükümeti, sadece devleti değil, zihinlerin çoğunu da yönetebildiği gerçeğini. Zira kendisiyle ve partisiyle ilgili tüm o tapeler, kulağımızla duyduğumuz skandal konuşmalar bir kenarda dururken ne yapmış? Gülen’in itibarını sıfırlamayı başarmış.

Evet, sıfırlamakta üstüne yok. Sıfırlamakta bir marka. Bir kez daha anlamış olduk.

http://www.radikal.com.tr/1282799128279927

YORUMLAR
(27 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

CHP - devrimacar

CHP'ye oyverenlerin, hatta malesef Türkiye genelinin ne kadar anti-demokratik olduğunu ortaya çıkaran bir araştırma. Şu %10 barajının ne çok seveni varmış ya rabbim! Ne çok Kenan Evrenci varmış! Çok şaşırmamak lazım Deniz Gezmiş'leri idam ederken ses çıkar(a)mamış bir CHP'den bahsediyoruz. Tamam HDP'ye oy vermeyin, ama mecliste olmaları sizi bu kadar rahatsız ediyorsa, demokrasi ayarlarınızı bir sıfırlatın derim ben de size.

Başkanlık sistemi hayal gibi geliyor. - bizeke

Birçok seçmen AKP nin milletvekili sayısı artmaması için kendi oy vermeyi düşündüğü partiye değil HDP ye oy vereceği kesin.Bunlar arasında en çok CHP seçmeni olacak. Akp kürt tabanından da oy alır.Diğer radikal küçük partilerden de oy alacaktır. Baraj kesin aşılır. Demirtaşın aldığı oylar daha da genişleyecektir. Şimdilik durum bunu çağrıştırıyor. Ancak bu durumu düşünen AKP bunu önlemek için önlem alacağı da unutulmamalı. 330 milletvekili çıkararak Anayasayı değiştirmeyi düşünenler bunu hayal etmesinler.Seçimden sonra HDP ile birleşip Anayasada başkanlık sistemini düşünüyorlarsa HDP öyle şartlar ileri sürerki AKP buna cesaret edemez:Seçimler yaklaştıkca kamu oyu araştırmaları bu yazdığımın doğruluğunı aks ettirecektir.

Haziran Algoritması - 0nur AYDIN

2015 Haziran seçimleri, genel seçimden daha fazlası, toplumsal barış, seküler siyaset, ekonomik ve sosyal adalet gibi kavramların (halktaki algısının) turnusol kağıdı olacaktır. Orta doğu ülkelerini ve ABD yi de yakından ilgilendiren bu seçim sonucunda dümen el değiştirmese bile rotada değişiklik yapılmasının tek yolu AKP milletvekili sayısının azalarak, muhalefetin güçlenmesi ile başlayacak bir düşüş sürecinin katalizörünü bulmaktan geçer. Bu yeni dönem Türkiye de alınan kararların, belirlenen stratejilerin ve doğurduğu sosyolojik sonuçların edilgenliğinin azalarak, karar alma süreçlerine katılamayan yaklaşık %56 ının meclisteki etkisini artmasını sağlayacak, muhalefetin kaybettiği öz güveni yeniden kazanmasını realize edecektir. Algoritma basit, Meclise barajı geçecek 4 üncü partinin, HDP nin desteklenmesi. Adına dayanışma kültürü, pragmatik işbirlik veya muhalefet refleksi diyebilirsiniz ama gerçekleşmesi durumundaki etki ve sonuçları doğru öngörüldüğünde HDP ye en zıt MHP nin bile marjinal faydalar kazanacağı, katılımcılık, etkin muhalefet ve cumhur temsilinin parlementoya sirayeti açısından demokratik kazanımlar doğuracağı bir formül olacağını düşünüyorum. HDP yi meclise taşıyacak yaklaşık %1, CHP sandalye sayısı için çok bir anlam ifade etmezken Türkiye için bir sonun başlangıcı olabilir. Bu başlangıç sol, sosyal demokrat ve Muhalif hassasiyetleri olan tabanın zarfında saklı.

Anket sonuçları yanlış - user940944

Metropoll anket sonuçlarını HDP dışında yanlış vermişsiniz, özellikle MHP için. Umarım kasıtlı değildir ve düzeltirsiniz. Kararsızlar dağıtıldıktan sonra AKP 44,9; CHP 26,9; MHP 14,6; HDP 9,3. http://t24.com.tr/haber/metropollun-secim-anketine-gore-hangi-parti-yuzde-kac-oy-alacak,285495

Hdp Geçecek - user386612

Hdp,parti olarak girmesin diye bilhassa Chp tandaslı kişiler tarafından yorum yapılıyor;ama Hdp ,kesin olarak gireceğiz dediği zaman ,emin olun ki en başta kimi Chpli'ler Akp tehlikesi var diye Hdp'ye oy verecektir.Ki Akp'nin de Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sp,Mhp,Bbp ve Kılıçdaroğlu düşmanı Ulusalcı'lardan aldığı oyla ancak 21 milyon oy alması, seçimde Hdp'yi kritik pozizyona getirmiştir.Çünkü Akp,büyük ihtimalle 18-19 milyon olarak %38-40 bandına yerleşecektir.Hdp ,barajı aştığı takdirde tek başına iktidar güvencesi hayal olacaktır,Akp'nin.

Etnikçilik - user977263

ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri sanırım, sabit fikirci olmak. konu ne olursa olsun, tarafında olduğumuz şeyi sonuna kadar savunmanın ötesinde, karşı tarafı dinlemeye bile tenezzül etmiyoruz ki, bu durum da eğitimle bağıntılı sanırım. işte bu yüzden de şu an ortada olan, lider partileri tek kelime ile özdeşleştirilebiliyor. AKP dinci, CHP kemalist, MHP milliyetçi, HDP kürtçü gibi. O demokrasi denilen, herkese kulak verme, sadece halkı düşünme, halkı hangi birimlerin oluşturmadığını düşünmeden hareket edebilme yeteneğine kim sahipse, o zaman biraz olsun huzura ereceğimiz kesin. Kökten düşüncede olan fikirleri söylemeye gerek yok sanırım. O yüzden de, her ne kadar muhafazakar olduğu kadar milli hassasiyetleri olan bir toplum da olsak, bu bahsettiğim esnekliği sağlayabilecek, sadece Kürt hareketi olarak değil, azınlıkta kalmış konu ne var ise gündeme taşıyabilecek en yakın parti HDP gibi durmakta. Hele bir de barajı geçtikten sonraki, alacağı 55 koltuğu da düşünürsek durum daha başka yerlere vardığını görebiliriz sanırım. Evet cumhurbaşkanlığı seçimleri tam bir gösterge değildir ama umulmadık başarı aldığı da kesin. Bu noktada S. Demirtaş'ın kritik adımı, sergileyeceği seçim kampanyası olacaktır. Tabi bir de bu hareketleri doğru analiz edebilecek bir seçmen kitlesi.

Ne HDPye karşıyım nede yanındayım - muratcelik123

Zira insanların etnik kimliklerinin bu kadar "önemsenmesini" tehlikeli buluyorum yada en azından "anlamlı" bulmuyorum. Bir aralar şöyle laflar duyuyordum ermeni olduğumu öğrendim ve aydınlandım. Ben etnik kökenimi "hiç" merak etmedim. Ermeni veya kürt olduğumu öğrensem bunun benim üzerimde "sıfır" etkisi olur. Gene kemalistlik yapmaya devam ederim. Zira uzunca bir süre devrim falan ol(a)mayacağına göre kemalizmin (tabi milliyetçilikten arınmış haliyle) doğru düzgün bir ülkede yaşayabilmek için yegane yol olduğunu düşünüyorum. Bizim gibi ülkelerde "devlet"in ekonomiden / eğitime / sanattan / kültüre her alanda toplumu "ilerletmesi" lazım. Tabi bunun "nasıl" olacağının iyi düşünülmesi lazım. Ama genede önümüzdeki seçimlerde HDPye oy vermeyi düşünüyorum. Hem barajı geçsin diye hemde toplumsal barış için...