HDP'ye oy verecek MHP'liler kaç kişidir?

Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden Kemal 2011'den itibaren 7 araştırma şirketinin yaptığı 61 anketi inceledi. Hem seçim sonuçları hem de bu şirketlerle ilgili çok ilginç sonuçlar elde etti.

Seçim anketlerini nasıl bir ruh hali ile inceliyorsunuz?

Bu anketlerin seçim sonuçlarına ne kadar yaklaştığını düşünüyorsunuz?

Şüpheleriniz var, öyle değil mi?

Haklısınız çünkü farklı şirketler farklı sonuçlar veriyor. Daha da önemlisi son birkaç seçimdir bu şirketlerin bir kısmının feci biçimde yanıldığını gördük. Aptal yerine konduğumuzu, maniple edildiğimizi düşündük.

Haklı mıydık?

Cevabı bulmak için, her gece televizyonda veya her sabah gazetelerde tahminlerini okuduğunuz bu şirketlerin ne kadar yanıldığını ve elde ettikleri verilerin toplamda ne söylediğine ‘meta-analiz’ çerçevesinde baksak iyi olur.

Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliğinden öğretim üyesi Kemal Kılıç bakmış ve harika bir araştırma hazırlamış. Kılıç, 2011’den itibaren 7 araştırma şirketinin yaptığı 61 anketi inceledi. Bu şirketler ANDY-AR (6 adet), GENAR (6 adet), GEZİCİ (13 adet), MAK (7 adet), METROPOLL (6 Adet), ORC (16 adet) ve SONAR (7 adet) idi. Elde ettiği sonuçları madde madde sizlere sunuyorum.

**

-Anket firmalarının tamamında Ak Parti’nin zaman içerisinde düşüşe geçtiği görülüyor. Bu düşüşün eğimi en fazla METROPOLL, SONAR ve MAK sonuçlarında, en az ise GENAR sonuçlarında görülmektedir.

-CHP’nin oylarında ise GENAR sonuçlarında görülen çok küçük bir düşüş eğilimi haricinde, kalan firmaların sonuçlarının tamamında zaman içerisinde bir artış eğilimi var.

-HDP’nin oy oranlarında ise bütün firmalar zaman içerisinde bir artış eğilimi belirliyor. Bu eğilim METROPOLL ve GENAR tarafından diğerlerine göre daha yüksek.

-MHP’nin durumu ise araştırma kuruluşları açısından biraz daha tartışmalı. ANDY-AR ve ORC zaman içerisinde belli belirsiz bir düşüş belirlerken, diğer firmalar ise (METROPOLL hariç) belli belirsiz bir yükseliş, METROPOLL ise belirgin bir yükseliş tespit ediyor.

Bu düşüş ve yükselişlerin nedeni nedir? Neler olabilir? Mesela 17-25 Aralık yolsuzluk soruşturmalarının payı var mıdır?

Kılıç’ın araştırması buna da cevap veriyor:

“Soruşturmaların ardından yapılan araştırmalara bakıldığında Ak Parti’de görülen düşüş eğiliminin, 2014 sonrasında hemen hemen hiç değişmediği görülüyor. Öte yandan CHP ve MHP açısından da kayda değer bir değişim yok. Yani Ak Parti çeşitli araştırma kurumlarının belirlemiş olduğu ve soruşturmaların başladığı süreç içerisinde kaybettiği gözlenen oyları, kısa zaman sonra tekrar kazanmıştır.”

İşte bu Türkiye ile ilgili sahici bir bilgi içeriyor.

Beğeniriz, beğenmeyiz ama seçmen davranışı böyle şekilleniyor.

**

Gelelim anket şirketlerinin karnesine… Kim ne kadar yanılıyor?

-Haziran 2011 Genel Seçim ve 30 Mart 2014 Yerel Seçim sonuçları temel alındığında şirketlerin özellikle Ak Parti’nin oy oranları bağlamında belirgin biçimde yanıldığı görülüyor.

-Ak Parti, sandıkta anket sonuçlarındakinden daha düşük bir oy alırken, MHP ve CHP ise sandıkta (anket sonuçlarından) daha iyi performans göstermiş.

-MHP’nin seçimlerde, hemen hemen bütün araştırma kurumları için öngörülenden daha yüksek bir oy aldığı görülüyor. MHP kadar olmasa da bu durum CHP açısından da gözlenmektedir.

-Araştırma şirketlerinin künyesinde de yer alan bilgiye göre anketlerin yüzde artı/eksi yüzde 2 sapma toleransı vardır. Tüm partilerin ortalamalarına bakıldığında şirketlerin bu sapma içinde kaldığı gözleniyor.

Ama…

-Partiler bazında sonuçları incelediğimizde GENAR’ın Ak Parti sonuçları, ORC’nin ise Ak Parti, CHP ve MHP sonuçları söz konusu tolerans seviyelerinin dışına çıktığı görülüyor.

-Bu durum, bize anketlerin güvenilirlikleri kapsamında kamuoyunda oluşan soru işaretlerinin nereden kaynaklandığı konusunda da bir ipucu sunuyor. Farklı firmaların verilerinden elde edilen verilere dayanan öngörüler, birbirlerinden büyük ölçüde farklıdır. Örneğin Ak Parti için %38.5 - %46.5, CHP için %24.8 -%29, MHP için %14.6-%18.7 ve HDP için %9.1-%9.8 gibi geniş aralıklarda öngörüler söz konusu.

Bu aralık kabul edilebilir bir aralık değildir. Birileri fena halde yanılmakta ve evet, yanıltmaktadır! Bunu bilelim.

**

Kılıç da herkes gibi 8 Haziran sabahının HDP’nin barajı aşıp aşmamasıyla şekilleneceğini belirtiyor.

Fakat bir ilginç belirleyici faktöre daha dikkat çekiyor: Stratejik seçmenler!

Şöyle anlatıyor bu seçmenin davranışını : “Nasıl bir Türkiye’ye uyanacağımızı aslında stratejik seçmenler belirleyecek gibi görünüyor. Yani Ak Parti tek başına iktidar olmasın diye, yaşadıkları seçim bölgelerinde partilerinin milletvekili seçilme olasılığı olmayan CHP’li ve MHP’li seçmenlerin HDP’ye oy verecek olanları. Bu durumdaki CHP’li seçmenlerin bir kısmı Selahattin Demirtaş’ın cazibesiyle ısındıkları HDP’ye oy verirken çok da zorlanmayacaklar. Sandık başındaki asıl ilginç karar anını, iktidara gelebilmek için HDP’ye oy vermeleri gerektiğini görecek olan MHP’li seçmenler yaşayacak gibi görünüyor.

İktidar ihtimali için stratejik düşünüp HDP’ye oy verecek MHP’li sayısı kaçtır sizce?
Açıkçası ben böyle bir düşünce pratiğinin gerçekçi olmadığı, sandık başında duygusallığın stratejiye mahal vermeyeceği, insanın ruh halinde böyle bir sapmaya sıklıkla rastlanmayacağı fikrindeyim.
Nasip, kısmet elbette. Göreceğiz.

http://www.radikal.com.tr/1357331135733111

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Oyum inşallah HDP'ye - user1086133

Her ne kadar milliyetçi-türkçü bir babanın (yeni AKPli) elinde büyümüş olsamda ne bir milliyetçiyim, ne de milliyetçi saiklerle gidip oy atacağım. Evet belki bazılarınızın dindar diye sınıflandırdığı kategoride de olabilirim. Evet evvelden AKPye de oy attım. Her ne kadar HDPnin PKK ile organik-inorganik bağlarından hoşnut olmasam da kürt kardeşlerimi temsil eden iradenin mecliste olması için oyumu hdp'ye vereceğim. HDP'ye oy vereceğim çünkü göz göre göre milyonlarca kürt seçmenin tercihlerinin, AKP'nin sürekli şikayet ettiği mevcut anayasa barajıyla sular altında kalmasına müsade etmek istemiyorum. Kendimi belki bir süre vicdanen rahat hissetmeyeceğim ama ülkem adına doğru olduğuna inandığım yere mührü basacağım. Bence bu CHP veya MHP'nin birkaç tane eksik ya da fazla MV çıkarmasından çok daha önemli. Muhalif seçmenler de bunu görebilmeli ve stratejik olarak uygun şekilde oylarını kullanmalılar.

Hayal - O0OO0O

Akli basinda Turkculer Turk dusmani bir harekete oy vermez. Akli basinda bir turkcu, turkculuge enbuyuk darbeyi vurmus akepe'ye de oy vermez, hele hele "turk milleti" diyemeyen birine asla.

hdp barajı geçecek - ex nihilo

tüsiadın bu açık desteğiyle, elverişli konjonktürle ve ana muhalefetin beceriksizliğiyle hdp barajı geçecek gibi gözüküyor. hani geçmesi de hiç fena olmaz. renk getirir, demokrasi gerçek anlamıyla temsil edilmiş olur, akp nin beli kırılır... iyi olur vesselam.

oylar selo başgana (2) - user814555

çünkü bdp'nin barajı geçmesi gerek. bdp'nin ideal demokratik düzeyde birparti olduğunu düşünmüyorum. onların da akp'nin ilk dönemki görüntüsüne benzer birimaj çizmeye çalıştığını düşünüyorum. apo'yu sevmiyorum. ama bdp'ye şans verilmesi gerektiğini düşünüyorum. bdp'nin ne kadar demokratik olduğunu kendi yönettiği belediyelerden anlayabiliriz.çok da demokratik değiller. ama selahaddin başkan'ı gerçekten seviyorum. gülten kışanak'ı sevmiyorum mesela. şimdi selahaddin'e şans verme zamanı. selahaddinin nasıl biri olduğunu şimdideğil, ancak bir nebze güç elde ettiğinde anlayabiliriz. siyaset böyle birşey. beğendiğine oy verme beğenmediğine vermeme işi. hepsinin beni kandırdığını biliyorum. ama en iyi kim kandırırsa ona vermek de oyunun bir kuralı. dolayısıyla oyum bir türk vatanperver olarak: BDP'ye. muhafazakar çevreden düşünceli olan insanlar da bdp'ye verecek. güç dengelerinin oluşabilmesi adına verilecek oyları bdp iyi değerlendirir. kürtlerin bize demokrasi öğretebileceğine ihtimal vermezdim. ama hayat garip. şimdi bu şansı yakalayabilirsiniz. herkese sevgilerimi sunuyorum :) eminimki hoşunuza giden veya gitmeyen birçok şey söyledim ama durum bu.

oylar selo başgana - user814555

selamlar. ben mhp tabanından birisiyim. akp ye hiç oy vermedim. ne de olsa kazanıyoruz diye. cemaati severim. hala da seviyorum. akp ye olan nefretim cemaatin bu olayları patlamadan önce gelişti. geziparkıyla zirve yaptı. kırılma noktasını tayyip erdoğanın van depreminde yapılan toki evlerin anahtarlarını verirken hediye aldığı göçük altında kalan çocuk fotoğrafı ve kendisini ilah gibigösteren beyaz tv deki hayatını anlatan belgesel oldu. ondan sonra oy vermediğim (allaha şükür) bu partiye muhalif oldum. doktora öğrencisiyim. milliyetçideğilim. vatanperverim. mhp yi sevmem ama alternatifsiz kaldığımda vereceğim ilk partidir. geçen seçimlerde kocaelinde akp nin karşısında chp olabileceği için ona verdim. cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ekmeleddinihsanoğlunu çok sevdiğimiçin (kitaplarından zaten tanıyordum) ona verdim. bu seçimde ekmeleddin bey mhp de olmasına rağmen bdp ye vermeyidüşünüyorum.

SEÇSİS... SEÇSİS... SEÇSİS... - user509506

Sayın Başaran, daha önce de yazdım, yine yazıyorum. Seçim sonuçları, ipleri a'dan z'ye iktidarın elinde olan SEÇSİS sisteminde toplandığı ve sonuçların bu sisteme göre resmileştiği sürece, hiçbir anket sonucuna itibar etmenin ve hiçbir partinin gerçek oyunu bilmenin mümkün olmadığına kesinlikle inanmaktayım. Gerisi boş. SEÇSİS iktidarın ihtiyacına göre şimdiden programlanmıştır bile... Kimse boşa hayal kurmasın.

Hiç - user975045

Tek bir MHP'li seçmen dahi HDP'ye oy vermeyecektir. Ne kadar "stratejik" olursa olsun, "HDP'den gelecek iyilik, gelmesin daha iyi" diyeceklerdir. Türk demokrasisi HDP'nin kurtarmasına kaldıysa yıkılsın zaten, tekrar kurarız.