He ya, bi demet papatyayla gelecekmiş ABD

Taşralı bir kafayla hesaplarını yaptığınız ikbale hizmet ediyor diye Batı'nın Suriye'ye müdahalesine kucak açmaktasınız.

Ahlak ve ilke timsali bürokrat, siyasetçi, yazar-çizer efradı iki buçuk yıldır Suriye’de alınması gereken pozisyonu Esad muhaliflerini silahlandırmak olarak benimsemişti. Bu pozisyonu kerteriz alarak söz konusu ahlak ve ilkenin nasıl geniş bir mezhebin ürünü olduğunu hesap edebiliriz. Geniş ve çok üretken bir mezhep doğrusu. Öyle ki, son günlerde nevzuhur bir ahlak, ilke ve akıl daha doğurdu ki şaka niyetine…

Şu: ABD, Esad’ın kafasına bomba atınca bir daha kimyasal kullanmaması gerektiğini anlayacak.
Ha bi de bu: Barışa bir şans ver diye yine sokaklara dökülmüşler, ABD’nin müdahalesini protesto etmişler. Sizin barış dediğiniz şey halkına kimyasal silahla saldıran bir diktatör mü? Batı gelmesin, o diktatör devam etsin mi istiyorsunuz?

* * *

Kolonyal geçmişini hiç sofraya getirmeden, Batı’nın yakın zamanda giriştiği ‘insan hakları artı demokrasi’ mönüsünün sonuçlarını sıralasak… Afganistan, Irak ve Libya’da müdahaleden sonra hayat kolaylaştı mı, insana insan gibi davranılır mı oldu, refah mı geldi… Diye baksak…
Irak’ta daha geçen ay 804 kişi öldü, mezhepsel çatışma nedeniyle. Ama ne? ABD, Saddam’ı ve heykelini devirdi, Irak halkını diktatörden kurtardı. Libya’da sokak başı korkunç bir şiddet olayı patlak veriyor, suikastlar günlük mesele. Ama ne? Tatlı NATO bir halkı Kaddafi denen diktatörden kurtardı. Afganistan ve Yemen, dünyanın en tehlikeli iki ülkesi olmaya devam ediyor. Ve dikkat! Kargacık burgacık yollarında yürürken bu ülkelerin, kafanıza ABD’nin attığı drone’lardan da düşebülüüü…

Batı’nın bir diktatörü alaşağı etme süreçlerini hatırladıysak, Suriye halkının böyle kurtulacağı rüyasından da (bakın rüya diyorum, göz göre göre bir yalan üstüne argüman oluşturuyorsunuz, ne ayıp demiyorum, iyi günümdeyim filan) bir zahmet uyanalım.
‘Kırmızı çizgi olarak kimyasal silah kullanmak ve bir diktatöre bunu yapamayacağını göstermenin lüzumu’ başlıklı argümanın samimiyetini test edelim şimdi de. Batı ülkeleri silah satışını ve tehlikeli silahların kullanımını denetleyen uluslararası örgütleri ve düzenlemeleri sistematik bir biçimde engelliyor. Buna ne dersiniz? Dahasını tarih profesörü Vijay Prashad’ın Jadalliya için yazdığı müthiş makalesinden aktarayım: “ABD, Esad rejimi kimyasal silah kullandığı için Suriye’yi bombalamak istiyor. Fakat unutmayın bunu Tomahawk füzeleriyle yapacak. Bu füzelerin ucunda ‘azaltılmış uranyum (DU-depleted uranium)’ bulunuyor. Başka bir deyişle, ABD Esad rejimini kimyasal silah kullanımı nedeniyle bombalarken Birleşmiş Milletler’in 4 defa yasaklanmasını istediği bir savaş başlığı ile yapacak. BM bu savaş başlıklarının kullanımını yasaklayamadı çünkü bu kararnameye Fransa, İsrail, İngiltere ve ABD karşı çıktı! 155 ülke ‘azaltılmış uranyum’un suyu ve çevreyi kirlettiğinden, kuşaklara yayılacak sağlık sorunlarına sebep olacağından endişe ediyor.”

* * *

Bu öyle “İçimde bir sıkıntı var, kötü şeyler olacak zahar” gibisinden bir endişe de değil. Taze bilimsel kanıtı var. 2010’da yapılan bir araştırmaya göre Felluca’da kalp hastası olan çocukların sayısı Avrupa’dakinin 13 katı. Kansere yakalanan çocukların sayısı ise ‘azaltılmış uranyum’ kullanılmadan öncesine (Felluca, 2004) göre 12 kat artmış.

Şimdi siz bunları bilmiyormuş gibi davranabilirsiniz. ABD’nin Suriye’ye bi demet papatya alıp geleceğini yutturmaya çalışabilirsiniz. Yalnız, haha-hoho diye dalga geçtiğiniz barış meraklıları da şunu biliyor: Taşralı bir kafayla hesaplarını yaptığınız ikbale hizmet ediyor diye Batı’nın Suriye’ye müdahalesine kucak açmaktasınız. Kucağınız da mezhebiniz ve mideniz kadar geniştir. Dalga geçilecek halin çok ötesinde, çok dibinde bir yerdesiniz.