'Hükümete darbe'nin inanılmaz sonsuz listesi

Doğrusu: Bir kötü fıkraya dönüştürdükleri bu damgaları taşımayı, 'rezil olmadığını sanan aklı fakirlerin' yerinde olmaya yeğlerim.

Aslında belirli bir mantık ve izan çerçevesinde başlamıştı herşey.

28 Şubat darbeydi, tamam. Darbelerin postmodern olanından.

Sonra bir dönem başladı.

AKP ve Cemaat’in bir kararlılıkla tüm engelleri aşmak için işe koyulma dönemi.

Bir algı literatürü oluşturdular ve bunda ağız birliği ettiler.

Hiç bitmek bilmeyecek bir darbenin mağduruydu onlar. Solcular değil. Kürtler değil. Ülkücüler değil. Ama onlar. En mağdur onlardı. Darbe kelimesi onların ‘ezilmişliğini’ gösteren, onları daimi ‘zenci Türk’ yapabilen sihirli kelimeydi. Keşfettiler.

**

Sonra işte… Aklın endazesi usul usul Bakırköy Ruh ve Sinir semtine doğru kaymaya başladı.

Artık Cumhuriyet mitingleri darbe girişimiydi.

Kalpaklı Atatürk flamasını sallayan laik teyzeler darbeciydi.

Muhalif gazeteciler darbeciydi. Hem de bir terör örgütü ile hareket eden darbeciler!

Balyoz zaten darbe planıydı. Plan semineri darbe provasıydı. TSK’daki herkes, sivil memurlar dahil darbe sevdalısı.

Bu Balyoz iddianamesinde sahte delil var diyen ve bunu somut verilerle destekleyenler darbe propagandacısıydı.

**

Sonra endaze biraz daha kaydı.

HES’lere karşı olan köylüler hükümete karşı darbenin piyonları oluverdi.

Hopa’daki HES protestosunda biber gazı yiyip ölen emekli öğretmen Metin Lokumcu darbeciydi.

MİT müsteşarının ifadeye çağrılması darbe kalkışmasıydı.

Dışişleri Bakanlığı’nın MİT müsteşarıyla yaptığı Suriye toplantısının dinlenmesi darbe teşebbüsüydü.

Gezi parkındaki ağaçların kesilmesini engellemek isteyen çevreciler darbeciydi.

Gezi olayları, faiz lobisinin, İsrail’in, dış basının desteklediği en büyük bir darbe ayaklanması.

Soma madeninin çökmesi, Mecidiyeköy Torunlar İnşaat’taki asansörün için 13 işçiyle yere çakılması, Ermenek’teki madenin sular altında kalması… Evet hepsi hükümeti devirmeye yönelik komplonun bir parçasıydı. Darbeydi.

E bu durumda, Soma’daki, Ermenek’teki ve inşaattaki işçiler ölmek suretiyle darbeye yardım ve yataklık etmiş kişiler olabilirdi. İş ve işçi güvenliği talep edenler de pekala darbeci olabilirdi.

**

17-15 Aralık yolsuzluk operasyonları Erdoğan’ın deyişiyle “diğer tüm darbe girişimlerini geride bırakmış” bir darbe girişimiydi.

Her biri ayrı utanç vesilesi olması gereken tapeler darbe aracıydı.

Dolayısıyla dün hepsinin topluca yakılmasına karar verildi.

Evet… Bugün bir endazenin kalmadığı noktadayız.

Zira artık Anayasa Mahkemesi darbeci. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç darbeci. Haklarında onca yolsuzluk iddiası olan bakanlar Yüce Divan’da yargılansınlar demek darbecilik.

Murathan Mungan’ı tamamlamak lazım şimdi. Ne demişti? “Türkiye’de her şey olabilirsiniz ama rezil olamazsınız.”

Doğrunun en doğrusu. Türkiye’de çalabilirsiniz. Çırpabilirsiniz. Bunlar ortaya çıkabilir. Ama yine de rezil olmazsınız.

Bir türlü rezil olmazsınız ama…

“Hop bi dakka, bu iş böyle olmaz” dersiniz, terörist ya da darbeci damgası yersiniz.

Doğrusu: Bir kötü fıkraya dönüştürdükleri bu damgaları taşımayı, ‘rezil olmadığını sanan aklı fakirlerin’ yerinde olmaya yeğlerim.

Ya siz?

NOT: Haberi merkezinden bildirmek üzere Diyarbakır’a taşınan, Kürtçe öğrenmeye başlayan Hollandalı gazeteci Frederike Geerdink’in evi dün 8 terörle mücadele polisi tarafından arandı ve kendisi gözaltına alındı. Terör örgütü propagandası yaptığı iddiasıyla. Yabancı basın AKP’ye karşı lobi yapıyor diyenlere, Çözüm Süreci devam ederken Kürt sorununa eğilen yabancı bir gazeteciyi gözaltına alanlar cevap versin.

http://www.radikal.com.tr/126646012664609

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Ezgi çok güzel anlatmış - prevultion

Yani şu AKPci hülooğğ'lara bir türlü anlatamadık bunları. Katılan nerdeyse her 2 kişiden birinin elinde "Ordu Göreve" pankartı olan Cumhuriyet mitingleri nasıl darbecilik oluyormuş? Birisi açıklasın. Tayyorlu Kemalist teyzeler mi darbe yapacak? Hem muhalif gazeteciler niye darbeci oluyormuş? "Genç Subaylar Rahatsız" manşetinde ne var mesela? Tüm modern demokrasilerde böyle manşetler atılır. Balyoz, ayışığı falan safsata... Bakmayın siz Özden Örnek'in günlüklerine, mahkemede paşaların birbirlerine girmesine falan. Paşalarımız şaka yapıyordu şaka şaka... Birde Geziye laf atmaları yok mu inanın çok bozuluyorum. Mesele ağaç değildi ama gezi çevreciydi. Sen hala anlamadın mı? 27 Nisan Muhtırasına da gerçi tüm CHP milletvekilleri durumdan gayet memnun bir sırıtışla evet bu bir muhtıradır dedilerdi ama onlarda şaka yapmışlardı şaka şaka. Yoksa bir Kemalist hiç darbe taraftarı olabilir mi? Hiç görülmüşmü böyle şey :) ? Neyse efenim, kemalistler 2015'e hızlı girdiler. Bizlerde heyecanla takip ediyoruz. Şu Kemalistler de olmasa biz kimle eğlenicez?

1984 - user433512

Korkarım ki;bu gidişle George Orwell'in 1984'ündeki Winston Smith' in karşılaştığı sahnelerle karşılaşmamıza az kaldı,gibi geliyor bana.İnşaallah yanılıyorumdur.Ne diyelim!Akıl'ların başa gelmesini ,ummaktan başka elden birşey gelmiyor.

laik teyzeler ne demek - user383538

Kalpaklı Atatürk resimleri taşıyan yaşlı kadınlar daha uygun.

Teşekkürler - user771112

Çok güzel bir yazı olmuş. Teşekkürler.

SENİ DARBECİ İLAN EDİYORUM ! - user739105

Darbe diye diye gerçek darbe isyanlarda.Şuna biz suç üstü yakalandık desenize.Eskiden en azından istifa falan ederlerdi.Şimdikilerin kaybedecek çok şeyi olunca iş darbe oldu.Tabiki yersen...

Darbeci Ayten... - sweeping

Sevgilinin kapısında "Aşkın aldı beni benden, seviyorum seni Ayten" diye seslensen, basın açıklaması sanıp, darbeci diye içeri atar bunlar... Olan sadece sana değil Ayten'e de olur... Bu gibi durumlarda şaşırtma yap "Tayyip aldı benden beni, seviyorum Ayten seni" de, dengeyi sağla... Trol anlamasa da, Ayten anlar...

Darbeyi kim yapıyor? - user914580

Görünürde hükümete darbeyi hükümet dışındaki herkes yapıyor ama gerçekte darbeyi kendileri yapıyor. Nasıl mı? Yolsuzluk yaparak hükümete darbe yapıyorlar, adaleti kilitleyerek hükümete darbe yapıyorlar, polisleri tutuklayarak hükümete darbe yapıyorlar, teröre destek vererek hükümete darbe yapıyorlar, pkk ile anlaşarak hükümete darbe yapıyorlar, anayasayı delerek hükümete darbe yapıyorlar..... daha bir sürü sayılabilir. Bunların her birisi hükümeti düşürecek suçlar ve hükümet bunların hepsini yaparak kendi kendine darbe yapıyor.