İnanmazsınız, artık CHP'de onlar yok!

Bu 'yok'lar, CHP'nin dönüşebileceğini, yerine gençlerin ve açık zihinli insanların bir gün gelebileceğini gösteriyor.

CHP’nin enerjisinin büyük bölümünü geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen ön seçimlere boca etmesi tabandan eleştiri alıyordu. “Önümüzde hayati bir genel seçim var, biz aday adaylarıyla uğraşıyoruz” gibilerinden.

Evet, ön seçimlere katılım yüzde 55’ti. “Niye yüzde yüz değildi” diyenler oldu.

İyi de…

Değil ön seçimin ‘ö’sünü zikretmeyi, parti içinde bir ya da iki mercinin dudaklarından döküleceklere göre tuvalete gidenlerin “Amaan bunlarınki de göstermelik ön seçim” lakırdısı mini boy bir şaka olsa gerek. 

CHP ön seçim yaparak ve buna ehemmiyet verip enerji sarfederek son derece doğru bir iş yaptı.

Böylelikle seçim öncesi ‘yeterince iyi çalışmamalarıyla’ bilinen il teşkilatları genel merkezin değil bu kez kendi adaylarının meclise girmesi için çalışacak. Yani eli mahkum daha çok çalışacak. Meşruiyet biraz da böyle bir şey. ‘Gayreti içinde bir paket’ olarak geliyor.

**

CHP ön seçimi, tabanın ruh haliyle ilgili de önemli bilgiler verdi.

En temel bilgi yeni değil: Alevi olmak aday olabilmek için önemli bir kriter. Hep böyleydi, hala böyle. Buna ister mezhepçilik deyin, ister ‘Olmaz ama’ deyin. Gerçek bu. (Fakat Alevilerin de yıllardır CHP için canla başla çalıştığını unutmamak lazım.)

Yeni bilgiler ise şöyle…

Hiçbir anahtar listede yer almayan ve seçilmesi imkansız gözüyle bakılan Melda Onur, İstanbul 2. Bölge’de hiç de fena oy almadı.

Çünkü haksızlığa uğrayan herkesin davası için Çağlayan Adliyesi’nde eylemdeydi. LGBTİ’lerin parti içindeki tek savunucusuydu. Meclis genel kurulunda sabırla yeni muhalefet etme yöntemleri geliştirdi. Keza İstanbul 1. Bölge’den çok yüksek oy alan Mahmut Tanal… Eylemlerde kafasını ve bacağını kırmışlığı dahi var. Oradan hesap edin. Demek ki örgüt kıymetini biliyor.

İstanbul 1. Bölge’de en çok oyu alan Barış Yarkadaş… Hayatı CHP. Yıllardır çalışıyor, kurucusu olduğu Gerçek Gündem sitesinde haber yapıyor. Beğenirsiniz beğenmezsiniz, sabah akşam CHP için çalışıyor. Demek ki örgüt kıymetini biliyor.

Gezi döneminde Ankaralı gençlerin yanında duran Aylin Nazlıaka, Kürecik Üssü ve HES’ler konusunda büyük uğraş veren Veli Ağbaba, Soma faciasında hepimizi aydınlatan ve geliyorum diyen felaketi aylar öncesinden tespit eden Özgür Özel, yolsuzluk meselesini bıkmadan gündemde tutan Aykut Erdoğdu, mesleki hayatı cemaatin hışmıyla sekteye uğrayan ve bu yapıyı dimdik durarak herkese anlatmaya çalışan İlhan Cihaner… Hepsi ezici oranda oy aldılar. Demek ki örgüt kıymetini biliyor.

Ergenekon mağduru Mustafa Balbay ve Balyoz mağduru Dursun Çiçek… Adaylıklarını garanti edebilecek şekilde kayda değer oy aldılar. Demek ki örgüt bu mağduriyeti görüyor ve sahipleniyor.

**

Örgütün bir de sahiplenmediği, artık istemediği, fatura kestiği durumlar var.

Sezgin Tanrıkulu’na ırkçılığa varan yaftalamalarla yaklaşan Dilek Akagündüz nerede? Yok, oy alamadı.

Partiyi tıkamasıyla ünlü Önder Sav ve yardımcısı Hakkı Süha Okay nerede? Yok, oy alamadı.

İkna odalarının mucidi Nur Serter nerede? Yok, oy alamadı.

Sarıgül’ü yeniden partiye kazandıran genel başkan yardımcısı Adnan Keskin nerede? Yok, oy alamadı.

Ha, Sarıgül nerede? Sonlarda. Aykut Erdoğdu’nun, Didem Engin’in, Dursun Çiçek’in çok gerisinde. Meclis'e girmesi pamuk ipliğine bağlı bir yerde.

Demek ki örgüt affetmiyor. Demek ki örgüt ‘tatava’ yapmıyor.

İyi bir şey.

**

Başka çok iyi bir şey de genel bilanço:

Artık CHP’de Süheyl Batum yok. Emine Ülker Tarhan yok. Birgül Ayman Güler yok. Dilek Akagündüz yok. Nur Serter yok. Önder Sav yok. 

Bu ‘yok’lar, CHP’nin dönüşebileceğini, yerine gençlerin ve açık zihinli insanların bir gün gelebileceğini gösteriyor.

Sahiden çok iyi bir şey.

 

http://www.radikal.com.tr/1324818132481815

YORUMLAR
(15 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

biraz saçma bir yazı olmuş - efeg27

Beğenmediğiniz Batum yada Tarhan eğer ön seçime girseler bayağı ciddi oy alırlardı şüpheniz olmasın. Serter alamadı zira ikna odalarındayken devam eden kibrinin esiri oldu, ön seçim çalışma gerektirir, nefer olduğunu göstermelisinki vekil olmayı hakedesin. Sav ve yardımcısı siyasi hayatlarının bittiğini kabul etmeleri için böyle bir yenilgiye ihtiyaçları vardı ve onuda aldılar. Aslında Baykalın hiç aday olmaması lazımdı ama illa arkasından küfrettirecek ki öyle hatırlansın, 77 yaşındasın be adam bi git ya... yerine genç birisi gelsin, belki daha fazla faydası olacak. Bir de Alevi partisi gibi tanımlanmış, neden böyle bir şeye ihtiyaç duyduğunu doğrusu anlamadım, Alevilerin partide etkili olduğu doğru ama bu mezhep partisi anlamına gelmiyor. Örneğin yaşadığım ilde pek bir ağırlıkları yok hatta adaylar içinde Alevi olanda yok...

Onlar yok ama - serdaresen

Evet, Nur Serter, Süheyl Batum yok ama Mustafa Balbay, Dursun Çiçek var. Hatta Dursun Çiçek ve Mustafa Sarıgül Melda Onur'dan, Ercan Karakaş'tan çok daha fazla oy almışlar. Süleyman Çelebi sonlarda, darbeci Çiçek ilk sıralarda yer alırken. Siz umut etmeye devam edin, halkı oyalamaya devam edin .

Nasyonal sosyalist - drhil

Eğer CHP bu nasyonal sosyalistlerden kendini temizleyip, olması gereken gerçek sosyal demokrat kimliğe kavuşabilirse, bu seçimden sonrakilerde oyum tartışmasız onlarındır.

İKİ YORUM, BİR KAFA - drhil

Aşağıdaki iki yorumun bir tanesi akape trolüne, diğeri nasyonal sosyalist bir CHP liye ait. aradaki uyuma dikkatinizi çekmek istedim de.

Emegi gecenlerin ellerine saglik. - ohabey

Avrupa'da fasizm ruzgarlari eserken Turkiye'yi cok partili secime geciren CHP, simdi ulke daha otoriter bir yapiya giderken parti ici demokrasiye gecti. Cok olumlu bir gelisme. Bu gelismenin meyvalarini yillarca ulke olarak yeriz. Emegi gecenlerin ellerine saglik.

Değişim - user808804

Herşey zamanla değişir, ilkel ve sığ zihniyetlerin yaşam ömürleri çok sürmez. Dünyada özelliklede ortadoğuda tekçi ulus devletler teker teker yıkılırken, hala tekçi ulus devlet diye dayatmanın miladı doldu. Bu gidişlerin devam etmesi dileğiyle...

"chp seçmeninin büyük çoğunluğunun chpsi değil" - keryil

onsecime hile karistigini iddia etmiyorsaniz bu saptama cok enteresan. sayin basaran'in yazdigi isimlerin *hepsi* onsecim sonucu elenmedi mi? sayet chp secmeninin buyuk cogunlugu farkli dusunse nasil boyle bir sonuc elde edilsin? ancak sandiga gitmeye zahmet etmemislerse bu mumkun, o zaman da neticeleri hak etmislerdir zaten. bence ezgi hanim'a degil de onsecime katilan chp secmeninin buyuk cogunlugu sizin gibi dusunmuyor diye kizmissiniz siz. yoksa onsecime gecilince cikan adaylarin, eski adaylara gore tabanin daha az istedigi adaylar olmasi mumkun mu allahaskina bir siz soyleyin.