İyi ki varsın, yandaş medya!

Bu memleket düzlüğe, barışa ve demokrasiye kavuşacaksa bu unutmama haliyle kavuşacak. O bakımdan... Eyvallah.

Dün eteklerinden mebzul miktarda kötülük akan birinci sayfaları yapmışlardı.

Şöyle cümleler geçiyordu birinde:

"Günlerdir Suruç provokasyonu yapan HDP'nin cici çocuğu Selahattin Demirtaş..."

"Ordulu Ali Can Vural'ın babası oğlunun cenazesine katılmak isteyen 100 kişilik sosyalist grubu kovdu. ‘Allahsızlar’ diye tepki gösterdi"

Bir diğeri "büyük tuzağı" ortaya çıkarıyordu manşetinde: 

"1) Mitinge bombayı PKK'lılar koydu  2) Bayık ve Demirtaş Silahlanın dedi 3) Suruç'ta patlama Adıyaman'da şehit 4) PKK sınırda eylem yapın emri verdi"

"Aileler teröre prim vermedi. Cenazeye katılmak isteyen marjinal grupları istemedi"

**

Öbürü en dipteki çukurdan, Suruç’ta oğlunu yitirmiş aynı babanın acısını araç ederek sesleniyordu:

Nişantaşı, Hürriyet ve Selahattin Demirtaş bu sese kulak verin:  Canımı yediniz"

En güçlü yöneticimizin ilk okumaya başladığı gazete olan da şunu diyordu: 

"Sol örgütler cenazeleri suistimal etmeye kalktılar, aileler şova isyan etti.”

Siz… Bunların yazılı olduğu sayfaların sahipleri… Sizler gazete misiniz? Nesiniz siz? Ne’den mamulsünüz?

IŞİD’in nasıl büyük bir tehdit olduğunu unutturmaya çalışarak, sırf bir siyasi hesap nedeniyle ard arda gelen ve IŞİD’in elinden çıktığı ortaya çıkan saldırıları saptırarak …

Öfkeli bir babanın üstünden Suruç’ta ölen çocukları ‘marjinal’ ilan ederek…

Gezi’den beri alışık olduğumuz ‘çapulcu’ dili yeniden tedavüle sokarak…

Aslında bir alt metin halinde o çocuklar ile ilgili ‘zaten ne işleri vardı orada’, ‘böylelerinin sonu bu olur’, ‘Kobane de neymiş’, ‘HDP çocukları savunuyor, HDP demek PKK demek, aslında bu çocuklar da PKK’li’ türünden bir algı yaratarak…

Onlar ‘başkasının’ çocukları, onlar ‘bizden değildir’ deme gayretindesiniz.

IŞİD denen melaneti hala ve hala sümen altı etmektesiniz.

Yok hayır, siz gazetecilik mesleğinin yüzkarası filan değilsiniz.

Sahiden siz kötülüğün pırtık püskül bir müsveddesisiniz.

**

Ama yavaş yavaş varlığınızın faydalarını idrak etmeye başlıyoruz.

İyi ki varsınız ve iyi ki gazete denilen bu paçavraları yapıyorsunuz.

Böylelikle daha önceden beyaz Torosları, kamyonların altında kalan çete ilişkilerini, işkenceden bitap düşen bedenlerin dile gelmesini, toplu mezarların bulunup açılmasını takip etmek zorunda kalıyorduk.

Halbuki şimdi öyle mi?

Bu devletin halkıyla ilgili hesabını kitabını, sahih niyetini öğrenmek için artık her sabah sizlerin hazırladığı sayfalara bakmak yetiyor.

Paralel olanınızın da, derin olanınızın da, resmi olanınızın da zihin dünyası aleniyet kazandı.

Uydurduğunuz gizli tanıkları, icat ettiğiniz itirafçıları, karikatür dergisinde şaka olarak dahi yer almayacak sakillikteki belgeleri, algı operasyonlarını bir birinci sayfa formunda görüyoruz artık.

Siz ne yapıyorsunuz, gazete mi?

Yok hayır, siz her gün bir devletin en çirkin, en korkunç, en sorumsuz, en berbat, en aymaz, en mütecaviz, en kindar, en makyevelist, en tehlikeli yüzünü bize gösteren bir kara kitabın sayfalarını işliyorsunuz.

İyi ki varsınız.

Sizin sayenizde nasıl bir kötülükle burun buruna olduğumuzu hiç unutmuyoruz.

Bu memleket düzlüğe, barışa ve demokrasiye kavuşacaksa bu unutmama haliyle kavuşacak.

O bakımdan… Eyvallah.

http://www.radikal.com.tr/140277914027799

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Yandaş ne demek - user406947

Bir yorumcu yandaş medya takipçileri burada gibilerden bir laf etmiş, Bu bile ülkemin geldiği anormal durumu çok iyi izah ediyor, Yazılanları okudum, ve bu yazılanlarda yapılan serzenişlerin doğru olduğuna inanıyorum, zira Ezgi Hanım ve onun gibi düşünenlerden Pkk nın yapmış olduğu terör eylemleri ve cinayetlerle ilgili bir satır görmeyince insanların bunu belirtmesi onları yandaş yapıyorsa, eyvallah ben de sonuna kadar yandaşım,Ama maalesef bu güzel ülkemde herkes olaylara bulunduğu yerden bakıyor ve aman benim tarafıma bir zarar gelmesin diye gerçekleri yazmaktan kaçıyor, Ha bu iktidarı destekleyen gazete ve gazeteciler için ne kadar geçerliyse, Ezgi hanım ve onun gibi düşünenler içinde aynı oranda geçerlidir

Yandaş takibi - dulas

Ezgi hanım bakıyorum yandaş medya takipçilerinin takibindesiniz. nasıl bir tetik mekanizmasına dokunduysanız hemen okuyucu yorumları patlamış arka arkaya. hiç birini okumadım tabiki akıl sağlığı için için en güzeli çünkü ne o gaztemsi şeylerin ne de onların takipçilerinin söylemlerinin bizde mantık dahilinde bir karşılığı yok. kasıtlı olarak sinir uçlarını dokunmayı ve provakosyonu seven bir kitle oldukları için ne söyleseniz ne yazsanız az gelir. elinize sağlık.

ezgi hanım - user767957

ezgi hanım, sol örgütler malum cenazeleri pravoke etmedi mi? bunu nasıl inkar edersiniz? cenaze sahiplerinin malum örgütlerden önce cenazelere sahip çıkmasımı sizi rahatsız eden? işidin barbarlığını hangi idrak ve akıl sahibi biri inkar edebilir? bu arada siz hangi yandaş gruptansınız? yok canım siz bağımsızsınız. şehit olan askerimiz ve polislerimiz içinde acıklı bir yazı bekliyoruz sizden.

Tarafsız medya? - user916356

Aslında ne yandaş ne de muhalif ya da karşıt medya olsun. Tarafsız ve özellikle DOĞRU ve DÜRÜST olsun. Medyalarla politika yapmasınlar, fakat nerdeee.

cambaza bak cambaza - momentum

Hadi onlar, IŞİD denen melaneti hala ve hala sümen altı etmekteler. Hadi onların paralel olanının da, derin olanının da, resmi olanının da zihin dünyası aleniyet kazandı. Peki ya sizinki? Bölgede bir asker açılan ateşle şehit edildi, iki polis lojmanda enselerinde susturucuyla vurularak öldürüldü, bir polis (trafikçi), sahte kaza ihbarıyla çağrıldığı yerde pusuya düşürülerek öldürüldü, Ezgi ise bize "cambaza bak cambaza" diyor üç gündür. Diğer solcu meslektaşlarının yaptığı gibi bari yarım ağızla "onu da tasvip etmiyoruz ama" falan diye geveleseydi. O da yok, üç gündür takip ediyorum tık yok. Şimdi de gelmiş bana IŞİD'den masallar okuyor. Bu ülkede 30 bin kişiyi öldürmüş bir örgüt tekrar cinayetlerine başlamışken o bana "cambaza bak cambaza" diyor. Bu ülkede basının hepsi birdir, hepiniz birsiniz. Hepiniz yandaş, hepiniz tarafsınız. Birinizin ötekine söyleyecek bir sözü yok.

sayın ezgi başaran kalemine beynine sağlık . - okkes cavus

bir ülkede tabiidir her türlü yapıya sahip basını partisi kişisi örgütü vardır. bunların yapıları neyi savundukları bilinir. halkta kültürüne algısına ve bilincine göre bu yapılara sempati veya yakınlık duyabilir. fakat bir de yapı vardır. rüzgar nereden eserse rüzgar gülü gibi o yöne doğru döner,. işte en bozuk kişiliksiz yapılar onlardır. birde şunlar vardır benim teröristim iyidir. benim hırsızım iyidir. benim katilim masumdur. diye gerçeği çarpıtıp halkı yanıltmaya çalışan yapılar vardır ki en tehlikeli olanda onlardır... onlarda ne mukaddesat ne kutsiyet ne de us değeri vardır ... işte bir ülke böyle yapılar sayesinde her türlü tehlikeye su istimale yolsuzluğa maruz kalır. Muaviye'nin erkek deveye dişi devedir dedirttiği kişilerdendirler maalesef ülkemizde bunlardan çok var halkımız zamanla bu sığ seviyesiz aklı karnında fiziken insanları tanıyacaktır.....

Tamam da - user1119689

Yandaş medya ile ilgili yazdıklarınız tamam da, yalan, yanlış bir sürü haber uyduran,ajitasyonun kralını yapan sol basın ve internet mecraları çok mu temiz? Bu arada, öldürülen 2 genç (bakın genç) polis memuru hakkında duygusal yazı yazmanızı hala bekliyorum. Bu gençleri polis oldukları için insandan saymadığınızı düşünmek bile istemiyorum.