Kabataş gayretini Alevi oğlan ve Ermeni gazeteci için gösterseydiniz...

Yetersizlikten mi? Kabataş olayı emniyet güçlerinin ne kadar yetenekli olduğunu, ne de güzel işbirliği içinde çalışabildiklerini gösterdi.

Filmlerdeki kadar varmışız dedim.

İsteyince hem ne mahir olabiliyormuşuz dedim.

Tarih Haziran 2013.

İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü, İstihbarat Şube Müdürlüğü, Güven Timleri Şube Müdürlüğü, Spor Güvenliği Müdürlüğü, Beşiktaş ve Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlükleri, TEM Şube Müdürlüğü, Güvenlik Şube Müdürlüğü, Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü…

Bir tek Mars ve Jüpiter’deki emniyet müdürlükleri eksik, gördüğünüz üzere. Geri kalanlar tek bir amaç için toplanmış: Başbakan’ın ağzından dökülmüş bir ‘suç’un kanıtlarını bulacaklar.

Nasıl yapmışlar bunu?

Cumhuriyet’in dünkü haberinden öğrendiğimiz üzere Karaköy-Taksim-Ortaköy arasında kalan tüm işyerleri ve kamu kuruluşlarıyla görüşmüşler.

8 km’lik bu bölgede farklı 151 MOBESE kamerasının olayın 6 saat öncesi ve 6 saat sonrası kayıtları izlenmiş. Kare kare.

Sadece MOBESE’ler değil, ha… 81 farklı işyeri kamerasının kayıtları da istenmiş. MOBESE ve işyeri kameralarından elde edilen kamera kayıtları 1800 saat filanmış.

Bitmedi bitmedi… Radyo TV ve Foto Film Şube Müdürlüğü’nün 200 saatlik, Güvenlik Şube’nin 50 saatlik, TEM Şube Müdürlüğü’nün 450 saatlik, TOMA’lardaki kameraların 60 saatlik kayıtları toplanmış. İncelenmiş.

Vallahi yine bitmedi… 1 Haziran (olayın olduğu iddia edilen gün) tarihine ait sosyal medyada paylaşılan tüm fotoğraf ve videolar da tetkik edilmiş.

Esnaf sorgulanmış. Kabataş İskelesi’nin orada tezgah açan 24 kişinin yazılı ifadesi alınmış.

20 özel tim görevlisi sokak sokak gezip olaya tanıklık etmiş bir kul aramış.

161 kişi yakın incelemeye alınmış, bu kişilerin Facebook hesaplarına kadar inilmiş.

Emniyet birimlerinin ‘Geziciler’ diye mimlediği kişilerin fotoğrafları müddeiye teşhis için gösterilmiş.

Mafiş!

**

Peki bunca şey niye yapılmış?

Zehra Develioğlu adlı kadın Star Gazetesi’nden Elif Çakır’a Kabataş’ta kocasını beklerken elleri eldivenli üstleri çıplak 70-100 kadar kişinin kendisini taciz ettiğini, bebeğini havaya fırlatıp, üstlerine işediğini anlatmıştı.

Bu iddia hükümet ve hükümetin her türlü bileşeni tarafından bir nevi can simidi, bir nevi son teknoloji cephanelik olarak sahiplenilmişti.

Ve ne demişti Başbakan Erdoğan: “Başörtülü bacıma saldırdılar, görüntüler elimizde…”

İşte bu müthiş arama-tarama, olmayan o görüntüleri bulup Türkiye’nin en güçlü adamına, roket olarak fırlatsın diye teslim etmek içindi.

Bunca gayrete rağmen o görüntüleri elde edemeyen Erdoğan’ın 3-4 gün önce hala “Bir anne yanında çocuğu olduğu halde Kabataş’ta tacize maruz kaldı. Kimse o kadını taciz edenleri kınamadı, peşine düşmedi” diyebilmesinin anlamını tıp alanında değerlendiren değerlendirsin.

Gelin biz başka bir şey soralım…

Hrant ağabeyi kaybedeli 8 yıl oldu. Uzun süre silinmiş TİB kayıtlarını, bulunamayan kamera görüntülerini konuşmuştuk. Kargalar alıp götürmüştü. Halbuki isteyince bakın görüntüler, telefon kayıtlar, Facebook’lar filan ne güzel dizilebiliyormuş.

Tabii, sözkonusu Hrant ağabey olunca, dizilmemişti.

Dolayısıyla 8 yıl oldu, hala o cinayetin ardını arkasını bilmiyoruz.

Dink cinayetinin ardındakiler ‘bulunamadı’ da, Berkin Elvan’ın ölümüne sebep olanlar bulundu mu?

Yok bulunamadı.

Yetersizlikten mi? Kabataş olayı emniyet güçlerinin ne kadar yetenekli olduğunu, ne de güzel işbirliği içinde çalışabildiklerini gösterdi.

Öyleyse bedeninin ağırlığı ruhu kadar kalmış bir minik oğlan çocuğu için bunu yapamaz mı?

Yapabiliyor olduklarının kanıtıdır şu yukarıda saydığım Kabataş dökümü…

Yapabiliyorlar. Ama sadece işlerine geldi mi… Türkiye’nin en güçlü adamı hiddetle emrettiğinde…

Emniyet güçleri “Kabataş’taki başörtülü bacımız” için harcadığı emeği Alevi oğlan çocuğu ve Ermeni gazeteci için de harcadığı gün…

Yeni Türkiye, Yeni Türkiye dediğiniz şey şu yarım kalan cümleyi tamamlayacak bir anlam içermediği için, çok affedersiniz, bisküvi etiketi kadar değeri yoktur. Kafanıza yazın.

http://www.radikal.com.tr/1309692130969210

YORUMLAR
(10 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Biri Cikar... - user789676

Zagal diye yada ismi lazim gelmeyen baska biri cikar olenin sucu yokmu der. Bu boyledir iste. Bir Alevi yada Ermeni yada Kurt olmak Turkiyede budur. Isin ozetide bu zaten. Daha ne kadar laf soylesem bu tas kalplere islemez. Her zaman sakincali piyadeydik ve oyle kalacagiz. Bu askeri donemdede tek parti donemindede koalisyon doneminde de Yeni Turkiyede de halimiz bu.

(başka herşey gibi) kabataş, hem kabataştır hem değil! - UNDECLARED50

‘en maddi olguların; en somut, en apaçık, en şüpheyeyerbırakmayacakkadarkesin, en mobese, hasılı en aydınlatıcı kanıtların bile’, diye eleştiriye başlamak ne büyük yanılgıdır! Ne histerik, ne melankolik, ne sinik, ne karamsar vsdir!Tam tersine! (doğru anlatısı buşekil olmayacaksa da ifade uğruna şöyle diyelim): tam tersine, hareketini ancakveancak butür kanıtlar sayesinde sürdürebilecek ölçüde gargantualaşıp kabataşlaşmış; döndükçe genişleyen; derinleştikçe ağırlaşan; ağırlaştıkça daha yıkıcı ve amansız dönen bu siklon nedir? bir başlangıcı, bir başlatanı var mı? yoksa merkezdeki bu ‘alçakbasınçalanı’, ‘sub-human’ mı? öyle bile olsa neden kabataşlaşsın? Mecbur mu? Konjonktürden mi, siyasi kültürden mi, tekadamdan mı, yoksa medeniyetten mi? daha önce başka yerlerde de olmuş mu? gören olmuş mu? doğru mu görmüş? biz mi anlatılanları eksik anlamışız? / yılan gibi olacak, aydayılda bir avlanacaksın! bir şölen değildir zinhar, ama spektakülerdir vesselam.

Ermeni ve Alevi oğlan' ın gerçek katilleri - zağal

Sayın Başaran: Ermeni ve Alevi diye bahsettiğiniz insanlar bu ülkenin ÖZ evlatlarıdır. Siz onları AYRI görebilirsiniz, ayırabilirsiniz ama her ikisi de T.C. kimliği taşıyan bizim insanımız. Onları savunuyormu yoksa içten içe ayrıştırıp bir şeyler mi ispat etmeye çalışıyorsunuz pek anlaşılmıyor. Hrant Dink le ilgili yapılan soruşturmada eksiklikler olduğuna inanıyorum. Ancak bu eksikliğin 1915 olaylarına bağlanmak istenmesine de karşıyım. Alevi dediğin çocuğun ölümünden sadece polisin sorumlu olmadığını, o' nu çatışma ortamına gönderen, eline sapan ve bilye verenlerin, devlete TAŞ. BİLYE, MOLOTOF atmasını söyleyenlerin de o' nun ölümüne neden olanlar kadar sorumlu olduklarını bildiğinizden eminim ama bunu söyleyecek cesaretiniz yok. Bekliyorum ne zaman o cesareti kendinizde bulacak ve söyleyecek, sonra da cenazeler üzerinden gazetecilik yapmaktan vaz geçeceksiniz.

Yalanlar - user771112

Yalanlarının ortaya dökülmesinden sonra yüzleri bile kızarmadan pişkinliğe devam. Nasıl bir iktidar ama

Yurdum polisi.. - sblgngr

Polis bununla uğraşırken, kaç kadın öldürülmüş, kaç hırsızlık olmuş, kaç çocuk tecavüze uğramış..Hayaletlere karşı savaşan bir emniyet ordumuz var. Gereksiz yere çok kalabalıklar. İşlevsizler. Cumhurbaşkanını korumak dışında hiç bir varlık göstermiyorlar. Yazık vergilerimize..

Dilinize, yüreğinize sağlık - user459380

Tercüman olmuşsunuz düşündüklerime. Benim aklıma başka cinayetler de gelmişti ama siz iki sembol isimden yola çıkarak anlatmışsınız meramınızı (meramımızı). Bundan dolayı şu ismi saymadın, bu ismi saymadın (Yasin Börü) gibi gerekçelerle eleştiri yapmaya kalkışanlara aldırmayın bence. İktidar sahiplerinin ve yardakçılarının günde 3 öğün ismini söyledikleri bir şahsın ismi de bırakın bu yazıda eksik kalsın. Bırakın, devamlı olarak aynı ismi zikredip, o eylemler sırasında devlet yada devlete yakın güçler (Hüda-Par ve diğerleri) tarfından öldürülen 39 insanı hiç anmayanlar, 39 insanın öldürülmesine alkış tutanlar kendi utançlarıyla baş başa kalsınlar. Sizin vicdanınız onlarada yeter bize de.

@gundi gandhi - keryil

insanlarin olumleri hakkinda bos bos konusmayin artik yeter. yasin boru olayi olali birkac ay oldu daha, ama yasin boru'yu katledenler hakkinda derhal etkin bir sorusturma baslatildi, supheliler hemen ertesi hafta gozaltina alindi. su anda tutuklu yargilaniyorlar. hrant dink'te devlet once magduru valisiyle, mit'iyle, emniyetiyle tehdit etti, sonra katille ani fotografi cektirdi, su anda halen surec sonlanmadi, inatla mahkumiyeti kirpip kusa cevirmeye calisiyorlar. olumunden bu yana 8 yil gecti, 8. berkin elvan konusunda basbakan acikca yalan soyledi, ekmek almaya giden cocugu terorist, teroristi de "oldurulmesi problem yaratmayan kisi" addetti. berkin oleli 1 yil oldu. bu davalarin her birinde mobese kayitlari "kayboluverdi", polisler mahkeme tarafindan "bulunamayiverdi". bunlari mi karsilastiriyorsunuz siz? derhal uzerine gidilen bir sucla derhal uzerine gidilmeyen bir sucu, sadece sucun "varligi" uzerinden esit muameleye mi tutuyorsunuz? elestirilen suclarin varligi degil ki, devletin farkli olaylara farkli yaklasimi. kaldi ki "siz ve diger solcular" derken kastettiklerinizden beklentiniz nedir? ezgi hanim diyor ki neden devlet bu yalanda gosterdigi sorusturma hevesini, cok daha agir ve bariz suclar icin kullanmayi reddediyor. siz ne diyorsunuz, "biz ve diger solcular" da neden digerlerini sorusturmamisiz? bize bagli icisleri bakanligi var da talimat mi vermemisiz? bize bagli mit var da bilgi mi almamisiz? bize bagli adalet bakanligi var da biz mi mudahale etmisiz "su su kisiler yargilanamaz" diyerek? bos bos konusuyorsunuz, normalde ziyani yok, ama "olumlere hassas kisi" taklidi yaparak bos bos konusmaniz ayip. okurlar da cocuk degil, kurdugunuz cumlenin "celik ayna" seviyesinde bir mantik ihtiva ettigini gorebiliyorlar.