"Kitaba el basmayanlar"la ilgili bilmeniz gereken 5 gerçek

"Eyyy sekülerler, saklanmayın, ben sekülerim deyin, mitleri, yalan yanlış bilgileri düzeltin" deniyor. Hadi biraz kulak kabartın.

Bu töreni azıcık değiştirelim dedi. Benim sözüm, şerefim, namusum yeterince, ve aslında benim nezdimde, daha da, kıymetlidir. Demiş de oldu.

Yunanistan seçimlerinden zaferle çıkan radikal sol parti Syriza’nın genç lideri Tsipras.

Ayan beyan ateist olduğundan, başbakanlığı devralmadan önce etmesi gereken yemini İncil’e el basmadan yaptı. Aslında… Bir nevi ‘olması gereken’e hoşgeldiniz.

**

Tsipras’ın zafer kazanması AB için, IMF için, milliyetçilik kavramı için, mülteci politikaları için ve tabii sol için çok şey söylüyor olabilir.

Ama ben dindar olmayan, inanmayan, ‘kitaba el basmayanlar’ için anlamını daha çok önemsiyorum.

Çünkü dünya üstünde istisnasız her ülkede ve kültürde ve toplulukta ayrımcılığa uğrayan ve dışlanan kişiye ateist denir.

Farazi de değil, rakamla anlatayım: 2014 PEW araştırmasına göre insanların yüzde 53'ü Tanrı'ya inanmayan birine oy vermeyeceğini söylüyor. Seküler adaylar, bir çok azınlık grubundan (LGBT bireyler dahil) daha fazla damgalanıyor ve ötekileştiriliyor.

Daha da fenası, bu ankete cevap veren kişiler, ‘eşini aldattığını bildiği’ bir adayı, seküler bir adayı tercih ediyor. Her türlü herzeyi yesin de ‘kitaba el bassın’ yeter zihniyeti.

Aslında… Bir nevi ‘çarpıklığın aklı’na hoşgeldiniz.

**

Geçtiğimiz sene “Openly Secular (Ayan Beyan Seküler)” adlı bir kampanya başladı. Çünkü dediğim gibi Tanrı’ya inanmadığını ya da dinlerle ilişkisi olmadığını açıklayan gençler dünyanın bir çok yerinde evden atılıyor, aileleriyle, iş arkadaşlarıyla, akrabalarıyla ilişkileri kesiliyor, bazıları ölüm tehditleri alıyor.

Bu kampanya, seküler olmanın bir bedeli olmadığı, dinden ve doğaüstü fikirlerden uzaklaşan insanların itilip kakılmadığı bir hayat derdinde.

O yüzden de diyor ki “Eyyy sekülerler, saklanmayın, ben sekülerim deyin, mitleri, yalan yanlış bilgileri düzeltin.”

Öncelikle burada ‘seküler insandan’ kasıt ne, kimleri kapsıyor, uluslararası kullanımında ne manaya geliyor, bir bakalım.

‘Seküler kümesine’ ateistler, (yani bir Tanrı olmadığına inananlar) giriyor.

Agnostikler (yani bilginin doğası gereği bazı şeylerin bir insan tarafından bilinemeyeceğini, dolayısıyla bir Tanrı’nın var olup olmadığının bilinemeyeceğini düşünenler) giriyor.

Serbest düşünürler /Freethinker (yani kararlarını dini dogmaların, metinlerin, dünyada kabul gören sınırların ışığında vermeyenler) giriyor.

Hümanistler (yani kararlarını ve ahlaki duruşunu dini dogmalara ve metinlere göre değil de insanın içindeki adalet duygusuna, felsefeye ve mantık yeteneğine güvenerek belirleyenler) giriyor.

Dindar olmayanlar (yani bir yaratıcının varlığına inanan ama dini metinlerin dikte ettiği eylemleri yapmayan, yapılmasını gerekli görmeyenler) giriyor.

**

Hazır Tsipras yolu açmışken ve biz konuya ucundan girmişken yukarıda saydığım gruba giren kişilerle ilgili ‘doğru olmayan yaygın fikirleri’ de gündeme getirelim. Düzeltmiş olalım.

BİR: Seküler insanlar başta Tanrı olmak üzere öfkeli kimselerdir.

Hayır çünkü inanmadıkları bir şeye öfkeli olmaları da mümkün değildir. Bazı seküler kimseler dine ve din adına yapılan eylemlere karşı öfke duyarlar. Ama takdir edersiniz ki, o başka bu başka.

İKİ: Seküler insanlar herkesi dinden uzaklaştırmaya çalışırlar.

Hiç de değil. Çünkü ‘sekülerizm’de zorlama yoktur! Seküler insanlar sürekli saldırıya uğramaktan şikayetçidir yoksa dindar insanlarla mutlu mesut yaşarlar.

ÜÇ: Seküler insanlar bomboş ve eksik bir hayat sürerler.

Yok artık! Seküler insanlar da, dindar insanlar kadar mutludurlar. Hayatlarında arkadaşları, aileleri, aşkları, dünyayı iyileştirme hevesleri, yeni şeyler öğrenme gayretleri, doğaya hayranlıkları mevcuttur.

DÖRT: Seküler insanlar ahlaktan yoksundur.

Pes! İnanmayanlar da en az inananlar kadar ahlaklıdır. Ahlaki değerlerini dini metinlere göre değil felsefeye, rol modellerine, deneyimlerine ve ailelerine göre oluştururlar. İyi ve dürüst bir insan olarak dolu dolu yaşayıp ölmektir hayat gayeleri.

BEŞ: Seküler insanlar inanmak nedir bilmez.

Çok iyi bilirler, tam aksine. Seküler insanların çoğu dini duyguları hayatlarının bir evresinde hissetmiştir. Bu duyguları anlamlı bulur, önemserler. Dindar insanlardan farkları, bu duyguların kaynağı olarak tanrıyı değil insan beynini görmeleridir. Dolayısıyla dindar bir insanın yaşadığı huşuyu bir doğa olayı yahut insandan veya hayvandan gelen bir merhamet gösterisi karşısında da hissedebilirler.

#openlysecular #ayanbeyanseküler

http://www.radikal.com.tr/1281727128172718

YORUMLAR
(18 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Seküler Ahlak ve Sokrates'in Torunları - prevultion

Deist/Ateist konformizmine hayranım. İnsan kendi iradesiyle de elbetteki tecavüzün cinayetin kötü olduğuna karar verebilir. Burda bir ihtilaf yok. Şimdi sizinle aynı cafe'de başka bir masada oturan bir çift düşünün. Bu çiftin oturdukları masada elele tutuşmaları veya öpüşmeleri ahlaken iyi midir? Pek çok Anadolu insanı bunun bir ahlaksızlık olduğunu düşünecektir daha ilerici düşüncelere sahip olanlar ise bunun ahlaken uygun olduğunu düşünecektir. Peki ya herkesin içinde sevişmeleri? Bu sefer pek çok ilerici bile bunu ahlaken uygun görmeyebilir fakat onlardan da daha ilerici olanlar bu eylemi de ahlaken uygun bulabilir. Neyin ahlaki olup olmadığı kişiden kişiye göre değişiyorsa, bu, ahlaki değer yargılarının olmadığını gösterir. Örnekler çoğaltılabilir, sakat doğacak çocuğu aldırmak ahlaki midir? Ensest ilişki ahlaki midir (tartıştığım pek çok ateist bunda ahlaki bir sorun görmüyor örneğin) Yoksullara yüksek faizle borç vermek ahlaki midir? etc. etc. Bunlar gibi tartışmalı konulara dini yaklaşımlarla ahlaki temel kurabilirsiniz. Çünkü sınırları Tanrı çizer. Zaten seküler yaşantıya sahip olanlarda farkında olmadan da olsa bu dinsel ahlaktan (aile, eğitim, çevre baskısı) öyle ya da böyle besleniyor. Uygulamada fazla fark yoktur yani. Son bir soru; Sokrates'in torunlarının AB'den yüzlerce milyar euro borç alıp sonra biz bu borcu ödemiyoruz demesi ahlaki midir? Neyse... Bari biraz felsefe tarihi okuyalım da hırsızlara oy vermeyelim.

barnabyck - momentum

Hem doğru hem yanlış. Doğru, şu açıdan: tabii, doğası gereği iyi olan, ama hakkında herhangi bir vahiy inmemiş olan şeyler iyidir: akıl, ahlak, dürüstlük, çalışkanlık vs.. Bunlar zaten İslam hukukunda kendiliğinden kaynak olarak kullanılır. Yanlış, şu açıdan: Doğa da Tanrı'nın bir yaratısı olduğundan, bu uyumda bir sorun yoktur; soru şöyle sorulmalıydı: acaba iyi sandığımız şeylerin kötü, kötü sandığımız şeylerin iyi olacağı başka bir doğa olabilir miydi? Filozof Spinoza (panteisttir kendisi, herhangi bir dinden değildir), Tanrı'nın mutlak özerk olduğunu, ama O'nun özerkliğinin evrene zorunluluk olarak yansıdığını söyler. İki kere iki, Tanrı istediği için dört eder, yoksa doğa, Tanrı'ya zorunluluk dayatamaz. Yani Tanrı'ya, "efendim iki ile iki dört eder, sizin de yapacak bir şeyiniz yok" diyemezsiniz. Öyle olsaydı, işte o zaman o tanrının olmadığından emin olabilirdik. Ama değil. Eğer Tanrı isterse iki kere iki başka bir şey edebilir (ama doğa o zaman bu doğa olmaz). Mesela daha kuantum fiziğinde bile (p) (q) ise, (q) her zaman (p) olmayabilir. Bir de şu Sokrates'in çocuklarına sor bakalım, bu zamana kadar niye seçmemişler Çipras'ı, dedeleri daha yeni mi akıllarına gelmiş? Bu zamana kadar günde dört saat çalışıp yılda on dört maaş alırlarken neredeydi bu Sokrates?

Seküler küme - alistar

Yorumları görünce şaşırdım açıkçası. Yazının sekülerliği ateistlikle bir tuttuğu gibi bir izlenim oluşmuş. Ben mi yanlış anlamışım yoksa insanlar mı okumamış ayırt etmek için tekrar okudum. Hayır yazı öyle demiyor. Sekülerlik kümesi açıkça tanımlanmış yazıda. Ateistler, agnostikler, serbest düşünürler, hümanistler ve dindar olmayanlar. Dindar olmayanlar olarak, bir yaratıcının varlığına inanan ama dini metinlerin dikte ettiği eylemleri yapmayan ya da bunları gereksiz gören insanları kastetmiş. Nasıl okuyorsunuz anlamıyorum ki? Biri de çıkmış sekülerizmde zorlama olduğunu iddia etmiş. Seküler olarak da irticaya karşı paranoya ile yetişmiş ve refleks geliştirmiş orduyu örnek vermiş. Bir şeyi çok fena karıştırmış belli ki çünkü o ordudan seküler insanlar da çok çekti ve çekmeye devam ediyor. 1982 Anayasası'na Kenan Evren tarafından sokulan zorunlu din dersleri yeterli bir örnek.

Ateiz Dinlerüstü Düşünme biçimidir.. - user536729

Ateistlik Secularismi aşmış demektir. Daha üsttedir., Tüm dinlere yada diyelim gezegende inanılan, tapınılan solucandan yaprağa, karıncadan görünmez bir hayalete (tanrı) tapınılmaya değer bulunan 50bin cisim ve şekil var ise Tamamını red etmiştir....insanların inançlarını beyinde bir bölgenin aşırı zorlanması ile oluştuğunu düşünür....İnancı Red eder.. İnancı oluşturanlar da Kortek, Talamus Amigdala nöron ve sinirleridir. bunu bilir ve kendisi Bilime (Science) ve gerçekçiliğe, laboratuvar sonuçlarına inanır...

...... - L09

Refaransı din olanların,ne yaptığını görmek için,biraz etrafınıza birazda yakın coğrafyaya bakın..yeter.Kan içinde yüzüyor hepsi.Laik yada sekuler ne anlama gelirse gelsin..... Dini ve Tanrıyı yaşamlarının tek belirleyicisi olarak tanımlamadıkları kesin.Böylede olması lazım...nediyelim...belkide komşuda pişer..bizede düşer.

sekülerlik - user386922

Sadece Çin'de 1.5 milyar seküler yaşıyor.Komünistleri sınıflandırmaya dahi almamışsınız. ayrıca onlara cevap vereceğinize,'' eyyy fundementalistler, saklanmayın, ben fundementalistim deyin'' diye seslenseniz daha etkileyici bir cevap olurdu, değil mi ?

Ahlak ve adalete dair düşünceler ancak ve yalnızca bir tanrının iradesiyle mi temellendirilebilir? - Barnabycik

Ahlaken iyi ve kötü olanı tanrı varsayımıyla temellendiren herkes önce şu soruya cevap vermelidir: Diyelim ki Tanrı var... Bir şey (örneğin bir davranış veya niyet) tanrı "iyi" dediği için mi iyi; yoksa zaten iyi olduğu için mi tanrı o şeye "iyi" diyor? Örneğin tabiatı gereği kendiliğinden iyi veya kötü olan eylemler yok mu? İnsan kendi iradesiyle tecavüzün ya da hırsızlığın kötü olduğu sonucuna varamaz mı? Buyurun bakalım... Sokrates'in Euthyphro'ya sorduğu tam 2500 yıllık soru! Birazcık felsefe tarihi okuyunca, Sokrates'in torunlarının Çipras'ı seçmesine şaşırmıyor insan...Bizimkilerin de Tayyip'i seçmesine!