Kıvranıyorsunuz be!

12 yılda yeni devlet haline gelen hükümet partisi de birkaç düzine akademisyen ve gazeteci devşirdi. Ve tabii onların karakterlerini heder etti. Veleddalin amin!

Ocak ayının sonunda MHP’li Tuğrul Türkeş’in (Ahmet Hakan’ın programında) karşısındaki AKP’li akademisyen Ekrem Kızıltaş’a sarfettiği sözler çok konuşulmuştu. Niye? Kahir ekseriyetin hislerine tercüman olduğu için

Ne demişti Tuğrul Bey: “12 yıldır televizyon programlarına AK Parti'den karşımıza herhangi biri yetkili çıkmıyor. Onlar yerine gazeteci veya akademisyen adı altında sureti haktan görünen AK Parti savunucuları ile tartışıyoruz. Bizim partide bir arşivimiz var. Akademisyen ve gazeteci sıfatıyla AK Parti adına programlara çıkanların kimler olduğunu biliyoruz. Latife ediyoruz bu konuda. AK Parti’nin genel siyaseti yapışmaz tava siyasetidir. Sizler de onun bir parçasısınız. Muhalefetin karşısına AK Parti milletvekillerinin çıkıp yiğitçe tartışabildiğini gördünüz mü? Kıvranıyorsunuz be Ekrem Bey!

Ekrem Kızıltaş ‘bu sözlerin kırıcı olduğunu’ belirtti ve bol miktarda içerledi.

İşte ben bu içerleme kısmını anlamam, anlayamam.

**

Geçtiğimiz akşam yine Tarafsız Bölge programında (Evet, izlenebilecek CNN Türk’ten başka kanal, Şirin ve Ahmet’in programlarından gayrı program kalmadı. Bu da bir veri) Hakan Fidan’ın istifası anlamlandırılmaya çalışıyordu. Star Gazetesi’ne mensup bir konuk ise büyük bir gayretkeşlikle Cumhurbaşkanı’nın ve ardından kendisinin ‘tarafsızlığını’ ortaya koyma işini yürütüyordu. İmkansıza yakın bu görevi ifa etmek için elbette her türlü mantık, akıl ve reel politik öğelerinin üstünden uzun atlaması gerekti. Dolayısıyla ruhu dahi ter dökmüş olmalı.

Onun bu yoğun ve zorlu görevi, gazeteci Kadri Gürsel, HDP vekili Altan Tan ve CHP vekili Aykan Erdemir tarafından hiç takdir edilmedi ne yazık ki.

Sonuç itibariyle ‘gazeteciliği’ sorgulandı.
Sözkonusu kişi, aynı Ekrem Kızıltaş gibi, bu duruma çok içerledi, teessüf etti.

İşte ben bu teessüfü anlamam, anlayamam.

**
AK Parti’nin bir numaralı tv temsilcisi konumuna gelen Yeni Şafak Ankara temsilcisi Abdülkadir Selvi’nin sancılı dönüşüm sürecini de canlı canlı izliyoruz aylardır.

Öyle bir dönüşüm ki bu, doktor Frankeştayn’ın dahi tahayyül sınırlarını zorlamıştır. Birkaç yıl önce iyi kulis bilgileri yazan, halim selim, nazik bu kişi artık kendisi gibi düşünmeyenlerin sözlerini “Sen beni dinle, sen dinle beni, dinleyeceksin beni” diye kesen, en son CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu’ya yaptığı gibi “Ben sana adam olmayı öğretirim” diye bağıran biri oluvermişti. Selvi, aynaya baktığında ne görüyor, gördüğünü beğeniyor mu, bana ne oldu diyor mu, bilemem.

Ama bana göre olan şudur: Devlet nasıl ‘elini kirletmek’ istemediğinde bir takım gençler, askerler, Yeşiller, beyaz bereliler bulursa, 12 yılda yeni devlet haline gelen hükümet partisi birkaç düzine akademisyen ve gazeteci devşirdi. Ve bir bakıma onların karakterlerini de heder etti. Veleddalin amin!

**

Yalnız tabii şu var…

Devletin kötü alışkanlıkları vardır. Hükümet partisinin de vardır.

Ama bu alışkanlıklar söz konusu akademisyen ve gazete yazarlarının rızası hilafına işlev göremez.

Dolayısıyla…

Hem, bile isteye, gazetecilik mesleğini kaidesinden sarsacak eylemlere girin, hem havada asılı duran onlarca sorudan ilaç niyetine bir tanesini dahi karşınızda duran devletlüye soramayın, sorgulamayın, sonra da size gazeteci densin isteyin. Bir de itibar bekleyin.

Böyle alışveriş meşhur Türkmen pazarında dahi yoktur.

Madem ki canı gönülden ‘kıvranıyorsunuz’, ciddiye alınmamayı da bir bedel olarak ödemeyi kabul edeceksiniz.

Ciddiye alınmamak demişken…

Star gazetesinin genel yayın yönetmeni dün bir tweet attı: “Arkadaşlar MİT’le ilgili yazımı yer yok diye gazeteye basmadı ama ben internete koydum.

Allahaşkına böyle bir şey duydunuz mu?

Ya da…

Bu saçmalıklar silsilesinin ciddiye alınacak, bu gazetelerin gazete, bu ‘gazetecilerin’ gazeteci sayılacak yanı kalmış mıdır?

http://www.radikal.com.tr/1292186129218611

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

- momentum

Arkadaşlar, dinlemeyin hiç birini. Bir şey kaçırmazsınız merak etmeyin. Ben bir-iki defa izlemeye kalktım, onuncu dakkasında kalktım gittim. Bunlar "bilgi" değeri olan programlar değil. Onların söyleyeceği kadarını siz de söylersiniz. Hiç de meraklı değilim nasıl kapıştıklarını görmeye. Seviye düşüren programlar, çoğu.

anlamıyorum - mustafasert

peki o zaman bu itibarsızları köşenize taşıyarak bize niye eziyet ediyorsunuz? Meraklıysak izleriz zaten.

Ezgicim, evet CNN konusunda sana katılıyorum ama... - hllcvl

Ezgicim, evet CNN konusunda sana katılıyorum ama bir de İMC TV yi ve oradaki arkadaşları izle ve dinle istersen.... Gerçekten 10 Numaralar!

bundan - user818105

daha güzel özetlenemezdi!

Kıvranmak - sipitama

Hele birde Şirin Hanımın dünkü programını izleseydiniz.Bir konuk vardı Sevda Türküsev tam olarak nasıl izah edilebilir bilmiyorum ama hiç birşey bilmiyor siyasetin "s" sinden anlamıyor programda siyaseti tartışıyor.Hiç bişey bilmediği için kimseyi de konuşturmadı bütün konukların konuşmalarına müdahale etti hepsiyle polemiğe giriyor. Ve başka bir konuk son zamanlarda sürekli aynı şeyi tekrarlıyorlar.AKP yi o kadar savunuyorlar ki akp'nin yanlış politikasının farkındalar söz alırken her seferinde yanlış anlaşılma olmasın AKP li değilim ama gibi cümle ile başlıyorlar ve sonrası malum...

Yayman - Arda Bilen

Hüseyin Yayman'daki değişimi ve geldiği noktayı sakın atlamayın....

belki bir gün birisi çıkar kral çıplak (der) diyebilir... - yorum*

Türkiye deki şu anki iklimi teneffüs etmek açısından bence son derece ufuk açıcı bir analiz olmuş belki bir gün birisi çıkar kral çıplak diyebilir...zamanın ruhu, ekonomik şartlar kralları bile dize getirmiştir getirecektir getirir benim şüphem yok...