Kürtler Kobane'de Türkiye'nin rolünü unutmayacaktır, rahat olun

Kürtler genelde devletin dayattığı tarihi kayıtlara karşı gerçek tarihi beyinlerine kazımak zorunda kaldıklarından hafıza bakımında çok çok iyidir. O yüzden kaygınız olmasın.

Pazartesi günü akşam saatlerinde 134 günlük çatışmanın ardından Kobane’nin büyük ölçüde IŞİD’den temizlendiği haberi yayıldığında Türkiye’nin Kürtleri zihinlerinde zılgıtlı bir halaya başlamıştı bile.

“Kürtler ilk kez havai fişeği dikey olarak atıyor”, “Kobane için başlayan halayların Newroz’a kadar sürmesi bekleniyor, Batman’da Kobane kutlamalarınde havaya atılan üç kişiden haber alınamıyordu.”

Bu kara mizah eşliğindeki heyecanı, 20-30 yaş arasındaki gençlerin his dünyasını anlayabilmekti önemli olan.

Fakat ne oldu?

Hemen anlatayım.

**

Pentagon’un “Kobane’de savaş tam bitti demek için erken ama ‘dost güçler’ büyük ivme kazandı” açıklamasıyla neredeyse aynı vakitlerde Başbakan yardımcısı Bülent Arınç şöyle diyordu: “Son gelişmelere göre IŞİD'in direnci kırıldı ve Kobanê'yi terk ettiği yönünde haberler geliyor. Türkiye'nin bu konuda olumlu bir rolü olduğunu umarım unutmazlar. Biji serok Obama diye bağıracaklarına Türkiye'nin her konuda bu işgale karşı oradaki insanlara nasıl desteğini olduğunu hatırlayanlar umarım çıkar.”

Emin olun çıkacaktır. Kürtler genelde devletin dayattığı tarihi kayıtlara karşı gerçek tarihi beyinlerine kazımak zorunda kaldıklarından hafıza bakımında çok çok iyidir.

Emin olun Türkiye’nin Kobane konusunda ne tür bir destek sağladığını hiç unutmayacaklardır.

Örneğin; aynı Başbakan Yardımcısı Arınç’ın Ekim ayının ortasında “Kobane’de bin civarında savaşan grubun olduğu söyleniyor. PYD'li silahlılardan da kaçıp Türkiye'ye sığınmak isteyenlerin olduğunu bilsinler. Orada ciddi bir karşılık veremiyorlar. Bekledikleri yerlerden hiç destek gelmedi. Adam kaçırmak kolay ama Kobani'de savaşmıyorlar, savaşamadılar, hiçbir şeye de ihtiyaçları yok. Daha başka şeyler de söyleriz de mahcup olurlar, iş bu kadarla kalsın. Mesele Kobani değil, mesele Kobani bahanesiyle çok özledikleri ayaklanmayı gerçekleştirmek. Buna yıllarca muvaffak olamadılar. Bundan sonra da olamayacaklar. Dünyayı başlarına yıkarız” dediğini…

Örneğin; Suruç sınırında gözleriyle gördükleri, bir çok defa uluslararası saygın basın kuruluşlarının muhabirleri (Washington Post, Wall Street Journal, Independent, London Review of Books, Newsweek, Counterpunch, Huffington Post, New York Times) tarafından (fotoğraf ve video ile de) belgelenen Türkiye askeri ile IŞİD militanlarının ‘dostane’ ilişkisini…

Örneğin; ABD’nin zekice bir strateji manevrayla ‘dost güçler’ ilan ettiği YPG/YPJ savaşçılarının gayretinin, Türkiye devleti tarafında “Kobane düştü düşecek. Zaten Kobane’nin Türkiye’yle ne ilgisi var? Ankara’yla ne ilgisi var? Diyarbakır’la ne ilgisi var” şeklinde karşılık bulduğunu…

Örneğin; “Kuzey Irak’tan sonra bir de Kuzey Suriye istemiyoruz” diyen Türkiye’nin, oradaki Kürt kantonunun silinmesi için Makyevelizm’in kitabını yazarak Suriye’de hortlamış tüm radikal İslamcı oluşumlara göz kırptığını, Barzani’yi kullanarak ‘Kürtleri birbirine düşürme’ eski taktiğini devreye soktuğunu…

Bunların hepsini akıllarının bir köşesinde tutacaklardır.

Dediğim gibi hatırlamak, Kürtler için bir varoluş aracıdır. O bakımdan… Kaygınız olmasın.

**

300’e yakın köyün birkaçı hariç IŞİD’in Kobane’den çekilmek zorunda kalması, ellerinde tüm ağır silahlara rağmen YPG/YPJ’nin onlara üstünlük sağlaması dünya basınında da “destansı bir direniş” olarak kayda geçerken, Türkiye devleti, aynı Kuzey Irak’ta yaptığı gibi konuya vakıf olamamıştı.

Meseleyi anlayamamıştı. Yine.

YPG’nin Kobane’deki başarısı karşısında “31 yıllık Kürtlük hayatımda, ilk defa böyle bir şeye tanıklık ediyorum, nasıl sevinilir onu bile bilmiyorum” diyen Türkiyeli Kürt gencini de.

Anlayamamıştı. Yine.

İşte bu anlayamamaktır, en kötüsü, en çözümsüzü.

http://www.radikal.com.tr/1281198128119821

YORUMLAR
(21 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Bublar böyle iste... - AT1928

Bulent Arinc'i bir yana birakin, onun sefi, uzun adam agzini Kobani sözkonusu olunca, kendine hakim olamayip agza alinmayacak seyler söyluyordu. Isler onlarin umdugu gibi gitmedi, kurdler direndi ve kazandi. Simdi Erdogan ve adamlari 180 derece dönus yapip, bu zafere sahiplanirlarsa, hic sasirmayin!

Sorular ? - user975003

Türkiye'nin Suriye'den kaçan mültecileri ülkesine kabul etmesi bu durumda hiç bir olumlu rol oynamışmıdır? Türkiye'nin böyle bir zorunluluğu varmıdır ? Ezgi Hanım'a göre Türkiye bu durumda nasıl bir rol oynasaydı Kürt vatandaşlarımız mutlu olurdu?Yeryüzündeki belli bir gelişmişlik seviyesinde olan hiç bir devlet buna Türkiye'de dahil sınırlarını açarak kendi vatandaşlarının( orada yaşayan Kürtlerin) yabanci bir devlettin toprağına gidip orda savaşıp ölmesini veya öldürmesine izin vermez.Bugun İstanbul'da yada Diyarbakır'da yaşayan kişinin güvenliginden Devlet sorumludur.Ezgi Hanım'ın yazısı tehditkar ,durumu kendince özetleyip çözüm önermeyen, sığ bir yazıdır.

Kötü bir yazı - enver altın

Ama şaşırtıcı değil. Başka ne beklenir ki!

İŞİD-TİŞİD - Secret Garden

işid (irak şam islam devleti) tişid (türkiye irak şam islam devleti) İŞİD in kürdlere bilmedende yaptigi şeyler degerlidir.işid kürdlere dost düşmanlarini iyi tanitti.mikrofonu alinca atatürk türkiyesinden laik-sekülerizmden dem vuranlarin birden %95 nasilda çark edip çağ dışı zihniyet olan daişe destek olduklarini gördük.laik-seküler-cumhuriyet bunlarin aslinda birer maske oldugunu cok guzel ispatladi bize işid.ozellikle sosyal alemde belirmiş bazi tipleri kastediyorum.kobanide daişci doguda hudaparci,filistinde hamasci batida cemaatci ama avrupada'da laik-sekulerim diyen tipler.işidin kobaniye saldirisi maskelerini düşürdü buda kürdleri mutlu etmeye yeterlidir.saygilar

Surpriz degil ki... - E.Y

Ilan edilmis malumun, gerceklesmesi? Enerji kaynaklarinin kontrolunun daha guvenli hale getiilmesi, ulke pazarlarinin sonuna kadar acilmasi icin, BOP projesi uyarinca belirlenmis 23 ulkeye demokrasi ;) goturulecek ve sinirlari degistirilecek. Bunlar, bazen resmi, bazen baska sekillerde ilan edilmis, tum dunyanin bildigi seyler. Enerji kaynaklarinin kontrolunun daha guvenli hale getirilmesi icin ileri karakol pozisyonundaki Israil'in yanina, Irak,Suriye,Turkiye ve Iran'daki Kurtler birlestirilip bir Kurt devleti kurulacak. Proje boyle olunca, Kobani dusmeyekti, son noktada da olsa ABD mutlaka mudahele edecekti ve aynen oyle oldu. Zaten cocuklugumuzda seyrettigimiz kovboy filmlerinde de boyle olurdu. Kizilderililerin saldirisina ugramis olan kale tam dusmek uzereyken kahraman suvari alayi imdada yetisir, kaleyi kurtarir?Son tabloda tabii ki Kurtlerin direnisinin de onemli bir payi var ama tablo bu.

saddamdan kaçanları aldık teşekkür bile etmediler. - user650473

türkiye ispanyoldan kaçan yahudileri , rustan kaçan çerkezleri, saddamdan kaçan kürtleri almış ama kimseye yaranamamıştır. türkler anadoluya yerleşeli 1000 yıl olmuş, türkün kendi yurdunda işgalci olarak görülmesi bir insanlık ayıbıdır, türk realitesi tanınmalı.

NASIL SEVİNİLİR ONU BİLE BİLMİYORUM - m.rozbilen

Başlıktaki söz bir kürt gencine ait. Kabane'den IŞİD'in püskürtülmesi nedeniyle yaşadığı sevinci böyle dile getirmiş. Sayın Başaran söyleyecek söz bırakmamış. Kendisine saygılarımı ve iyi dileklerimi sunuyorum. Türkiyenin Kobane rolünü hiç bir kürt unutmayacak sanırım. Unutursam yüreğim kurusun diyeni de gördüm. Sayın ARINÇ dünyayı başlarına yıkamadı ama zatialileri dökülen mazlum kanının vebalinin altında kaldı. Bunca insanın katliamının sebebi bir kuzey Suriye oluşumuna mani olmakmış. "Kuzey Irak'ı gözden kaçırdık bari buna mani olalım" politikası iflas etti. Katliam azmettiricileri insanlığın yüzüne bakamazlar. Hani ülkelerin içişlerine karışmak yoktu? Hani yurtta sulh cihanda sulh vardı? Bunların hepsi palavra mı? Kobane'nin kurtulmasını hezeyan içinde içine sindiremeyenler bu ülkeye barış ve huzur getiremezler. Kobane'liler bizim kardeşlerimiz. Toprağını, onurunu,namusunu, dinini imanını, insanlık değerlerini korumaktan başka ne suçları var? Onlara tezgah hazırlayıp katliamdan geçirilmelerinin şartlarını hazırlayanlar müslüman ise bu günden itibaren artık müslüman değilim.