Kürtlerin hakları diye bir konumuz vardı?!

Dikkat buyurunuz... Sürecin taraflarının bugün itibariyle ağzından çıkan sözlere dikkat buyurunuz... Kürtlerin haklarından söz eden var mı?
Kürtlerin hakları diye bir konumuz vardı?!

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, "Türkiye IŞİD i Afrin e saldırtırsa süreç biter" dedi.

İmralı’dan dönen HDP heyeti çözüm sürecinin devam etmesi yönünde karar verildiğini açıkladı. Tam o gün, KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık, Independent’ten Patrick Cockburn’e hükümet ile ilgili ciddi eleştiriler yöneltiyor, sürecin devamı için belli bazı şartlardan söz ediyordu. Ve diyordu ki, Türkiye IŞİD’i Afrin’e saldırtırsa süreç biter.

Peki…

Hükümet kanadı ne diyor? Danışmanıydı, gazetecisiydi, meğer intaniyeci olmuş haberimiz yok.

Laflara şöyle başlıyorlar:

Çözüm sürecinin ‘tomografisi çekilip’, ‘sinir uçları’ incelenince, anlaşılmış ki ‘sürecin bir kısmı enfekte’ olmuş. ‘Kandil enfekte olmuş.’ Ama süreç ölmemiş, bu ‘enfeksiyon’ hızla ‘tedavi’ edilmekteymiş.

Yanaklarından öptüğüm bu zeki analojilerden sonra da hep bir ağızdan şöyle devam ediyorlar:

'Tam yol ileri’ymiş ama ‘önce asayiş sağlanmalı, eylemsizlik tüm boyutları hayata geçmeli’ymiş. ‘Onun ötesinde yapılan görüşmelerdeki konu Türkiye’yi terk etmeleri’ymiş. “Ama neticede nihai amaç örgütün silah bırakması”ymış.

**

Dikkat buyurunuz… Sürecin taraflarının bugün itibariyle ağzından çıkan sözlere dikkat buyurunuz… Kürtlerin haklarından söz eden var mı? Anadilde eğitimden, ifade özgürlüğünü ve toplantı gösteri haklarını gasp eden Terörle Mücadele Kanunun kaldırılmasından, ademi merkeziyetçilikten, Avrupa yerel yönetimler sözleşmesinden, Kürt kimliğinden, yeni anayasadan… Bunlardan söz eden var mı?

Çözüm süreci denen şeyi yürütmekte olan taraflardan hiç biri artık bunları konu etmiyor. PKK dünyanın izlediği başka bir savaşın göbeğinde. Hem kendi siyasi kimliğini yeniden inşa etmeye çalışıyor, hem de Ortadoğu trenini çekmeye… O yüzden bana iki yıl önce söyledikleri gibi ‘Kuzey (Kuzey Kürdistan’ı yani Türkiye’nin güneydoğusunu kastediyor) artık birincil önceliklerinden’ değil. O yüzden Türkiye’nin niyetlerini Ortadoğu’da, IŞİD ile ilgili attığı adımlar üzerinden okuyor. “Hasta tutsakları salıvermezseniz süreç sekteye uğrar” değil de “Afrin istila edilirse biter” diyor.

Diğer taraf… Hükümet de ‘nihai hedefini’ PKK’nin silah bırakması olarak niteliyor.

Pardon ama hatırlatmak isterim… Ortada bir Kürt sorunu vardı. 100 yıllık filan. Biz onun ‘çözümü’nün peşindeydik.

Şimdi?

Enfeksiyon. Antibiyotik. İrade. Kobani. Afrin. IŞİD. DAİŞ. ABD.

Liceli, Yüksekovalı, Roboskili, Kozluklu Kürtler için bir ‘nihai hedef’, onların haklarıyla ilgili bir plandan söz edecek kimse yok mu o masada.
Böyle bir ‘çözüm’ Türkiye Kürtlerinin çözümü olamaz, açıkça söyleyeyim. Böyle bir ‘nihai hedef’ tasviri de Kürt sorununu hala anlamak ve çözmek limanından çok uzakta olunduğunu gösterir.

İki taraf için de “tam yol ileri, devam” aşamasında, eğri oturup doğru konuşma vakti.