Madem öyle erkeklere özel otobüs yapalım!

"Pembe Otobüs", Şanlıurfa Belediyesi tarafından Harran Üniversitesi'nde hayata geçirildi. Ben size söyleyeyim: O otobüs kadınların hayrına bir yere gitmiyor.

Bayılırlar çözüm diye bunu sunmaya.

Bir kadın tecavüze, tacize, şiddete maruz kaldığında hemen ideolojilerinin kucağına düşürmeye çalışırlar.

“Böyle olmuyor, erkekler ile kadınları ayıralım”, “Evet evet ayıralım. Kadınlara özel taksiler olsun, kadınlara özel otobüs olsun.”

Bir de sanki bir hoşluk yaparmış gibi, “özel” derler… Kadınlarla ilgili fikirleri stereotipleri aşamadığından otobüsü pembeye boyarlar.

Kalp nakli gereken hastanın iman tahtasına yara bandı yapıştırmak kadar anlamsız, komik ve iptidai yöntemlerin peşinde koşmaktır aslında yaptıkları.

Ve buna bir biçimde başlayacaklar, “Ama toplu taşımada tacize uğruyoruz diye şikayet eden sizsiniz, işte çözüm” diyerek.

Ki başladılar.

Haber şöyle: “Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölümünden sonra konuşulan “Pembe Otobüs”, Şanlıurfa Belediyesi tarafından Harran Üniversitesi’nde hayata geçirildi. Sabah saat 07.00’de yurdun önünden kız öğrencileri alan 150 yolcu kapasiteli 18 metre uzunluğunda, 4 kapılı körüklü otobüs hiç bir durakta durmadan Çevik Kuvvet Kavşağı, çevre yolu ve Mardin yolu üzerinden Osmanbey Kampüsü’ne gidiyor.

Bakın ben size söyleyeyim: O otobüs hiçbir yere gitmiyor! Kadınların faydasına olacak hiçbir güzergahı izlemiyor!

**

Kadınlara ‘özel’ otobüs çok kötü bir fikir …

ÇÜNKÜ… Kadınların tacize uğradığı tek yer toplu taşıma araçları değil. Sokakları ne yapacağız? Öyleyse bunun sonu nedir? Şimdi sadece kadınların bindiği otobüsler… Sonra kadınlara özel üniversite kampüsleri… Sonra karma eğitime son… Sonra kadınlara özel sokaklar… Sonra zaten kadınlar evinde otursun! Bu mudur?

ÇÜNKÜ… Kadınlara özel otobüs son derece tehlikeli bir anlayışı besler. O da şiddeti/tacizi önleme görevini kadınlara yüklemektir. “Tacize uğramak istemiyorsan, pembe otobüse bin”… “Tacize uğramak istemiyorsan etek giyme…” Bir nevi başına gelen talihsizlikler kadının davranışlarıyla ilintiliymiş zihniyetidir bu. Ve şiddeti uygulayan erkekleri, erkekler tarafından yönetilen devleti sorumluluktan ari kılar. Ne münasebet? Yemezler.

ÇÜNKÜ… Erkeklere de “kendilerini kontrol etmekten aciz hayvanlar” olduğunu söylemek ve birer hayvan olarak kalmamaları için yardım etmemek manasına da gelir. Ayıp.

ÇÜNKÜ… Cinsiyetleri ayıran toplu taşıma araçları, sınıflar, alanlar bir cinsin bilinçaltında kendisini üstün ya da eksik görmesine sebep olur. Dolayısıyla toplumdaki cinsiyet ayrımcılığını, ataerkilliği körükler. Eşit istihdam talepleri ilk gözden çıkarılacak kalem haline gelir.

** 

Ben devlet tarafından inşa edilmiş “kadınlara özel” hiçbir şeyin içinde yer almam. Kendime hakaret olarak kabul ederim. Benim devletten beklentim eşit muameledir, beni “korumak” için kafese kapatması değil.

Ama erkeklerden oluşan devlet mercileri illa ki “ayrım” yapacaksa, “erkeklere özel” taşıma araçları yapsın 3-5 tane. Kadınlarla yanyana durmaya “ehil” olmayan erkekler onlarla gezsin dolaşsın, benzin istasyonları depoyu dolduran bu otobüslere saman da hediye etsin.

Oluyor mu? Güzel oluyor mu?

 

 

http://www.radikal.com.tr/130692413069247

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

musab - user438114

"ÇÜNKÜ? Cinsiyetleri ayıran toplu taşıma araçları, sınıflar, alanlar bir cinsin bilinçaltında kendisini üstün ya da eksik görmesine sebep olur." 1-Ezgi hanım bu ifade ne kadar bilimsel 2- Pembe otobüs kadınlar için mecburi değil tercihli, yani bu otobüse binerek kendini daha güvenli hisseden ve aşağılanmış hissetmeyen kadınlar isterse binebilirler, istemezlerse binmezler. Siz binmek istemeyebilirsiniz buna da saygı duyulur ama sizin yaptığınız bu otobüse binen bayanların tercihini aşağılamak olmuyor mu. 3. Erkekleri zapt etme hususunda sonuna kadar haklısınız ama bu iş belli bir ahlak sisitemine göre eğitmekle ve de caydırıcı bir ceza hukukuna tabi olmakla olur. Önerdiğiniz ahlak sistemini veya ceza hukukunu bu tür yazıya konu etmek daha mantıklı değil mi? Böyle duygusal, mizahi, temelsiz, bir yazıyı da sosyal mecralarda yazabilirsiniz. Ben 2 yıldır sizin yazılarınızı okurum genelde çok hassas ciddi yazılar yazmakla birlikte(mesela seçsis yazılarınız) arada sırada eleştiri adına böyle temelsiz yazılarınıza da tanık oluyor ve şaşırıyorum. bu vesile ile paylaşmak istedim.

Madem öyle erkeklere özel otobüs yapalım! - user729951

Bravo Ezgi Başaran, yine döktürmüşsün!.. Bunlar, kadını evde kafes arkasına kapatmayı aşama aşama gerçekleştirme peşindeler. Otobüse tıkma da aşamalardan birisi...

Kadınlara ayrı otobüsün - muratcelik123

Kürtlere ayrı otobüsten veya yahudilere ayrı otobüsten vs.vs. hiçbir farkı yok. AKPnin "nihai çözümü" ise kadınları "tamamen" eve hapsetmek. AKPnin 2015'ten sonra yapacakları artık ayan beyan ortada. Ne "pahasına" olursa olsun bu "faşist" zihniyeti iktidardan indirmeliyiz...

insaf be!!! - user1025766

yahu bu nasıl gazetecilik? sokakta ki tacizle otobüste kini nasıl bir tutarsın? toplu taşımalarda her gün binlerce taciz olayı yaşanıyor taciz olmasa bile erkeklere yapışarak seyahat etmek zorunda kalan kadınlar oluyor ki onları düşünüp yapılmış bir uygulama, bu kadar bağnaz olmayın yeter!!!

Budur... - hllcvl

Ezgican, binlercemizin hislerine "tercüman" oldun! gerçekten teşekkürler...

Fikir fiil - user400931

Yaptıkları fikir neyse fiili de o uygulamasıdır. Kadınların o otobüse binmemesi gerekir. Tacizi otobüste ellemeden ibaret sayamayacaklarına göre mevcut infial durumunu fırsat bilip zaten akıllarında olan uygulamayı hayata geçirivermişler.

Asfalt yamamada iyiyiz - Cihan B.

Sorunları bulup, işin uzmanlarından yardım alarak temelinden çözmek yerine yamayarak geçiştirmede çok iyiyiz. Yazıda geçen otobüs düzenlemesi, geçmiş günlerde yaşadığımız felaketten sonra ikinci öğretim ders saatlerinde düzenlemeye gidilmesi vb işler hep yamayarak geçiştirme çabasından başka bir şey değildir. Bir kadının otobüste tacize uğramaması, istediği saatte korkusuzca dışarıya çıkabilmesi için gerekli güvenliği sağlayamıyoruz. O yüzden yok kadınlara özgü otobüs getirelim yok ders saatlerini erkene çekelim. Bunları hep kişinin makamanı idare edebilecek bilgi ve tecrübeye sahip olmamasından kaynaklandığını düşünüyorum. Neden mi? Bu sorunu çevrenizdeki en eğimitimsiz ve bilgisiz olduğunu düşündüğünüz kişiye bahsettin. Onlarda sizlere aynı çözüm önerilerini sunacaktır.