Öcalan HDP'den memnun değilse, yapılacak bellidir

Madem HDP süreci iyi yürütmedi, madem HDP'nin barajı geçmesi süreci kötü etkiledi, madem Öcalan HDP'yi sopayla kovalar, çözüm basit.

Çok ilginç. Yasadışı örgüt iki yıldır sürekli yasa çıkmasını istiyor. Türkiye’deki PKK’lilerin çekilmesi için çekilme yasası, dağdaki PKK’lilerin gelmesi için geri dönüş yasası, hasta mahkumlar için yasa, mecliste komisyon, tahkikat ve uzlaşı komisyonu… Yani çözüm sürecini bir biçimde parlamentoya çekmek, atılan adımları yasalarla desteklemek istiyor.

Yasadışı örgüt yasa istiyor, yasa koyucu devlet bundan kaçıyor.

Bir tür “ben yaptım oldu, kafamı çevirdim sen geç, öte yana bakıyorum sen gel” alaturkalığı.

Bu neyi getiriyor?

Güvensizliği. Her an vazgeçebilirim hissini. Attığı her adımı hükümetin iradesine bağlamayı. Lütfediyormuş görüntüsünü.

Ki ne oldu? Vazgeçildi.

Hükümet diyor ki, PKK sözünü tutmadı, Türkiye’den çekilmedi.

HDP diyor ki, hükümet sözünü tutmadı, geri çekilme yasasını çıkarmadı, PKK yine de çekilmeyi başlattı ama tamamlamadı.

Dün Yalçın Akdoğan bu yasayla ilgili şu ifadeleri kullandı: “Böyle bir çekilme yasasını talep etmek anlamsızlıktır. Niye istiyorlarmış o yasayı? Silahlı insanlar geçerken güvenlik güçlerinin ne yapacağının belirlenmesi için. Sana ne silahlı güçlerin ne yapacağından…”

Öyle değil işte…

**

Çok değil, birkaç on yıl öncesine gidelim ve PKK ile müzakerelere başlayan, geri çekilme noktasına gelen ilk hükümetin AKP olmadığını hatırlayalım.

Avukat Cengiz Kapmaz’ın Öcalan ile görüşmelerinden derlediği kitabından ilgili bölüm: “Öcalan’a göre devletin ileri adım atması PKK’nin güven vermesine bağlıydı. Öyleyse sürecin önünü açacak adım PKK’den gelmeliydi. Öcalan’ın kafasında gerillayı Türkiye dışına çekme düşüncesi vardı. Bu düşüncesini ilk kez 5 Temmuz 1999’da avukatlarıyla paylaştı. ‘Bizim şiddeti durdurmamız başlangıç olabilir. Silahlı mücadele aşamasını geride bırakma tekniği uygulanabilir. Bu yeni adım olabilir. Pratikte de güçleri Güney’e (Irak Kürdistanı) çekme, sınırların gerisine çekme olabilir. Bundan sonra yasal güvence arayışları olabilir. Parlamentonun görüş açısı da değişir.” 

Öcalan’ın o dönemdeki planı neydi?

1 Eylül 1999’da PKK’nin geri çekilmesini başlatmak. Bu PKK’ye iletilmişti o vakit.

Kandil’de bu çağrı nasıl karşılık bulmuş ve nasıl hareket edilmişti?

Murat Karayılan’ın Bir Savaşın Anatomisi kitabından ilgili bölüm: “1 Eylül’de geri çekilme kararını tüm güçlere telsizden bizzat ben, bir değerlendirme konuşmasıyla birlikte ilettim. İki hafta sonra geri çekilmede müthiş bir dağınıklık ve panik havası hâkim oldu. Geri çekilmenin düzenlenmesi, planlanmasının iyi yapılamaması ve Türk devletinin de fırsat bu fırsattır diyerek saldırıya geçmesi, tuzaklar kurması sonucu geri çekilme sürecinde ciddi darbeler alınmıştır.”

Yani ‘Sana ne güvenlik güçlerinin ne yaptığından’ denecek bir ruh hali örgüt nezdinde yoktur. 15 yıl önceki bu çekilme girişiminde yüzlerce kişi ölmüştür ve örgütün hafızasına maalesef ‘devletin tuzaklarından biri olarak’ geçmiştir.

Katılırsınız, katılmazsanız ama dünyanın her yerinde barışa ulaşmış krizlerin ortak noktasının taraflar arasındaki güvenin sağlanması olduğunu bilmeniz gerekir.

Ayrıca çekilmenin başlayacağı günlerde TSK’nın imalı şu açıklamasını da: “Türk Silahlı Kuvvetleri, hukuki mevzuat gereği kendisine verilen vazifesine devam etmektedir.”

**

Selahattin Demirtaş’ın iki yıllık çözüm sürecinin detaylarını tüm açıklığıyla anlattığı Radikal’deki röportajının ardından süreçte kilit rol oynayan iki eski üst düzey hükümet yetkilisini aradım.

“Demirtaş’ı dinledik, sürecin bir parçası olan sizlerle de konuşmak, sizin sözlerinizi de okurlara yansıtmak gazetecilik gereğidir, röportaj yapabilir miyiz” diye sordum.

İkisi de sürecin bu hale gelmesiyle ilgili üzüntülüydü ama konuşmamayı tercih ettiklerini belirtti.

Öyleyse elimizde Yalçın Akdoğan’ın Anadolu Ajansı’na dün yaptığı açıklamalar var:

“(Dolmabahçe mutabakatı ile ilgili) Sayın Cumhurbaşkanımız ile ilgili yalan yanlış ifadelerde bulunuyor. İlk gün olumlu bakıyorlardı, sonra karşı çıkıyor diyorlar. Peki cumhurbaşkanımız neden olumsuz tepki gösterdi? ‘Erdoğan’ı başkan seçtirmeyeceğiz’ aslında bir tahrikti. Peki seçimde rakipleri cumhurbaşkanımız mı? Değil. Siz niçin bir siyasi parti başkanı olmayan birini hedef alarak bir kampanya başlatırsınız? Bu büyük bir tahrikti. Asıl gerilimi başlatan hamle buydu. Sayın Cumhurbaşkanımız, 20 Mart’ta, izleme heyetini doğru bulmadığını söyledi. 17 Mart’ta Demirtaş açıklama yaptı.”

Demek ki sorun çekilme değil, HDP’nin seçim kampanyası imiş. Demek ki miting meydanlarına inen, bir siyasi parti lideri gibi davranan ve Kürtçe Kuran-ı Kerim sallayan da başka bir ülkenin cumhurbaşkanı…

Akdoğan’ın sözleriyle devam…

“Seçimden önce dedim ki, "AK Parti varsa çözüm süreci var". Ama sen Ak Parti'yi devirme projesinde kendini kullandıracaksın, sonra kim yapacak, gel yap. AK Parti’yi de devireceksin, sonra diyeceksin ki "Ak Parti gel yap". Böyle bir kandırmaca olabilir mi?”

Demek ki yasa çıkarmayınca, parlamentoyu işin içine katmayınca, çözüm süreci bir siyasi partinin gönlüne kalıyormuş. Demek ki AKP, çözüm sürecini de belediyelerine ve il örgütlerine devrettiği sosyal yardımlar gibi görüyormuş: Ben yoksam süreç de yok!

En sonunda da şöyle dedi Akdoğan: “Sürekli Öcalan adına yalan söylüyorlar. Öcalan bunları yakalasa sopayla kovalar diye düşünüyorum.”

**

Madem öyle, madem HDP süreci iyi yürütmedi, madem HDP’nin barajı geçmesi süreci kötü etkiledi, madem Öcalan HDP’yi sopayla kovalar…

O zaman yapılacak bellidir. 5 aydır kimseyle görüştürülmeyen ve Akdoğan’ın çeşitli vesilelerle ‘süreci doğru okuduğunu’ söylediği Öcalan yeniden sürece dahil edilsin.

Madem tüm sıkıntı HDP, HDP aradan çekilsin, Öcalan örgütüyle doğrudan görüştürülsün. Elbette devletin bilgisi ve kontrolünde. Bugünün teknolojisi buna pekala izin veriyor.

Eğer devlet tarafında çözme niyeti sahih ise ve sahiden süreci şu iki yılda HDP bozduysa çözmek çok kolay.

Çıkaralım HDP’yi gel-git zemininden. Geri çekilme Öcalan-Devlet-Kandil üçgeninde düzenlensin, sonrasında gerekli yasalar için mesele parlamentoya gelsin.

Haydi hodri meydan.

Her gün ölümler artarken mugalata ile vakit kaybetmek, işte asıl budur vatana ihanet.

Memleket sevgisi eylem gerektirir.

 

 

 

http://www.radikal.com.tr/140591914059196

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

sorun kim? - efeg27

Sorunun HDP olduğunu sanmak bana komik geliyor, HDP nihayetinde kendi başına karar almıyorki alınan kararı ilgili taraflara bildiriyor yani olmasa da olur. Ne yazıkki desteklenip güçlenmesi gereken HDP ye bir taraftan devlet-hükümet diğer taraftan PKK-KCK çelme takıyor. Güçlendikçe PKK ya söz geçirme kapasitesi artacağı belli olduğu için savaş lordları istemiyor, güçlendikçe sorunun çözümüne yaklaşılacağı için aslında hiç bir fikir üretimi olmayan MHP ve benzerlerinin de değeri kalmayacak bu yüzden o tarafta istemez! düşünsenize yıllardır savaşan PKK lılar bir anda iş bulma aş bulma derdine düşücek mümkünmü? keza aynı şey MHP içinde geçerli hatta onların durumu daha da vahim, bir hiç olduklarıyla yüzleşecekler! evet sorun kesin HDP :))

nirede bu devlet??? - user1119303

hani bu sürec bir devlet politikasiydi??? yüzyillardir süregelen bir sorunu böyle iki kisinin keyfiyetine birakarakmi cözecek bu devlet??? hic bir isimizde bir sistematik yok... hep keyfiyet hep keyfiyet. olmaz ki be yaa... gitmez böyle.. yönetilmez böyle devlet. avrupalilara bakip örnek alip sistem kurmak gerek.

Niyet Bağcıyı dövmek - user386125

AKP nin ana niyeti tek başına iktidarda olmak.... diğeri tamamen laf-ı güzaf...

yorum - 1 - momentum

Öcalan'ın yakalandığından beri barışı, geri çekilmeyi, çözümü düşlediği bir sır değil. Başarılı bir isyanın lideri olamadı, başarılı bir barışın lideri olmak istiyor. Daha uçaktayken söylemişti bunu: "Annem Türk, hizmete hazırım." Annesinin Türk olduğunu o zaman hatırlamıştı. Diğer PKK yöneticilerinde de psikoloji aynı: Habur psikolojisi. Yasa istemelerinini sebebi, çekilme gibi sınırlı bir süreç için de olsa, yasal bir statüye mazhar görülmeleri. Çekilmeden önce halka bir konuşma falan yaparlar. Halaylarla, zılgıtlarla uğurlanırlar. Adamlar verdikleri mücadelenin tarihe geçmesini istiyor. Hepsi bu. Bayraklı barış masalarına oturmak, barışçı konuşmalar yapmak, muhatap alınmak, Batılı abilerle birlikte poz vermek falan istiyorlar. Kendi başlattıkları otuz yıllık bir çatışma sürecine statülü, kredili bir son istiyorlar. Ondan sonra NATO'ya bile girer bunlar. Kalıbımı basarım, savaş istemiyorlar. Ne var ki, onlarca-yüzlerce isyanı bastırmış, bunlar gibi kaç tanesini tarihin tozlu sayfalarına gömmüş bir devlet geleneğine bunu yutturmaları güç.

yorum - 2 - momentum

Güneydoğu bölgesi, bir Anadolu-Avrupa devleti olarak kurulan Osmanlı'ya çok sonraları katılan bir bölge. Ve, kimlik açısından Balkanlı-Doğu Avrupalı özellikler gösteren Türkiye'nin tek Ortadoğulu bölgesi. Burada, bu gibi rasyonel hesaplarla, statü hesaplarıyla sorun çözemezsiniz. Bölgede feodalizm, şiddet kültürü, ideolojik kirlenme, heroism, cahillik ve üçüncü dünyalılık var. 1980 öncesi Türkiye ortamını paralize eden bir ideolojik söylem yaygınlığı var ve adamlar bunu bilinçlenme zannediyor, sosyalist hempalarıyla birlikte. Kürt politik hareketi, Türkiye'nin kırk yıl gerisinde. Bırakın HDP'nin hüsnüniyetini, PKK'nın geri çekilmesi bile barışın garantisi değil artık. PKK isterse polislerin öldürülmesini bile kınayabilir. Zaten dikkat ederseniz son eylemlerin çoğu da PKK tarafından değil, onun kontrol edemediği sempatizanları, mahalli militanları tarafından yapıldı. Çözüm süreci boyunca PKK'ya tanınan serbestlik, askerin-polisin alıkonması, PKK'ya çatışma süreci boyunca sahip olamadığı bir altyapısal hakimiyet ve tanınmışlık kazandırdı bölgede. Çekilmesi kaydıyla da olsa zımmen bir statü tanınmış, liderleri meclise girmiş bir PKK'yı ise artık kimse engelleyemez. Böyle bir barış Türkiye'nin başına bela olur. Aynı hatayı yapacaklarını sanmam.

Üzüm Yemenin Kaç Yolu Var?.. - motan

Benim bildiğim tektir, nasıl hazırlarsan hazırla sonuçta üzüm tanelerini ağza atarsın, o harika lezzetin keyfini çıkarırsın. Peki bağcı dövmenin kaç yolu vardır? Ha işte o çok çeşitlidir, geç getirdin dersin döversin, yoktun dersin döversin, bana yan baktın dersin döversin, üzümler olmamış dersin döversin, fazla olmuş dersin döversin, velhasıl döversin de döversin. Amacın üzüm yemek mi yoksa bağcı dövmek mi olduğunu anlamak kolay, bağcı ha bire dayak yiyorsa üzüm dayağı atan tarafından sevilmiyor demektir..