Öcalan'ı sınavda soran o hocayı yanaklarından öperim

Ankara Siyasal'da bir dersin finalinde Öcalan'ın yazdığı manifesto üzerinden Kürt hareketinin değişiminin tartışılması istendi. Bunu soran kimdi, öğrenciler ne cevap verdi, dekanlık ne dedi? Benim ne dediğim zaten belli.

Akit ve (yeni çıkan benzeri) Vahdet’in hedefe koymayı görev bildiği… Hayır, hayır… Aslında sadece bu gazete görünümlü kağıt buketlerinin değil, devletimin de hazmedemeyeceği bir akademisyenle karşı karşıyayız. Yani, nasıl bir akademisyen? 10 numara. Kim? Barış Ünlü. Ankara Siyasal’da çalışıyor.

Okuyor, araştırıyor, yayın yapıyor, kitap yazıyor, düşünüyor, düşündürtüyor, soruyor ve de sorgulatıyor.

Yine öyle bir gün, yine öyle bir vesile.

Daha önce Akit’in ‘öğrencileri örgütlüyor, kaos çıkartıyor’ diye sunduğu Ünlü’yü, bu kez Vahdet ‘ele alıyor’ ve öğrencilere “PKK propagandası” yaptırıyor klasik kılıfına sokuyor.

**

Aslında olay ne?

Barış Ünlü “Ermeni ve Kürt meselesi”nin tartışıldığı seçmeli bir ders veriyor Siyasal’da. Modern Türkiye’yi anlamak için bu iki fay hattının anlaşılmasının elzem olduğu verisinden yola çıkarak 19’uncu yüzyılda özellikle Kürt siyasi hareketinin ne tür değişimler geçtiğini anlatıyor.

E doğal olarak 10 gün kadar önce yaptığı final sınavında da anlattığını soruyor.

Haber de zaten bu, yani Ünlü’nün öğrencilere sorduğu soru : “Abdullah Öcalan’ın yazmış olduğu, 1978 tarihli 'Kürdistan Devriminin Yolu Manifestosu' başlıklı broşür ile 2012 tarihli 'Ortadoğu’da Yerel Sistem İnşası Olarak Demokratik Modernite' başlıklı yazıyı, sömürge, ulus devlet, devrimci şiddet, demokrasi gibi kavramlara/olgulara olan yaklaşımları bağlamında kıyaslayınız. Bunu, arada geçen 34 yıl boyunca Dünya’da ve Türkiye’de yaşanan değişimleri ve Kürt hareketinin Kürt toplumunun yaşadığı dönüşümleri içerecek şekilde yapınız.”

**

Efendim, Öcalan’ın yazdığı ‘PKK propagandasından’ nasıl broşür diye söz edermiş? Öcalan’ın ‘manifestosunu’ öğrencilere nasıl okuturmuş? Hadi okuttun… Nasıl olur da sınavda sorarmış? Filan fıstık.

Demirtaş’ın Twitter’daki takipçilerine seslendiği biçimiyle, sözüme “Eyy şapşikler…” diye başlayıp “Kürt siyasi hareketinin dönüşümünü anlamak için Öcalan’ın yazdığı makale ve kitapları okumayıp da ne yapılacak, BİR. Devletin müzakere yaptığı, her sıkıntılı anda (6-7 Ekim 2014 Kobani olayları) yatıştırması için yardım istediği Öcalan’ın, kitabını sormak PKK propagandası oluyorsa, yüce devletimizin yöneticileri ne yapmış oluyor, İKİ…” Diye bitirmek isterim.

Bırakın çözüm süreciyle Türkiye devletinin ‘gözündeki’ durumunu, Kobani’de IŞİD’e karşı savaşmasının ardından uluslararası seviyede ‘terör örgütünden’, ‘meramı kıymetli bir örgüt’ noktasına gelmiş bir PKK’den söz ediyoruz bugün. Köhne devlet diliyle konuşmanın hiç alemi yok. (Elbette bunu varoluş sebebi köhne devlet diliyle konuşmak olan dinci gazeteler için söylemiyorum. Makul zihinleredir sözüm.)

**

Kürt sorunuyla ve özellikle Öcalan’ın düşünce pratiğiyle ilgili ne zaman bir yazı yazsam, bu konuların ne kadar da bilinmediğini görüyorum. Kürdistan’ın İran, Irak, Suriye ve Türkiye’nin bir sömürgesi olduğu ve çözümün ‘Birleşik Sosyalist Kürdistan’da yattığı fikri, 90’lara gelindiğinde Kürt siyasi hareketi tarafından terk edilmeye başlamıştı. Öcalan’ın 1993’te, 1997’de ve 1999’da (yakalandıktan sonra) yazdıkları hep ‘ulus devleti aştık’ minvalindeydi. Bunların Türkiye’de yaşayan bir siyasal öğrencisi tarafından bilinmesinin ne büyük önem teşkil ettiğini herhalde uzun uzun anlatmama gerek yok. Bu hareketin aldığı yol ne kadar çok kişi tarafından bilinirse, ne kadar çok kişi bu konuda entelektüel malzeme üretirse, şu anda sadece ve sadece pragmatik bir adım olarak atılan ‘çözüm süreci’ iki tarafın da tatmin olacağı biçimde nihayete erer.

Dolayısıyla dersiyle, sınavıyla bu amaca yönelik ciddi katkı sağlayan Barış Ünlü hocayı aradım ve şöyle dedim: “Bu dersi verdiğiniz ve öğrencilerinizin Türkiye’yi anlama seviyesini bu final sorusuyla ölçtüğünüz için sizi tebrik ediyor, yanaklarınızdan öpüyorum.”

Ünlü sorduğu soruya öğrencilerin nasıl yanıtladığını şöyle anlattı: "Çoğunluğu tatmin ediciydi. Kürt hareketinin 'sömürge tespiti'yle yola çıktığını, (İsmail) Beşikçi ekolünün bu noktada kalmasına rağmen Kürt hareketinin bunu aşıp  bağımsız bir devlet olma hedefini bıraktığını, bunda SSCB'nin çökmesinin, AB'nin, globalizmin ve neoliberalizmin etkisini olduğunu... Tüm bunların Türkiye’de siyasi ve sosyal hayata etkilerini yazmıştı öğrenciler."

**

Başta da söylediğim gibi Ünlü'nün bu tavrı, (yani dersi işleyiş biçimi ve final sorusu) hala bir cesaret örneği olarak algılanıyor. Bu nedenle üniversite yönetiminin nasıl tepki verdiğini sordum: "Bugüne kadar Mülkiye siyasi baskılara boyun eğmedi. Öğrencilerinin ve akademisyenlerinin gözdağı olsun diye soruşturulmasına izin vermedi. Dekanlık şimdi de arkamda. Tüm bu sebeplerden Siyasal, 1960'tan beri olduğu gibi, kurtarılmış bölge."

Siyasal'ın dekanına da, Ünlü gibi sahici akademisyenlerine de bravo.

#diren(be)akademi 

http://www.radikal.com.tr/1276624127662411

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

sarı hoca - user982523

İsmail Beşikçi yi itibarsızlaştırma çabalarınız gerçekten çok komik. Koşulsuz şartsız Öcalan sevgisi ve güzellemeleri mide bulandırıyor artık. İsmail hoca artık pkk nin işine gelir şeyler söylemediği ve gerçeği gördüğü için kötü oldu.

Fikir ve ifade ozgurlugu sart - ohabey

Bir yandan boluculuk suclamalari, bir yandan nefret sucunun kapsaminin genisletilmesi, bir yandan kutsallik derken fikir adamlarinin kesif yapabilecegi sahayi iyice kucultuyoruz. Fikir ve ifade ozgurlugu sadece kursulerde (meclis, universite) degil yurdun dort bir kosesinde yesermeli.

Momentum! - mlylmz

Siyasal kompleksi, aklının önüne geçmiş. :)

kürt hareketinin fikri değişmiştir çünkü, - user650473

eskiden kürtlerin yoğun olduğu yerlerin ve kendilerinin sömürge olduğunu düşünüyorlardı, zamanla türkler ve onların yoğun olduğu yerlerin sömürge olduğunu düşünmeye başlamış olabilirler.

Öpen Öpene... - Ali Fakı

Ezgi hanım; sizi ben de öpüyorum! Bravo!

yorum - 1 - momentum

Efendim, haddim olmayarak, yazınızın bir yerinde tezat var: ortada bir yerde köhne devlet dilinden bahsetmişsiniz ve bunun dinci gazetelerin varoluş sebebi olduğunu söyledikten sonra, Siyasal’ın 1960'tan beri olduğu gibi kurtarılmış bölge olduğunu yazmışsınız. Yanlış. Dinci gazeteler marjinaldir ve köhne devlet dili kullanmazlar. Köhne devlet dilini bilinçaltında Siyasal kullanır. 1960’tan beri kurtarılmış bölge olduğunu zanneden Siyasal aslında köhne devletin kendisidir. Tanzimat’tan beri süregelen daha kapsamlı bir sürecin altında bir üçüncü dünya elitizmini, tanzimat reformculuğunu, modası geçmiş bir siyasi yönetici tipini, profesyonellikten uzak siyasi metafiziği temsil eder. Ömrünü tamamlamış bir kurumdur. İç piyasadan başka pazarı kalmamıştır. Mesela diplomasi ve dışilişkiler pozisyonlarında artık bu okulun mezunları değil ODTÜ ve Boğaziçi mezunları ağırlıklı olarak yer almaktadır ve aralarında dağlar kadar fark olduğu hemen görülür.

yorum - 2 - momentum

Aslında Ezgi Başaran’ın kendisi de köhne ve naif bir dili kullanıyor. Mesela bu haberdeki eleman bir “iyi çocuktur”. Biz Ostim’de Kürt Sinan’ın kahvesinde pis yedili oynarken o, “okur, araştırır, yayın yapar, kitap yazar, düşünür, düşündürtür, sorar ve de sorgulatır.” Ne de olsa okumuş eleman, master bilene yapmıştır. Allah eksiğini göstermesin, o olmazsa ne yaparız, kim düşünür bizim yerimize, kim düşündürtür, sorar ve sorgulattırır? Sağcı ve solcu eziklerin durumu biribirinden hiç farklı değil aslında. Senelerce Siyasal gibi kurumların varlığından elitlerin bilinçaltına pompalanan gizli bir yetersizlik duygusunu hepsi paylaşıyor. Bütün prestijlerini, devletin Apo’nunki gibi görüşlerden tırsan bağnazlığına borçlular. Yani bir hata, öbür hatayı doğuruyor, birbirlerinin kıymetini iyi bilmeliler. Halbuki Apo veya diğerlerinin gerçek ilkesizliklerini ve basitliklerini kavramanın en iyi yolu gene onları dinlemek ve yazdıklarını okumaktı. Devletin gereksiz bağnazlığı ve korkaklığı, akademik hayatımıza şimdi böyle değerler yetiştiriyor. Ve, sırf nezarette dayak yememek için koca bir hareketi satan adam (benim annem de Türk’tü, ne isterseniz yaparım) oluyor akademik araştırma konusu.