Öyle bir sistem ki, anlayamazsınız

Her sabah uyanıyoruz. Biz nereye, nasıl bir ülkeye uyanıyoruz. Tarif edin desem, edersiniz belki. Ama gelin tarif yükünü bugün ben alayım, sizin için adını koyayım.

“Adalet ve Kalkınma Partisi, çok partili düzene geçtiğimizden beri, en uzun iktidarda kalmış parti olmak açısından talihli bir partidir. Halkın oyuna ve iltifatına mazhar olmak açısından şikayete hakkı olmayan bir durumdadır. Buna karşılık iktidar, icraatlarını, propagandasını ustaca yapmakta olsa da, ülkenin temel, öteden beri süregelen sorunlarının geleceğimizi teminat altına alacak şekilde kökten çözüme kavuştuğuna dair, gözle görülür elle tutulur bir ilerleme ne yazık ki, gözlemlenememektedir.

**

Bu sözler bana ait değil. 70’lerde İslami kesimden çıkmış, öz ama nadir konuşmasıyla bilinen müthiş şair Sezai Karakoç’un Diriliş dergisinde çıkan baş makalesinden.

Keşke bu kadarla kalsa. Keşke Ortadoğu politikamız sadece bir dış politika beceriksizliği olsa.

Ama hayır, her birimizin hayatını tehdit eder mahiyette.

Ve yine hayır, AKP öteden beri gelen sorunlarımızda sadece ilerleme kaydememekle kalmadı, geriye de götürdü.

Bu geriye gidişler, eğitimde, bürokraside, kamunun her mertebesinde ‘adamımı koyayım’, ‘hakim olayım’ mantığıyla düzenlenen çarklar bu iktidar değişse bile memleketi yanlış tarafa götürmeye devam edecek. Hasar büyük. Hasar kalıcı.

**

İşte bunun sosyolojide bir adı var. Meydanlarda bağıracak etiket arayanlar üzgünüm, faşizm değil o ad. Tam otoriterlik de değil.

CHP milletvekili Prof. Sencer Ayata, parti içindeki en üretken birim olan Bilim Yönetim ve Kültür platformundaki iki gencin, Zafer Ganioğlu ve Rafet Uçkan’ın da desteğiyle çok iyi bir kitap hazırlamış.

Diyor ki, ‘Bu bir sistem. Bu bir düzen. Biliyorsunuz AKP iktidara geldiğinde entelektüellerin bir kısmı bu partiden bir demokrasi çıkacağını düşünüyordu. Yanıldılar. Geri kalanlar iki türlü eleştiriyordu. Biri, ‘takiyye yapıyorlar’ seviyesindeydi. Diğeri, ‘AKP neoliberal’ deyip geçiyordu. Onlar da yanıldılar. Bunun adı yarı otoriterlik. Ve çok tehlikeli.

Neden derseniz: Çünkü tuzakları bol.

Prof. Ayata’nın kitabından yardım alarak anlatmaya çalışayım.

**

Her gün bir basın organının yahut gazetecinin hedef gösterilmesini…

Farklı fikirler üreten, eleştiren herkesin terörist ya da vatan haini ilan edilmesini…

Gözönünde bulundurarak ‘Bunlar kimseye nefes aldırmıyor’ diyebilir, otoriterleşmeyi siyasetle sınırlı sanabilirsiniz.

Çünkü bu yön çok güçlü, çok aleni ve çok rahatsız edici.

Halbuki ekonomik manada otoriterleşme de son derece hayati ve gözden kaçırmak mümkün.

2006’dan beri üniversite dekanlarının harcamalarının Ankara tarafından denetlenmesinden tutun da başta TOKİ olmak üzere tüm inşaat sektörünün heyhula bir merkeziyetçi kimliğe sahip olmasına kadar varın. Korkarsınız. Herşey ama herşey yönetim güdümlü.

Tabii biz vatandaşlar da. Devlet değil, biz şeffaflaştık. Herşeyimiz, aslında hiç rızamız olmadan, meydanda. Böyle yiğitlik olmaz.

Olsa olsa mahremiyete tecavüz olur. 

Vatandaşın anasını ağlatan polisleri değil de vatandaşı gözetlemek üzere konulduğu artık net biçimde anlaşılan MOBESE’lerden tutun da, sağlık bilgilerimize kadar gelin.

MİT’in ve emniyet istihbaratın fişlemelerinin ötesinde legal görünümlü bir çok hak ihlali mevcut.

Prof. Ayata ‘Histerik bir gözetleme hali bu. Biz bir polis devleti değiliz. Vatandaşları devletin muhbirleri haline getiren, polisliğin toplumsallaştığı bir yapıyız artık’ diye tarif ediyor.

Bu yapıda gençler düşman. Kadın bedeni hedef.

**

Ortada aslında sağlam bir ideoloji de yok. Ne var?

Lider kültü.

Başka?

Sorgulanamaz, eleştirilemez bir kurtarıcı imajı var.

İşin ‘tuzak’ tarafı tüm bunların yasal bir görüntü çerçevesinde işlemesi var.

Sanki iyi şeyler de yapılıyormuş havasının özenle yaratılması var.

‘Halbuki’ diyor Prof. Ayata, ’21. Yüzyıl diktatörlüklerinin en önemli özelliği bir ileri iki geri adım atmasıdır. Demokrasiye kağıt üstünde bir bağlılık vardır. Baskıcı uygulamalar hukuğun altına gizlenir. Bugünkü kamu idaresinin tamamı 500 tane Kanun Hükmünde Kararname ile düzenlendi. Düşünebiliyor musunuz! Sivil ve popülerliği ağır basan, sadece kaba güce ve şiddete dayanmayan maskeli bir otoriterlikten söz ediyoruz. Yalnız bir not… Bu otoriterlikten önceden yaptığı tüm ittifaklar çatlar, mukadderdir.’

Bunları ve daha fazlasını örneklerle anlatan ‘Rejimin Otoriterleşmesi’ adlı bu kitabın kaba özetini devletimizin devlet gibi davranmadığı bu günlerde sizlerle paylaşmayı uygun buldum.

Baktığımızı tam bir bütün olarak görelim diye.

http://www.radikal.com.tr/137112013711206

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

AKPnin stratejisi - muratcelik123

AKP toplumu değiştirmeye çalışıyor bunun içinde "negatif" (yasak) yöntemlerden ziyade "pozitif" ( (devletin imkanlarıyla teşvik) yöntemini tercih ediyor. Mecbur kalmadıkça "negatif" yöntemlere başvurmuyor. Ama sonuçta AKPnin varmaya çalıştığı yer ortada. 2023'e kadar tüm ilk ve ortaokullar birleştirilip "imam hatibe" çevrilmiş olacak. Laik okullar sadece "özel okul" statüsünde olacak. Sadece parası olanlar için mümkün olacak. Seçimlerden medet ummanız ise bana anlamsız geliyor zira "dopingli" bir sporcuya karşı koşuyorsunuz. Yarışı kazanma şansınız neredeyse "hiç" yok. Bunu 7 hazirandan sonra "gene" anlayacaksınız. AKPnin başvurduğu yöntemlere başvuran bir iktidar partisine karşı seçim kazanılamaz. Ha kazanılır ama "ancak" on yıllar geçip iş işten geçtikten sonra. O zamanda zaten "çok geç" olur...

Ne yazık ki! - user433512

Haklısınız Ezgi Hanım.Evet,ne yazık ki;'hasar büyük,hasar kalıcı'! Ama daha durun! Eğer seçimlerden,bu gidişe en azından " bi dur bakalım" diyecek bir sonuç çıkmazsa,durum, G.Orwell'in hayal ürünü,'bu kadar da olmaz'dedirten ' 1984'ünün 'bir tık' berisinde! Kendini "başsavcı" tayin eden kişi tarafından,partisine siyaseten aykırı her önüne gelenin,"casusluk"," vatan hainliği" vb tarzında ağır bir şekilde suçlanabildiği,ettiği yemin yok sayılarak,muhalif parti liderlerine her türlü "sinkaf" lı sözlerin edilebildiği,yeni ihdas edilen sulh ceza hakimliklerinin ( mahkemelerin değil ) de bu suçlamalar paralelinde hemen sorgulamaya girişebilmeleri,gerçekten 1984'ün tam anlamda bir 'tık' öncesi.Ne diyelim? Allah Akl'ımıza mukayyet olsun da, işler 1984'e varmadan,"bi dur arkadaş!" diyebileceğimiz son şansımız bize gülsün.

Asıl tehlike başka... - Barnabycik

Diktatörler işin başında bazı krizleri bir kez aştılar mı, genellikle bir süre için yerlerini sağlamlaştırmış olurlar. Nasıl ki insan bünyesi değişen iklim ve hayat şartlarından ilk başta rahatsız olsa da sonradan alışıyorsa, halklar da egemenliğin yeni biçimlerine şaşılası bir hızla uyum sağlar. Aradan bir süre geçince, küskün yaşlı kuşak ölüp gitmeye başlar; onların ardından yeni geleneğin içinde büyümüş, bu yeni ideali son derece doğal gören ve gözü kapalı kabul eden bir gençlik yetişmiştir. Bir halk, bir idealin peşinde her zaman tek bir kuşak içinde bile kesin bir biçimde değiştirilebilir. İşte asıl tehlike budur.

Sezai Karakoç - user474503

Sezai Karakoç alıntısı yapmanız doğru mu? Onun yaptığı eleştiriler ya da durduğu yer, sizinkinden o kadar farklı ki. Dünyalarınız farklı bence. İnanç dünyalarınız.

YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULMAK - m.rozbilen

AKP ve Erdoğan'ın ne yapmaya çalıştığını ve ülkeyi ne hale getirdiğini görüyoruz az buçuk. Geçekten iktidardan düşse bile düzeltilmesi yıllar alacak tahribatlar yaptı. Bunun tek sorumlusu Askeri vesayet rejimi. Ondan kurtulalım derken beter bir vesayete yakalndık. Eski bir sosyal demokrat olarak herkes gibi ben de AKP'ye ilk zamanlar ve özellikle 27 nisan muhtırasına kızıp oy verdim. Demokrasi, hukuk devleti söylemleri ile AB'ye tam üyelik gibi girişimler'e de kandık. Geldiğimiz nokta her şeyin (bütün kuvvetlerin yetkilerinin) tek bir adamda toplandığı ceza ehliyeti olmayan birinin rejimi ile karşılaştık. Cumhuriyet tarihi boyunca görülmemiş yolsuzlukları ve ayyuka çıkan kayırımcılıkları saymıyorum Hem savcı, hem yargıç, hem Başbakan, hem vali,kaymakam, belediye başkanı, bakan, polis, asker ve nihayetinde C.Başkanı. Sddamda bile bu yetkiler yoktu. Bu satırları belki de bir süre sonra yazmak bile suç teşkil edecek, takibata ve gözaltına alınmaktan kurtulamayacağız belki. Kendimiz ettik kendimiz bulduk. Şikayete hakkımız var mı?

YETERSİZLİĞİN KAYNAĞI - Sebodil

Yetersiz ,yanlış,verimsiz, anlamadan ezberi ve takliti özendiren , bilimsel düşünme disiplininin farkındalığını oluşturamayan, zekânın tüm bileşenlerini körelten öğretim sisteminin sonuçlarını siyasiler yükleyip sorumluluktan kurtulduğunu sanmak bizim aydınlarımızın yanılgısı.12 veya 13 yıl öğretim görenlerin termometreyi okumayı beceremeyişinin bütün kabahati siyasilerin mi? Yanlış anlaşılmasın siyasetçi değilim ve siyasetçilerin benim savunmama ihtiyaçları yok.Ancak sorunların ana kaynağına dikkat çekmek istiyorum.Yanlışlardan arındırılmış, yetersizlikleri giderilmiş, verimliliği artırılmış, zihinsel becerileri geliştirip,yaratıcı ve üretken düşünebilme yetkinliği kazandırabilen öğretim sistemi yapılandırılarak tüm engeller aşılabilir,sorunlar çözülebilir. Bu yapılandırma imkansız değildir.Çok yatırım gerektirmez, çok zaman almaz.Kaynağı zihinsel becerilerdir. Öğretim metoduna ,patent veya telif haklarına benzer yasal güvence verilsin bir iki yılda sorun çözülür.