PKK'nin en temel stratejisi neydi, hatırlayalım

Bu ne demektir? Suriye, Türkiye Kürtleri için ne manaya gelir? PKK'nin asıl niyeti nedir? Bu rakama bakın ve görün isterim.

Bir yazımda şöyle demiştim: PKK, örgütün 30 yılda geldiği nokta ve Ortadoğu’nun bugünkü hali itibariyle kesinlikle Türkiye’de silah bırakmak istemektedir.

Aslında bunun devamı da vardı, onu da bugün anlatmaya çalışacağım: PKK, bağımsız bir Kürt devleti kurma hayalinden de 2000’lerin başında vazgeçmiştir.

Türkiye ve Ortadoğu’ya yayılan Kürt halkı için amaç Öcalan’ın ortaya attığı ‘demokratik konfederalizm’ sistemidir.

Rojava ve Kobani’deki gelişmeler PKK’yi iyiden iyiye bu sistemin gerçekleşme fikrine yaklaştırdı. KCK, herkesin kalın harflerle dikkat çektiği ve “Türkiye’yi tehdit ediyor” diye özetlemek konusunda özel gayret gösterdiği ifadelerin dışında çok ilginç şeyler söylemişti 10 gün kadar önce. Yani herşey daha da bozulmadan, Suruç patlamadan, polisler öldürülmeden, Kandil bombalanmadan önce...

Aslında bu sözünü ettiğim ifadeleri önünüze serdiğinizde hiçbir faydalı sonuca hizmet etmeyen ‘kökten kısır’ tartışmaların ötesine geçebiliyorsunuz.

**

Bakınız…

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık 19 Temmuz’da ‘Rojava Devrimi’nin yıldönümünde şöyle dedi: “Bugün Rojava Devrimi sadece Kürtlerin değil tüm Ortadoğu'nun yaşamında büyük değişimler yaratıyor. Yeni bir yaşam, yeni bir toplum ve yeni bir kişilik geliştiriyor. Ortadoğu'da ulus devlet sistemi dağılıyor. Bugün bu durum Irak, Suriye, Mısır ve Libya'da somut yaşanıyor. Bunun yerine bir devlet sistemi de kuramıyorlar. Şimdi bunun yerine yeni bir sistem gelişiyor. Bu sistem de şimdi Rojava'da hayata geçirilen demokratik ulus sistemidir. Buradaki örnekte herkes görüyor ki Ortadoğu'daki sorunları sadece bu strateji ve bu siyaset çözebilir. Ortadoğu başka şekilde kendini krizden çıkaramaz, kendini istikrara kavuşturamaz. İstikrarın, demokrasinin, kardeşliğin, birliğin, özgürlük ve adaletin de yolu demokratik ulus çözümünden geçer. Bu da Önder Apo'nun düşüncesidir, çözüm projesidir.”

Çözüm projesi dediği, benim yazının başında sözünü ettiğim ‘demokratik konfederalizm’dir. En kaba haliyle Ortadoğu için kimlikler bazında bir nevi AB projesi şeklinde açıklanabilir. İşler mi işlemez mi, çok başka ve derin bir tartışma.

Daha oraya gelmedik.

Biz şu anda bu kavramı PKK’nin ve Kürt siyasi hareketinin kendisine çizdiği haritayı ve belirlediği stratejiyi görmek için anlamalıyız.

Çözüm süreci başladığından beri PKK’nin Ortadoğu’daki değişimlere tesir etmek isteyen, uluslararası meşruiyeti olan bir aktöre dönüşmek istediğini anlatmaya çalışıyorum.

Örgüt; bu gayesi değişmediği gibi Rojava ve Kobani’deki gelişmeler, üstüne IŞİD’e karşı kazandığı zaferler nedeniyle bu stratejiye daha da sarıldı.

**

Bakınız…

TSK’daki bir kaynağın verdiği bilgiye göre Kobani direnişinden bu yana Suriye’den Türkiye’ye kaç Kürt cenazesi gelmiş biliyor musunuz?

750. Evet yedi yüz elli.

Bu ne demektir? Suriye, Türkiye Kürtleri için ne manaya gelir? PKK’nin asıl niyeti nedir? Bu rakama bakın ve görün isterim.

Türkiyeli Kürt gençleri Kobani’ye gidiyor, savaşıyor ve hayatlarından oluyor. Sizce niye?

Bir önemli bilgi daha…

Nisan 2013’te Kandil’de görüştüğüm Karayılan, kalekol ve barajlardan şikayet etmişti. Yani, PKK bu meseleyi yeni keşfetmiş ve hükümete yakın basında ortaya konduğu gibi aniden tepki vermiş değil. Hep biliyordu, hep rahatsızdı ve bu yapıları hep ‘Halka hizmetten’ çok ‘PKK’ye karşı bir devlet önlemi’ olarak yorumluyordu. Buna rağmen iki yıldır ateşkes bozulmadı. Çünkü çözüm süreci ilerliyordu. Görüşmeler sürüyordu.

Şimdi ne oldu, değişen nedir? Hele bir düşünün… Sakın devletin tavrı, sakın devletin verdiği sözleri tutmaması olmasın?!

**

Bir kez daha altını çizmek istiyorum: PKK’nin Türkiye’ye saldırmak gibi bir stratejisi yoktu. İşine gelmiyordu daha da açıkçası. Öncelikli derdi Suriye ile birlikte değişen Ortadoğu…

Bugün eğer ateşkes bittiyse...

Suruç katliamında Batı’dan gelen gençleri ‘koruyamamış’ olmanın yükünden, bu saldırıyı bizzat kendisine yapılmış saydığından ama daha da önemlisi devleti masaya çekmek için başka bir ihtimal kalmadığını düşünmesinden.

Ha bu doğru bir adım mıdır? Katiyen değildir ve çok başka riskler taşır.

Lakin meseleyi doğru anlamak için ‘PKK’ye cici çocuk muamalesi yaptılar o yüzden süreç bitti’, ‘Demirtaş’a saz çaldırdılar, o yüzden PKK silah bırakmadı’ türünden en ufak bir mantık ve zeka kırıntısı içermeyen demagojilerden sıyrılmamız gerekir. Zira ülkenin her tarafına yayılacak şiddet sarmalından, niye bu cehenneme geldiğimizi anlamadan çıkamayız.

Ülkesini seven yetişkin insanlar böyle yapar.

http://www.radikal.com.tr/140405914040598

YORUMLAR
(8 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

ben de affınıza sığınarak bir strateji yazısı yazayım dedim - user708043

PKK VE IŞİD'E terör örgütü muamelesi yapma oyunu... Elde edilecek hasılat 1. HDP'nin barajı aşmasıyla iktidar kaybından dolayı HDP'ye bedel ödetilmesi 2. Milliyetçi oyların devşirilmesi 3. Olası bir MHP koalisyonu veya dışarıdan MHP destekli bir seçim hükumetinin yolunun açılması 4. Savaş bahanesiyle muhalefetin koalisyon şartı olarak ileri sürdüğü yolsuzluk dosyalarının açılması şartının bir başka bahara kalması 2. perde Suriye'ye girilmesi: Elde edilecek hasılat: 1. Bir erken seçim ile tekrar tek başına iktidara gelme 2.Yolsuzluk dosyalarının uzun bir süre açılmamak üzere kapanması 3. Orta Doğu'da Irak ve Suriye ile nüfuzun sağlanması 4 Böylece başkanlık sistemi getirilerek geniş bir sahada otorite sağlanması 3. perde Emperyalist güçler(ABD,İsrail ve dahi İngiltere) Türkiye'ye yedirmezler oyunu... Siz köşe yazarlarının ki kadar olmasa da kendi çapımda bir deneme işte... paylaşmadan edemedim.

Yakın tarihte 'en azından kendi içinde' tutarlı bir yazı yazmayı düşünüyor musunuz? - user1023780

Yazınızdaki fikirlere düşünce özgürlüğü bağlamında saygı duymakla birlikte 'ben en iyisini bilirim' duygusunu fazlaca hissettiriyorsunuz, bu da okur açısından hiç hoşlanılan bir durum değil. Tutarsızlık meselesine gelince, somut örnek olması açısından; Bir yerde demokratik konfederalizm ile ilgili, işe yarayıp yaramayacağına dair '...daha oraya gelmedik' diyorsunuz. Yazının sonuna kadar da daha oraya gelemediniz. Yoksa yazının sonuna gelene kadar başında yazdıklarınızı mı unuttunuz?

- momentum

1- Kendi topraklarına yapacağı karakolu Cemil Bayık'a soracak bir devletten zaten hayır gelmez. 2- Herkes biliyor ki PKK süreci azami ölçüde suistimal etti: silahlı militanları Türkiye dışına çıkarmadı, popülaritesini artırdı, altyapısını güçlendirdi, daha çok topluma nüfuz etme imkanı buldu, örgüte militan toplamaya devam etti. Bir tarafta polis ve asker pasifleştirilirken diğer tarafta PKK bayrakları, amblemleri, Apo posterleri meşrulaştı; PKK mezarlıkları, örgütün himayesinde törev ve festivaller, yerel devletçilik oyunları (kimlik kontrolleri vs.) günlük hayatın bir parçası haline geldi. 3- Devlet saflığının kurbanı oldu. PKK'nın dil, akrabalık, yerellik bağları, zor kullanma gibi avantajları zaten kullandığı bir bölgede ona bir hareket serbestisi yarattı. Kendi altını kendi oydu, kendini göz göre göre örgütün gerisine düşürdü. Şimdi her şey geriden bir daha başlayacak.

PKK Devlet Mi? - user1116555

Bu yazınız sayesinde PKK'nın rasyonel bir devlet olduğuna inanasım geldi. Bir terör örgütünden bahsettiğinizi çoktan unutmuşsunuz. Bahsi geçen terörist başının konfederasyon düşüncesi zaten bir ütopyadır. Öncelikle bunu kabul ediniz, bu fikri alttan alta desteklemenin de hiçbir faydası yok.

AYNA - user467837

Değerli yazar. Bir gün olsun PKK'nın elinde silah olduğunu, uluslararası toplumun bu örgütü senelerdir taşeron olarak kullandığını, bu örgütün kanla beslendiğini, onun temsilcisinin de Türkiye partisi olmaktan çok uzak olduğunu, silah bırakılırsa: gerçekten bir Türkiye partisi ve hatta ana muhalefet partisi olmaya aday bile olabileceğini, terör ile arasına sınır koyan Kürt siyasetinin bu örgüt ve medya tarafından neredeyse yok edildiğini (Kemal Burkay vb.) neden göremiyorsunuz? görmek işinize gelmiyor mu? yoksa görüyorsunuz da sizin kaleminiz bunları yazacak cesaret! ve kabiliyete sahip değil mi?

İyi diyorsunuz güzel diyorsunuz da.. - user603868

Hükumetin yaptığı bunca hatalar zaten yüzüne vuruluyor. Fakat özenle dikkaten kaçırılan bir konu var: Eğer gerçekten ama gerçekten HDP - PKK samimi olsaydı, bugüne kadar demokratikleşme ve kürt kimliği yönünde yapılan bunca iyileştirmeden ve demokratik seçimlerde kendini ifade edecek büyük başarıdan sonra, TC hakimiyetindeki alanda silahla kimlik kontrolü, kendi adaletini tesis etmeye yönelik faaliyetleri ve silahlı ekipleri şehir içlerine kadar taşıma işini yapmazdı. Bu kadar ilerleme karşısında samimiyetini gösterecek ufak da olsa hamleler yapardı.

Olmayana Ergi.. - motan

Bardağın boş tarafına bakmışsınız, bir de dolusuna bakalım; İlk kez kökü Kürt olan bir parti Türkiye siyasetinde kolayca çoğalacağını düşündüren bir ağırlık yakaladı, ilk kez o partinin başkanı tüm diğer partilerin genel başkanlarından ziyade toplumda takdir ve sempati görmeye başladı, gelecek seçimde %20 yi geçmekten bahsediyordu ve haklıydı, hatta sürpriz bir %%30 bile çok uzak değildi. PKK nın bu durumdan hoşlanmadığı açıkça görülüyor ki iktidar partisinin HDP yi siyaseten bitirme projesine katıldılar, zaten seçim ertesi Demirtaş'ın her sözünü tersleyerek işe başlamışlardı. Yandığım konu, bu ülkede ilk kez gerçekten ezilenlerin sesi gürleşmeye başlamıştı, siyaset ağaları ile savaş ağaları bu sesi susturuyorlar. Yazık oluyor, çok yazık..