Radikal teşekkür

Radikal, Türkiye'nin ilk ve en etkili dijital gazetesi olarak aslında sadece bu ülkenin değil dünyanın tüm gazetecileri için bir vaka

Sevgili Radikal okurları bizi şad ediyorsunuz. Vallahi de billahi de.

Dün itibariyle Radikal’e gelen tekil ziyaretçi sayısı 1.5 milyonu buldu.

Size biraz daha detay vereyim ki hem haberciliğin hem de gazetelerin gittiği yeri görün…

Bu 1.5 milyon kişinin 815 bini cep telefonları aracılığıyla Radikal’e geldi. Onların çok büyük bir bölümü de Radikal’in Twitter ve Facebook hesaplarını kullanarak. Yani artık habere sosyal medya üzerinden ve akıllı telefonlarımızdan ulaşmayı tercih ediyoruz. Dünyanın belli başlı haber markalarındaki trend de bu yönde. Radikal, Türkiye’nin ilk ve en etkili dijital gazetesi olarak aslında sadece bu ülkenin değil dünyanın tüm gazetecileri için bir vaka. Bu sistemin maddi olarak sürdürülebilir hale gelmesi hepimiz için hayati önemde. Biz gazeteciler ve tabii siz okurlar için.
Biz bunu nasıl yapıyoruz? Deneye yanıla, deneye yanıla… Ama çoğunlukla –çok şükür- bir başarı hikayesi yaratarak. Radikal son iki yılda ziyaretçi sayısını yüzde 153 artırdı. Bunu da haberciliğimizden ödün vermeden yaptık. Yine çok şükür.

Yeri gelmişken şu konuyu da konuşalım…

Arada sırada bize mesaj yazıyorsunuz, çok ‘magazin’ oldunuz diye…

Hepsini dikkate alıyoruz, öncelikle bunu söyleyeyim.

Ama çok da ‘magazin’ olmadık. Sakil… Hiç olmadık.

Ya ne? Şu: Biz yoğun siyaset gündeminden nefes almak ve aldırmak da istiyoruz. Bu Tarz Benim yarışması yahut belli bazı diziler gibi artık sosyolojik veri ambarına dönüşen konuları da size iletmek istiyoruz. Sizi biraz güldürmek istiyoruz. Kızmayın.

(Ayrıca kızıyorsunuz ama çok da okuyorsunuz televizyon ve magazin dünyasıyla ilgili haberleri. Okuyun ve bu haberlerde gözünüze sakil bir unsur takılırsa bize haber verin. Kulağımız hep sizde, bunun da farkındasınız.)

Türkiye gündemi ne zaman sallansa, dünyada ve bu topraklarda ne zaman taşlar yerinden oynasa bize geliyorsunuz. (Rakamlar yalan söylemez!)

Haberciliğimize güvendiğiniz için teşekkür ederiz.

Hala birilerinin sabaha iyi gazetecilik yapmak için uyandığına olan inancınız için teşekkür ederiz.

Yine yeri gelmişken… Bir teşekkür de Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan ODTÜ’ye…

ODTÜ Genç Girişimciler Topluluğu bu sene 4’üncüsü düzenlenen Kristal Ağaç ödülünde Medyanın En İyisi olarak Radikal’i seçti. Bizim için kıymetini size anlatamam. Üniversiteli öğrenciler sağolsun, varolsun.

Bugün biraz kendimizi övmüş gibi olduk ama aslında sizi kucaklamaktır amacımız. Sevgi ve selam.