Seçimin inanılmaz hasar raporu

Bir ülkeye bazı şeyleri yapmayacaksınız. Bu kadar endazeyi kaçırmayacaksınız. Kimsenin buna hakkı yok. Kimsenin yok

Böyle seçim görülmedi. Böyle sürprizli, böyle gergin.

Ve evet, böyle seçim görülmedi. Bu derece kışkırtıcı, tahrik edici ve tehlikeli.

Parti il başkanlıkları bombalandı. Belediye başkanı vuruldu. Vekil adayı vuruldu. Tehditlerin, küfürlerin bini bir para.

Daha önce de gördük diyebilirsiniz. Yok ama böylesini görmedik.

Bakın bir liste halinde işleyelim resmi.

 

**

HDP’ye 114 saldırı oldu. 3’ü silahlı. 2’si bombalı.

47 HDP’li yaralandı.

AKP’ye 7 saldırı oldu. 2’si silahlı.

CHP’ye 4 saldırı oldu. 1’i silahlı.

2 kişi AKP, 2 kişi CHP, 1 kişi MHP seçim irtibat bürolarına saldırdı. 7 saldırgan gözaltına alındı, 1’i tutuklandı.

Seçim kampanyasında çalışan 125 HDP’li gözaltına alındı, 8’i tutuklandı.

HDP’nin 1 mitingi, 2 konseri yasaklandı. 1 yürüyüşü engellendi.

AKP Urfa vekil adayı seçim meydanlarında belinde silahıyla dolaştı.

AKP’li vekil adayları propaganda çalışmalarını sivil ve resmi polislerle, devletin kamuya ait makam araçları ve olanaklarıyla yürüttü.

AKP’nin seçim otobüsü Van’da taş ve yumurta saldırısına uğradı.

AKP Bursa Gürsu Belediye Başkanı Cüneyt Yıldız eski bir zabıta tarafından vuruldu, hayatını kaybetti.

CHP Adana vekil adayı Elif Doğan silahlı saldırıya uğradı, bacağından yaralandı.

Cumhurbaşkanı danışmanı iki silahı ve yüzlerce mermisi olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı, Türkiye tarihinde ilk kez seçim kampanyası yürüttü, yönetti, toplu açılış adı altında her şehirde miting düzenledi. Anayasayı ihlal etti.

Her zamanki gibi Kuran miting kürsüsünde belirdi, kalabalıklara doğru sallandı.

Her zamanki gibi gazeteciler devletin en üst merci tarafından hakarete maruz kaldı.

Her zamanki gibi Doğan Grubu’nun gazeteleri ve televizyonları hedefe konuldu, seçim malzemesi yapıldı.

Çözüm süreci askıya alındı. İletişim kanalları kapatıldı.

**

Tüm bunlar hangi saikle yapıldı, bir düşünün.

Tüm bu hukuksuzluklar, demokrasi, basın ve ifade özgürlüğünü ayaklar altına alan, iç huzuru ve barışı tehdit eden, halkı birbirine düşüren olaylar niye yaşandı?

Demokrasimizin temel direği sandık için. Demokrasi. Temel direk. Filan.

Demek ki neymiş, bir ülkeye sadece sandık yetmiyormuş. Kurumların ve kavramların içini oymamak lazımmış.

Hukuk kaidesinden sarsıldığında, Anayasa yok sayıldığında, gazetecilerden düşman yaratıldığında, devlet ve bürokrasi bir siyasi partinin elinde çatal bıçak gibi kullanıldığında, yanlışların hiçbir müeyyidesi olmadığında, yarışta bazıları diğerlerinden “daha eşit” olduğunda bir şiddet sarmalı başlar. Karanlık çöker.

Sandık sadece sandık olarak kalır, hayırlı bir günsounu raporu vermez.   

Bir ülkeye bazı şeyleri yapmayacaksınız.

Bu kadar endazeyi kaydırmayacaksınız.

Kimsenin buna hakkı yok. Kimsenin yok.

http://www.radikal.com.tr/136698713669874

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Inşaallah bu kadarla kalır! - user433512

Elbette yok Ezgi Hanım ama,güç " kifayetsiz muhteris" lerin eline geçince,endaze kaçabiliyor ve bugün ülkemizde olanlar olabiliyor. Tarihte çok derinlere gitmeye gerek olmadan,1920-30'larda, "kitle insanı" nın bütün değer yargılarını altüst ettiği Avrupa'nın bazı ülkelerine baktığınızda da çok benzer " sahneler"le karşılaşıyorsunuz.Bir hayli örnek var.Ama en tipik olanlarından biri;iyi işlemeyen tren hatlarını "iyi çalıştırdığı"için İtalya'da, kitlelerin desteğini kazanıp iktidara gelebilen Mussolini gibi! Benzer şekilde; 1. Savaş sonrası girdiği sosyo-politik kaosu ortadan kaldıramayan basiretsiz siyasetçiler yüzünden ortaya çıkan " hiper enflasyon"un bunaltıp perişan ettiği Alman'ların desteğini kazanabilen Hitler gibi! Takibeden yıllarda bu ülkelerin yaşadığı 'felaket'ler gözönüne alındığında,bizde de 2002'de benzer nedenlerle başlayan süreçteki " endaze" sizlik ,inşaallah bu kadarla kalır,diye dilekte bulunmak istiyorum.

temel direk seçimler - momentum

Yeni mezun mektepli bir imam bir köy camisine tayin olur. İlk hutbesine çıkacak ama, o kadar heyecanlı ki. Minbere çıkar, zorlukla "Ey cemaat, abdest namazın temel direğidir" der ve susar. Gerisini getiremez. Biraz sonra tekrar, "Ey cemaat, abdest var ya o abdest, namazın temel direğidir" der ve gene susar. Cemaat bekliyor. Hoca tekrar "Ey cemaat, abdest...." derken cemaatten yaşlı bir adam çıkar, "Hocaefendi" der, "bu nasıl temel direk, bir yellenmede yıkılıyor." Siz eski günleri bilmediğiniz için hayrete kapılmışsınız Ezgi hanım, bunlar ne ki? Çerez kabilinden şeyler. Sürekli devrim rüyaları gören eski tüfek meslektaşlarınıza sorabilirsiniz o mübarek günlerin heyecanını, size anlatsınlar: ne ölüler, ne ölüler...

mecazi ile fiili durum - user1093699

değerli kardeşim. mecazi ile fiili durumu harmanlayıp habere de çeşni yapmak okuru saf! yerine koymak olur. Ufkunu açmanı diliyorum.

Hasar Raporu Doğu ve Güney Doğu İllerini Kapsamıyor ! - user885022

Doğu ve G. Doğu İlleri'nde olanlar hasar raporu kapsamı dışı mı? PKK ve HDP mensuplarınca adı geçen bölgede yapılanlar/ edilenler demokratik hak kullanımı olarak mı değerlendiriliyor? Kayıt dışı tutularak, bölge insanına iyilik mi yapmış olunuyor. Bölgede siyasi faaliyet gösteren rakip siyasi hareket mensuplarının (Vatan Partisi, Milli İttifak, Hüda-Par, Hak-Par, AKP, Bağımsızlar vb) gördüğü muamele, diğer partiler için bir ciddi bir caydırıcılık değil mi? Gerilimden kaçınmak ve huzurun bozulmasına neden olmamak için o bölgede sınırlı faaliyet göstermek veya kaçınmak (CHP-MHP) ne anlama gelir/gelmelidir? Adil / eşit olmadığını ortaya koyduğunuz kesimlerden ne farkınız kalıyor. Tüm mesele dayanılan kitle ve/veya sempati ile bakılan kesim farkı mı? Başkaca hareket edilemez mi? Özdemir Erdoğan'ın yıllar önce "..belli kesimler isterse müzik eğitimi almamış-karga seslilieri dahi assolist seviyesine çıkarabilir..." şeklinde söylediğini hatırlıyorum. Ancak, dünyada iletişimin geldiği seviye nedeni ile medya ve yazarların oyun alanını daraltıyor! Bizde ise yanlı ve yanlış tutumlar buna eklenince her geçen gün güven ve inandırıcılık kaybı (siyasiler ve medya kesimlerindeki) geometrik dizi gibi büyüyor! Sanki yok onlardan farkınız diye haykırışları ne zaman duyacaksınız! Köşelerini ve milletvekili koltuklarını kaybedenler için timsah gözyaşı dahi dökülmemesi ne anlama geliyor!