Sigarayı söndürdük de sizin çatıdaki işçileri napcaz Reyiz?

Sigara azarının işitildiği vakitlerde 'müstesna' bir binanın çatısında iki işçi tamirat yapıyordu. Peki can güvenliği? Kot pantolon ve tişört seviyesinde! Yani sıfır! Peki bu 'müstesna' binayla ilgili acaba ne yapılsa uygun olurdu?
Sigarayı söndürdük de sizin çatıdaki işçileri napcaz Reyiz?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün Esenler'de kafede sigara içen gençleri zabıtaya şikayet etti.

“Terbiyesiz herif” diyor, “Bak hala söndürmüyor.”

“Cezai müeyyidesi var” diyor, “Nerede zabıta. Yanlış bir şey. Neredeler?”

“Zabıtaaa!”

“Cumhurbaşkanına baka baka söndürmüyor” diyor, “Terbiyesiz herif.”

Esenler’de, hem de tebdili kıyafet filan değilken, hem de devlet kibrini kaşmir devlet mantosuna içlik yapmış vaziyetteyken ve bilimum avanesiyle yürürken… Cumhurbaşkanımızın başına bu elim hadise geldi.

Vatandaşın biri (devlet lügatında yeralan adıyla ‘terbiyesiz herif’) camları açık fakat damı (doğal olarak kapalı) bir kahvede sigarasını tüttürüyordu. CHP Gençlik kollarına mensup olduğu söylenen bu genç ve masasındaki diğer akranları önlerindeki yolda salınmakta olan Cumhurbaşkanımızı görünce saygılı bir biçimde el etmek bir kenara dursun, sigarayı da söndürmediler.

Cumhurbaşkanını görünce bile söndürmedi, diyorum. Anlıyor musunuz Türkçe!

Halbuki vatandaşın Cumhurbaşkanıyla ilişkisi, babası tarafından odası basılmış, kemerle dövülmek üzere olan ergen çocuğun paniği gibi olmalı. O frekansta titreşmeli.

Ayrıca eğriye eğri, doğru doğru… Cumhurbaşkanı haklı. Tepesinde damı olan mekanlarda sigara içmek yassah kardeşim! Cezayı yersin. Müsaade eden kahvenin işletmecisi de yer. Bunda tartışılacak şey yok.

**

Yok da…

Cumhurbaşkanı’nın Türkiye toplumsal ve siyasi hayatının en mühim sorunlarından biri olan ‘kapalı alanda sigara içilmesi ve zabıtanın buna zamanında müdahale etmemesi’ durumuna eğildiği sıralarda…

Yine İstanbul’da… Bir güzide binamızın çatısında tamirat yapılıyordu.

Evet, 2 Kasım 2014. Saat 11.30 civarı. İki usta, emniyet kemersiz, baretsiz ve hatta eldivensiz biçimde çatıda yürüyor, eğiliyor kalkıyor, 5 katlı binanın çatısındaki tuğlaları söküyor takıyor, çanak anteni kontrol ediyor. Yapıyor da yapıyor. Peki can güvenliği? Kot pantolon ve tişört seviyesinde! Yani sıfır!

Mecidiyeköy’deki Torunlar İnşaat’ın asansör faciasından sonra sadece bu sene iş kazalarında 250’ye yakın işçinin öldüğü gündeme gelmişti. Madenler, zaten ayrı bir karanlık dünyanın katliam merkezi biliyorsunuz. En son, işte, Ermenek’te yaşadık, yaşıyoruz. Yaşıyoruz ne... Ölüyoruz, daha doğrusu.

Tüm bunların üstüne Başbakan Davutoğlu dedi ki, ben size bir şikayet hattı vereyim, sizler de işçiler de hak ihlallerini bildirsin. Hatta dedi ki: “İşçilerimize angarya muamelesi yapılamaz. Bize bildirin. İhlalleri şikayet edin ki müdahale edebilelim. Anında o iş yerini kapatırız."

**

Tabiyatıyla… Aldı beni bir düşünce…

Şu çatıdaki baretsiz, eldivensiz, emniyet kemersiz, her an ‘aşağıya düştü düşecek’ olan iki işçi için ne yapılması gerektiğine karar veremedim.
Sayın Davutoğlu’nun şikayet hattını arayıp “iş güvenliği” olmadan işçi çalıştırılıyor mu demek lazım…

Yoksa Esenler’de sigara karşısında yaşanan sinir harbinin bir kısmını Sütlüce’deki bu binaya aktarması için büyük Reyiz’i mi beklemek lazım?

Başbakanlığın mı bu iş yerine münasip biçimde “cezai müeyyide”den bahsetmesi mi uygun düşer?

Yoksa Esenler’deki ‘daimi eşlikçi’ büyükşehir belediye başkanının müdahale etmesi mi?

Her durumda mesele biraz çetrefilli.

Neden derseniz…

Söz konusu bina AK Parti İstanbul İl Başkanlığı binasıydı. Vatandaşın sigara içtiği için “terbiyesiz herif” azarı işittiği saatlerde çatısındaki manzara bu biçimdeydi.

İnsanın ister istemez “Nerede zabıta? Zabıta yok mu? Yanlış bir şey ama! Zabıtaaaaa!” diyesi geliyor.

http://www.radikal.com.tr/1223323122332327

YORUMLAR
(27 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Tiran davranışı - user799009

Arkadaşlar bu davranışlar kral, padişah, tiran, diktatör davranışları. Şunu söylemeye çalışmış aslında. "Koskoca dünya liderini karşısında görüyor hala utanmadan sigara içiyor, eğilip selam vereceğine. Muhafızlar, muhafızlar tiz boynu vurula". Recep'in hissiyatı bu. İzmir'de el hareketi yapan kadını buldurup, karakola kaldırtan, tartaklattıran da ayın zihniyet, Soma'da aracından inip "Başbakana yuh çekersen tokatı yersin" deyip adam dövdüren de aynı. Bizim saf insanlarımız ne zaman yaşadıkları hayal dünyasından uyanıp da gerçekleri görecek bakalım.

User 721363 - urolog

Usulsüzlük derken? Bakiniz Ermenek, Soma, Torunlar Insaat. CB`nin sesi bu konularda neden cikmiyor?

gulunesi halk - user398743

bakiyorum da cumhurbabalarini savunmaya yetisen halk kanun, yasa diyor; bunlarda hic yuz yok; utanma desen sifir...

teşekkür, - user781727

Sadece size tekrar teşekkür edeceğim bu güzel yazı için. Bir kadının göğsünde, nasıl kocaman bir yürek olurmuş, gösteriyorsunuz. Yarın tarih yazılırken, sadece siyasiler yazılmayacak. Basın, bu günlerden ders çıkaracak.

AKP'ciler Ezgi Başaran'ın köşesine takılmaya başlamışlar. - brandywine06

Kötü imaj yaratmaya çalışıyorlar herhalde. Ama gerek yok, kimse de yutmuyor. Büyük sultanınız söyler, zabıtanın kafeye cezayı kaptırdığı gibi patron da Ezgi Başaran'ı atıverir. Kapalı alanda sigara yasağının ihlaline ben de karşıyım. Erdoğan da yasaya sahip çıkar, doğaldır. Ama kimseye terbiyesiz herif diyemez! Ezgi Başaran'a takacağınıza buna takın asıl. Birine terbiyesiz demek hakarettir, bana biri dese dava açarım ama cumhurbaşkanının dokunulmazlığı var, bu lafı yiyen ona dava açamaz! O halde, cumhurbaşkanının ağzından çıkan lafa daha çok dikkat etmesi gerekirken aksine hakaret etme özgürlüğü içinde. Ayrıca Ezgi Başaran'ın AKP İstanbul il başkanlığı çatısında güvenliksiz işçi çalıştırıldığını köşesine taşıması dünyanın her yerinde haberdir. Bu ülkede işçiler ya madende ya inşaatta sapır sapır ölüyor. Bu işçiler düşseydi, AKP sorumlu değil miydi? Sigara yasağını çıkaran AKP de işçi güvenliği yasasını çıkaran kim? Birine sahip çıkıp öbürünü delen iktidar partisini her türlü eleştiririm, herkes eleştirmelidir.

esas duruş - drhil

"Sigara yasak, milyarlarca liralık yolsuzluk serbest. Yeter ki bana saygı içinde yapılsın" İşte yeni Türkiye, işte ileri demokrasi.

elmayla elma - user721363

ben ak partılı degılım ama sonucta Cumhurbaskanı o anda gordugu bır usulsuzluge tepkı verdı kendı evının yada ona baglı olan bır ınsaatta da bu durum olsa ona da aynı tepkıyı verırdı yanı bu durumda elmayla elmayı karsılastırmak lazım