Suriye'ye müdahale hukuksuzdur, nokta

Öyleyse Türk Silah Kuvvetleri'nin hükümet direktifine rağmen ayak diremesi de 'emre itaatsizlik' sayılmaz çünkü...

Tarih 18 Haziran. PYD’nin, Tel Abyad’ı alarak IŞİD’in beslenme kanallarını kesmesinin üstünden iki gün geçmiş.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu, bakanlar ve Genelkurmay Başkanı Necdet Özel, Suriye meselesini konuşuyorlar.

Ezcümle: TSK’nın Suriye’ye girip, güvenli bölge oluşturmasını istiyorlar.

Bunu bir süredir istiyorlar, geçtiğimiz Mayıs ayının başından beri arka kanallarda operasyon ihtimali konuşuluyordu. Konuşuluyordu da ‘en makul gerekçe’ bulunamıyordu.

Böyle olduğunu CHP vekilleri ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş o vakitlerde söylemişti.

Ama işlerin ciddiye binmesi…

Hayır, IŞİD neredeyse 1 yıl önce sınırımıza konuşlandığında değil…

Hayır, Adıyaman’dan Türkiyeli gençler cihatçı olmak için Suriye’ye gittiğinde değil…

Hayır, IŞİD Türkiye topraklarında bombalı eylem yaptığında değil…

PYD’nin yani Suriye Kürtlerinin Kobani’den sonra Tel Abyad’ı kontrol altına almasından iki gün sonra oldu.

Dolayısıyla, IŞİD Mare Hattı’na ilerlediği için tehlike artmışmış filan, bunu yutacak yerimiz kalmadı.

Hele de Suriye’ye girmek için kendi türbe toprağını bombalamayı düşünen bir istihbarat teşkilatını işittikten sonra…

Hele de Erdoğan ve Davutoğlu için Suriye meselesi “kişisel bir vendetta kalemine” dönüştükten sonra…

Operasyon hevesinin temel nedeninin IŞİD değil, PYD’nin IŞİD’e karşı üstünlük elde etmesi ve Kürtlerin Türkiye sınırında kantonlar kurması olduğunu biliyoruz.

Bu hevesle çıkılan yolda Türkiye’nin iç dengelerini çok ciddi biçimde sarsacak sonuçlar, tüm Türkiye için ciddi bedeller olacaktır. Onları önümüzdeki günlerde irdeleyeceğiz.

Ama bugün işin ABC’sinden başlayalım:

**

18 Haziran’da hükümet tarafından “Suriye’ye gir” talebi gelince, asker kendisine yazılı bir emir iletilmesini istiyor. Meclisten geçmiş olan tezkerenin bu isteğe cevaz vermediğini söylüyor. Sonuna kadar haklı. O tezkere TSK’nın Suriye’ye girmesine müsaade etmiyor.

Ya ne diyor?

Angajman kurallarına göre sınır ötesinden Türkiye tarafında ateş açıldığında cevap verebilirsin, sıcak takip yapabilirsin. Ki şu anda bu uygulanıyor.

Murat Yetkin’in Radikal’deki köşesinden öğreniyoruz ki, hükümet, TSK’nın haklı isteği nedeniyle müsteşarlığa bir yazılı emir, bir hükümet direktifi hazırlattı.

Peki hükümetin askere direktifini verdiği bu Suriye operasyonu meşru mudur?

Değildir.

Uluslararası hukukta “kuvvet kullanma yasağının” iki temel istisnası var.

BİR; meşru müdafaa.

İKİ; Birleşmiş Milletler antlaşmasının 7. Bölümü altında Güvenlik Konseyi’nin uluslararası barışı tehdit eden bir durum olduğuna ilişkin karar alması.

Ancak bu iki durum vaki olduğunda Türkiye’nin Suriye’ye ‘girmesi’ hukuka uygun sayılabilir.

Güvenlik Konseyi’nden birkaç yıldır böyle bir karar çıkmadığına göre istisnaların birincisine bakacağız:

“IŞİD’in faaliyetleri nedeniyle Suriye’ye girip kendime güvenli bölge yaratacağım”, meşru müdafaa değil, işgal sayılır.

Bush’un çok uğraşıp da meşrulaştıramadığı “önleyici vuruş”, gibi “önleyici operasyon” da taaruz sayılır.

“Ama sınırım tehdit ediliyor” argümanının cevabı, angajman kurallarıdır. Bu kuralların ötesine geçmek işgal sayılır.

Karşı taraftan gelebilecek muhtemel bir saldırı gerekçe gösterilerek başka bir ülkenin topraklarına girmek işgal sayılır.

Taaruzdur. İşgaldir. Nokta.

Bu durumda Türk Silah Kuvvetleri’nin hükümet direktifine rağmen ayak diremesi de ‘emre itaatsizlik’ sayılmaz, zira ‘hukuksuz emre’ itaat etme zorunluluğu yoktur.

Hukuk bu. Bilmek istersiniz diye düşündüm.

http://www.radikal.com.tr/138775513877559

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

BM Güvenlik Konseyi - user1114030

BMGK kararlarında Türkiye çıkarına bir karar çıktımı acaba şimdiye kadar. Bm'nin eline kaldıysak bırakalım biz Türk olmayı kaçalım bu vatandan.

Savaslar ve siyasilerin yildizi - ohabey

Hukumete gelip eli surekli tezkere cikarmaya ve savas baslatmaya bu kadar yatkin baska bir hukumetimiz oldu mu bilmiyorum (gerci Menderes meclis atlatip Kore'ye asker yollamisti). Bildigim savaslarin ilk yillarinda ulkenin basindaki siyasilerin yildizinin parladigidir (bakiniz Bush Irak savasinin ilk yilindaki populerligi ve Thatcher'in Arjantin kiyilarinda cikardigi catismalardan sonra tekrar yukselen yildizi)

....... - user1022763

Tarih boyunca Muhammed haricinde bütün peygamberler orta doğuya gelmiş gelin görün ki hiçbirisi bir sonuca ulaşamamıştır, arapların uzlaşmasız yapısını bilen kişiler, 1. dünya savaşında da Türkiyeyi ingilizlere karşı sattıklarını da bilirler.Tayyip erdoğan son kozu olarak suriyeyi deneyecek,geri dönüşü olmadığını o da biliyor o yüzden bu olay son kozu, işid en büyük yardımcısıdır, pyd bahanesidir, suriyede birşey olduğu yok, Tayyip erdoğan daha fazla güç istiyor...durum budur...en acısı da eğer bir savaş çıkarsa çok eve acı düşecek ama umurunda değil çünkü kendi ailesi dahil hiçbirisine bir şey olmayacak emin olabiliriz...

Kürt Sorunu - Gılgameş

Kürt Sorunu'nun çözüm dinamikleri devlet başkanının ve hükümetin ateşini yükseltmiştir. Demokratik yoldan tam yenilgiye uğrayan bu sistemin savaştan başka çıkar yolu kalmamıştır. Yarattıkları çöplük o kadar derindir ki hayatta kalabilmelerinin başka yolu kalmamıştır. Şimdi oraya çocuklarını gönderecek anababalar düşünsünler. Kimin için ve ne için ölecekler diye.

Uluslararası Hukuk - user958407

Ezgicim uluslararası hukuku çok güzel özetlemişsin.

Ateşle oynamak!! - user433512

Hangi hukuk,Ezgi Hanım? Bu arkadaşlar," zihniyet dünya'larında,zaten kırıntılar halinde kalan 'hukuk' kavramının son zerrelerini de 7 Haziran'dan sonra,belki de çaresizlikten,kendilerince atıp kurtulduklarını sanıyorlar.Bence,17/25 Aralık olgusunun kaçınılmaz sonucundan kurtulabilmenin tek "çaresi"nin,çıkaracakları bir 'kaos' olduğunu düşündüler.Halka anlatırken de,kendi,sözümona " düşünce kuruluşları!!"nın ağzından,ABD'nin taa uzaklardan gelip,buralarda,hukuk tanımadan, istediği gibi "at oynatmasını" örnek göstermeye başladılar.Ne de olsa; bu arkadaşlara göre,ABD bir 'süper güç' ise,bunlar da,"bölgesel güç!" ve başlarında da," dünya lideri!!" var.Öyle olunca,'diplomasi'ye ne ihtiyaç var?? Umarım,birkaç "siyasetçi!"yi 'hukuk'tan kurtarma adına sahneye konan bu 'ateşle oyun',askeri,sivil bürokrasi ve siyasette,az da kalmış olsa,hala bulunduğuna inandığım basiret ve feraset sahibi yurtseverler tarafından engellenir.

Sonrada kalkıp - muratcelik123

AKP-CHP koalisyonunu "soğukkanlı bir şekilde değerlendirmemizi bekliyorsunuz". AKPnin önüne CHPyi atıp zaman kazanmaya çalışıyorsunuz. Peki CHP "yenip bitirildikten" sonra ne yapacaksınız? Hiç düşündünüz mü? Eldeki "bulgurdanda" olup açlıktan öleceksiniz. Allah size akıl fikir versin...