Tüm zamanların en iyi AKP'yi anlama kılavuzu

Bu tablonun ortasında gidip gelen o çizgilere bakın. İşte o çizgiler bizim hayatımız oldu. Bu deliliği hep birlikte görelim.

Bazen insan içinde yaşayınca, sabah akşam o iklimde soluyunca tam anlamıyla idrak edemiyor.

Nasıl bir delilik, nasıl bir lümpenlik, nasıl bir kısır döngü içinde savrulduğumuzun tam farkına varamıyoruz.

Ben size bugün bir mini tabloyla anlatmaya karar verdim.

Ne kadar basit, o kadar akılda kalır diye düşündüm.

Son 12 yılda hayatımızı işgal eden kavramları, olağan şüphelileri, değişen safları, hiç değişmeyen ‘ötekileri’, öcüleri ve akşamdan sabaha değişen dostları-düşmanları görün istedim.

Bu trajik bir oyun. Seçim sathı mailinde sıkça karşımıza çıkacak trajik bir oyun üstelik.

Tablodaki birinci sütunda AKP’nin sıklıkla bir biçimde mevzu ettiği özneler yer alıyor. İkinci sütunda ise o öznelere zamana, konjonktüre veya keyfine göre atfettiği sıfatlar, eylemler…

**

Mesela ben sizin için küçük bir prova yapayım:

Aleviler bazen “kardeşimizdir”, bazen “örgüt üyesidir.”

Öğrenciler “teröristtir”, “dış mihraktır”, “örgüt üyesidir.”

AVM’ler “candır.”

TOKİ “iyidir”, “milli iradedir.”

Esad ilk önce “kardeşimizdir”, sonra “haindir”, “teröristtir.”

CeHaPeliler “darbecidir”, şimdi bir de “paralelcidir.”

Fethullah Gülen önce “dostumuzdur”, “kardeşimizdir”, şimdi “haindir”, ”teröristtir”, “darbecidir”, “İsrail ajanıdır.”

Abdullah Gül? IŞİD? Bu iki konuya takılacak başlık için henüz kesin bir karar verilmemiştir. Beklemedeyiz ülke olarak.

Ama işçiler, emekçiler öyle mi? Onlar için kesin bir kanı mevcuttur, çok şükür.

İnşaatlarda, madenlerde ölerek hükümete zor duruma düşürdükleri için elbette “fitne odağıdır.”

Kürtler? “Haindir”, “teröristtir” genelde, ama bölgede bir mitingse söz konusu olan, ya da sandık vakti yaklaşmışsa “kardeşimizdir” tabelası dikilir.

İmralı hem “CIA ajanıdır” hem de “iyidir” şimdilik.

Öte yandan… Kandil tabii ki “teröristtir” ve İmralı’yla karşılaştırıldığında çok “kötüdür.”

Kadınlar? “Ahlaksızdır” genelde ve onların önünü açacak, onlara “Dolu dolu bir hayat yaşıyorum” dedirtecek her adım “fıtrata terstir.”

**

Bu küçük hesaplarla bezenmiş, her yöresinden sığlık ve negatiflik akan tabloya bir kez daha bakın.

Ortasında gidip gelen o çizgilere bakın.

İşte o çizgiler var ya… Bizim hayatımız oldu. Delilik bu.

http://www.radikal.com.tr/1287044128704411

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

CEHAPE'ye haksizlik yapiliyor - prevultion

Algida secicilikten olsa gerek ilk olarak CEHAPE'lilere darbeci dendigini farkettim bu karisik tabloda. Tayyip ve surekasinin CEHAPE'li dostlarimiza darbeci demesi kabul edilemez. Nasil boyle birsey soylenir yahu? 27 Nisan e-muhtirasina en sert tepkiyi CEHAPE'li dostlarimiz gostermemis miydi? Kitlesel yuruyusler duzenleyip askerin siyasete karismamasi gerektigini, modern bir demokraside boyle birseye asla izin verilemeyecegini tum dunyaya haykirmislardi hatirlanacagi gibi. Yine 28 Subat doneminde askeri vesayete en sert tepki hep bizim aslan sosyal demokratlardan gelmisti. Bunu da hatirlamiyor olamaz ya insan... O ikna odalarina karsi cansiperane karsi cikislari yok muydu? Demokrasi dersi vermislerdi tum dunyaya... Hatirladikca gozlerim yasariyor. Ilaveten, Cumhuriyet mitinglerinde ordu goreve pankarti acan AKAPE'lilere en sert tepkiyi yine CEHAPE'liler gostermisti. CEHAPE'liler asla darbeci olamaz, cunku fitratlarinda yoktur boyle birsey :) Su Kemalistler de olmasa kimle eglenicez?

Batı Anadolu cumhuriyeti - efeg27

Gönlümden geçeni yazmış sayın yorumcu ancak bir farkla ben Ege cumhuriyeti diyordum. Başkenti İzmir olan, yobazların yaşamadığı ve yaşayamayacağı, tam demokrasi olan, mümkünse erzurumlu,elazığlı,konyalı,kayserili ve karadenizli barındırmayan (alınmasınlar ama çoğu yobaz) AKP ve benzeri zihniyete sahip kişilerin olmadığı, tam manasıyla yaşamda,bilimde,eğitimde özgür mutlu insanlar ülkesi istiyorum. İstanbul ne yapar bilemem ama olmazsada büyük kayıp olmaz zira yakın gelecekte yok olmaya mahkum bir şehir.

- momentum

user983042: Bunda anlaşılmayacak bir şey yok. Kendi tarafınıza bakın yeterli. AKP öyle veya böyle. Sorun AKP'ye oy verilmesi değil. Sorun size oy verilmemesi. Sizin karşıtınız, alternatifiniz, antiteziniz olan her parti bu ülkede bu oyu alır. muratcelik123: Bağımsız Batı Anadolu Cumhuriyeti. Yeni bir Doğu Avrupa muz cumhuriyeti. Siz Türkiye'den de kötü olursunuz. Hiç bir işinizi beceremezsiniz. Size iyi yolculuklar. AB de sizi bekliyor zaten (hele şu Yunanistan tecrübesinden sonra). Kobani'de laikliği savunanları da unutmayın. Onlar da gelsin sizinle.

AKP'nin Venn şemasını çıkarmışsınız resmen. - Barnabycik

Ama bence delirmek yerine, permütasyonunu alalım...:)

doğrusu - KEKOK

gazeteniz ve köşe yazılarınızın her kesim tarafından okunduğunu düşünüyorum.en azından ben öyleyim.Fakat son yıllarda yazılarınıza bilinç altınız yön vermeye başladı gibi.Ak parti,Sünnilik,Türklük kavramlarını aşağılama üzerinde duruyorsunuz.Gazeteci azıcık tarafsız olmalı.Ama ben yinede gazetenizi almaya devam edeceğim.

Abdullah GÜL' ü - user435049

boş bırakmışsınız

Kim bunlar? - lm kimim

milletin çoğu bunları bildikleri halde neden bu insanları destekliyorlar ben halen anlamış değilim bazen şu dahi aklıma geliyor bu toplum kendisine eziyet edene ona zulüm edene boyun mu eğiyor eyer öyleyse mazoşist bir %50 var... inandıkları din dahi diyor yallan en büyük günahlardandır ama bunca yalana rağmen gene arkalarından gidiyorlar... ezgi hanım emin olun onların arkasından gidenlerin hepsi bunları biliyorlar ama bildiklerine rağmen ne akılları nede vicdanları idrak edemiyor.