Uyanın, "PKK ve paydaşları terör örgütüdür" bitti

Artık neyin inkarını ediyorsun? Neyin terör örgütünden bahsediyorsun? Tamam artık! Bunu başka bir evrene geçmek için fırsat bil.

Reuters’a konuşan bir Türk yetkili: “Şah Fırat operasyonu Kobani üzerinden Kürt yetkililerin desteğiyle yapıldı.”

PYD’nin silahlı gücü YPG’nin basın açıklaması: “Bu operasyon YPG Komutanlığımızın bilgisi dahilinde ve YPG Kobane güçlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Türk devletinin talebi ve koalisyon güçlerinin isteğini değerlendiren komutanlığımız, insani boyutları ön planda olan operasyonda bir sakınca görmemiş ve onay vermiştir.”

PKK’nin silahlı kolu HPG’nin yöneticisi Murat Karayılan: “Türk devlet yetkilileri operasyonla ilgili olarak Kobani Kantonu yöneticileri, YPG/PYD ile 5 kez görüşme gerçekleştirdi. Türbeye 3 km yaklaşana kadar YPG araçları Türk güçlerine eşlik etti.”

Kobani YPG komutanı Dijvar Xebat: “200 YPG’li operasyona katıldı. İnsanlık görevimizi yaptık.”

Kobani Kantonu Başbakanı Enver Müslim: Operasyonun yapılacağı gün Ankara’daydı.

**

Hal Kürt tarafında böyleyken, Türkiye tarafında şöyle…

Bir nevi AK Parti temsilcisi Abdülkadir Selvi: “Ne PYD’ye ne IŞİD’e bize eşlik edin ya da yol güvenliğimizi sağlayın denilmemiş. PYD ve IŞİD’e bilgi verildikten sonra, ‘Eğer en ufak bir kıpırdanma olursa, ateş topuna çeviririz’ mesajı verilmiş. Askeri birliklerimizin geçişi sırasında arkalarına bazen PYD’ye ait bazı araçlar takılmış. Ne koruma ne taciz amaçlı. Sadece biz de varız babından. IŞİD ise ortalarda gözükmemiş. Bir başka nokta daha. Demek ki bu coğrafyada Türklerle Kürtler birbiriyle çatışmasa, hatta ittifak etse, Ortadoğu’nun dengesi değişir. Bu arada konuştuğum bazı ilgililer, operasyonda PYD’nin katkısını inkar etmiyorlar.”

İnkar etmiyorlar da, peki bu ne? Cumhurbaşkanı danışmanı İbrahim Kalın: “Operasyon aşamasında hiçbir örgütle temas sağlanmadı. PYD bizim için bir terör örgütüdür.”

Selvi’nin dahi “Demek ki bu coğrafyada Türklerle Kürtler birbiriyle çatışmasa, hatta ittifak etse, Ortadoğu’nun dengesi değişir” basit sonucuna varabildiği bir ‘azami gözlem zemininde’ Cumhurbaşkanlığı’nın inkar refleksini çalıştırması, ‘terör örgütü’ söylemini piyasaya çıkarması izahı güç bir yalpalama…

Artık neyin inkarını ediyorsun? Neyin terör örgütünden bahsediyorsun?

PKK/PYD Kobani’de hakimiyeti kurana dek adım atamadığın yere adım atmışsın, operasyonu akıllıca bir hamleyle birlikte hayata geçirmişsin, Öcalan bayrağının az ötesine Türk bayrağını dikmişsin…

Tamam artık!

Bunu başka bir evrene geçmek için fırsat bil.

**

İki saniyede size o başka evren nasıl bir evren anlatayım…

KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık geçtiğimiz hafta bir röportajında şunu söylüyordu: “Önderliğimiz ve hareketimiz için neredeyse yarım asırdır çok bilinçli ve örgütlü bir şekilde geliştirilen kara propaganda ve oluşturulmak istenen imaj yerle bir olmuştur… Hareketimizin, DAİŞ faşizmine karşı demokrasi, özgürlük ve insanlık değerlerini savunması, insanlık nezdinde büyük bir saygınlık yaratmıştır. Vicdan sahibi herkes demokrat – devrimci, aydın, yazar ve sanatçılar, akademisyenler ve politikacılar PKK gerçekliğini daha yakından anlamışlardır. Kamuoyunda PKK’ye karşı gelişen bu olumlu tepkiler devletler üzerinde de ekti yapmıştır. Bu nedenledir ki, PKK’nin terörist olmadığı, terörizm listesinden çıkarılması yönünde yoğun tartışmalar yapılmaktadır. ABD’nin, şu saatten sonra PKK düşmanlığı üzerinde politika yürütmesi zordur. Rojava devrimi karşısında ABD, Fransa vb. Avrupa devletleri tutumlarını değiştirmek zorunda kalmışlardır. İsrail’in, Erdoğan ve AKP düşmanlığı ve karşılıklı yaşadığı sorunlar karşında PKK ve Kürt düşmanlığı üzerinde politika geliştirmesi gerçekçi ve kolay olmayacaktır. Rusya, Kürt sorunu karşısında başından beri edilgen ve pasif kalmıştır. Ortadoğu’da politika geliştirmek istiyorsa, Kürt gerçekliğini ve PKK hareketini görmek ve tanımak zorundadır.”

Bayık’ın çizdiği tabloyu şaşalı bulanlar olabilir ama mantık silsilesinin doğru işlediğini de kabul etmek gerek. PKK açısından üç yıla yakın süredir tüm çatlaklarına ve tıkanıklıklarına rağmen çözüm sürecini devam ettirmenin en temel sebebi buydu. PKK’yi ‘terörist’ hanesinden çıkarıp ‘sözü geçer bir Ortadoğu siyasi aktörü’ haline getirmek. Takdir edersiniz ki böyle bir amaç güdülürken Türkiye ile savaşmak olmazdı. Dolayısıyla zannedildiği gibi ne Kürt hareketinin ne de PKK’nin bu süreçle ilgili birincil derdi özerklik veya bağımsızlık idi. Dert, uluslararası algıyı yeniden inşa etmekti. Ve ettiler. Ciddi bir hata yapılmazsa bu noktadan da geriye düşmezler.

O nedenle diyorum ki, Türkiye devleti de yol yakınken, (Şah Fırat operasyonunda yaşandığı gibi) ihtiyaç hasıl oluyorken dilini ve duruşunu değiştirsin.

Zira “PKK ve paydaşları terör örgütüdür” devri sona erdi. Bırakınız.

 

http://www.radikal.com.tr/1300606130060621

YORUMLAR
(21 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

pkk - user558682

yorumları okuyunca tekrar yorum yapma ihtiyacı hissettim. pkk ya yönelik sempatiyi anlamakta güçlük çekiyorum. pkk finansmanın tamamına yakınını uyuşturucu ve kaçakçılıktan elde eden bir yapı. bebek katili meselesi ise doğrudur, korucu köylerine yönelik saldırılarda gerçekleştirilmiştir ve sonra bu yöntemi bırakmıştır. ancak artık bebek öldürmemesi geçmişte öldürdüğü hakikatini değiştirmez.

bebek katilimi ? - aşkqtutku

aşağıda bi yorumcu arkadaşım bebeklerin katledildiği fotoğraflarını aklımızdan silemezsiniz diye yorum yapmış . soruyorum ona ne zaman nerde hangi yayın organı ile görmüş ? bu arada tamam abdullah öcalan askerleri şehit etti onu kimse inkar edemez ama bebek öldürmüş yok haraç almış yok köy yakmış bunlar palavra bunlar hep laf icraat lazım hani sizin kabataş görüntüleri hani sizin camide içki içilmiş görüntüler hepsi palavra anca laf milleti kandırmayı bırakın artık uyan türkiye

Tanımlar - Gılgameş

Tanımı yanlış olanın yorumu da yanlış olur derim hep. Türkiye'de tanımı yapılması gereken çok önemli kelimeler var. Terör ve terör örgütü de bunlardan biri. Ezgi hanım bu konudaki tanım tespit tartışmasını başlatmış bu yazısı ile. Türkiye'nin geleceği bu tanımları doğru yapabilme kabiliyetine bağlı. Ha, sen ne diyorsun kardeşim diyen varsa yazıyorum: PKK Kürt Sorunu'nun çözümsüzlüğünün ortaya çıkardığı silahlı bir örgüttür. Savaştığı idealler açısından değerlendirecek olursak bir terör örgütü değildir. Kürt halkının haklı taleplerinin silah ile dile getiriliş şeklidir. Şimdi buna dayanarak kimse kalkıp da kardeşim bunun illa da silahla mı olması gerekirdi, onca insan öldü demesin. Çünkü bunun sorumlusu PKK değil Kürt halkına asimilasyonu dayatan sistemdir. Ayrıca ölen insanların ezici çoğunluğunun Kürt olduğunu da unutmayıp rakamlar üzerinden savaş edebiyatı da yapmayalım.

- momentum

PKK bir terör örgütüdür, bitti. Hem de bu klasmanın, yani terör kategorisinin en aşağılarında yer alan, az biraz gerçeklikten nasibini almış diğer terör örgütlerinin birlikte anılmak istemediği bir örgüttür. Terör örgütü olmanın raconuna bile sahip olmayan bir terör örgütüdür. Ortadoğu klasmanında bir şiddet örgütüdür, bir tür laik IŞİD’dir. IŞİD’in bugün oralarda yaptıklarının benzerlerini 1984’ten beri Türkiye’de bol bol yapmıştır. Görünen köy kılavuz istemez. Bana kimse anlatma zahmetine girmesin. İnsan aklına hakaret.

- momentum

“Hareketimizin, DAİŞ faşizmine karşı demokrasi, özgürlük ve insanlık değerlerini savunması, insanlık nezdinde büyük bir saygınlık yaratmıştır. Vicdan sahibi herkes demokrat – devrimci, aydın, yazar ve sanatçılar, akademisyenler ve politikacılar PKK gerçekliğini daha yakından anlamışlardır.” Canım, o demokrat – devrimci, aydın, yazar ve sanatçılar, akademisyenler ve politikacılar, zaten anlamışlardı sizin kıymetinizi. Hatta sizinkinden başka kıymet bilmediler ki hiç. Onlar hep sizleydi, yeni bir şey yok ki. Ezgi bu köpeği kızın yanına yeni mi koydu? Hayır o hep oradaydı zaten. Bir biz hanzolar, hani, ideolojiden yoksun, Türk gazetesi okumayan, komplekssiz, slogansız, aklından ve gözleminden başka sermayesi olmayanlar, anlayamadık sizin kadrinizi.

- momentum

“Önderliğimiz ve hareketimiz için neredeyse yarım asırdır çok bilinçli ve örgütlü bir şekilde geliştirilen kara propaganda ve oluşturulmak istenen imaj…” Üstad, böyle bir imajı oluşturmak için bu kadar bilinç ve örgütlü çalışmaya gerek yok ki. Kısa tarihiniz, vahşice öldürdüğünüz, yaktığınız, boğduğunuz, patlattığınız, parçaladığınız insanlarla dolu. İnsanlık değerlerini savunmak size kaldıysa, vah o insanlığın haline.

- momentum

Köpek seven PKK’lı kız, çok acemice. Mine Kırıkkanat’ın, cinselliği serbestçe yaşadıkları için Kürt geriliğinden modernliğe terfi ettirdiği kızların Ezgi Başaran versiyonu. Tabii, onyıllardır Kuzguncuk dizileri seyreden bir toplum için, normal bir algı. Kuzguncuk konaklarında yaşayan mini etekli Türk hanımları, Ezgi’de böyle köpek seven Kürt kızları olup çıkıyorlar. Mine Kırıkkanat’ta da Kürt halkının tabularını yıkan kızlar olarak. (Kırıkkanat’ın da zaten başka türlü kredilendireceği yoktu Kürtleri.) Mesaj aşırı basit bir yolla verilmiş; ideal hayat modelleri ve insan tipleri hakkında bilinçaltımıza mesajlar kakalayan Türk pembe dizilerininkinden bile daha basit olmuş Ezgi, haberin olsun. Hafiften tenezzül ve tevessül kokuyor, hatta propaganda. Esed’in, evde çocuklarıyla Lego oynarken çekilmiş fotoğraflarına benzemiş.