Vatandaş koş! Devletin SEÇSİS ile ilgili verdiği cevaba bak!

Öyleyse bizden SEÇSİS programına giriş yetkisi bulunan YSK personellerine ve seçim zamanı 'geçici' olarak yetkilendirilen başka kimselere güven duymamız mı bekleniyor? Sahiden mi?

Genel seçimlere doğru üzüntü verici bir durumla (daha) karşı karşıyayız, sevgili okurlar.

Hatırlayacaksınız, aylar önce, (tam olarak 3 Haziran’da) seçim sonuçlarının girildiği SEÇSİS (Bilgisayar Destekli Seçmen Kütüğü Sistemi) adlı yazılımın güvenli olmadığını yazmıştım. Sebebi şuydu: Diyelim ki İstanbul Beşiktaş’taki sandıklar sayıldı. Görevli ilçe seçim kuruluna gidip elindeki tutanağı taratıyor ve karşısına çıkan SEÇSİS ekranına oy oranlarını yazıyor. O SEÇSİS ekranını, karanlık tarafları birbirine yapışık iki ayna olarak düşünün. Bir yüzü sandık sorumlusunun karşısına çıkıyor, o da o yüze yani ekrana sonucu giriyor. Diğer yüz ise SEÇSİS’in yetkili teknik adamına bakıyor. Normal şartlarda eğer elimizdeki sağlam ve ‘geriye dönük hesap verebilir’ bir yazılım ise verilerin girildiği tarif ettiğim ekranın karşısında kimin oturduğunun hiçbir önemi olmazdı. Çünkü veriler değiştirilemez, değiştirilse de bağımsız bir üçüncü taraf tarafından tespit edilebilirdi. Ama SEÇSİS böyle bir yazılım değil. Çünkü SEÇSİS yazılımının UYSM (Ulusal Yazılım Sertifikasyon Merkezi) sertifikasyonu yok!

Haziran 2014’deki yazımda belirttiğim gibi çeşitli milletvekilleri (örneğin Oktay Ekşi ve Sezgin Tanrıkulu) YSK’ya bu durumu sormuş ama cevap alamamıştı. Sonra Teknopark’taki bir mühendis bilgi edinme kanununu kullanarak İTÜ’ye bağlı UYSM’ye iki soru gönderdi. BİR: SEÇSİS sisteminin UYSM tarafından sertifikasyonu var mıdır? İKİ: Yazılımda kullanılan kriptoloji donanımı nedir? Cevap geldi. BİR: SEÇSİS’in UYSM sertifikasyonu yoktur. İKİ: SEÇSİS’in kriptolojisi hakkında bilgimiz yoktur. Ben de UYSM’yi arayıp ilgili yüksek mühendise bizzat sormuş “Hayır” cevabını almıştım.

**

Bu konuyla ilgili yazdığım 3 yazının ardından muhalefet milletvekilleri hükümete soru önergesi verdiler. Bu vekillerden biri CHP’li Aykan Erdemir’di. Erdemir’in önerge metni şöyleydi: “Ezgi Başaran’ın Radikal’de yazdığı SEÇSİS ile ilgili makale kamuoyunda endişeye yol açmıştır. Bu bağlamda; 

1) SEÇSİS’in UYSM sertifikasyonu olmamasının sebebi nedir? 

2) SEÇSİS’in bugünkü sisteminde sonuçlar girildikten sonra değişiklik yapılması mümkün müdür?
 

3) SEÇSİS’in kriptolojisine yönelik gizlilik politikası uygulanmasının sebebi nedir?

Günler, haftalar, aylar ve bir Cumhurbaşkanlığı seçimi geçti, yanıt gelmedi.

Ta ki 2015 yılının, Ocak 25’ine kadar… Evet 8 ay sonra. Zaten TBMM kayıtlarına “Süresi geçtikten sonra cevaplanan” önerge olarak geçti.

Önergenin yolculuğu da Kafkaesk bir piyes lezzetinde. Erdemir soruyu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a soruyor. Arınç topu Adalet Bakanı’na atıyor. Adalet Bakanı YSK’ya gönderiyor. YSK, Başkanı’na soruyu cevaplama yetkisi veriyor! Sonuçta da Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü bir cevap gönderiyor.

**

Gelelim o cevaba…

1) SEÇSİS CMMI 3.seviyesinde sertifikasyona sahip HAVELSAN uzman personeli ile Başkanlığımız teknik personelinin ortak çalışması sonucu gerçekleştirilmiş özgün ve milli bir yazılımdır… Yurtdışı kaynaklı askeri projelere teklif vermek için en az CMMI 3 düzeyinde olma zorunluluğu aranmakta olup bu zorunluluk kamu e-devlet projelerinde de hızla yaygınlaşmaktadır. Ayrıca kurumsal güvenlik politikamız çerçevesinde TÜBİTAK Bilgi Güvenliği Araştırma Merkezi'ne düzenli aralıklar ile yaptırılan sızma testleri ve güvenlik denetlemeleri doğrultusunda güvenlik sıkılaştırılmaları SEÇSİS’e uygulanmaktadır.

2) Seçim günü SEÇSİS uygulamaları sadece sandık sonuç tutanaklarına ait bilgilerin girilmesi ve birleştirme tutanaklarının alınması için kullanılmaktadır. SEÇSİS uygulamalarına erişim kullanıcının görev türüne göre olmakta, kullanıcılar kurum personeli ve geçici seçim personeli olarak tanımlanmaktadır. Sandık sonuç bilgileri sadece bir defaya mahsus geçici seçim personelince SEÇSİS’e işlenmektedir. Daha sonra itiraz süresince ilçe seçim kurulu tarafından karara bağlanan itirazlara göre sandık sonuç bilgisi değişiklikleri sadece kurum personelince SEÇSİS’e işlenmektedir. Sandık sonuç girişlerinin her aşaması kayıt altına alınmakta olup sonuç bilgileri ve tutanakların imzalı örnekleri seçim akşamı seçime katılan siyasi partilerin denetimine elektronik ortamda açılmaktadır.

3) SEÇSİS’in kriptolojisine ilişkin gizlilik politikası ile ilgili soru kurumsal bilgi güvenliği politikası çerçevesinde cevaplandırılmamıştır.

***

Neresinden başlasam…

8 ay sonra gelen cevap metninin içinde bir sürü laf var ama laflar sorulan soruların hiç birini cevaplamıyor.

SEÇSİS’nin niye UYSM sertifikasyonu yok diye soruluyor, cevap “SEÇSİS, CMMI sertifikasyonu olan Havelsan tarafından yazılmıştır” şeklinde geliyor. Pes. Elbette, Havelsan’ın CMMI sertifikasyonu var, yoksa “uluslararası zeminde tek satır kod yazamaz”. Fakat bu bize SEÇSİS’in güvenirliliği ile ilgili hiçbir bilgi vermiyor. Ver-mi-yor!

Daha önce anlattığım şekliyle anlatayım: “SEÇSİS’i bir kutu olarak düşünün. Bugün içine 2 adet elma koyun. Yarın kutuya sorun, kaç elma var? Sertifikasyonu olan bir kutu mutlaka ama mutlaka 2 elma yanıtını verecektir. Sertifikasyonu olmayan bir kutuya ise içindeki elma sayısına 2 daha ekleyerek cevap ver komutunu verebilirsiniz ve hiç kimse bunu denetleyemez. Bu basit anlatımdan da çözülebileceği gibi SEÇSİS’in arkasındaki kimseler girilen seçim sonuçlarını istedikleri gibi değiştirebilir, bu değişiklik üçüncü bir parti tarafından takip edilemez ve sonuçlar YSK’daki yargıçlara, bu yargıçların hiçbir bilgisi olmadan, onaylatılabilir.”

Görüldüğü üzere devlet 8 ay düşünüp taşınıp buna “Hayır öyle değildir” diyememiş. Fakat istemeden başka bir tehlikeli durumu gözler önüne sermiş: İkinci soruya verdikleri cevaba göre, SEÇSİS’e bilgi girebilen kişiler kurum personeli ve ‘geçici seçim personeli’ imiş. Yani seçim vakitleri sistem çok daha fazla kişiye açılıyor ve güvenlik zaafı büyüyor. Yine aynı cevapta itiraz süreçlerinin ardından kurum personeli tarafından yeni bilgilerin eklenebildiğini öğreniyoruz. Bu zaten sistemin doğal zaafı. Dolayısıyla, Erdemir’in “Bugünkü sistemde sonuçlar girildikten sonra değişiklik yapılması mümkün müdür” sorusunun cevabı da, doğal olarak, “Evet” oluyor.

***

Kriptolu telefonlar dahil herkesin dinlendiği, sınavların çalındığı, dışarıdan bilgisayarlara belge yerleştirildiği (bu belgeler nedeniyle insanların hapis yattığı), Başbakan’ın odasına böcek konabildiği, UYAP’takiler dahil bir çok polisin ‘paralel bir devlete’ hizmet ettiği gerekçesiyle sürüldüğü, hapse atıldığı, çeşitli siyasi davalara utanç verici bilirkişi raporlar veren TÜBİTAK’ın en güvenilmez kurumlardan biri olarak dikildiği bir Türkiye’de…

Teknik olarak denetlenmesi mümkün olmayan bir seçim yazılımına, YSK’nın bu programa giriş yetkisi bulunan personellerine ve seçim zamanı ‘geçici’ olarak yetkilendirilen başka kimselere güven duymamız mı bekleniyor?

Sahiden mi?

NOT: Tüm bu nedenlerle canını dişine takacak sandık görevlilerine, Oy ve Ötesi gibi her adımı kendi veri tabanları aracılığıyla takip edecek bağımsız ve gönüllü örgütlere Haziran seçimlerinde çok iş düşecek.

http://www.radikal.com.tr/129146012914607

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

trafoya giren kediler - efeg27

Hatırlatayım son 5-6 seçim günü akşamı Ankaradaki YSK ana merkezinde elektrikler sürekli kesiliyor, bir AKP li arkadaşım çok yüklenme var normal demişti bende yüklenme ile alakalı bir şey değil zira bilgisayarın içinde elektrik motoru yok yada çok akım çeken fırın mevcut değil üstelik bahsettiğin gibi olsa Türk Telekom dan Türkcelle kadar onlarca devasa sistemi olan şirkette sürekli arıza olması lazım ama hemen hemen hiç olmuyor. Ayrıca her bilgisayar için UPS sistemi olsaki olmalı elektrik kesintisinden etkilenmez. Kısacası bence elektrik kesintisi esnasında bir şeyler dönüyor ama ne bilmiyorum. Trafoya kedi girdi açıklaması ise cidden komik ,aynı anda 17 ilde birden kediler sadece YSK bürolarının olduğu yerdeki trafolara sadece sayımları başladığı saatlerde giriyorlar :))) nasıl kediler biliyoruz tabi.. Ezgi hanımın bahsettiği yazılım muhtemelen sorunlu, keşke ABD deki gibi online, mektupla veya cep telle oy kullanabilsek mükerrer oy kullanma büyük ihtimal çözüldüğü gibi sonuçlarda çok hızlı olur.

Ezgi'ye kalsa 40 kişilik hile timi de vardı - prevultion

Öncelikle bu yazılımlar uzaydan bir üst medeniyetten bize indirilmiyor, insanlar tarafından yazılıyor. Kodu geliştirenler veya sistemin maintenance'ından sorumlu mühendisler istedikleri takdirde her türlü hileyi yapabilirler. Fakat bu hilelerin önüne geçmek büyük partiler için son derece basittir. Eğer herhangi bir sandıkta oy oranının beklenenden düşük olduğunu düşünüyorsanız cevapta da belirtildiği gibi imzalı tutanaklara bakabilirsiniz. (İstenirse onlarla da oynanabilir ama bu çok uç bir durum olur). 2002 seçimlerinde Bağdat Caddesindeki bir okulda CEHAPE'li sandık temsilcilerinin saat 6 sularında okuldan %80 CEHAPE oyu çıkması üzerine tek başına iktidar şarkıları söylemelerini hiç unutmam. Türkiye genelindeki sonuç hatırlanacaktır. Komik... Örneğin Bağdat Caddesindeki bir okulda CHP'ye %40 çıkıyorsa CEHAPE ilçe başkanlığı rahatlıkla oyları yeniden saydırabilir. Gizli ajanvari tiplerin büyük hileler yapması macera filmlerinde olur, gerçek hayatta olmaz. Bu arada Ezgi kızımız bir önceki seçimde AKAPE'nin 40 kişilik bir hile timi kurduğundan bahsetmişti. Israrla sormamıza rağmen daha hala hile yapan isimleri açıklamadı. AKAPE karşıtı ne yazsam gider yaklaşımı Kemalist cahil cühela kesim için geçerli olabilir fakat biraz kritik düşünebilen insanlara pek sökmüyor sanki. Bir kez daha soralım; Ezgi Başaran 30 Mart seçimlerinden iddia ettiği 40 kişilik AKP hile timinin isimlerini neden açıklayamıyor? Böyle bir şey olmadığı için olabilir mi acaba?

bu bir rezalet - keryil

bir suredir sayin basaran da israrla soruyor ve hakki var; bu bir rezalet. yorumcularin dikkat cektikleri hususlar da cok muhim, bilhassa tamamen yazilim tabanli bir sistemin sakincalari hakkinda. ama onu bir kenara biraksak ortada halen cok sakatlik var. birincisi, "guvenlik sebebiyle" kripto cesitleri hakkinda bilgi verememek diye bir sey yoktur. zira kriptolar "hangi algoritmayla" sifrelendikleri bilinmedigi icin degil, algoritma iyi oldugu ve algoritmayla ilgili anahtar kodlar iyi saklandigi icin guvenlidir. algoritmayi bilmememiz demek, bir gun o sifreleme yonteminin acigi bulundugunda secim sistemimizin de acik verdigini vatandaslar olarak bilmememiz demektir. yazilimda guvenlik gizlilikle saglanmaz, siki denetim, siki planlama ve siki matematikle saglanir. kaldi ki yazilimla ilgili her seyden emin olsak bile, uzerinde kostugu donanimin da tasarimi ve uretimi teftise acilmadigi surece, ben gidip yazilimin hash'ini ve donanimin seri numarasini dogrulayamadigim surece, bunun da hicbir anlami yok. aynen soylendigi gibi, isteyen donanimdan da iki arti ikinin sonucunu etkileyebilir, kimsenin de ruhu duymaz. insallah partizanlik adina, hukumete toz kondurmama acisindan bu rezaleti, bu teknik trajediyi savunacaklar da cikmaz.

Değişen bir şey yok - Ad Honorem Dei

Sene 1994: SHP'liler İstanbul çöplüklerinde "sahte" oy pusulası arıyor. Sene 2015: Yazılım sisteminde sahtekarlıklar aranıyor. Herhalde gene seçim sonucundan umut kesilmiş. Şu kadarını sezgisel olarak söyleyeyim, böyle bir yazılım sahtekarlığı ciddi bir organizasyon yeteneği ve bilgi gerektirir. Türkler ve (Kürtler) böyle bir yeteneğe henüz sahip değiller diye düşünüyorum.

Karamanın Koyunu - Selimserincan

Yetkili kimselerin sorulan sorulara verdiği cevaplardan da anlaşılacağı üzere; AKP devamlı ve her seçimde hile ile oylarını arttırmış ve hak etmediği iktidarına devam etmiştir. Şimdi yapılacak şey; seçime kadar bu sorunun giderilmesi için bütün partilerin bu konuda hükümete yüklenmeleridir. Bu yapılmadığı taktirde seçimlerden kimse farklı sonuç beklemesin.

Yazilim konusu - user410062

Sayin Basaran cok onemli bir konuya deginiyor bu yazisinda, ama bilisim teknolojilerinin nelere muktedir odugunu bilmemesi nedeniyle yorumlari biraz eksik ve yanlis kaliyor. Aslinda bir yazilima istediginiz sonuclari onceden verip bu sonuclara Secsis'te ulasacak oy oranlarini gerceklestirebilirsiniz, bu hic de oyle cok zor bir sey degil. Bunun icin Secsis'e bilgi girebilen -gecici ya da kalici- kisiye/kisilere de ihtiyac yok. Yazacaginiz akilli bir program, onceden belirlediginiz sonuclara ulasmak icin minimum degisiklikleri yapabilir. Hem de her sandik duzeyinde hic goze carpmayacak olculerde. Bir dusunun bakalim 55 secmenin oy kullandigi bir sandikta 3 oy bir partiden diger partiye kaydirilsa ne kadarlik bir oranda sonuclar degisirdi? Belki farkinda degilsiniz ama bu, (33)/55= %10.9 oy orani degisikligi. Bir de bu degisikligin cok sistematik bir sekilde butun sandiklarda yapildigini dusunun. Bunu kim takip edebilir? Her sandik icin itiraz, varolan hatali giris veya sonucun ulke (veya bolge) genelini degisteremeyecegi gerceginden dolayi reddedilecektir. Peki bunu Sayin Basaran'in soyledigi gibi "canini disine takmis" sandik gorevlileri ile cozme imkani olur mu? Ya da "Oy ve Otesi" gibi cabalarda amator veri tabanlari ile ortaya cikarma sansi? BU ISIN COZUMU SEFFAF BIR SECIM SONUCLARI ISLEME SISTEMI ICIN MUCADELE VERMEKTIR. Yoksa 20 yil sonra hala erdoganin partisinin %50 nin uzerinde oy aldigi secimleri gormeye devam ediyor olacagiz. Benden soylemesi. Daha ayrintili bilgi icin linkler: https://nylevers.wordpress.com/chart/resources-background-links/faqs/computer-scientists-agree-software-based-election-systems-cannot-be-made-secure-from-undetectable-manipulation-or-error/ http://www.votescam.org/the_evidence

Hirsiz halinden memnun, peki ya muhalefet? - user877307

Eger Turkiye'de gercek bir muhalefet olsaydi SECSIS'te ne gibi hileler yapildigini onemsemezdik. Ancak her sandiga adam gonderip cikan oy sayilarini elektronik ortamda birlestirip gercek sonuclari hesaplayamayacak/teyit edemeyecek kadar beceriksiz, halinden memnun, veyahut isbirlikci bir muhalefet oldugu surece ancak sinirlendigimizle kaliriz. Bu kadar basit bir seyi bile yillarca calisip koordine edemeyen muhalefet acaba bu ulkeyi nasil yonetecek? Kimlerden medet umar hale geldik!