Yeni bombalı saldırı tahmin ettiğimizden yakın

O çay ocağını kim işletiyordu? Suruç katliamını yapan Ş.A.A'nın ağabeyi Y.E.A. Hadi buyrun bakalım.

“Adıyaman’dan Suriye’ye gençler Cihatçı olmak için gidiyor. Biz defalarca (2013’ten başlayarak) haberlerini yapıyoruz. İsimlerine kadar bir liste halinde biliyoruz. Bizim bildiğimizi devlet bilmez mi?

Eğer biliyorsa, nasıl oluyor da, 2013’te Suriye’ye gidip 2014’te dönen M.G.D’yi takip etmiyor? Nasıl oluyor onun nefesini izlemiyor? Nasıl oluyor onun O.G gibi başka gençleri IŞİD için örgütlemesini gözden kaçırıyor?

Bu bir devlet için büyük bir güvenlik açığı, kocaman bir sarsaklık örneğidir.

Eğer devletimiz sarsak değildir, herşey kontrol altında deniyorsa, bu anlattığım kronolojiye göre, çarem kalmaz, kasıt ararım.

Bu olay, “Diyarbakır’da bombayı IŞİD’li bir genç patlatmış, fail bulundu” denip geçilemeyecek kadar mühimdir.

Hatta en mühim konumuzdur. Buna dikkat kesilmemiz için daha kanlı eylemler olması mı gerekiyor?”

**

16 Haziran’daki yazım böyle bitiyordu. “Olması mı gerekiyor” diye retorik bir soru sormuşum.

Hayır, gerekmiyordu. Evet, oldu. Böyle bakınca öfkelenmemek mümkün değil.

Bakınız…

HDP mitingine konulan bombanın ardından failin IŞİD’e katılan Adıyamanlı bir genç, Orhan G. olduğu ortaya çıkmıştı. Adıyaman-IŞİD bağlantısını ilk kez ortaya çıkaran ve iki yıldır yakından takip eden Radikal muhabiri İdris Emen, Orhan G.’yi örgütleyenlerden birinin M.G.D adlı başka bir genç olduğunu haber vermişti.

Her şey bu kadar açıkken, Orhan G. ‘terör nitelikli kayıp şahıs’ listesindeyken, HDP mitingine bomba koyabildi.

Öyleyse, örneğin onu örgütleyen M.G.D yahut Adıyaman’da bu gençlerin ‘devşirildiği’ İslam Çay Evi'nden başka biri pekala başka bir bombalı saldırı yapabilirdi.

**

Yaptı da…

Bir ay sonra Suruç’ta 32 genci feci şekilde kaybettik.

Fail? 20’li yaşlarda. Adıyamanlı Ş.A.A. 6 ay önce ortadan kayboluyor. Tıpkı diğer Cihatçı portreler gibi.

Tıpkı Diyarbakır bombacısı Orhan G. gibi.

Annenin nereye gittiğinden haberi yok, Antep’te ağabeyiyle çalışıyor zannediyor.

Baba TIR şöforü olmasına ve uzun süre evden uzakta çalışmasına rağmen meseleyi kavrıyor ve Emniyet’e başvuruyor. “Galiba oğullarım Suriye’ye cihatçı olmaya gitti” diyerek.

Tıpkı diğerleri gibi.

Adıyaman emniyeti 2 yıldır “IŞİD’e katılan gençler fenomeniyle” hemhal olduğundan, hadiseyi önemsiyor ve babanın verdiği bilgiler doğrultusunda oğulları (hem Ş.A.A’yı hem de ağabey Y.E.A’yı) “terör nitelikli kayıp şahıs” listesine kaydediyor.

Yani Suruç katliamını yapan fail de terörist bir eyleme katılma ihtimali olan kişiler arasındaydı emniyete göre.

Tıpkı diğerleri gibi.

Lakin bir faciaya imza atması engellenemedi.

Neden?

**

Adıyaman Emniyeti kendisine ulaşan bu tür aileleri iki yıldır ciddiye alıyor ve Suriye’ye gitmiş olma ihtimali olan çocuklarını veri tabanına kaydediyor. Hatta daha ortadan kaybolmamış olanlarıyla görüşmüşlüğü var.

Bir araya gelme noktası olduğunu anladığı anda sözkonusu İslam Çayevi de (2014’te) kapatmıştı.

Lakin tek başında bir kentin emniyetinin süper kahraman kesilip bu gençlerin Suriye’ye çıkışlarını engellemesi, elde hiç delil olmadan onları uzun süre alıkoyması akla yatkın değil, elbette.

Bu, Adıyaman’daki emniyeti aşan sosyal bir mesele olmanın ötesinde sınırların kontrolü ve devletin tavrı meselesi.

Suruç katliamı, IŞİD’in ikinci intihar eylemi ama aslında Türkiye içinde/Türkiye’ye yönelik gerçekleştirdiği sekizinci saldırı. Ancak, şimdi, -o da belki-, devletimiz gaflet uykusundan kafasını kaldırmış olabilir.

Eğer öyle ise, artık hançeremi parçalayarak bağırıyorum:

BİR: Son iki yıl içerisinde Adıyaman’dan “terör nitelikli kayıp” olarak kayda geçen gençler birbiriyle ilintili ve dahi ilişkili.

İKİ: Diyarbakır saldırısını yapan Orhan G. ile Suruç saldırısını yapan Ş.A.A arkadaştı. Arkadaşlıkları ve IŞİD ile bağlantıları Adıyaman’daki İslam Çayevi’nde gelişti.

ÜÇ: O çay ocağını kim işletiyordu? Suruç katliamını yapan Ş.A.A’nın ağabeyi Y.E.A. Hadi buyrun bakalım.

DÖRT: Nerede bu ağabey? Kayıp. Kuvvetle muhtemel Suriye’de ya da başka bir saldırıyı örgütlüyor.

BEŞ: Orhan G.’yi örgütleyen M.G.D nerede? Kayıp. Kuvvetle muhtemel Suriye’de ya da başka bir saldırıyı örgütlüyor.

Yani yeni bir bombalı saldırı tahmin ettiğimizden daha yakın olabilir.

Ağzımızdan, aklımızdan, topraklarımızdan yel alsın.

Lakin hakikat böyle.

Bu kadar tabelaya rağmen yolunu bulamıyorsa bir istihbarat teşkilatı, bundan sonra başımıza gelecek her türlü bu nevi belanın sorumluluğunu boynunda asmış sayılmalıdır.

Daha da bir şey demiyorum.

http://www.radikal.com.tr/140181114018114

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Hangi MİT? - efeg27

Bizim MİT in istihbarat çalışmasını daha çok AKP muhaliflerine yaptığını artık kreş çocukları biliyor, bu kurumdan cacık olmaz, tamamen kirlenmiş ve siyasallaşmıştır. Acilen kapatılmalı ve FBI benzeri siyasetten bağımsız bir sistem kurulmalıdır. Dünyanın en başarısız istihbarat örgütü olarak ömrünü dolduralı çok oldu ama her yerden temizlemeye çalıştığımız dinazorların burada ağırlık olduğunu bilmeliyiz. Suruç olayı devlet gözetiminde olmuştur, öyleki bombacılar ellerini kollarını sallayarak olay yerine gelirken ölen çocuklar bilmem kaç kontrol noktasından geçerek gelmişlerdir! PKK nın verdiği cevap ise tehlikenin boyutunu göstermek açısından ilginçtir, ilk kez kendi evlerinde bulunan polisler öldürülmektedir, PKK istihbaratının MİT den daha iyi çalıştığı bir gerçektir, ortadaki devlet aczninse tarifi bile yoktur!

35 genç (3212) - user1119689

Ezgi hanım, öldürülen 2 polis hakkında da şöyle duygusal, hayallerine, gençliklerine vurgu yapan yazı yazmanızı bekliyorum. Amacım, acıları, ölümleri karşılaştırmak değil .32 gencin ölümüne sevinenlerle, 2 polisin ölümüne sevinenler aynı hastalıklı zihniyete sahiptir. Nokta.

Oyunu bozmak.. - oselimg

Demirtaş, PKK ve sempatizanlarını siyaset ortamına çekmeye çalışırken birileri PKK/Hizbullah/Işid üzerinden kışkırtmalarla yeniden savaş başlatmaya çalışıyor. Türk milliyetçileri her ne kadar PKK olgusuna duygusal tepki verse de HDP kendisini bu tabandan soyutlayarak siyaseti normalleştiremez. Bunu herkesin anlaması ve eğer kendilerini vatansever olarak görüyorlarsa duygularıyla davranmayı bir kenara bırakmalıdır. Bu coğrafyada çıkacak bir iç savaşta PKK dahil herkes emperyalist odakların kuklası durumuna düşececeğini iyi bilmelidir.Bu oyunu bozacak, demokratik hamlelerle diğerlerini köşeye sıkıştıracak elimizde sadece CHP-HDP işbirliği kaldı. Kılıçdaroğlu bir an önce partisindeki 3-5 dinazor artığına rest çekip bu sürece destek vermelidir. Eminim AKP içindeki bazı sag duyulu milletvekiller bu hamleye destek vereceklerdir. Mecliste bu baskı mutlaka oluşturulmalıdır. Yoksa birileri kişisel iktidar, hırs ve "dava" uğruna memleketi savaşa çekmekten çekinmeyeceklerini açıkça belli ediyor.

... - m_yirci

aynı devlet 30 yıldır terör sorununuda bitiremedi, bugun 2 polis daha şehit oldu. Terör konusuna senin teröristin benim teröristim şeklinde yaklaşanların inandırıcılığı kalmadı artık.