Kürt Kürt'ün kurdu!

Suriye krizine çözüm amacı güden Cenevre-2 Konferansı için çalışmalar yoğunlaştıkça Kürt ayrışması keskinleşiyor.

Suriye krizine çözüm amacı güden Cenevre-2 Konferansı için çalışmalar yoğunlaştıkça Kürt ayrışması keskinleşiyor. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani’nin güdümündeki Kürt Ulusal Konseyi (KUK), Suriye Ulusal Koalisyonu’nun (SUK) yedeğinde Cenevre’ye gitmekten yana. PYD ise Erbil Anlaşması çerçevesinde KUK ile birlikte oluşturdukları Kürt Yüksek Konseyi (KYK) olarak masaya oturulmasını istiyor. Aradaki mesafe kapanacak gibi değil. Bu gidişle Cenevre birden fazla heyete şahit olacak. Cenevre’de masa kurulmadan önce de kılıçlar hızla çekildi. Partiler giderek Barzani’nin liderliğindeki KDP ile PKK/PYD ekseninde kutuplaşıyor. Barzani’nin etkisindeki Abdulhakim Beşar’ın SKDP’si (El Parti), Mustafa Cuma’nın Azadi’si, Abdulbasit Hemo’nun Kürdistan Birliği ve Mustafa Oso’nun Azadi’si SKDP’de buluşma kararı aldı. Maksat PYD’ye alternatif olmak. Ancak yeni oluşumun en zayıf yanı sahada değil Erbil’de örgütlenmesi. Haliyle PYD ve silahlı kanat YPG’nin önünü almaları zor. Tersine YPG, Kaide’ye karşı savaşla farklı partilerin de desteğini kazanıyor. Hatta Haseke’de öz savunma gücü kuran Hıristiyanlar da bunu YPG’ye borçlu. Alman Die Welt, 23 Ekim’de Hıristiyanların YPG kampında eğitildiğine dikkat çekmişti.

‘Bombacının kapısıydı’
Kürt partiler birbirine diş biledikçe Erbil Anlaşması’nın ruhuna aykırı ne varsa ardı ardına geliyor. PYD ve YPG’ye alternatif oluşturma çabası sonuç vermeyince Barzani mayısta Semelka (Peşhabur) kapısını kapatmıştı. Geçen hafta PYD Eşbaşkanı Salih Müslim’in Erbil üzerinden ABD’ye gitmesine izin verilmedi. IKBY yetkilisi Hamid Derbendi, “Müslim’in Kürdistan’a ihtiyacı yok. Ankara, Tahran, Bağdat ve Şam üzerinden gidebilir” demişti. YPG de bir kapı kapanır başka kapı açılır dercesine 27 Ekim’de Irak sınırındaki Til Koçer (Yarubiye) kapısını ele geçirdi. Til Koçer iki açıdan önemli: Birincisi Türkiye ve ‘Güney Kürdistan’ sınırlarını kullanamayan Rojava’daki ekonomik ve siyasi durumu değişterebilir. İkincisi bu kapı Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) lojistik kaynağıydı.

Til Koçer’in alınmasında Irak ve Suriye güçlerinin de yardım ettiği öne sürülüyor. Dün Salih Müslim’e sordum, iddiayı reddetti: “Rojava’ya yönelik 25 intihar saldırısı oldu. Bomba yüklü araçların hepsi Til Koçer’den geliyor. Civardaki köyler de ya Kaide’nin tarafını tutuyor ya da baskıya boğun eğiyorlardı. Buna bir son vermek gerekiyordu. Ama önceden planlanmamıştı. Aniden oldu. Irak güçlerinin haberi yoktu. Belki Irak’a kaçanlara operasyon düzenlemiş olabilirler.” PYD lideri, kendisinin de Til Koçer’den çıktığına dair haberlerle ilgili “Til Koçer ben Rojava’yı terk ettikten 2 gün sonra ele geçirildi” derken hangi kapıyı kullandığına dair sorularımı geçiştirdi: “Gizli tutmalıyım ama Avrupa’ya Ankara, Tahran, Bağdat ya da Şam’dan uçmadım.” Müslim, Kürtlere mecliste yüzde 18 oranında temsil hakkı tanıyacağını belirterek yeniden zeytin dalı uzatan Esad yönetimiyle herhangi bir temasları olmadığını, Kaide’ye karşı da rejimden destek almadıklarını vurguladı.

Müslim: Sorun Özel Harp
PYD lideri, Barzani ile müzakere zemininin olup olmadığı sorusuna da şu yanıtı verdi: “Biz halkların birliği için kendimizi feda etmeye hazırız. Mamimiyiz. Onlar ise kapıyı kapatıyor. Olanlar bir birikimin sonucu. 3 aydır Rojava’ya gönderilen trafoları Zaho’da tutuyorsun. İlaçları bekletiyorsun. 5 aydır kimseyi geçirmiyorsun. İstiyorlar ki halk YPG’ye isyan etsin. Kendileri fazla özgür değiller. ‘Türk Özel Harp Dairesi’ ile ilişkileri var ve onların emriyle oluyor. Tamamen Türkiye yönetimini suçlamıyorum. Türkiye’ye iyi niyetlerimizi bildirdik, kapıların insani yardıma açılmasını istedik. Genelkurmay ise ‘Gelenler PYD’li, Şenyurt’u kapatın’ diye bildiri yayımlıyor. Sınırdan geçen kişi sizinle görüşmeye gelen PYD Eşbaşkanı Asya Abdullah. Dostluk için geliyor. Hükümetin böyle olmasını istemediğini biliyoruz. Bu yüzden dostluğumuzu engelleyenleri Türkiye halkına şikâyet ediyorum.”

Kaide’den çekinen Arap aşiretleri de yavaş yavaş savunmadan saldırı konumuna geçip petrol bölgesi Rimelan ve Haseke’nin kırsalında mevzilerini genişleten YPG’yi tercih etmeye başladı. TEV-DEM’den Hacı Mahsur’a bakılırsa Til Koçer’i idare için Arap aşiretleriyle ortak hareket edilecek. ‘Halkı Kaide’den koruyan örgüt’ imajı içerde YPG’yi güçlendirdiği gibi uluslararası arenada da PYD’ye yer açıyor. YPG’ye katılım doğrudan PYD’ye destek anlamına da gelmiyor. Halk iki yapı arasında ayrım yapıbiliyor. Tabii PYD ve YPG’ye yarayan gelişmeler Erbil’den Rojava’daki süreçlere etki etmeye çalışanların canını sıkıyor. Muhalefet şu an Esad’ın vaat ettiğinden daha azını sunduğu halde KUK’un SUK’a eklemlenmesinin başka izahı yok.