Şamil'in torunları yolunu şaşırdı: Küresel cihat yolculuğu

Ünlü Çeçen savaşçı Ruslan Gelayev'in, nam-ı diğer Emir Hamzat'ın oğlu Rustam Gelayev Ağustos 2012'de Suriye'de öldüğünde bu olay birçoğu için fazla bir şey ifade etmedi.

Sonuçta Çeçenlerin yüzyıllardan beri tek bir düşmanı vardı: Ruslar. Çeçenlerin Suriye ile ne alıp veremediği olabilirdi? Belki birçoğu Kaide’nin küresel cihat ağına düşmüş birinin kaçınılmaz akıbeti diye düşündü. Yıllardır Afganistan cephesinde ölen Afgan, Tacik ya da Özbek militanlarla birlikte anılan Çeçenlerin haberleri düşer ajanslara. Kimsenin dikkatini çekmez. Benim için onlar hep ‘hayalet Çeçenler’ oldu, çünkü ne adları vardı ne fotoğrafları. Bu haberler kuşkuluydu ama farklı bir sürecin yaşandığı da hakikatti. “Vahhabilik Çeçenya’da tutmaz” diye düşünen Tarık Cemal Kutlu yanılmıştı. Tarihçilerin gözünde Çeçen direnişini besleyen manevi damar cihatçı Selefilik değil Kafkasya’ya özgü Sufilikti. Ama küresel cihat ağı Çeçen direniş kültürünü geleneksel köklerinden söküp yeniden kodladı.

Suriye’ye ‘cihada giden’ Çeçenlerin hikâyesi, son 19 yılda, özellikle 1999’da başlayan 2. Çeçen-Rus savaşında direnişin geçirdiği değişimle doğrudan alakalı. Doku Umarov’un 2006’da ilan ettiği Kafkasya Emirliği, Çeçenya’daki savaşı önce diğer Kafkas cumhuriyetlerine taşıdı. Çeçen mücadelesi Adıge, Karaçaylı, Balkarlı, Oset, Nogay, Dargin, Lezgi ve Avar gibi diğer etnik gruplardan devşirilen militanlarla çok milletli bir yapıya büründü. Ve sonunda Kafkasya sınırlarını aştı. Şimdi bu çeşitlilik Suriye cephesine yansıyor. Suriye, Kafkasya’daki militanizmin ‘küresel cihada’ entegrasyonunda önemli bir aşama olarak karşımızda.

Disiplinli olmanın cazibesi

Kafkasyalılar katıldıkları gruplarda savaşçılıklarıyla öne çıktı. Ebu Ömer Şişani’nin kurduğu Hattab Tugayları kısa sürede nam saldı. Şişani, Gürcistan’ın Pankisi Vadisi’nde Çeçenlerle aynı etnik havuzda yani Vaynakh grubunda yer alan Kistinlere mensup. Tugayın ismi de Çeçenya’daki savaşı Selefileştiren Ürdünlü savaşçı Emir Hattab’dan esinlenme. Suriyelilerin onlara taktığı isim ise ‘Türk Kardeşler’. Libya’dan akan savaşçıların Lazkiye kırsalında oluşturduğu Muhacirun Tugayı, Muhammed Tugayları Ordusu ve Hattab Tugayları martta Şişani’nin komutasında Muhacirler Ordusu’nu (Ceys el Muhacirun) kurdu. Halep civarında etkin olan Şişani şimdiye dek kâh Kaide bağlantılı gruplarla kâh Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile ortak operasyonlara katıldı ama Kaide’ye biattan da kaçındı. 19. yüzyılda Kafkasya’dan sürüldükten sonra Suriye’ye yerleştirilmiş bir avuç Adıge, Dağıstanlı ve Çeçen diyasporasından kaç kişinin Şişani’ye katıldığı meçhul. Ama Şişani’nin adamlarının çoğu Kafkasya’dan…

Çeçenler başta olmak üzere Kafkasyalı militanları Suriye’ye çeken birincil neden elbette küresel cihat dayanışması ve İslam coğrafyasının kurtarılmış bir parçasında ‘şeriat emirliği’ kurma hayali. Ama bunun ötesinde bazı nesnel saikler de var. 

Aileleriyle birlikte cihada!

Kafkasyalılar için kadim düşman Rusya’nın Suriye’ye kalkan olması kışkırtıcı bir etken. Yani Kafkasya’nın nevzuhur Selefileri için Suriye’deki savaş anavatandaki savaşın bir devamı. Bu militanları Suriye’ye çeken bir başka etken şu: Kafkasya’da Rusya tarafından aranan ve sürekli ‘Siloviki’nin yani polis ve gizli servisin baskısı altında kalan militanlar Suriye’yi bir kaçış yeri olarak görüyor. Türkiye’de bin bir zorluk çeken Kafkasyalı sığınmacılar da Suriye’ye kaydı. Hem de bazıları aileleriyle…

Suriye’deki savaşçılarla yakın ilişkisi olan ve kendini Magomed diye tanıtmamı isteyen Kafkasyalı kaynağın verdiği bilgiler şöyle:
“İstanbul’da 5 yıldır kaçak yaşayanlar vardı, Suriye onlar için de bir fırsat kapısı oldu. İstanbul’daki Çeçen mülteciler ile Kafkasya Emirliği üyesi Adıgelerden oluşan 50-60 kişi Suriye’ye gitti. Aileleriyle gidip Suriye’de kurtarılmış bölgelere yerleşenler oldu. Çünkü İstanbul’da çok zor durumdaydılar. Kafkasya’ya da dönmeleri mümkün değildi. Suriye’de onlara pasaport soran ya da kira isteyen yok. Siloviki de peşlerinde değil.”

Kafkasya’daki çatışmalar, savaşı yaşam biçimine getirmiş bir nesil bıraktı. Suriye’deki ateş bu nesli kendine çağırıyor. Ürdün’de okuyan bazı Çeçen öğrenciler, hatta Avrupa’daki mülteciler de Suriye’deki vekâlet savaşının birer parçası haline geldi. Magomed’e göre, Suriye’ye cihada giden birçok Kafkasyalı orada evlendirildi. Kültür ve dillerini korumak için kolay kolay başka bir milletle evlilikten kaçınan Kafkasyalılar için bu çok şaşırtıcı bir durum. Ama artık ideolojiler baskın çıkıyor, savaşçılar için cephede evlilik ‘vaat edilmiş bir ödül’. Kafkasyalıların Suriye’ye ilgi göstermesinin bir başka nedeni bu ülkedeki Kafkas diasporası. Fakat bu ilgi, diyasporanın savaşçılara kucak açtığı anlamına gelmiyor. 

Kaide ile gönülsüz birlik

Genel algı Şişani’nin, Kaide bağlantılı Irak ve Şam İslam Devleti (IŞİD) ile birlikte hareket ettiği yönünde. Ancak Magomed’e bakılırsa IŞİD’in aşırı uygulamalarından rahatsızlıklar başladı ve şimdi Şişani, IŞİD lideri Ebu Bekir Bağdadi’den kopmaya çalışıyor. Magomed’in aktardığı bilgiler şöyle:

“Bağdadi’nin grubu insanları bezdirdi. İnsanların dillerine ve kültürlerine saygıları yok. Her şeye katı kurallar koyuyorlar. Ayrıca fabrikaları yağmaladılar. Mesela devasa bir un fabrikasına el koydular, çalıştıracağız dediler ama makineleri Türkiye’ye götürüp sattılar. Bir hastaneden aldıkları 100 bin dolarlık bir aleti 5 bin dolara verdiler. Emirlik ilanı meselesi de Ceyş el Muhacirin saflarında sıkıntıya yol açtı. IŞİD’den rahatsız olanlar Şişani’ye katılıyor. Ceyş el Muhacirin’in savaşçı sayısı 1500-1700’ü buldu. IŞİD’den ayrılanlar ÖSO’ya gitmiyorlar çünkü onlar laik ve ideolojileri yok. Nusra Cephesi içinde de tek tük Kafkasyalı var.” Farklı kaynaklar ise Şişani’nin savaşçılarını 800-1000 arasında veriyor. Kafkasyalıların macerasında ne yazık ki bir ‘son perde’ gözükmüyor. Kafkasya’ya dönmeleri neredeyse imkânsız. Suriye’de tutunmaları da zor. Bir sonraki durak, bir sonraki cephe. Orası neresi? Allah bilir. Madalyonun bir de Rusya tarafı var. O da sonraki yazıya...

http://www.radikal.com.tr/114518511451857

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Yolunu şaşıran kim? - Kafkasyali

Oradaki Çeçenler gayet ne yaptıklarını bilerek oradalar. http://fisyria.com/ sitesinde ne yaptiklarını isimlerinin ne oldukları yazmaktadır. Yazı baştan savma ve özensiz sadece mesaj vermek için yazılmış izlenimi veriyor. Şeyh Şamil mücahit bir zatti ve onun torunlarida mücahit. İslam evrensel bir din ve Rus kafirlere savaşmak nasil farz ise arap olan kafirlerle savaşmakta farz. Radikal gazetesi bugün yayinladigi el kaide kürtleri diri diri yakıyor yalan haberine uygun bir yorum olmuş. Yazarin eline sağlık, Çeçenleri çok iyi tanıyor maşallah.

seyh samil-seyh said - Secret Garden

bu iki lider islam davasi icin canini vermis buyuk acilar cekmistir.ama arkalarindan sozde gidenlerine baktigimizda tamamen ruslarin turklerin istedigi sekilde yuruyorlar.namaz nedir bilmez ama cihat ettigini sanar.elinden kimiz dusmes sarap dusmez ama ALLAH ALLAH diye kafa keser.bu kafir suru islam dusmanidir.isimlerinin seyh samil ile anilmasi ona hakarettir.bugunden baslayin ilerde ne olacagini bir kac ornekle size soyleyim.eskiden turk tv lerinde cecenleri anlatirken öyle bir anlatilirdiki gorende ruslarin tamamen bittigini sanar ve cecenlerin direk cennete gidecegine inanirdi.ama turkler ne yapti?moskovada bir kürt evi (mala kurda-halk evi) nin kapatrilmasi karsiliginda bütün cecen generalleri cecen mucahitleri (gercek mucahitler,simdiki yobaz kafirleri kastetmiyorum) kendi eliyle ruslara verdi veyahut ruslarin bu mucahgitleri oldurmesine goz yumdu.10 sene icinde yuzlercesi istanbulda öldürüldü katledildi.yarinda aynisi olacak.bu kafir surusunu turkler kendi eliyle ya asacak veyahut abd-israile verecek.bakmayin bugunki destege turkler ortadoguda kardes katilidir!onun izinde gidenlerin hali ortadadir.ve turklerin desteklediklerine bakin ne soyledigimi anlarsiniz.

sapla samanı karıştırmak - bedran79

Ülkesinin bağımsızlığı için hayatının tamamını kafkas dağlarında Rus Çarlığına karşı savaşla geçiren Şeyh Şamilin adını bu katiller sürüsüyle birlikte anmak talihsiz bir yaklaşım diye düşünüyorum.Masum kürt çocuklarını ,savunmasız kürt kadınlarını katleden,mallarını yağmalayan,Türkiyenin gazıyla Kürt yerleşim bölgelerine saldıran bu katiller çetesi Şeyh Şamille anmak ne kadar doğrudur.Sizin takdirinize bırakıyorum.Yaptığı katliamlardan dönerken Kürt güçleri tarafından yakalanmış olan katil başlarını kurtarmak için hemen iki kürt köyünü basıp dört yüz kadın ve çocuğu kaçırıp karşılığında başlarındaki katilin serbest bırakılmasını sağlayan bu katiller sürüsü.Nerden Şeyh şamilin torunları oluyor.

Vehhabilik değdiği yeri kurutur - esiroglu

Çeçenistan özelinde Rusyaya karşı Kafkas direnişi bitiren belki de ebediyen bitiren olay vehhabiliğin güney ve kuzey kafkasyada yayılması oldu. Sovyetler zamanında geleneksel din alimlerinin ve nakşibendilik ve kadiriliğin ortadan kaldırılmasıyla Kafkasya islamı dış etkilere açık kaldı. Mücadele edebilecek yeterli ilimde, alimde, şeyhte, hocada kalmamıştı. Vehhabiliğin bölgeye girmesinde en önemli etken bence petrol boru hattı meselesinden dolayı ingiltere ve batının vehhabileri öne sürmesiydi. Birinci Çeçen-Rus savaşında Arapların tırlar dolu kaset kitap getirdiğini, Dudayevin vehhabileri kovduğunu savaşa katılan bir şahıstan dinlemiştim. Sonrası zaten herkese malum. Şimdi Rusyaya tokat atmak isteyenler vehhabiler eliyle istediği zaman bu işi gerçekleştiriyor.-BU ARADA Çeçen savaşına kafkasyanın her yandan katılım olmasının savaşı uluslararasılaştırdığı iddianız mesnetsiz. Çünki Ruslara karşı yapılan savaşlara her zaman diğer kafkas milletlerinden bir diğerine katılım olmuştur. Özelliklede imamlar devrinde. Hatta İmam Şamilin yanında savaşa Anadoludan müritleriyle katılan Kürt şeyhi vardır. Sovyet sonrasında da Çeçenler Azeriler safında Karabağda savaştı ve Abhaz savaşına Kuzey Kafkasyanın çoğu milleti katılarak destek verdi. Cihat her zaman bir çok milletin katılımına açıktır tarihsel olarak. SORUN şurda Türkiyede vehhabilik anlayışını belirli kesim dışında bilen yok. Vehhabiliğin ne olduğunu, nasıl kurulduğunu bilmeyen cihata saldırıyor. Hatta adı cihatçılık oldu. Geleneksel islamda vehhabilerin anladığından/anlattığından çok farklı yorumlanır ve sıkı kuralları vardır. Yani kazın ayağı öyle değil.

suriyede esada karşı savaşanlar kime neye hizmet ediyorlar. - okkes cavus

suriyede birçok ülkeden gelen çok çeşitli dinci örgütlere mensup, militanlar esad ikdidarına karşı savaşıyorlar. bunlar önce birileriile çok anlaşan guruplar olmadığı kesin, bunların bir kısmı abd tarafından desdekleniyor. bir kısmı abd ye karşı ama, dolaylı olarak yine abd nin bop projesine hizmet rdyorlar. bu projenin uygulanmasında bop ortağı ülkeler, abd ye karşı gibi görünenlere her türlü maddi yardımı yapıyorlar. bu islamcı örgütler islamiyet adına birlikdeymiş gibi gözükselerde, yarın bunlar da birbirini yiyecekler. çunki kuklanın arkasındaki aller bunlarıda hiç sevmezler. hatta zamanla bunlarıda yok edecek projeler hazırlamışlardır bile. abd ve ab ve abd uşaklığı yapan ülkeler, abd nin sınırını süngüyle çizerek bazı yeni uydu ve kendinin yöneteceyi ülkeler yaratmaya çalıştığını çokları bilmiyorlar. ama yarın bunu görecekler, ırak gibi libya gibi afganistan gibi. her gün yüzlerce ölü verince anlayacaklar ama ülklerde talan ve kan deryası olacak. bu islamcı örgütlerde kendi yaptıkları yanlışların cezasını acısını çekecekler. çunki abd islamcıları sevmediyi gibi, israilin lehine orta doğuda islamı tamamen ezilmiş bir birine düşman olmuş kişilik sorunları yok olmuş bir konuma getirecekler. bu olacaklar şimdiden görülüyor.......

Yemedi - vancetti

Kafirlerle savaşmayı yemedikleri için, müslüman katletmenin cazibesine dayanamadıklarından Suriye'ye geldiler. Üstelik kafir kalbi ve ciğerini haram olduğu için yemiyorlarmış.

BUNLARA ŞAMİLİN TORUNLARI DEMEK EN BÜYÜK KÜFÜRDÜR - pispor

bunlar islam adına ve islamı Allah adına kullanarak islama en büyük darbeyi vuran bir kısım çete katil sürüsünden başkası değil bunlar emperyalizme ve kapitalistlere düşman ama ne yazık ki bunları besleyen de onlar bunları finanse eden emperyalist ve kapitalistlerdir Kendine yandaş olmayan kendi inançlarını taşımayan halka öyle zalimlikler yaparlar ki afganistanda 12 yaşındaki bir kıza hem tecavüz ederler hemde şeriat yasası ile kurşuna dizerler kendi saflarında savaşmayanları da gerektiğinde üzerine benzin döker diri diri yakarlar. Bunlara Şamilin torunları demek küfürdür