Türkmenler ateş çemberinde

Irak'ta Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) Şii Türkmenlerin yaşadığı ilçe ve köylere yönelik saldırılarını arttırdı.
Türkmenler ateş çemberinde

Ninova vilayetindeki yerleşim merkezlerinden kaçanlar Erbil e 76 km mesafedeki Hamdaniye ye sığındı.

Irak’ta Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) Şii Türkmenlerin yaşadığı ilçe ve köylere yönelik saldırılarını arttırdı. Radikal’e konuşan Türkmen kaynaklara göre, Tel Afer’de ilçenin büyük bir çoğunluğunu ele geçiren IŞİD’a karşı polis ve Şii milis güçlerinin direnişi sürerken Kerkük’ün güneyinde Çardağlı ile Biryaycı köyleri, Selahaddin vilayetinde Bakuya’ya bağlı Karanaz köyü ve Tuz Hurmatu’ya bağlı Bastamlı köyü IŞİD’ın havan saldırılarının ardından teker teker düştü. Bu köylerdeki çatışmalarda en az 20 sivil öldü. Sivillerden bazılarının bölgeden kaçarken IŞİD’ın saldırılarına hedef olduğu belirtildi.

Peşmerge ve sivil direnişi

Kerkük’e bağlı Beşir kasabası ise birkaç kez el değiştirdi. Önceki sabah Beşir’e giren IŞİD, Peşmerge ve silahlı Şii sivillerin direnişi karşısında çekildi. Ancak daha sonra tekrar havan topu saldırısı düzenlenen IŞİD, Beşir’i tekrar geri aldı. Çok sayıda sivil ve güvenlik görevlisinin öldüğü ya da yaralandığı kaydedildi. Musul’da Dicle kenarında tarımla uğraşan Türkmen kasaları Karakoyun, Üst Şerihan ve Alt Şerihan da daha fazla IŞİD’a direnemedi. Bir Türkmen kaynak, IŞİD militanlarının Hıristiyanların yaşadığı Bartılla ile Yezidi kasabaları Başika ve Tel Keyf’e sığınan Karakoyun ve Şerihanlılara şu tehdidi gönderdiğini söyledi:

“Şeriata göre yaşamayı kabul edip evlerinize dönün yoksa gittiğiniz yerler de sizin için güvenli olmayacak.”

Kerkük’ün güneyindeki Şii Türkmen kasabası Taze Hurmatu’da da çatışmalar sürüyor. Türkmen milisler ile Peşmerge güçlerinin birlikte IŞİD militanlarına karşı direndiği kaydedildi.

Şii ve Sünni Türkmenlerin karşı karşıya kaldığı Tel Afer’de ise asker, polis ve silahlı sivillerin havaalanını kontrol ettiği kaydedildi. 

Maliki faturayı komutanlara çıkardı

Irak Başbakanı Nuri el Maliki, Musul’da görev yerini terk eden Musul Operasyonlar Komutanı Orgeneral Mehdi el Garravi, yardımcısı General Abdurrahman Handal ve Kurmay Albay Hasan Abdurrezzak’ın görevden uzaklaştırıldığını açıkladı. Bu komutanlar hakkında tahkikat yapılması için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na emir verdiğini belirten Maliki, Musul 3. Askeri Okul Komutanı Albay Hidayet Abdulkerim’e de askeri mahkemede dava açıldığını kaydetti. Ancak Kürt asıllı olan Abdulkerim’in diğerlerinden ayrı tutulup askeri mahkemeye sevkedilmesi, mezhepsel ve etnik ayrımcılık uygulamakla suçlanan Maliki’yi bir kez daha boy hedefi yaptı. Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne bağlı Peşmerge gücü, firari olan Abdulkerim’in gıyabında yargılanma kararına tepki gösterdi. Maliki’nin suçlu arıyorsa tüm komutanları yargılaması gerektiği vurgulandı. Musul’da isyan dalgası başlarken kışlalar ve karakollardaki askerler silah bırakıp evlerine gitmişti.

IŞİD rafineriye girdi, kuyruklar uzadı

Irak’ta Musul’un ardından Selahaddin bölgesinde kontrolünü genişleten Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD) ülkenin en büyük petrol rafinerisini hedef aldı. IŞİD, Salahaddin vilayetine bağlı Beyci ilçesindeki rafinerinin yüzde 70’ini ele geçirirken çatışmaların sürdüğü bildirildi. Ordu güçlerinin IŞİD’ın ele geçirdiği bölümleri bombaladığı, militanların da bir helikopteri düşürdüğü kaydedildi. Yerel kaynaklara göre militanlar yakıt depolarını ateşe verirken rafineri kapatıldı. Yakıt sıkıntısı nedeniyle Kerkük ve Erbil’deki petrol istasyonları önünde 2 kilometreyi bulan uzun araç kuyrukları oluştu. Erbil’deki araç sahipleri, yakıt almak için gece saatlerinde istasyonların önünde sıraya girdi.

Türk şirketindeki 40 Hintli işçi kayıp

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Musul’de 40 Hintli işçiyi kaçırdı. Hindistan Dışişleri’ne göre, bir Türk inşaat şirketi için çalışan 40 işçiyle iletişim kurulamıyor. Herhangi bir fidye talebi gelmedi. İşçilerin tahliye operasyonu sırasında militanların eline düştüğü belirtildi. Önceki gün IŞİD, 15’i Türk vatandaşı 60 işçiyi daha rehin aldığını açıklamıştı.