Ukrayna kamikazesi

Ukrayna krizi her yola açık hala geldi: İç savaş, vekâlet savaşı, belki bölgesel savaş...

Ukrayna krizi her yola açık hala geldi: İç savaş, vekâlet savaşı, belki bölgesel savaş… Batı’ya göre doğudaki isyan Rusya’nın işi. Rusya’ya göre ise isyanın müsebbibi Kiev’de ipleri ele geçiren faşistler. Rus lider Vladimir Putin’in çarların ‘Yeni Rusya’ diye andığı toprakların hayalini kurduğu ve Ukrayna sınırına 40 bin asker yığarak gözdağı verdiği doğru. Kızıl Meydan’da 1 Mayıs’ı Sovyet tarzı kutlayıp ‘Kahraman İşçi’ madalyası dağıtması da emperyal Rus vizyonunu parlatmakta ne denli hevesli olduğunun son göstergesi. Ancak Ukrayna milliyetçilerinin Kırım’da Rusya’ya aradığı fırsatı veren ve Doğu Ukrayna için de davetiye çıkartan eylemlerini görmezden sadece Putin’in heveslerini sorgulamak basitçe Soğuk Savaş’la formatlanmış beyinlere teslim olmak anlamına gelir.

Yeni Hatin ve Yanova Dolina
Krizde sorumluluğu olan Batı’nın amacı Ukrayna üzerinden Rusya’nın başına bela açmak, Suriye’deki ‘inatçılığı’ nedeniyle cezalandırmak, yeni enerji havzası Arktik’le uğraşmasın diye enerjisini burada tüketmek ve doğalgaz bağımlılığıyla Rusya ile ilişkilerinde konformist olan Almanya gibi AB üyelerini başka tedarikçiler bulmaya zorlamak değilse şu sorular sorulmalı: Batı, neden barışçıl çözüm için ağırlığını koyup Putin’in heveslerini kursağında bırakmıyor? Halihazırda Cenevre’de sağlanmış bir anlaşma varken neden Kiev’e ev ödevi hatırlatılmıyor ve doğuda binaların işgal gerekçeleri ortadan kaldırılmıyor? Batı ‘devrim’ güzellemeleriyle hep kışkırtıcı bir rol oynadı ve adil davranmadı. Geçen cuma maç sonrası Odessa’da Neo-Nazi ‘Sağ Sektör’ün katalizör olduğu bir güruh, sendika binasına sığınan Rus yanlılarını cayır cayır yakarken verilen tepkiler olayın kendisi kadar ürkütücü. Odessa Valisi Vladimir Nemirovski “Silahlı teröristleri etkisiz hale getirmeye çalışan insanların yasıdışı eylemi” diyerek suçu önemsizleştirirken Milletvekili Irena Farion suçluyu alenen övdü: “Şeytanlar cehennemde yanmalı. Futbol taraftarları asilere en iyisi yapıyor. Aferin.”

Normalde AB ve ABD’den kınama beklenir ama nafile. Lütfedilen açıklamalar “Tansiyon düşürülmeli” tavsiyesinden öteye geçemiyor. Hal bu olunca Rusya cenahı, Odessa felaketini, milliyetçi Ukraynalılardan oluşan Nazi taburunun 1943’te Hatin’de (Khatyn) 149 köylüyü yakmasına atfen ‘Yeni Hatin’ diye kategorize ediyor.

Kiev, Rusça’nın resmi statüsünü son veren yasal değişiklikten vazgeçmek gibi isyanı dindirecek önlemler almak yerine ABD ve AB’nin cesaretlendirmesiyle helikopter ve tanklar eşliğinde savaş açtı. Neo-Nazi ‘Sosyal Milliyetçi Parti’nin kurucusu olup yeni dönemde fanatik milislerden ‘Ulusal Savunma Gücü’ kurdurtan ve “Ordu yüksek savaş ruhuna sahip” diyerek çatışmayı körükleyen Ulusal Güvenlik Konseyi Başkanı Andriy Parubiy gibi faşistler söz sahibi olduğu sürece Ruslar kurtuluşu Rusya’da görecek. “Faşitlerin rolünü abartıyorsun” diyenler var ama bakın eski Başkan Viktor Yanukoviç’in devrilmesinden sonra başbakan yardımcılığı, 2 bakanlık ve başsavcılık koltuklarını alan Svoboda partisi ile Sağ Sektör 24 Nisan’da 600 Polonyalının öldürüldüğü Yanova Dolina katliamının 71. yıldönümünde zafer kutlaması yaptı.

IMF ‘savaş’ derse…

İşte Kiev’deki bu savaşkan havaya uygun olarak IMF, 17 milyar dolarlık kurtarma paketi için ‘doğuyu kaybetmeme’ şartını koştu. IMF raporunda geçtiği şekliyle şart şöyle: “Merkezi hükümet doğu üzerindeki kontrolünü kaybederse programın gözden geçirilmesi gerekecek.” Slavyansk’ta 2 helikopterin düştüğü operasyon da IMF ile anlaşmadan sonra başladı. Kiev için bu bir kamikaze anlaşması! Gereğini yapmakta ısrar ederlerse doğuyu kaybetmeleri mukadder. Benzer bir rolü 2008’de Gürcü lider Mihail Saakaşvili üstlenmişti. Neo-Con’ların cesaretlendirdiği Saakaşvili, Güney Osetya’yı ele geçirmek için Shinval’i bombaladığında ilk hedef Rus Barış Gücü’ydü. Sonunda Gürcistan, Güney Osetya’nın az bir kısmındaki kontrolünü de yitirdi. Bugün Barack Obama’yı ‘zayıf’ bulan John McCain, Mitt Romney, Donald Rumsfeld ve John Bolton gibi Amerikalı şahinler de çok iyi biliyor ki iki nükleer güç birbiriyle savaşmayacak. 2008’de şahinler iktidardayken de ABD savaştan kaçındı. Elbette ‘de facto’ bağımsız olan Güney Osetya ile Ukrayna farklı ama bu 2 nükleer güç arasındaki temel parametreyi değiştirmiyor. Sanırım istedikleri, ‘jeostratejik düşman’ saydıkları Rusya’nın başına çorap örmek. Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Kiev ziyareti sonrası askeri operasyonun öne alınması Obama’nın bu baskıya teslim olduğunu gösteriyor.

Çıkış yolu olarak federasyon

Rusya, Cenevre’de Kırım’ın ilhakının kabulüne karşılık Doğu Ukrayna’da Rusların haklarını garanti eden bir reformla yetineceğini ortaya koydu. Çoğunluğu Rusça konuşsa da etnik Rusların azınlıkta olduğu bölgenin iç savaşa mecbur edilmediği sürece Ukrayna’dan kopmak istemeyeceğini Rusya da biliyor. Ayrıca Rusya mali olarak bu macerayı kaldıramaz ve yaptırımları daha fazla göğüşleyemez. Bu yüzden Kırım senaryosunun tekrarlanmasının önüne geçmenin kestirme yolu federal bölge oluşturulması. Ne var ki ABD ve AB’nin destek verdiği ‘terörle mücadele operasyonu’, federasyon ile dizginlenecek bir bölgeyi Rusya’ya itiyor. Bu arada Rus yanlısı ya da karşıtı fark etmez mafyoz iktidarlardan bıkmış Ukraynalıların değişim talebi 2. Dünya Savaşı’nın mirasını hortladığı bir iklimde öteleniyor.