Mardin'in yiğit kadınları

Turizm sektörünün en ağır darbe yiyen şehirlerinden biri, Mardin. Ama şehrin kadınları kolay kolay pes etmiyor. Kurdukları 'Hayatım Yenibahar' atölyesinden çıkma zarif hediyelikler ve elleriyle hazırladıkları Mardin'in nefis yemekleri, 20 Mart tarihine dek Eataly'de meraklılarını bekliyor.

Düne dek turizmin şimal yıldızlarından biriyken yaşanan  olumsuz gelişmeler sonucu ekonomik hayatın durma noktasına geldiği Mardin’den uzun bir zamanın ardından iyi bir haber geldi. 90’lı yıllarda, bölgede turizm adına pek de ciddi bir adım atılmamışken ünlü Cercis Murat Konağı’nı şehre lokanta olarak kazandıran Ebru Baybara Demir şimdi de farklı bir kadın inisiyatifiyle karşımızda. Ama oyuncular bu sefer de aynı. Zira Ebru hanımın işletmesinde tam 16 yıldır birlikte çalıştığı 5 kadın aşçı, bu sefer yenibahar kokan nefis Mardin yemekleri için değil ama yine elleriyle zarif hediyelikler işlemek üzere biraradalar.

‘Hayatım Yenibahar’ geleneksel Mardin el sanatlarını yorumladıkları; tespihler, anahtarlıklar, hediyelik takılar ürettikleri bir atölye. Ürünlerin satışları internet üzerinden gerçekleştiriliyor, merakları koleksiyonları instagram ve facebook üzerinden takip ediyor. Mardin’in ünü şehri çoktan aşmış gümüş ustaları da projeye desteğini esirgememiş. ABD’den dahi sipariş aldıklarını anlatıyorlar. Bu arada 5 kadınla işe girişen atölye şu an 11 kadının harıl harıl çalıştığı bir kıvama gelmiş bile.

Ebru hanım işler yoluna girer girmez Mardinli kızları okutan Payda derneği ile işbirliği yapmış. Atölyenin ürünlerinin satışından gelen gelirle derneğin okuttuğu 3 üniversiteli kıza bilgisayar alınması sağlanmış. 

Ben Kadınlar Günü diye özel bir tarihin varlığını prensipte aşağılayıcı bulan biriyim. Amma böyle bir gün illa ki kutlanacaksa, bu güne özel bir hediye gönderimi, hoşluklar düşünülecekse tercihin geri kalmış (kaldırılmış) bölgelerimizdeki kadınlara yönelik çalışmalar yapan sosyal sorumluluk örgütlerinden yana kullanması bu beyhude güne anlam katabilecek tek şey olabilir. Örneğin kendi şansını yaratmaya çalışan bu aydınlık kızların, kadınların çabasına bir destek Zorlu Center’in sevilen yeme-içme adreslerinden olan Eataly’den geldi bile.

‘Hayatım Yenibahar’ ekibi şu an İstanbul’da ve 20 Mart’a kadar atölyeden çıkan eserlerini ve elleriyle hazırladıkları Cercis Murat Konağı lezzetlerini Eataly’de sunuyor olacaklar. Bu etkinlikle elde edilen gelirin Mardin ve Batman’da 92 kız çocuğunu eğitimine destek veren Payda Derneği’ne bırakılacağını ekleyelim. Bizler geniş bir grup olarak akşam programımızı yaptık. Lezzet şölenini ve ardından el emeği göz nuru hediyelikleri görmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.