2015 seçimlerine giderken: Etyen Mahçupyan ne diyor?

Başbakan danışmanı Mahçupyan, muhafazakar kesimin, AK Parti'ye oy vermekle birlikte yolsuzluklardan, hoyratlıktan, madenci ve işçi ölümlerinden rahatsız olduğunu yazıyor. Bu rahatsızlık, Mahçupyan'a göre, bugün için 4 puan bir oy kaybına karşılık geliyor.
2015 seçimlerine giderken: Etyen Mahçupyan ne diyor?

Etyen Mahçupyan, artık Başbakan'ın danışmanlarından biri. Akşam gazetesinde yazıyor. Televizyon kanallarında konuşuyor. Mahçupyan’ın yazdıklarını ve söylediklerini, Başbakan Sn. Davutoğlu’nun düşünceleri olarak da okumalıyız. Bu nedenle de, önemliler.

Mahçupyan, son yazılarında ve söyleşilerinde ne diyor?

Mahçupyan’ın, AK Parti üzerine söylediği beş noktanın altı çizilmeli:

Bir: AK Parti seçmeni, muhafazakar kesim, yolsuzluk yapıldığını, ya da, yolsuzluk sorunu olduğunu kabul ediyor, ve bundan da rahatsızlık duyuyor. Bununla birlikte, AK Parti’ye darbe iddiasını daha önemli görüyor;

İki: Yolsuzluklar gibi, yeni orta sınıflar içinde gelişen, hızlı zenginleşme (hırsı)-hoyratlık eğilimi, ahlaki sorunlar ve insan trajedileri yaratıyor; ölen, yaralanan madenci, inşaat işçisi vb. yoksul insanların sayısı hızla artıyor;

Üçüncüsü: Batı ve laik orta sınıflarla ilişkiler de, AK Parti hatalar yaptı, bu ilişkilerde düzelme olması için artık farklı bir yol izlenmeli;

Dört: AK Parti, bu sorunlar yüzünden, şu anda, oy tabanında 4 puanlık bir kayıp yaşıyor;

Beş: AK Parti-Cemaat kavgası, Türkiye’yi, özellikle hukuk ve güvenlik alanında, normal dışı, yani, “olağanüstü durum”a itti, bu nedenle de, bugünkü, hukuk, haklar, ve özgürlükler alanındaki sorunlar anlaşılır görülmeli, süreç normalleşince, bu alan da normale dönecektir.

Bu noktalardan beşincisi, siyasal kuram ve pratik içinde gördüğümüz, “olağanüstü durum tezi” ile, haklar ve özgürlükler alanının kısıtlanmasının meşrulaştırılması ve devlet egemenliği anlayışının desteklenmesi yaklaşımına çok benzerlik gösteriyor, ve, demokrasi-demokratlık ekseninde kabul edilmesi mümkün değil. Bu, başka bir yazının, tartışma konusu.

Fakat, ilk dört nokta çok önemli ve ciddiye alınması gerekiyor.

Bu noktalar, bize, üç boyutlu bir yorum yapma olanağını veriyor.

Cumhurbaşkanı ne yapıyor?

Fakat, bu noktalara geçmeden önce, bir parantez açalım, ve, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan’ın, son dönemde, arka arkaya yaptığı, “Amerika'nın keşfi ve Küba’da cami”, “kadın-erkek eşitliği” ve “esnaflık” konuşmaları farklı bir açıdan değerlendirelim.

Bu konuşmaları yan yana koyduğumuz zaman, ortak bir payda görebilir miyiz?

Ortak payda, muhafazakar söylem ve değerlerin kullanımıyla ve bu yolla, Erdoğan’ın, mesajlarında hangi kitleyi hedef aldığıyla ilgili. Hedef kitle, Batı değil, yurtdışı değil, dış politika değil; fakat, yurt içi, iç politika, ve AK Parti’nin oy tabanı.

Cumhurbaşkanının bu konuşmaları, AK Parti’ye oy veren muhafazakar kesimlere seslenen seçim konuşmaları olarak görülebilir.

Mahçupyan da, muhafazakar kesimin, AK Parti’ye oy vermekle birlikte, yolsuzluklardan, hoyratlıktan, madenci ve işçi ölümlerinden, diğer bir değişle, zenginleşme-fakirlik ayrımının devamından rahatsız olduğunu yazıyor, dile getiriyor.

Bu rahatsızlık, Mahçupyan’a göre, bugün için, 4 puan, ki doğrusu biraz daha fazla olabilir, oy kaybına karşılık geliyor.

Bu da, genel olarak söylersek; 2015 genel seçimlerini kazanacak en güçlü aday AK Parti olmakla birlikte, seçim sürecinin kolay geçmeyeceği, çetin mücadeleye sahne olacağı, ve, AK Parti’nin, 2011 Genel Seçimleri sonucuna, yani, yüzde 50’ye ulaşmak için, özellikle, yolsuzluk, merhametsiz büyüme, hoyratlık, kutuplaşma ve Batı ile ilişkilerde farklı söylem ve stratejiler uygulaması gerektiği anlamına geliyor.

2015 genel seçimleri, giderek, Haziran da, normal zamanında yapılacak gözüküyor.

Çözüm sürecinin hızlandırılması, Alevi Açılımı, Dersim özrü, Cumhurbaşkanından arka arkaya gelen gündem değiştirici açıklamalar, yolsuzluk sorununun Başbakan danışmanı tarafından seslendirilmesi ...

Yemekli bir toplantıda, AB Bakanı Volkan Bozkır’ı dinliyorum. “Hükümet, AB sürecini canlandırmak istiyor .... Bunun bir göstergesi, 2015 başı, İfade Özgürlüğü Raporu’muz çıkacak” diyor.

AK Parti’de, 2015 seçim süreci başlamış durumda.

Peki, muhalefet? Gelecek yazıya...