'Büyü bozuluyor', çünkü, seçim aritmetiği, 'başkanlık sistemi zor' diyor

Büyü, "Çözüm sürecinde müzakere-seçimde rekabet denklemi"nin, AK Parti lehine kurulmasıydı. Bugün, bu denklemin, AK Parti'nin aleyhine evrilmeye başladığını görüyoruz. Erdoğan'ı rahatsız eden ana neden de bu; seçim aritmetiği, MHP ve HDP lehine dönüyor.

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, AK Parti’de yaşananları, iki yazısıyla (23-24 Mart) doğru teşhis etti: “Büyü bozuluyor” ve “Farkında mısınız bilmem ama seçimlere 75 gün kaldı. Kimse bu millet 7 Haziran’da sandığa bizim tek başımıza iktidarımızı tescil etmek üzere gidecek diye bakmasın. Bu milletin sağı solu belli olmaz”.

Newroz alanındayız.

Kalabalık çoşkulu. Abdullah Öcalan’ın mektubunu bekliyor.

Diyarbakır’a bir gün evvel sabahtan gelmiştim.

Konuştuklarımın hepsi, Öcalan’ın, “çatışmanın, geri dönülmez olarak biteceği” mesajını içeren olumlu bir mesaj vereceğini, ve, bu konuda, olası 15 Nisan tarihli bir kongre çağrısı yapacağını söylüyordu.

Öyle de oldu.

Öcalan’ın mesajı olumluydu. Newroz alanında, çatışma döneminin bittiğini kutlanıyordu. Kongre çağrısı da olmuştu, ama tarihsiz.

Çoğumuzun kafasında, çözüm sürecini başlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, İzleme Komitesi ve Dolmabahçe Deklerasyonu’na dönük olumsuz açıklamaları vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, rahatsızdı ve rahatsızlığını halkla paylaşıyordu.

Erdoğan, ilk önce, sürecin kilit ismi Hakan Fidan’ın siyasete yönlenmesinden çok rahatsız olmuştu. Bu rahatsızlık, Fidan’ın, MİT Müsteşarlığı makamına geri dönmesiyle sonuçlanmıştı. Sonra, Erdoğan, “Kürt sorunu yok, Kürt kardeşlerimin belli sorunları var” demişti. Bu da, bir rahatsızlık ifadesiydi.

Bunu, Erdoğan’ın, “İzleme Komitesi'nden, isimlerden haberim yok. Ne yapacak bu insanlar” diyen rahatsızlığını izlemişti. Son olarak da, “On maddelik Dolmabahçe Ortak Deklerasyonu'ndan çok rahatsız olduğunu”, uçağındaki gazetecilere söylemişti.

Kısacası, Erdoğan, çözüm sürecinde atılacak adımlardan rahatsızdı.

Diyarbakır’da, bu rahatsızlıktan rahatsızdı: çatışma döneminin geri dönülmez olarak bittiği noktasında uzlaşılıyor, ama, çözüm sürecinde de, sürdürebilir barışın alt yapısınını hazırlayacak gerekli adımların atılması isteniyoryordu. Erdoğan’ın rahatsızlığı, bu adımların atılmayacağı olarak okunuyordu.

Newroz günü, ilk önce Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü, Bülent Arınç’ın, “Erdoğan’ın rahatsızlıklarını halkla paylaşılmasını eleştiren ve hükümetin sürecin ileri gitmesi için gerekli adımların atılmasında, örneğin İzleme Komitesi noktasında, kararlı olduğunu” ifade eden açıklamaları geldi.

Erdoğan, muhtarlar toplantısında, Arınç’a, “Cumhurun Başkanı olarak rahatsızlıklarımı ifade etme hakkım var” diyerek yanıt verdi.

Sonra, Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek, Arınç’ı “Paralel yapının adamı....artık Hükümet Sözcülüğü yapamaz.... İstifa etmeli ya da, görevden alınmalı” diyerek eleştirdi.

En son, Arınç’ın, Gökçek’e yönelttiği çok sert eleştirileri dinledik.

Selvi’nin söylediği gibi, “Büyü bozuldu”.

Neydi büyü? Halk tarafından seçilmiş Cumhurbaşkanı ile Başbakanın, iki güçlü liderin, iki güçlü icra makamının, organik ve uyumlu bir yönetim anlayışında Türkiye’yi yönetecekleri.

Yukarıda sıraladığım AK Parti içi ve etrafında oluşan tüm bu gelişmeler, organik ve uyumlu yönetimin, “büyü”nün, bozulduğunu gösteriyor.

“Büyü” doğru bir niteleme, çünkü, Başkanlık Sistemine dönük Yeni Anayasa yapımı gerçekleşmeden, iki güçlü icracı liderin, “uyumlu ve organik yönetimi”ninden bahsetmek, böyle bir yönetim için var olan kurumsal ve yasal bir altyapısı olmadığı sürece, sadece bir “varsayım” ya da “dilek” olabilir. Bugün, bu varsayımın geçerliliğiyle ilgili şüphelerin arttığını, büyünün bozulma eğiliminde olduğunu görüyoruz.

Peki niye?

Bu noktada da, Selvi, doğru teşhisi koyuyor: Büyünün bozulması, AK Parti için seçim aritmetiğinin bozulmasından kaynaklanıyor. Daha net söylersek: seçimlerde, Başkanlık Sitemine geçişi sağlayacak başarı mümkün gözükmüyor; hatta, AK Parti, çoğunluk hükümeti kursa bile, bu, 2011 seçimlerindeki oy oranı ve milletvekili sayısında olmayacak gibi.

HDP ve, özellikle, MHP, oy oranlarını arttırma eğilimindeler. Unutmayalım, seçimlerde, HDP ve MHP, AK Parti’nin esas rakipleri, CHP değil. HDP, Güneydoğu ve Doğu Anadolu, ve, Batı’da, özellikle İstanbul gibi büyük metropollerde, MHP’de, Orta, Orta Batı, Kuzey, ve Doğu Anadolu’da, AK Parti’nin rakipleri.

Büyü, “Çözüm sürecinde müzakere-seçimde rekabet denklemi”nin, AK Parti lehine kurulmasıydı.

Bugün, bu denklemin, AK Parti’nin aleyhine evrilmeye başladığını görüyoruz. Erdoğan’ı rahatsız eden ana neden de bu; seçim aritmetiği, MHP ve HDP lehine dönüyor.

Büyünün bozulduğu en önemli işareti, Merkez Bankası- Erdoğan gerilimiydi. Başkan Erdem Başçı’nın, Erdoğan tarafından, faizlerin yeterince indirilmemesi temelinde sıklıkla eleştirilmesi ekonomide olumsuz sonuçlar yarattı. Bu eleştiriler yapılırken, dolar, beklentilerin de üstünde, ciddi anlamda TL’ye karşı değer kazandı, ekonomide istikrarsızlık algısı, yurt içinde ve dışında yükseldi. “Ekonomide ne oluyor” sorusu sorulmaya başlandı.

Ekonomik istikrar yaratma iddiası, AK Parti’nin seçimleri bugüne kadar kazanmasının en önemli nedeniydi. Seçimlere giderken, 'ekonomide istikrarsızlık mı var' algısının yükselişi, şüphesiz ki, AK Parti’nin seçim performansını olumsuz etkileyecektir.

Bunun hemen arkasından gelen, Çözüm Süreci tartışmaları, ki, tümüyle, AK Parti içinde ve etrafında yapılıyor, seçim performansında olumsuza gidişi arttıracaktır.

AK Parti’nin seçimleri, çoğunluk hükümeti kuracak oy oranında kazanma şansı hala güçlü, ama, bu oranın başkanlık sistemine geçişi sağlayacak güçte olma olasılığı giderek zayıflıyor.

Bozulan büyünün belki de ana nedeni; seçim için, başkanlık sistemi iddiasının ekonomik istikrar iddiasının çok önüne geçmesi.

Peki, AK Parti, şimdi ne yapacak? Büyü, tümüyle bozuldu mu? Göreceğiz.

Ama, son yaşananlarla, seçimlerin, giderek daha kritik ve çok denklemli bir nitelik kazandığıysa, çok açık...

http://www.radikal.com.tr/132088613208867

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

10 günde bu fikir değişikliği - netekim

Fuat bey, 14 Martta yazdığınızdan bu yana değişen şey nedir, de siz bu yazıyı yazdınız? Bu kullanışlı liberaller gerçekten sıktı artık. 12 senedir neredeyse bütün tespitlerinde çuvallamış siz ve benzerlerinizi bir kez daha ciddiye almak için bir tek neden gösterin.

Aslında büyü yoktu - efeg27

Ne zaman cumhurbaşkanını halkın seçmesi için karar verilip yasa değiştirildi o gün çıkabilecek sorunlar irdelenmişti. Geriye dönük araştırılsa hemen herkesin muhtemel sorunlarla ilgili yazdığı görülür, şu anda olan ise öngörülenin gerçekleşmesidir. Siz başkanlık sistemindekine benzer şekilde cumhurbaşkanı seçerseniz yasal olarak sorumluluğu olmayan ama yetkili addedilen kişiden farkli davranış bekleyemezsiniz.

CHP'nin kıymet'i harbiyesi!! - user433512

Iktidar partisinin esas rakibinin, ana muhalefet CHP olmaması tesbitiniz, CHP'yi "umut" olarak görenler için çok acı da olsa, çok doğru.Sağlıklı bir toplum için,'olmazsa olmaz' üst değerleri büyük ölçüde yıpratmakla kalmamış,gelir dağılımını da ayni ölçüde çarpıtmış 12 yıllık bir iktidara karşı, güçlenme bir yana, mevcut yerini bile korumakta zorlanan,sosyal demokrat olduğunu iddia eden bir ana muhalefetin bu halde olduğu bir ülkenin,demokrasi göstergelerinin güçlü olmasını beklemek mümkün değildir.Alt,alt-orta ve orta sınıflara dokunmayı beceremeyen hantallığından hala kurtulamamış yapısıyla umut da vermemektedir.Genel Başkan'ın son yapabildiği,toplumun,"söz senettir" kavramını,ters yüz edercesine,seçmenlerine verdiği sözü yerine getireceğine dair"noter senedi"hazırlatıp sunmasıdır.Bence tam bir kara mizah! "Yüksek standardlı demokrasi için CHP yetersiz " deyince kızıyorlar ama partiyi gençleştirme yolunda,Yunanistan ,İspanya örneklerini bile dikkate almak işlerine gelmiyor.Benim gibi düşünenler için çok acı verici!

her şey tamam da yazıda ne çok virgül var - user397447

Yazı güzel, fikit güzel, analiz güzel.. Güzel güzel okuyordum da yazı biterken ",ama," ",ki," gibi kullanımları görünce cidden rahatsız oldum. Yazının tüm havası söndü. Bu virgüller bilerek böyle konuldu diyorsanız bu noktalama işareti olayını abartmak olur ki amaç noktalama işsareti koymak için yazmak olayına döner. (Bir de yukarıda "Diyarbakır?da, bu rahatsızlıktan rahatsızdı:" cümlesi var ki burada "Diyarbakır da bu rahatsızlıktan rahatsızdı" denilmek istenmiş. Burada "de" yazılışı yanlış olduğu gibi virgül de tamamen gereksiz.)

Bence büyü hiç de doğru kelime değil, aksine tamamen yanlış bir kelime. - brandywine06

Siyasetten bahsediyoruz. Kimse kimsenin babasının oğlu değil. Erdoğan'ın AKP'ye kazandırdığı oylar malum. Ama Erdoğan cumhurbaşkanlığına geçince işler değişti. Çünkü Erdoğan AKP'ye oy istemeye devam edebilir ve istiyor da. Ama bir de başbakan var. Onun yetkilerini gasp ediyor. O başbakanı ben getirdim diyebilir. Ama siyasette işler öyle yürümüyor. Seçmen başbakanı görecek karşısında. Seçilen ya da seçilemeyen o olacak, Erdoğan değil. Hele böyle sürekli hükümetin arkasından konuşarak, faiz diye Merkez Bankası'na kırk laf ederek, izleme heyetinden haberim yoktu diyerek arada sorun var görüntüsü vermekten çekinmemesi, Erdoğan'ın AKP'ye istediği oyları tehlikeye sokuyor. Çünkü ikisinin bir olmadığını, Erdoğan'ın artık AKP'nin başında olmamasından dolayı işleri doğrudan yürütemediğini gösteriyor. Dolaylı ya da medyaya konuşarak müdahale etmesi ise hükümeti zora sokuyor. Bunun olacağını da herkes önceden söylemişti. Çünkü örneğini daha önce en az iki kere gördük. Ama hükümet ve Erdoğan kendilerinin farklı olacağını sandılar. Erdoğan, kendi sözünden kimsenin çıkmayacağını düşündüğü için, hükümet ise Erdoğan'ın eskisi gibi karışmayacağını düşündüğü için. İkisi de yanlış düşünmüşler. Siyasetin katı gerçekleri büyü falan kaldırmaz.

BÜYÜ BOZULMAYA MAHKUMDU - m.rozbilen

Neden büyü bozuldu? Sayın Edoğan'ın bitmez egoizmi, harisliği ve hırsı. Ne uğruna? Tek adam ve nihayet başkan olma uğruna? Sayın Erdoğan 13 yıldan beri kendisine mani olabilecek her eşiği kimi zaman sabırla, kimi zaman acele ederek temizlemeye çalıştı. Askeri vesayeti ülkeyi birlikte yönettiği ama bu gün çıkarına dokuduğu için PARALEL diye gösterip afaroz ettiği Gülen cemaati eliyle yaptı. Bir taraftan da geçmişte kendisini mağdur ettiğini kabul ettiği sistemden intikam almaya çalıştı. Onun bu hırsı vatandaşı ürküttü. Geçim sıkıntısı ise son yıllarda had safhaya vardı. Artık vatandaş "istikrar gerekçesi ile tek parti, tek adam yönetimi istemiyorum" demeye başladı. Koalisyonlara razı. Zira birilerinin diğer birini frenlemesi gerekiyor. Aksi halde diktatörlük kapımızda. Erdoğan'a karşı dipten çok güçlü homurdanmalar var. Ve onun başkanlık ısrarından tedirgin olunmaya başlandı. Neden bu ısrar? Vatandaş artık ona güvenmiyor ve başkanlığına sıcak da bakmıyor. Sonuç olarak büyüyü bozan sayın ERDOĞAN.

Büyü - user1006186

Milletimiz istikrar bozulmasın diye sürekli aynı partiyi destekledik.Bende dahil.Fakat artık herşeyi akrabalarına peşkeş çeken insanlara oyum yok.