CHP potada, HDP kilit parti

Son zamanlara kadar, AK Parti-HDP ağırlıklı devam eden seçim gündemi ve tartışmasında CHP nasıl güçlü bir biçimde potaya girdi? İşte bunun beş nedeni...

CHP ve HDP’nin seçim bildirgeleri arka arkaya açıklandı.

CHP’nin bidirgesi, ekonomi alanındaki vaatleri ve projeleriyle ilgi yarattı; HDP’nin bildirgesi, çoğulcu “Biz” anlayışıyla, partinin 7 Haziran seçimlerindeki “kilit parti” konumunu güçlendirdi.

CHP, sürpriz yaparak seçimlerde potaya girdi, hem de güçlü bir biçimde.

HDP, “barajı aşacağım, ve 8 Haziran sabahından itibaren, ülkede siyasetin parametreleri, söylemi, ve yapısı değişecek” diyor. 

Her iki parti de, belki de son yıllarda ilk defa, “pozitif siyaset” yapıyorlar.

CHP, ekonomi alanında, güçlü ve ileriye dönük bir bildirge ile, orta ve alt sınıflara önemli vaatlerde bulunuyor; sürdürülebilir insani kalkınma, sosyal adalet, hakkaniyetli gelir ve refah dağılımı, ve içerseyici büyüme ile, “eşitlik” alanında bir Türkiye vizyonu ortaya koyuyor.

HDP, yüzünü Türkiye’ye dönüyor, “Türkiyeli olmak” vaadiyle, kimlik, demokrasi ve sosyal adalet alanlarında, “farklılıklar, ya da çeşitlilik içinde eşitlik” temelli bir Türkiye vizyonu öneriyor.  Bu vizyonu, çözüm sürecinden sürdürülebilir barışa ve sonuçla Kürt sorunun demokratik çözümüyle birleştiriyor.

Bugünün küreselleşen dünyasında, Amerika’da, ve Avrupa’da yapılan tartışmalara benzer bir tarzda,  CHP ve HDP, “eşitlik-sosyal adalet-demokrasi” ekseninde ileriye dönük vaatlerle seçimlere giriyorlar. Küresel kriz,  gelişmiş ülkelerde bile, ekonomi-demokrasi ilişkisinde eşitlik-sosyal adalet denklemine odaklanmayı gerekli kılıyor. CHP ve HDP’de de, böyle bir yaklaşım ve odaklanma var.

CHP’nin, seçim bildirgesi, ilginçtir, 2007 ve 2011 AK Parti seçim bildirgelerine benziyor. Ekonomi, rakkam ve hizmet verme ağırlıklı.

HDP’nin seçim bildirgesi de, % 10 barajı aşıldığı vakit, hem ülke içi, hem de bölgesel sorunlara yaklaşımda, farklı ve yapıcı bir Türkiye ortaya çıkacağını söylüyor.

MHP’nin de seçim bildirgesini göreceğiz. O zaman, MHP üzerine de yazmak istiyorum.

CHP ve HDP, daha şimdiden seçimleri çok ilginç yaptılar. Eğer, seçime kadar kampanyalarında, ve söylemlerinde inandırıcı performans gösterirlerse, bu iki partinin yaptığı hamleler, AK Parti’yi, başkanlık ve yeni anayasa temelli seçim stratejisini çok zorlayabilir, “oyun değiştirici” nitelik kazanabilir.

Peki, son zamanlara kadar, AK Parti-HDP ağırlıklı devam eden seçim gündemi ve tartışmasında CHP nasıl güçlü bir biçimde potaya girdi?

CHP’nin potaya girmesi, başkanlık sistemi-çözüm süreci ekseninde şekillenen seçim gündeminin merkezine “ekonomi”nin de oturması anlamına geliyor. 

Artık, başkanlık sistemi-ekonomi-çözüm süreci ekseninde bir seçim gündemi var.

Bu nasıl oldu?

Beş nedenden bahsedebiliriz;

Bir; ve, bu bağlamda kritik nokta, Cumhurbaşkanı Erdoğan-Merkez Bankası arasındaki faiz indirimi kavgası ve bu kavga sürecinde doların çok hızlı yükselmesi oldu. Bu kavga, sadece “acaba ekonomide ciddi sorunlar mı var” sorusunu gündeme getirmedi; aynı zamanda, başkanlık sistemi-ekonomik istikrar ilişkisine şüpheci yaklaşmayı güçlendirdi.

İki; CHP’nin “emekli kesim” için vaatlerini açıklaması önemliydi ve AK Parti’yi emekliler için bir şeyler yapmaya zorladı. Merkez Bankası sorununa ek olarak, CHP, bu hamlesiyle, ekonomi odaklı bir seçim stratejisinin iş yapabileceğini gördü.

Üç; Kemal Derviş’in, Kemal Kılıçdaroğlu ziyaretinden sonra, CHP’nin iktidar içinde olduğu bir durumda, “Türkiye’ye dönüp, ekonomi yönetimi içinde yer alabileceğini” açıklaması, CHP-ekonomi ilişkisinin inandırıcılığını içeride ve dışarıda arttırdı.

Dört; benim “merhametsiz büyüme” olarak adlandırdığım, büyük insan trajedisi yaratan iş kazalarında rekorların kırıldığı, ve taşeronculuğun ellerine korunaksız insanların bırakıldığı hızlı kalkınma isteği, hatta hırsı, ekonomik büyüme-vicdan-adalet ilişkisini gündeme taşıdı, ve AK Parti hükümetini ve Başkanlık arayışını zor durumda bıraktı. 

Beş; gerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eleştirileriyle, çözüm sürecinin seçimlere kadar durdurulması, gerekse, AK Parti-HDP rekabetinin kavgaya dönüşmesi, ekonomi alanının seçimlerde giderek önem kazanması ve seçim gündeminin merkezine oturması olasılığını ortaya çıkarttı.  CHP, ekonomi temelli seçim stratejisiyle bu fırsattan en iyi şekilde yararlanmak isteyecektir.     

Ekonomi, her seçimin olduğu gibi, bu seçiminde birinci gündem maddesi olacak gibi.

Bu seçimde, AK Parti “sistem” derken, CHP, “ekonomi” diyor. 

CHP, artık, güçlü bir biçimde potada, HDP, kilit parti konumunu sürdürüyor.

2002’den bugüne, AK Parti’nin, ilk defa  şıkıştığını görüyoruz.

Acaba neden? 

http://www.radikal.com.tr/134066313406637

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

AKP nin devamı - efeg27

Elbette azılı AKP li dinci/faşist bezirganlar için tek yol RTE nin mutlak iktidarıdır böylece sanıyorlarki ülke gelişecek ilerleyecek falan filan... aslında gözleirnin önünde olanları görmüyorlar görmek istemiyorlar. AKP yönetimi 2008 den beri patinaj yapıyor hatta geriye kayıyor lakin etkisi daha yeni farkediliyor. Piyasa tamamen durmuş durumda hatta meşhur havuz müteahitleri bile patlamaya başladı, çoğu yandaş sanıyorki seçimden sonra ekonomi ferahlayacak ama yanılıyorlar zira gidilecek yolun sonuna geldik bundan sonrası yok. Ülkemiz sıcak parayla dönüyor ama faiz olmazsa o parada yok yani dönmeyecek sonuçta dengelerin yerini bulması için devalüasyon yapılacak ama %8 enflasyondaki %30 devalüasyonu ilk kez göreceğiz! bakalım yandaşlar o zaman ne diyecek.

Bunlar içi boş vaadler değil. - L09

Futbol takımı tutar gibi parti tutulduğu sürece,seçmen çok radikal olarak oyunu değiştirmiyor.CHP nin vaadleri çok önemli ve aslında hiçte yapılamıyacak şeyler değil.Bütçe harcamalarını,harcama kalemlerine dağıtmak siyasi bir tercihtir.Çok sıkıntı çıkmadan bu tercihler verilen sözler doğrultusunda gerçekleştirilir.İnanmak istemeyen hala kaynağın ne ? gibi artık çok anlamlı olmayan sorularını sormaya devam etsin.Onlar zaten oyunu gidip,hırsızlara vermeye devam edecek. Emeklilere iki maaş ikramiye sözü bence özellikle milyonlarca emeklinin olduğu bu ülkede ciddi bir karşılık bulmuştur.AKP nin telaşı ve paniği bu yüzdendir.CHP nin oyunu ne kadar artırır bilemem fakat doğru bir hamle olduğu kesin.

aydın aymazlığı - user419852

Bir demokrat olarak şu AKP den medet umma aymazlığından kurtulun artık. CHP potada yazınızın sonunda AKP' yi "bu işler niye böyle oldu diye" düşünmeye sevk etme çabanızın nedeni:" ben yanılmışım" diyememek mi?

Sağlık hizmetleri nerede - bizeke

CHP nin seçim beyannamesinde sağlık hizmetleriyle ilgili tek cümle yok. . AKP kurulduğu yıllarda sağlık hizmetlerinde halkın yararına büyük hizmetler yapmış ve bunu seçimlerde oya tahvil etmişti. Ancak daha sonra bu hizmetlerin maliyetine katlanamadığını görünce hizmetleri geri almaya başladı. Her zaman açıklanan SUT tebliğleriyla bu hizmetlerin bir kısmının geri alındığını ve birçoğunun da paralı hale getirildiğini göreceksiniz. Şu anda halk hala eski hizmetlerin devam ettiğini zanediyor ve AKP ye oy veriyor. Oysa bu konuda çalışma yapılsaydı görülecektir ki durumun eskisi gibi olmadığıdır.. 6 ay emar çektirmek için sıra bekleyen aldığı ilaçlara katkı payı ödeyen, 20 saniyede dr. muayyenesi yapılan,İlaç bulumaması nedeniyle sağlıkları bozulan özellikle devlet hastahanesine gidenlerin çektikleri çileler ve daha birçok sorunların farkına varılacaktı..Bu konuyu partideki doktorlar biraz inceleseydiler söylediklerimi çok kolay anlayacaklardı.. Ancak neden bu sorunlar dile getirilmedi anlamak mümkün değil. Burada çok büyük bir oy potansiyeli mevcut.Neden AKP sağlık hizmetlerinden vurulmuyor. Kendileri iktidara gelirlerse sağlıkta neler yapacaklarını tek cüle dahi açıklamadıkları görülüyor. Yoksa siz hala eski AKP nin sağlık hizmetlerinin hala devam ettiğini mi zannediyorsunuz?. Bu seçimlerde CHP nin puanlarını arttıramayacağını , HDP ye oy kaptıracağını zannediyorum.

- momentum

1- Ortada “pozitif siyaset” falan yok. Bizim yazar-çizer takımı solcu, küçük ve değişmeyen bir dünyaya hapsolduğu için, o dünyadaki her küçük kımıldanmyı büyük bir değişiklik sanır. Yirmi yıl önce Zülfü Livaneli İstanbul Belediye Başkanı adayı olduğunda yazılan yazılar türünden bir yazı bu. Hiç yazılmasa da olurmuş. 2- Küresel krizden dolayı CHP ve HDP eşitlik-sosyal adalet denklemine odaklanmış değil. Onlar sosyal demokrat partiler olarak zaten önceliği buna veriyorlar. Ayrıca Diyanet'i kaldırmak, kadın bakanlığı kurmak ve ulu önderlerin çizdiği çağdaş uygarlık yolunda devrime yürümek gibi odaklanmaları da var, seksen yıldır değişmedi. 3- Yani, CHP güçlü bir biçimde potaya girmiş falan değil. CHP’nin bildirgesi, ekonomi alanındaki vaatleri ve projeleriyle ilgi yaratmış falan değil, gözünüzü seveyim. Kimsenin ilgisini falan çekmiyor. 4- 2002’den bugüne AK Parti ilk defa sıkışmıyor. Tam tersine, Gezi olaylarından beri, Türkiye'de hiç bir iktidar partisinin sıkışmadığı kadar sıkışmış durumda: olayların yönetiminde, sonradan gelen yolsuzluk iddialarına olan yaklaşımda, polis ve yargıya olan muamelede, dış politikada ve ekonomi yönetiminde çuvalla hata yapılmasına rağmen, yine de işler onların istediği gibi gidiyor. Çünkü AKP son üç yıldır sıkışmış olabilir ama Türk siyaseti genelinde CHP ve HDP seksen yıldır sıkışmış durumdalar. AKP de bunun tadını çıkarıyor istediği gibi.

Asiye nasıl kurtulur - genco940

AKP artık herkesin malumu olmuş, 13 senedir bir birini tutmayan vaadlerle diğer bir tabirle umud vere vere bugüne gelmiştir. IMF borcumuzu ödedik, 5 milyar dolar borc vermenin pazarlığını yapıyoruz. Kanal İstanbul şöyle, kanal istanbul böyle, marmaray, üçüncü köprü, izmit körfez geçişi gibi projelerin tamamı mevcut satılanların yanında geleceği de satan projelerdir. Yap işlet 25-40 sene sonra devret politikası kaynakları kuruturken, kalan tek kaynakları vatandaş olmuştur. Hesabını yaparsanız 1 verip 12 geri almaktadır. kısır döngü vatandaş, kredi kartı, tüketici kredisi, piyasa, devlet arasında dönmektedir. IMF e vereceğin 5 milyar doları neden borç harç içindeki vatandaşına bir şekilde vermiyorsun diye sormak lazım. Kanal İstanbul hikayesine değinmeye lüzum var mı bilmem ama. IMF borçlanırlar, memleket batar, kriz doğar çığırtkanlığı ile iktidar değil tam bir muhalefet halini almışlardır. Her şeyin bir sonu vardır, AKP de bu sona gelmiştir. Kendilerinin kaynağı sarraf rıza olabilirde enflasyonun yüksekliği, faizlerin artması, dolar kurunuın yükselmesi, işsizliğin artması karşısında vatandaşın kaynağı nedir söyleyebilirlermi. Tek kelimeyle milli gelirin % 80 nini yiyen mutlu % 20 ile, % 20 sine tav edilmek istenen % 80 nin kavgasıdır, kaygıları pastadaki paylarını kaybetme korkusudur ki milletide korkutmaya, felaket tellallığı yapmaya başlamışlardır.

İKTİDARA GELMEK VE İKTİDARDA MUKTEDİR OLMAK - Sebodil

2015 seçimleri ülkemizde yeni gelişmelerin başlangıcı olabilir. Siyasiler , hedeflerinin kollektif akla bağlı olduğunu fark edeceklerdir. Bürokratların deneyimlerinin açıklanan hedefleri gerçekleştirmek ve sürdürmek için yeterli olamadığını yaşayarak göreceklerdir. Eğitim sistemi çökmüş bir ülkede iyi niyetli olmak ve çok çalışmak hedeflere ulaşmak için yeterli olamaz. Eğitim sisteminin geliştirilmesi gayretlerinde alınan yol bellidir. Amaç ve araç uyuşmazlığının farkında olamayan kadrolarla ilerlemek mümkün değildir. Ders kitaplarındaki hataları fark edemeyen toplum ilerleyemez. Eğitim sistemiyle ilgili proje açıklayan parti var mı? 2015 YGS Fen de 40 fen sorusunun ortalaması 3,5 olmuş.Sorular hayat bilgisi düzeyinde.Sorulardan biri duvar termometresini okuyabilmek. 12 yıllık öğretim süresinin sonunda termometreyi bile okuyamayanların çoğunlukta olduğu bir ülkede söylemler anlamsızdır. Türkiye sevdalılarının yapması gereken ilk iş eğitim sistemini yanlışlardan nasıl arındıracaklarını,yetersizlikleri nasıl gidereceklerini açıklamaları olmalıdır.