CHP'nin geleceği

CHP bugün, geleceğiyle ilgili ciddi kararlar alma noktasında. En azından iki zıt parçalı ideolojik yapısıyla, dağınık yönetimiyle ve net olmayan siyaset yapma anlayışıyla, CHP'nin, yeni Türkiye inşasına ve gerçekliğine yanıt vermesi, AK Parti'ye alternatif olması, ya da seçim kazanması mümkün değil.

CHP, yine kurultaya gidiyor. 5-6 Eylül günleri 18. Olağanüstü Kurultay yapılıyor. Genel Başkan seçimi var. Muharrem İnce, Kemal Kılıçdaroğlu’na rakip.

Gerekli bir kurultay mı? Hayır.

Sonuç ne olur? Kemal Kılıçdaroğlu liderliğini pekiştirir. Olağanüstü Kurultay talep edenlerin bundan sonraki seçimlerde tasfiye olma süreci başlar. Kılıçdaroğlu’nun davet ettiği bazı isimler, sağa, muhafazakarlığa açılma adı altında Parti Meclisi'ne girebilir.

CHP’de, kurultay sonrası, parti içi iktidar mücadelesi devam eder.

“Zayıf muhalefetin sorunu” sürerken, AK Parti’nin, 2015 Genel Seçimleri'ni, güçlü hükümet kuracak temelde kazanma olasılığı biraz daha yükselmiş olur.

Muhtemelen bu tür sonuçlar doğuracak, pek ilgi çekmeyen, CHP seçmenine bile heyecan vermeyen bir kurultay yaşanacak.

Peki, bu kurultay bir şansa dönüştürülebilir mi? CHP’nin, gerçekten, bu kurultay gibi değil, ama, siyasi temelde ciddi kararların alınacağı bir Olağanüstü Kurultay yapmaya ihtiyacı var mı? Evet, % 100 Var.

Niye var?

Gerçekçi ve nesnel olarak; Türkiye sosyolojisine, toplumsal ilişkilerine, siyasetine, devlet yapısına, ekonomisine, kültürüne, dış politikasına baktığımız zaman şu gerçeği görebiliriz: “Yeni Türkiye” adı altında, dönüşen ve yeniden-inşa edilen Türkiye’de, CHP’nin geleceği ciddi belirsizlikler ve riskler içeriyor; Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin’in yayımladığı önemli ve nesnel seçim analizleri sonucunda vardığı sonuç gibi, “Çanlar CHP için çalıyor”.

CHP bugün, geleceğiyle ilgili ciddi kararlar alma noktasında. En azından iki zıt parçalı ideolojik yapısıyla, dağınık yönetimiyle ve net olmayan siyaset yapma anlayışıyla, CHP’nin, yeni Türkiye inşasına ve gerçekliğine yanıt vermesi, AK Parti'ye alternatif olması, ya da seçim kazanması mümkün değil.

Dahası, yeni Türkiye sosyolojisi içinde eğer CHP kendisi için doğru kararları almaz ve doğru adımları atmazsa, siyasi tablo, egemen parti-güçlü hükümet olarak kalan AK Parti, güçlenen HDP ve MHP buna karşın, zayıflayan CHP olarak şekillenebilir.

CHP artık geleceğiyle ilgili kararları net olarak almak durumunda. Eğer bu kurultay, bu tür kritik ve kurucu kararların alındığı bir kurultay olursa, önem kazanır; gereksiz olan bir şeyden olumlu bir sonuç çıkmış olur.

Nedir bu kritik ve kurucu kararlar:

1) Kimlik: CHP; ulusalcı, sosyal demokrat, merkez sol olabilir. Ama, ne olacaksa, nasıl bir kimliğe sahip olacaksa, artık bu net olmalı.

2) Sosyoloji: Yeni Türkiye, devlet yapısıyla, siyasi partileriyle, sınıflarıyla, yeni orta sınıfıyla, kimlikleriyle, Merkez-Çevre ilişkilerindeki büyük değişimlerle, dönüşen ve dinamik Anadolusuyla, hızla kentleşen, orta sınıflaşan, ve küreselleşen bir Türkiye. Yeni Türkiye’nin yarattığı potansiyellerinden güçlenen partiler AK Parti ve HDP, risklerinden güçlenen parti MHP. Peki ya CHP, kendisini nasıl konumluyor bu sosyolojiye karşı? Muğlak ve belirsiz, net değil.

3) Çözüm süreci: Süreç devam ediyor, seçimlerde kazananlar, çözüm sürecine olumlu tavır alanlar. CHP de yeni Türkiye sürecinin çok önemli bir boyutu olan çözüm süreci için net bir tavır ve politika geliştirmeli.

4) Ekonomi ve orta gelir tuzağı: AK Parti’nin başını ağrıtan bir sorun. CHP, Türkiye ekonomisinin sürdürebilir büyümesi, ve orta gelir tuzağı dediğimiz, on bin dolar civarına sabitlenmiş kişi başına düşen geliri arttırmak için ne yapacak?

5) Kutuplaşma: Yeni türkiye, kimlik siyasetinin güçlü olduğu ve kimlikler arası güven ilişkilerinin çok azaldığı, kutuplaşmış bir Türkiye. Bundan, AK Parti yarar, CHP zarar görüyor. CHP, muhalefet kimliğine kitlenmiş durumda. CHP, kutuplaşma sorunun çözümüne ne diyor?

6) Demokrasi-vicdan-adalet-eşit vatandaşlık: Türkiye’de yaşayan her vatandaşın, kimliklerine bakılmaksızın, eşit haklara, özgürlüklere sahip olmaları, ve, ötekileştirilmemeleri için CHP ne yapacak?

Umarız, bu gereksiz kurultay, olumlu bir sonuç doğurur. Her işte bir hayır vardır...