CHP'nin öyküsü ne olabilir?

Bu soru, CHP'lilerin de kafasında. Bu hafta, çok sayıda partiliyle, ve, aday adaylarıyla bu konuyu konuştum. CHP'ler arayış içinde. Peki nasıl bir öykü?

CHP üzerine Çarşamba günü (11 Şubat) yazdığım yazıya, özellikle CHP içinden ve yakın olanlardan olumlu yanıtlar aldım. İlginin fazla olması da güzeldi. Özellikle, parti üst yöneticilerin ilgisi önemliydi.

O yazıda, seçimlere giderken, AK Parti'nin ve HDP'nin kendi "öykü" ve "strateji"lerinin olduğunu, MHP'nin de, kendisini bu öykülerden endişe duyanların "ana adresi" olarak konumladığını söylemiştim.

Ve, sormuştum, "Peki, CHP'nin, seçimlere giderken, öyküsü ve stratejisi ne?

Bu soruya bugün net yanıt veremiyoruz.

Seçimlerde başarı, inandırıcı ve etkiliyici öyküleri ve bu öyküleri pratiğe sokan stratejileri gerekli kılıyor.

Seçmenlerin, özellikle kemikleşmemiş ya da kararsız seçmenlerin tercihlerini, öyküler ve stratejiler belirliyor.

CHP'nin öyküsü ve stratejisi ne olabilir?

CHP'yi, nicel olarak, ana muhalefet partisi konumunda tutacak kemikleşmiş oyu var. CHP, 2014'de % 27.8, 2011'de % 25.9, 2009'da % 23.1 oy almış. Demek ki, çok anormal bir durum olmazsa, 2015, 7 Haziran'da da, artı, eksi % 25 bir oy oranı, CHP'den bekleyebiliriz.

Eğer CHP, HDP ve MHP'ye, ve çok küçük miktarda olsa da, kendinden ayrılan partilere oy kaybederse, bugünkü kamu oyu yoklamaları, bu oranın en fazla % 23'e düşeceğini gösteriyorlar.

Bu anlamda, her koşulda, CHP, seçim sonrası dönemde, ana muhalefet konumunu koruyacaktır. Bu, CHP'yi rahatlatabilir, ve, ana muhalefet konumunu koruyan bir tavıra götürebilir.

Ana muhalefet olma, siyasi açıdan, önemlidir; bundan hiç şüphe yok.

Ama, vurgulayalım, ana muhalefet konumu, bir öykü ya da strateji değildir. Dahası, HDP'nin barajı geçtiği, ve, MHP'nin, 17-18 bandında güçlendiği bir Meclis aritmetiğinde, seçim-sonrası Türkiye'de, gerek ülke içi, gerekse bölgesel ve küresel çalkantı ortamında, CHP, kendisini, denklem dışında bulabilir.

Bu riskin gerçekçiliğini, bugün görüyoruz. İçeride, başkanlık sistemi-çözüm sürecini, dışarıya dönük, bölgesel ve küresel güvenlik risklerini tartışırken, CHP'ye ilginin azaldığını; buna karşın, tüm odaklamanın AK Parti ve HDP, sonrası MHP üzerinde yapıldığını görüyoruz.

Bu nedenle, ana muhalefet partisi olma garantisi içinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'yi eleştirmek, kendi içinde, öykü ve strateji yaratmaz. Dahası, bu, AK Parti'nin kendi seçmenini konsolide etmesini sağlayacaktır. Üstelik, CHP'den, HDP ve MHP'ye oy kaymasına da neden olabilir.

CHP'nin öyküsü ne olabilir? Bu soru, CHP'lilerin de kafasında. Bu hafta, çok sayıda partiliyle, ve, aday adaylarıyla bu konuyu konuştum. CHP'ler arayış içinde.

Nasıl bir öykü? "Mor Fil" örneğinden gidersek, hem inandırıcı, hem, etkili, hem de, CHP'yi diğerlerinden ayrıştıran bir öykü.

Bugüne kadar CHP, uzun tutukluluk sürelerine karşı mücadeleden aile yardımına kadar, hukuk ve sosyal güvenlik alanlarında, haklar ve özgürlükleri ön plana çıkartan mücadelesinde başarılı oldu.

Parti olarak değil, ama tek tek CHP milletvekilleri, işçi hakları, işçi güvenliği ve ölümleri, kadına karşı şiddet alanında mücadele, gençlik ve doğa hakları, ve Çözüm Sürecinde yasal çerçevenin oluşturulması konularında önemli işler yaptılar.

CHP'nin zayıf olduğu nokta ise, parti içi kavgalar, belli bir Türkiye öyküsüne sahip olamama, parti yönetiminin sürekli değişmesi, ve, liderlik alanları oldu.

O zaman öykü, demokrasi, haklar, özgürlükler temelinde, ve kutuplaşmaya karşı, bir "adalet ve birlikte yaşama sözleşmesi" olabilir, ve aday seçimleri ve parti örgütlenmesi buna uygun yapılır.

Ya da, CHP, Başkanlık Sistemine karşı çıkarken, Çözüm Sürecine parti olarak tam destek verir, "sürecin garantisi biziz", "HDP, barajın altında kalsa da, barış ve istikrarın garantisi biziz", "Sadece çatışmanın bitmesinin değil, Kürt Sorunun çözümünün garantisi biziz" der, ve, buna göre hareket eder.

Yarını güvence altına alan bir öykü, tutarlı davranmaya yol açan bir strateji....

http://www.radikal.com.tr/129291812929184

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Sayın, FUAT KEYMAN - user419852

CHP de demokratik laik sosyal hukuk devletine bağlılık var.Atatürk ün akılcılığını ve aydınlanmacılığını takip var.CHP yi kolay harcayabilmeniz haklı olmanızdan kaynaklanmıyor.Ülkenin sosyolojik yapısı demokratik laik sosyal bir hukuk devletini savunmayı her geçen gün zorlaştırıyor. Hukuk devleti olacağız desen avanta ihaleciler CHP ekonomiyi yönetemez diyor.Demokratik devlet olacağız deyip din derslerini seçmeli yapacağız dese din bezirganları aman ha bunlar din dersini kaldırır bütün kazanımlarımız elden gider diyor.Sosyal devlet olacağız sadaka devleti olmayacağız dediğinde oy tüccarları yalan inanmayın bak biz yardım yapıp duruyoruz onlar veremez diyor.Akılcılık desen bunlar pozitivist bunlarda din iman yoktur diyor.Bilim desen evrimci bunlar batıcı bunlar ahlaksız bunlar diye taşlamalar başlıyor. CHP kürt haklarına saygılıyız dese Ne mutlu Türküm sizin icadınız deyip tarihsel etnosantirizm yapılıyor. Birde sizin gibi aydınlar etrafta CHP den daha demokratı olmadığı halde Avrupa demokrasi kriterlerine göre siz demokratik değilsiniz deyip doğru ama anlamsız eleştirilerle ve hiç bir şekilde CHP ye güvenilemeyeceği mesajını bilerek yada bilmeyerek yayarak yangına körükle gidiyor.Tespitlerinizi ezbere ve bıktırıcı buluyorum.AKP nin hali hal değil bunu sizde görüyorsunuz HDPnin ise vitrini güzel ama dükkanın içini göremiyoruz.MHP yi ise kurtarırken batırmışsınız.Bilmiyorum ve adil olmadığını düşündüğüm yargılarınızı okudukça ülkenin geleceğinden korkuyorum.

CEHAPE ve öyküsü mü? Ne öyküsü? - prevultion

CEHAPE'nin AKAPE ve Erdoğan eleştirilerinin AKP seçmenini konsolide etmekten başka işe yaramayacağı çok dogru bir tespit. Fakat CEHAPE Erdoğan'ı eleştirmeden du-ra-maaaaz. CEHAPE'nin çözüm sürecine destek vermesini ummak Fuat gibi nitelikli bir akademisyenden beklenmeyecek bir naiflik. CEHAPE seçmeni bir süredir ülkenin en bağnaz, milliyetçi, gerici akislerini yansıtmaktadır. Öcalan çözüm olacaksa serbest kalabilir diyen AKP'li bir arkadaşa ellerini masaya vurarak o bebek katilini serbest bırakırsanız bedelini ödersiniz diyen CEHAPE'li bir dostum bu güruhun nispeten sosyal demokrat olanlarının duygularını yansıtmaktadır. CEHAPE'li güruhlar içinde bilindiği gibi birde ulusalcılar vardır. Bunların düşüncesini de Onur Öymen çok güzel özetlemiştir: Atatürk Dersim'de teröristlerle müzakere mi yapmıştı? Gerçekten de atamız, efendimiz, herşeyimiz hazretleri Dersim'de teröristlerle müzakere mi yapmıştı? Sahi atamız ne yapmıştı? Neyse Kemalistleri küfür ettirmeyelim şimdi... Çözüm süreci CEHAPE'ye kalsaydı hala doğu'daki savaş devam ediyor hergün çatışmalarda gencecik çocuklar ölmeye/öldürmeye devam ediyor olurdu. Çözüm süreci konusunda CEHAPE'liler gölge etmesin başka ihsan istemez. Erdoğan onlara kürtajdır, Osmanlıcadır, İmam Hatiptir oynamaları için her hafta gerekli malzemeleri veriyor zaten. Onlarla oynasınlar dursunlar, bize de eğlence çıkıyor hem... Çözüm süreci gibi boylarını, ideolojilerini, kapasitelerini aşan konulara fazla girmesinler.

HEDEF KİTLE NEREDE ??? - Sebodil

HEDEF muhalefette kalmaya odaklı mı olacak? Sorun yok....İktidar olmak hedefte yoksa ,küçülme var demektir. SElam,sevgi ve saygılar

halkçı bir politika öyküsü - user773823

akp'nin en zayıf olduğu nokta aslında tabanının iktidarın gücünden çok az yararlanıyor olmasıdır.yani o yoksul varoşta yaşayan kitlelere damla damla verilirken bir avuç zengin kesime büyük imkanlar tanınmaktadır.sağlık hizmetlerinde olsun,eğitimde olsun, sosyal yardımlarda olsun akp ne veriyorsa chp daha iyisini verebileceğini anlatmalı bana kalırsa.daha iyi bir sosyal yaşam.daha huzurlu daha güvenli ve kutuplaştırmadan uzak bir politikadan başka şansı yok gibi şimdilik.ve kesinlikle yapmaması gereken de kimliklere dayanan siyaset öyküsü.