Demirtaş faktörü  

Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi, genel seçimlerin de başarılı aktörlerinin başında Demirtaş gelecek. Niye? Demirtaş'ın başarısı nereden geliyor? Bu soruya yanıt ararken, Cem Yılmaz ile Selahattin Demirtaş arasındaki bazı benzerlikler olduğunu düşündüm.

Cem Yılmaz’ı, herkes gibi ben de, her zaman büyük beğeniyle izlerim. Yılmaz, farklıdır, özgündür, büyük bir komedyen ve sanatçıdır. Onu izlemek mutluluktur, sevinçtir, kahkahadır, biraz olsun günün ağır ortamından uzaklaşmaktır.

Yılmaz’ı izlerken hayrete de düşersiniz. Kendimizin de başına gelen, kendimizin de tanık olduğu, gördüğü, gözlediği bir olayı, Yılmaz, bizlere, bizleri kahkahalarla güldürerek sunar.

Cem Yılmaz, şüphesiz ki nadir bir kişi, büyük bir kabiliyet. Bu doğru. Fakat, Yılmaz’ın büyük başarısı, onu farklı kılan, komedi ile zeka, akıl, ve bilgiyi birleştirmektir. Bu, onun büyük başarıyla gerçekleştirdiği “hazır cevap” olma niteliğine de yansır.

Son dönemde, yurt içi ve dışında nereye gitsem, hangi toplantıya katılsam, farklı kesimlerden, öğrencilerimden, dostlarımdan, iş insanlarından, farklı meslekten tanıdıklarımdan, beni, durdurup soru soranlardan, benzer bir şeyi duyuyorum: Selahattin Demirtaş’a olan sevgi ve beğeni.

HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş, seviliyor, beğenilerek dinleniyor ve izleniyor.

Demirtaş beğenisi ve sevgisi toplumun farklı kesimlerini içine alarak yaygınlaşıyor.

Demirtaş, bir insan olarak, bir siyasetçi olarak, bir lider olarak beğeniliyor.

İnsanlar, Demirtaş’ı dikkatle izliyor ve dinliyor. İnsanlar, Demirtaş’ı sıkılmadan, gerilmeden, korkmadan, sinirlenmeden izliyor ve dinliyor. Demirtaş’ın söyledikleri ve yazdıkları akılda kalıyor, sohbetlerde kullanılıyor, paylaşılıyor.

Demirtaş, başarılı performansını 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçimi öncesi başlatmıştı, bugün de, 7 Haziran Seçimleri öncesi sürdürüyor.

Hiç kuşku yok ki, cumhurbaşkanlığı seçimi gibi, genel seçimlerin de başarılı aktörlerinin başında Demirtaş gelecek.

Niye? Demirtaş’ın başarısı nereden geliyor?

Bu soruya yanıt ararken, Cem Yılmaz ile Selahattin Demirtaş arasındaki bazı benzerlikler olduğunu düşündüm:

Akıl, zeka, bilgi, ve güler yüzün, söylem ve komediyle birleşmesi; Bağırarak değil insanı güldürürken düşündüren dil ve söylemle, eleştirilere yanıt verme; hazır cevap olma, ama, akılda kalacak yanıtlarla; Güler yüzle toplumla iletişim kurma.

Demirtaş, farklı bir dil, söylem ve tavırla siyaset yapıyor, toplumla konuşuyor; farklı bir siyasetçi, farklı bir lider portresi çiziyor.

Kutuplaşmadan, gerilimden, kavgadan, bağırmadan, sert ve kızgın yüzlerden sıkılan Türkiye, Demirtaş’da farklı, belki de, özlediği bir şeyi buluyor; yumuşak bir dille, espriyle, güler yüzle , kapsayıcı söylemle de siyaset yapılabilir.

Demirtaş ismi, diğer liderlerle karşılaştırıldığı zaman, farklılaşıyor; beğenilen bir lider olarak, Türkiye’nin gerek duyduğu liderlerden biri olarak büyüyor, yaygınlaşıyor.

Artık, siyasete baktığımız zaman bir “Demirtaş faktörü” var.

Demirtaş faktörü, toplumun farklı kesimleri içinde, HDP’nin, sadece Kürt sorunun değil, Türkiye’nin önemli bir partisi ve aktörü olması; yüzünü Türkiye’ye dönmesi ve Türkiyeli olması algısını güçlendiriyor.

Dahası, Cem Yılmaz gibi, Selahattin Demirtaş beğenisi bize, özlediğimiz demokratik, adil, güleryüzlü Türkiye’nin hala mümkün olduğunu söylüyor… 

 

http://www.radikal.com.tr/135257513525755

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

uzun süredir - efeg27

İlk kez bir siyasetçiye sevimli isim takıldı, Selocan... güç kazandıkça yeri sağlamlaşacak ve iyi bir lider olacaktır.

.... - UNDECLARED50

Zaman gazetesinden m.kamış sormuş: ‘hdpye güvenilip güvenilmeyeceğinin sınanması meclise girmesine bağlı değil mi?’. kesinlikle! ‘hdpye güvenmiyorum. Akpye güvendik. Ne oldu gördük’ diyenlere ben de dert etme derim. İki kereden bi şey olmaz! 2) işin aslı deldiredeldire eleğe dönmüşsün. Bırak bi de hdp delsin. Ne bu naz. Hdp olmazsa öbürü kesin delecek zaten (alışmış kudurmuştan beterdir). kürde mi deldirmem diyosun. Ama belki hdpden memnun kalacan; müptelası, ‘meftun’u olacan. Ne biliyon. Yeni tecrübelere aç kendini. Mukayese yap. Del delden üstündür. 3) bak şimdi! Aşağıdaki okuryorumundan öğreniyorum: bana değil ilkelere şeyedin demiş demirtaş. Şimdi mi bağırayım? Peki! İmdat!! Duyulmuyor mu? Daha mı yüksek? İMDAT!

Türkiye'nin hasretini duyduğu politikacı: Selahattin Demirtaş! - Ali Fakı

Türkiye'nin LİDERİ olmanın bazı önemli boyutları: "Akıl, zeka, bilgi, ve güler yüzün, söylem ve komediyle birleşmesi; Bağırarak değil insanı güldürürken düşündüren dil ve söylemle, eleştirilere yanıt verme; hazır cevap olma, ama, akılda kalacak yanıtlarla; Güler yüzle toplumla iletişim kurma. Demirtaş, farklı bir dil, söylem ve tavırla siyaset yapıyor, toplumla konuşuyor; farklı bir siyasetçi, farklı bir lider portresi çiziyor. Kutuplaşmadan, gerilimden, kavgadan, bağırmadan, sert ve kızgın yüzlerden sıkılan Türkiye, Demirtaş?da farklı, belki de, özlediği bir şeyi buluyor; yumuşak bir dille, espriyle, güler yüzle , kapsayıcı söylemle de siyaset yapılabilir." Demirtaş henüz çok genç. Son 20-30 yılın olayları ve aktörleri siyaset sahnesinden silindikçe; nefret, şiddet, kutuplaşma, demagoji, din tüccarlığından ve bunlara dayanan yağma ve yolsuzluktan başka becerisi olmayanlar yerlerini Demirtaş gibilere, Türkiye ve İnsan sevdalılarına bırakmak zorunda olacaklardır. Akıl ve sabırla çalışmaya devam!

rica - user939645

bu yorumu okuyan ,ilerideki genel secimlerde oyunu kime verecegini karar veremeyen bir kisiden ricam ,oyunu benim icin Hdp versin...inaniyorum ki Hdp baraji gecer de parlamentoya parti olarak girerse eger ,butun herkez sol goruslu bir partinin genel olarak millete nekadar cok yarayacagini gorecektir..bu sadece Turk halkina degil Turkiyede yasayan butun azinliklara,baska dine mensup insanlara,ve hakinin yenildigini dusunen her bireye bir yansimasi olacaktir..

Demirtaş - nomadic42

Demirtaş'ın halk tarafından bu kadar takip edilmesi, konuşulması ve beğeni toplaması elbette olumlu bir şey. Ama gecen gün bir televizyon programında kendisinin de dile getirdiği çok önemli bir şey var. Diyorki 'halk ben dahil hiçbir siyasetçiye güvenmesin, ilkelere güvensin'. Maalesef Türkiye'de halkın çoğunlugu liderlere hep 'kurtarıcı' gözüyle bakıp umut bağlıyor. Ama kişiler,liderler, kadrolar geçicidir asıl olan ilkelerdir. Bugün sırf Demirtaş yüzünden HDP'ye oy vereceğim diyen insanlar inşallah HDP'nin programına,ilkelerine ya da seçim programına da bir göz atarlar. Çünkü orada gerçekten nasıl bir Türkiye istediğimizin birçok cevabını bulabiliriz.