Endişeli Türkiye

Bugün, tek tek kimliklerin değil, tüm Tükiye'nin, bugünü ve yarınından endişeli olduğunu görüyoruz.

7 Haziran akşamı rahatlamış bir Türkiye vardı.

Türkiye seçmeni verdiği oylarla % 98 temsil kapasitesine sahip bir Meclis yapısı çıkarmıştı.

Seçim sonuçları, daha fazla kadın, daha fazla genç milletvekili, farklı etnik ve dinsel kimliklerin daha fazla temsili anlamına geliyordu.

En önemlisi de, etrafımızda insan trajedisi, çökmüş devletler, ve darbeler yaşanırken, Türkiye, seçim ve demokrasi olgunluğu gösteriyor, ve “sorunlarımı seçim yoluyla çözebilirim” diyordu.

Bugünse, seçimlerden iki ay sonra Türkiye, tam tersi bir istikamette doğru, acıya, ölüme, çalkantıya, muğlaklığa sürükleniyor.  

Çatışma ve “fiili durumlar” siyasetin ve anayasallığın yerini alıyor.

“Analar ölmesin” yerini tekrardan gençlerin ölümlerine, göz yaşına, ve acılı ailelere bırakıyor.

Siyaset alanı çıkmaza sokuluyor.

Türkiye, erken seçim kumara oynama kararıyla siyasi belirsizliğe itiliyor.

Ekonomi ciddi anlamda sarsıldı; kötüye gidişi durdurmak giderek zorlaşıyor.

Türkiye hem PKK hem IŞİD ile iki asimetrik savaşı başlatmış durumda.

Hürriyet’ten Verda Özer’in yaptığı önemli mülakatlarla, İncirlik’in Amerikan savaş uçaklarına açılmasının ne kadar kapsamlı, çok boyutlu, ve aynı zamanda da muğlaklıklar içeren bir anlaşma olduğunu öğreniyoruz.

IŞİD’e karşı kapsamlı savaş İncirlik’ten başlamak üzere.

Başbakan Sn. Davutoğlu “Dört alanda savaşıyoruz” diyor.

Dolayısıyla, belki de siyasi tarihinde ilk defa Türkiye, Savaş, terör, ekonomik belirsizlik, vb. “olağanüstü koşullarda” erken seçime gidiyor.

Olağanüstü koşullarda erken seçim kumarına sürüklenen Türkiye, aynı zamanda, anayasa dışı bir alanda fiili yönetim erkinin kullanılması durumuyla da karşı karşıya.

Ulusal düzeyde, 10 Ağustos 2014’de başlayan ve 7 Haziran seçimlerinden sonra giderek artan bir biçimde, Cumhurbaşkanı Sn. Erdoğan, anayasa dışı bir alanda, ya da anayasanın çok geniş yorumlanmasına dayalı olarak Türkiye’yi yönetiyor.

Erdoğan, “İster kabul edilsin, ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi değişmiştir. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir anayasa ile kesinleştirilmesidir” (14.08.2015) sözleriyle bu durumu net olarak ortaya koyuyor. Anayasa Profesörü Ergun Özbudun hoca, “Cumhurbaşkanı'nın bu beyanı, fiili durumun anayasaya uygun olmayan bir durum olduğunun ve mevcut yönetimin anayasaya uygun olmadığının itirafıdır...” diyerek yaşadığımız yönetim tarzının garip ve fiili niteliğini açıklıyor.

Türkiye fiili olarak yürütme erkinin anayasaya tam olarak uygun olmadan yer değiştirmesi durumunu yaşıyor.

Yerel düzeydeyse, PKK, farklı Güneydoğu ve Doğu il ve ilçelerinde, anayasa dışı bir alanda, “demokratik özerklik” ilan ediyor. Ne anlama geldiği belli olmayan, aşırı ideolojik ve içeriği muğlak demokratik özerklik ilanı, anayasaya uygun olmayan bir yönetim iddiası.

Türkiye, siyasi tarihinde ilk defa, ulusal ve yerel düzeylerde anayasaya uygun olmayan “fiili yönetim” durumuyla karşı karşıya bırakılıyor.

Bir kaç yıl önce, laik kesim içinde, demokrat, AB sürecini destekleyen, kutuplaşmaya karşı, ama, Türkiye’nin gidişatından memnun olmayan “endişeli modernler” kavramını konuşuyorduk.

Benzer eğilimler taşıyan ama muhafazakar kimliğe sahip “endişeli muhafazakarlar”a gönderimle tartışmaya devam ettik.

HDP’nin seçim başarısında, şiddete, ayrışmaya, demokratik özerkliğe karşı, demokrat, AB yanlısı, Türkiye partisi ve Türkiyeli olma iddialarını benimseyen “endişeli Kürtler”in büyük payı oldu.

Kimlikler Türkiye’sinde, her kimliğin içinde köktenci bir boyut olsa da, “endişeli ve Türkiyeli olan” bir boyutta var.

Bugün, tek tek kimliklerin değil, tüm Tükiye’nin, bugünü ve yarınından endişeli olduğunu görüyoruz.

“Endişeli Türkiye”yi yaşıyoruz.

Endişeli Türkiye’yi oluşturan kesimler ve aralarındaki demokratik ittifak ancak bu gidişe dur diyebilir...

 

http://www.radikal.com.tr/141746314174632

YORUMLAR
(2 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Zavallılar... - oselimg

Türkiye'ye demokrasinin gelmesine engel olan tek unsurun TSK oldugunu sanıp bir megalomanı bu kurumla mücadele ediyor diye kerhen veya açıkça destekleyip gerçek gündemi göremeyenler şimdi şikayet ediyor. Belki Erdoğan'ı anlık olarak, saplantı haline gelmiş "Askerler bir gitse çicek gibi olacağız" düz mantığınızdan dolayı desteklemiş. onu bir dönemlik "kullanışlı politikacı" olarak desteklemiş olabilirsiniz. Fakat şu anda içinde bulunduğunuz ve daha bir çoklarının içinde bulunduğu durum maalesef "Kullanışlı Aydın" olmaktır. Çünkü TSK'nın tasfiye olmasıyla birlikte doğacak vakumu kimin dolduracağı gib çok basit bir sosyolojik denklemden bile haberdar değilsiniz. Daha vahimi bu boşluğu doldurması gereken demokratik gücün AKP oldugunu sanmak gafletin en büyüğüydü. Eğer aydınlarımız bu haldeyse ortalama insanımızın halini bir düşünün. Hazin bir durum.

Türkiye bi araba - user687900

On yıl geçti her zamanın tükendiği vakit bir lastik patladı derken iki derken üç sonuncusu da patladı ama yedek lastik bi tane olur bu hükümet işe yaramaz artık yaşamak değil bizim lehimize geçen saatlerden endişeliyiz her an ölüm korkusu içinde yaşamaktayız terör bitmeyen sorun yetmiyomuş gibi bi de akp çıktı başımıza darbe olsa keşke de bari içim rahatlasa biz ölmüşüz zaten