HDP oyunu değiştirdi, peki AK Parti ne düşünüyor?

HDP'nin, seçimlere parti olarak girme kararının, başarılı ve etkili bir siyasi manevra olduğu kesin. HDP, seçimlerin daha şimdiden, "kilit partisi" olmuş durumda. Peki AK Parti bu kararı nasıl değerlendiriyor.

Türkiye, artık seçimlere kitlenmiş durumda. Ve, HDP’den, ilginç ve önemli siyasi hamleler geliyor.

Önce, % 10 anti-demokratik seçim barajına rağmen, parti olarak seçimlere katılma kararı; sonra, etkili ve popüler isimlerin HDP’den aday olabileceği haberi; simdi de, başta Selahattin Demirtaş olmak üzere, önemli isimlerin, siyasi risk alarak, rahat olacakları bölgeden değil, başta İstanbul olmak üzere, bölge dışı illerde, bölge dışından gelen etkili isimlerin de, bölge illerinden aday gösterileceği haberi.

Yunanistan’da, solun, Syriza’nın kazanmasıyla, Syriza-HDP, genç lideri Başbakan Alexis Tsipras ile Selahattin Demirtaş arasında yapılan benzetmeler...

HDP, oyunu değiştirdi; Net söyleyelim: seçimlerin “kilit parti”si oldu.

AK Parti ne düşünüyor?

HDP’nin, barajı geçmesi, bölgede, AK Parti’den, bölge dışında da, özellikle, İstanbul, Ankara, İzmir, Mersin, Adana gibi yerlerde, CHP’den, ve, diğer küçük partilerden oy almasına bağlı.

AK Parti, bu anlamda, HDP’nin bu seçimlerde esas rakibi. Çetin geçecek bir HDP-AK Parti rekabeti bizi bekliyor.

Ankara’dayım. AK Parti üst yöneticilerine soruyorum: “HDP’nin seçimlere parti olarak katılma kararını nasıl görüyorsunuz?”

Aldığım yanıtların ortak noktalarını sıralayayım:

Bir; AK Parti, HDP’nin bu kararını çok ciddiye almış. “HDP, doğru ve etkili bir siyasi manevra yaptı” diyorlar. Ve, ekliyorlar: “HDP, seçim gündemini ve tartışmasını belirlemeye başladı... Kendisini, gündeminin merkezine oturttu”.

İki; AK Parti’nin yaptığı araştırmalarda, şimdiye kadar, HDP, en düşük % 6.5, en fazla, % 8’in biraz üstünde çıkmış. Ama, “HDP’nin, % 10’nu zorlayacağını, hatta, gerekli olan % 2-3 bandındaki oyu alıp, barajı geçebileceğini” söylüyorlar. CHP’den, küçük partilerden, biraz da kendilerinde alınacak oyların buna sağlayabileceğini düşünüyorlar.

Üç; Siyasi rekabet içinde, hem, Güneydoğu ve Doğu’da, hem de, Türkiye genelinde, bu seçimlerde gerçek rakibimiz HDP olacak” diyorlar. HDP’nin, gerek aday seçiminin, gerekse de, bölgeden adayların bölge dışı illerde, bölge dışından gelen adayların da bölgede seçimlere girme kararını doğru ve etkili olabilecek bir strateji olarak görüyorlar.

Bu nedenle de, “AK Parti, özellikle bölge adayların seçiminde, HDP’ye yanıt niteliğinde, önemli isimler üzerinde çalışıyor: “Bizim bölge adaylarımız çok güçlü ve etlili isimler olacak” diyorlar.

Dört;AK Parti, HDP’nin barajı geçmesinin hem istikrar hem Türkiye siyaseti, hem de, çözüm süreci için olumlu bir gelişme olacağını” düşünüyor. “Olumlu bakıyoruz” diyorlar: “HDP, 65-70 arası bir milletvekiliyle Meclis içinde yer alır; iyice sistem içinde girmiş olur; siyaset daha da normalleşir, istikrar artar... Ana muhalefet partisi gibi bir konuma, sayısal değil ama siyasi etki temelinde gelir... CHP’yi de zorlamaya başlar” diyorlar.

Beş; AK Parti, bununla birlikte, HDP’nin % 10 barajını geçmesini zor görüyor. “Zor ama mümkün... Geçememe ihtimali de yüksek”. Dahası, AK Parti, HDP’nin seçimlere parti olarak girme kararının, “tehdit” içerdiğini de düşünüyor. Barajı geçemeyen ve Meclis dışında kalan bir HDP’nin, çözüm süreci, yeni anayasa gibi önemli kararların alınacağı seçim sonrası dönemde, istikrarsızlık ve güvenlik riski olasılıklarını artıracağını düşünüyorlar. Bu anlamda da, AK Parti’nin, HDP’nin kararını beğenmediğini, ama, çok ciddiye aldığını söylemeliyiz.

Altı; AK Parti, seçimlerden, güçlü çoğunluk hükümeti kuracak bir başarıyla çıkacağından emin gözüküyor: “Seçimlerden, başarılı çıkacağız, Türkiye’yi yönetmeye devam edeceğiz” diyorlar. Bu, bazı aday isimleri üzerine yapılan konuşmaların, seçimlerde başarılı olmaktan daha önemli olarak, seçim sonrası yeni AK Parti hükümetinin kimlerden oluşacağı sorusu üzerine yapılmasından da anlaşılıyor.

Yedi; AK Parti, kendinden emin; HDP, % 10 barajını geçse de, siyaset ve yönetimdeki, “egemen-hakim parti” konumunu sürdüreceğinden emin gözüküyor. “MHP, yerinde kalır, esas etkilenecek parti, CHP olacak” diyorlar.

AK Parti seçime odaklanmış durumda, % 46-48 bandını yakalamak için çalışmasını yapıyor. AK Parti-HDP ekseninde ve odağımda bir seçim süreci yaşayacağız” diyorlar.

HDP’nin, seçimlere parti olarak girme kararının, başarılı ve etkili bir siyasi manevra olduğu kesin. HDP, seçimlerin daha şimdiden, “kilit partisi” olmuş durumda; en fazla üzerinde konuşulan iki partiden biri olacak; eğer barajı geçerse de, “etkili ana muhalefet partisi” konumuna gelmesi yüksek olasılık.

Çözüm süreci, başkanlık sistemi, etkili muhalefet, vb. kritik tartışmaların kilit aktörü artık HDP.

http://www.radikal.com.tr/128122412812245

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

HDP ile başkanlık geliyor - user975340

Partiler arası gizli bir anlaşma kokusu var. HDP parti olarak seçime girip baraj altı kalacak, AK Parti anayasayı değiştirip başkanlığı getirecek ve Kürtler de bunun karşılığını alacak. Öcalan'ın konumu düzeltilebilir. Ya da başkanlıkla beraber otomatikman eyalet sistemi gelebilir, eyalet sistemi demek de otomatikman Güneydoğuda Kürdistan bölgesinin işlev kazanması demektir.

danisikli dövüs - user404166

Hdp nin tek basina secimlere girmesi tam bir danisikli dövüstür demirtas akp le anlasmistir maksat akp nin tek basina iktidar olmasidir sonrasinda zaten özerklik gelecektir hedefi Türkiye de siyaset yapmak degildir bagimsiz kürdistan i yönetmektir kisacasi yaptiklari sark kurnazligidir öyle delikanlilik falan degildir plan budur.

Her yol mübah! - karçiçekleri

Siyasilerin, yazarların, konuşanların hiç dillenmedikleri bir anti demokratik bir seçim var: Her seçimde halkın iradesi sandığa nasıl yansıdı? Bunu konuşan az. AKP den rahatsız olan Aleviler, Kürtler, işçiler, cemaatler, yargı ve polisler, farklı etnik ve dini guruplar derken bunları seçmenin yüzde yetmişini bile bulur. AKP yine yüzde elliyi buluyor. Ama nasıl? Nasılı şu: Neden seçimde parmak boyası kaldırıldı? Hayali mahalle, hayalı site, hayali seçmen yaratıp bir seçmeni en az iki üç yerde oy kullanıyor. Kendsine yakın sandık başkanları, il, ilçe seçim kurulu başkanı olan hakimleri görevlendirmeleri, milyonlarca seçmene sosyal yardımları; engelileri, dar gelirlileri, kadınları, öğrencileri, maaşa bağlamaları, halk ekmek almaları için milyonlarca insana kart dağıtmaları gözden kaçıyor. Birde seçim sonuç dökümanlarda kalem oynatmalar... Hele bu sonda müslüman kardeşlerim diye Suriyeden gelenlere oturma izni yanında iş bulup çalışmave ticaret yapmaları yanında yakında resmi olmazsa dahi bunlara örtülü bir şekilde oy kullanmalarını sağlayacaklarını da unutmamak lazım. Nede olsa yasa masa dinlemez bir meydan okuma durumları var. Seçimi kazanmak bir ölüm kalım savaşı onlar için. Tüm gayrı meşru yollar açıktır onlara. Her türlü hile, entrika mübah sayılır onlara. Seçmeni de hiç bir hukuksuzluğu sorgulayamaz bir kafa yapısına sahip.

ÜLKE İSTİKRARI=AK PARTİ İSTİKRARI - m.rozbilen

Madem AKP HDP'nin barajı geçmesinin hem istikrar, hem Türkiye siyaseti, hem de çözüm süreci için olumlu olacağını ve önemli olduğunu düşünüyorlarsa, neden barajı mesela %5'lere düşürmüyorlar? Ben Ak Partinin kendi istikrarı ve çıkarı dışında hiç birinin ve ülkenin çıkar ve istikrarını düşündüklerine ve samimiyetlerine inanmıyorum. Başta liderleri sayın Erdoğan olmak üzere.

ayak oyunu! - asu555@kahkaha.com

bu olay akp nin tek başına iktidar olup başkanlık sistemine geçilerek bölgesel kürt yönetimini oluşturmak ve apoyu meclise taşımak için yapılmış bir akp-hdp senaryosudur?